Jump to content
Ménemszól.hu

Zenei Baleseti Helyszínelők 10. epizód: Kulisszatitkok egy producer szemével (2015. július)


A/D

Recommended Posts

Igaz de "az csak fa" ....

Ez alatt azt értem hogy nincs akkora előálítási költsége mint egy kondezátornak vagy ellenálásnak amihez kémiai anyagok gépek és gyártás szükséges.

 

A fa kicsit olyan mint a kukorica búza ki mennyit ültet annyit arat. A fent említett gitár meg szerintem árához képest elég jó.

Persze a fánál is sok mindent figyelembe kell venni körcsök, nedvességtartalom, mennyi időt száradt stb....

 

 

Hmmm... A "csak fa" horribilis is lehet, igaz nem előállítási költsége van, hanem sok-sok év, amíg megnő akkorára, hogy erre a célra használható lehessen. Legyen belőle utánpótlás, és még úgy is nőjön, hogy legalább a 10%-át lehessen ilyen célra használni, ne csak azt az 1-2%-ot...

Link to comment
Share on other sites

Igaz de "az csak fa" ....

Ez alatt azt értem hogy nincs akkora előálítási költsége mint egy kondezátornak vagy ellenálásnak amihez kémiai anyagok gépek és gyártás szükséges.

 

A fa kicsit olyan mint a kukorica búza ki mennyit ültet annyit arat. A fent említett gitár meg szerintem árához képest elég jó.

Persze a fánál is sok mindent figyelembe kell venni körcsök, nedvességtartalom, mennyi időt száradt stb....

 

Egyébként az a gitár tényleg jó. Ismerem,.

Szerkesztette NeoC
Link to comment
Share on other sites

"A fa kicsit olyan mint a kukorica búza ki mennyit ültet annyit arat."

 

Bár ilyen egyszerű lenne.

Manapság alig lehet jó fához jutni. Elfogyott, kiirtották, védelem alatt vannak, stb.

Nemrég pl. a Gibson bukott meg egy hajórakomány védett fával.

 

Az elektronikus alkatrészeknél hasonló a helyzet.

Alig elérhetők a szükséges ritkaföldfémek.

Ami maradt, az nagyrészt a hadiiparé.

Ami a gyerekkoromban filléres tucat alkatrésznek számított, azokat ma aranyárban mérik.

Szerkesztette Cserfalvi Töfi Zoltán
Link to comment
Share on other sites

T. Evribádi!

Isten ments, hogy tukmáljam az (ál)szakmai okoskodást, de ismételten felajánlom, hogy ha vannak bárkit érdeklő (stúdiós, produkciós, stb.) kérdések, ezeket összegyűjtve szívesen válaszolok egy nagyobb lélegzetű irományban. Persze az is lehet, hogy most nem kell a nagy lélegzet... (Meg az is lehet, hogy ez az egész most nem annyira aktuális. Ez esetben bocs.)
Kedvcsináló lehet a korábbi cikk, amikor A katona imája lemezről írtam hosszabban - Kugelblitz-fórumlakók kérdéseire válaszolva,
Pl. most egy technikai szempontból is egészen izgalmas turnéban vagyunk, nem mellesleg keverjük a tavalyi dupla Aréna hangját, vágjuk a képet, és közben új számokat rögzítünk-keverünk a stúdióban.

Eddig az alábbi kérdések jöttek:
 

- Mikor a 90-es években elindultatok a Bonanzával, milyen cuccokat használtatok?

- Mi miért volt inspiráló, hasznos, praktikus akkor? Szóval ilyenek (egyenlőre). :)

- A hitspace videóban Silkel céloztál az Emu 4 kompresszorára hogy nagyon csipáztad. Ez alatt az alap effektjét érted vagy az RFX32 bővítőn lévőt? Elmondanád hogy használtad, mire figyeltél ennél az effektnél?

(Ez utóbbi remek kérdés pl., mert lehet a korábbi gyakorlat szerint mp3-mintákat mellékelni a szöveghez...) :-)

Üdv mindenkinek, a ritka földfémeknek külön!

 

Á.

Link to comment
Share on other sites

Ákos!
Engem az érdekelne, hogy volt-e alkalmad kipróbálni más összegzőket is, mielőtt megvetted a Rupert Neve félé?

Nálam AMS Neve 8816 van és nagyon érdekelne, hogy ehhez képest milyen hangja van a többinek, beleértve a tiédet is.

A stúdiódhoz pedig gratula, iszonyat jó! Az asztal meg zseniális! J

Link to comment
Share on other sites

 

 

Üdv!

 

Akkor kérdeznék:

Mennyi idő alatt készül el egy szám átlagosan? Mindig albumokban gondolkodsz, vagy néha csak egy-egy szám van meg, amihez kitalálsz egy nagyobb egységet?

Hogyan kezded el, ha mondjuk tervben van egy album a közeljövőben? Van olyan, hogy mondod a kiadónak, most nincs ötleted, nem volt kedved dolgozni stb.? :-)

 

/ Úgy gondolod, hogy a Bonanzás évek egyfajta - meglehetősen sikeres - próbálkozás volt, de most már megtaláltad a saját stílusod vagy még ki akarsz próbálni más dolgokat is?

 

Köszi!

Link to comment
Share on other sites

Üdv,

 

Én meg inkább koncert körülményekről kérdeznék:

 

Átálltatok már, vagy tervezitek-e az átállást ezekre a mostani "csoda" iPAD-es vezérlésű (vagy bármi hasonló) koncert-hangosító rendszerekre? A hangszereket, egyebeket hogyan vezérlitek a szinpadon? A jó öreg MIDI, vagy egyéb?

Link to comment
Share on other sites

Nekem is lenne pár kérdésem

Technika:
1, Miért Ruppert Neve összegző? Miért nem használsz mondjuk egy 16 Channeles pultot Neve vagy egyéb csodát? (Nekem jeleneleg most AMS NEVE összegző van és én is nagyon szeretnék egyszer egy igazi Neve pultot)
2, Van olyan eszköz ami jelenleg nincs a palettádon de biztos hogy akarsz venni? Bármi?
3, Mi a kedvenc eszközöd?

Zeneírás:
1, Mennyi idő az amit maximum belefektetsz egy "gondolatba, zenébe" ami után azt mondod hogy nincs több ötleted hogyan tovább és félrerakod? (Pl: velem volt már olyan hogy álltalában 6-10 óra alatt "kész" egy zene amibe hallom azt ha újra felveszem lekeverem stb jó szám lesz de volt olyan hogy 50 órát szenvedtem valamivel és akkor se volt jó)
2, Mi az ami igazán inspirál. Szinti? Gitár? Ha szinti akkor szoft vagy vas? Melyik az?
 

 

Egyéb:

Volt már olyan hogy kiadtál egy zenét és 1-2 év mulva mikor újra előkerült meghalgattad máshogy csináltad volna?

Link to comment
Share on other sites

De érted miért kértem így?

Az első lábjegyzet lett volna, utóbbi pedig odavitt volna ahol te hallgattad őket. Mivel ennek megfogalmazása a szakmádba vág, gondoltam nem fog nehézséget okozni.

Bár ezt nem akartam elmondani de egy ötletet adott volna neked egy most születő dalodhoz.

Link to comment
Share on other sites

1, Miért Ruppert Neve összegző? Miért nem használsz mondjuk egy 16 Channeles pultot Neve vagy egyéb csodát? (Nekem jeleneleg most AMS NEVE összegző van és én is nagyon szeretnék egyszer egy igazi Neve pultot)

 

Igazából az van hogy egy pult baromi sokat fogyaszt. Mult héten jártam egy osztrák stúdióban ahol idén dobták ki az SSL koppincs Tascam pultjukat. Úgy néz ki a setup hogy van egy csomó API meg 1073-ak, Neumann, Telefunken meg Siemens vintage preampok, különféle EQ-k, API, Rupert Neve, Maag, elég sok minden, mellé 1176, 1178, G bus compik meg egyebek. 32/32 van az új Avid konverterekből, valamint PT távvezérelt SSL Sigma összegző 32 csatorna.

 

Azt mondták, hogy egy vintage pult baromi sokat fogyaszt, forintban értve éves szinten milliós nagyságrendet eszik áramból, arról nem beszélve hogy nagyon nem szereti a ki-be kapcsolgatást és hajlamos arra hogy hol ez hol az döglik meg.

 

Számomra tök inspiráló és átlátható az egész workflow. Felvevőből is jól állnak, egy rockzenekar egyben tud felvenni. Van bőven variációs lehetőség. Már a felvételnél is úgy patcheled a láncot hogy amit akarsz azt megmunkálsz, ott lesznek a vasak soundjai, majd elmész digitbe és rögzítesz. Keverésnél ami kényes kihozod, majd a végén összeengeded analógban. Ami annyira nem számít arra rádobálsz 1-2 uad plugint, vagy akár mást, van választék.

 

Ákosnál valami hasonló történik, némileg kisebb volumenben. Nyilván nem vesz fel egybe, de akadnak ott is vasak, nem is szarok, meg lehet úgy munkálni a dolgokat hogy utána UADdal tök jól ellegyél. A kritikus a summing. Állítólag sok stúdióban azért volt mondjuk két Yamaha 02R cascadeban mert egy 10 éve még jelentősen jobban összegzett mint a Pro Tools, pedig az is digitális volt.

 

Legalábbis valami ilyesmit sejtek a háttérben.

Link to comment
Share on other sites

Igazából az van hogy egy pult baromi sokat fogyaszt. Mult héten jártam egy osztrák stúdióban ahol idén dobták ki az SSL koppincs Tascam pultjukat. Úgy néz ki a setup hogy van egy csomó API meg 1073-ak, Neumann, Telefunken meg Siemens vintage preampok, különféle EQ-k, API, Rupert Neve, Maag, elég sok minden, mellé 1176, 1178, G bus compik meg egyebek. 32/32 van az új Avid konverterekből, valamint PT távvezérelt SSL Sigma összegző 32 csatorna.

 

Azt mondták, hogy egy vintage pult baromi sokat fogyaszt, forintban értve éves szinten milliós nagyságrendet eszik áramból, arról nem beszélve hogy nagyon nem szereti a ki-be kapcsolgatást és hajlamos arra hogy hol ez hol az döglik meg.

 

Számomra tök inspiráló és átlátható az egész workflow. Felvevőből is jól állnak, egy rockzenekar egyben tud felvenni. Van bőven variációs lehetőség. Már a felvételnél is úgy patcheled a láncot hogy amit akarsz azt megmunkálsz, ott lesznek a vasak soundjai, majd elmész digitbe és rögzítesz. Keverésnél ami kényes kihozod, majd a végén összeengeded analógban. Ami annyira nem számít arra rádobálsz 1-2 uad plugint, vagy akár mást, van választék.

 

Ákosnál valami hasonló történik, némileg kisebb volumenben. Nyilván nem vesz fel egybe, de akadnak ott is vasak, nem is szarok, meg lehet úgy munkálni a dolgokat hogy utána UADdal tök jól ellegyél. A kritikus a summing. Állítólag sok stúdióban azért volt mondjuk két Yamaha 02R cascadeban mert egy 10 éve még jelentősen jobban összegzett mint a Pro Tools, pedig az is digitális volt.

 

Legalábbis valami ilyesmit sejtek a háttérben.

10 éve. :)

Link to comment
Share on other sites

Igazából az van hogy egy pult baromi sokat fogyaszt. Mult héten jártam egy osztrák stúdióban ahol idén dobták ki az SSL koppincs Tascam pultjukat. Úgy néz ki a setup hogy van egy csomó API meg 1073-ak, Neumann, Telefunken meg Siemens vintage preampok, különféle EQ-k, API, Rupert Neve, Maag, elég sok minden, mellé 1176, 1178, G bus compik meg egyebek. 32/32 van az új Avid konverterekből, valamint PT távvezérelt SSL Sigma összegző 32 csatorna.

 

Azt mondták, hogy egy vintage pult baromi sokat fogyaszt, forintban értve éves szinten milliós nagyságrendet eszik áramból, arról nem beszélve hogy nagyon nem szereti a ki-be kapcsolgatást és hajlamos arra hogy hol ez hol az döglik meg.

 

Számomra tök inspiráló és átlátható az egész workflow. Felvevőből is jól állnak, egy rockzenekar egyben tud felvenni. Van bőven variációs lehetőség. Már a felvételnél is úgy patcheled a láncot hogy amit akarsz azt megmunkálsz, ott lesznek a vasak soundjai, majd elmész digitbe és rögzítesz. Keverésnél ami kényes kihozod, majd a végén összeengeded analógban. Ami annyira nem számít arra rádobálsz 1-2 uad plugint, vagy akár mást, van választék.

 

Ákosnál valami hasonló történik, némileg kisebb volumenben. Nyilván nem vesz fel egybe, de akadnak ott is vasak, nem is szarok, meg lehet úgy munkálni a dolgokat hogy utána UADdal tök jól ellegyél. A kritikus a summing. Állítólag sok stúdióban azért volt mondjuk két Yamaha 02R cascadeban mert egy 10 éve még jelentősen jobban összegzett mint a Pro Tools, pedig az is digitális volt.

 

Legalábbis valami ilyesmit sejtek a háttérben.

Nekem is jelenleg pachbay rendszer van compi eq leveller neve 8816 stb

Szereztem egy régi dc2000 pultot amit most újítjunk fel de ha lenne pénzem mindent felredobnek egy 16-24 ch Ruppert neve vagy ams neve vagy wunder audio pultert

Link to comment
Share on other sites

Igazából az van hogy egy pult baromi sokat fogyaszt. Mult héten jártam egy osztrák stúdióban ahol idén dobták ki az SSL koppincs Tascam pultjukat. Úgy néz ki a setup hogy van egy csomó API meg 1073-ak, Neumann, Telefunken meg Siemens vintage preampok, különféle EQ-k, API, Rupert Neve, Maag, elég sok minden, mellé 1176, 1178, G bus compik meg egyebek. 32/32 van az új Avid konverterekből, valamint PT távvezérelt SSL Sigma összegző 32 csatorna.

 

Azt mondták, hogy egy vintage pult baromi sokat fogyaszt, forintban értve éves szinten milliós nagyságrendet eszik áramból, arról nem beszélve hogy nagyon nem szereti a ki-be kapcsolgatást és hajlamos arra hogy hol ez hol az döglik meg.

 

Számomra tök inspiráló és átlátható az egész workflow. Felvevőből is jól állnak, egy rockzenekar egyben tud felvenni. Van bőven variációs lehetőség. Már a felvételnél is úgy patcheled a láncot hogy amit akarsz azt megmunkálsz, ott lesznek a vasak soundjai, majd elmész digitbe és rögzítesz. Keverésnél ami kényes kihozod, majd a végén összeengeded analógban. Ami annyira nem számít arra rádobálsz 1-2 uad plugint, vagy akár mást, van választék.

 

Ákosnál valami hasonló történik, némileg kisebb volumenben. Nyilván nem vesz fel egybe, de akadnak ott is vasak, nem is szarok, meg lehet úgy munkálni a dolgokat hogy utána UADdal tök jól ellegyél. A kritikus a summing. Állítólag sok stúdióban azért volt mondjuk két Yamaha 02R cascadeban mert egy 10 éve még jelentősen jobban összegzett mint a Pro Tools, pedig az is digitális volt.

 

Legalábbis valami ilyesmit sejtek a háttérben.

Merre jártál Ferdi?Engem is elvihetnél egy ilyen túrára,hadd kupálódjak!Na persze,ha nem gyári titkokról van szó!

Link to comment
Share on other sites

Merre jártál Ferdi?Engem is elvihetnél egy ilyen túrára,hadd kupálódjak!Na persze,ha nem gyári titkokról van szó!

 

Józsi az van hogy nincsenek titkok. Ez egy olyan stúdió ahol az ott lévő eszközök fele létezik UAD plugin formájában, mert standard darabok. A másik felét szintén baromi jó, első osztályú berendezések képzik, de nem standardek, nincs belőlük UAD plugin. Dimenzióit tekintve alkalmas a hely élő felvételre mert megvannak a megfelelő méretű feljátszók és csatorna/eszközszámban is elegendőek ehhez. Minden egyben van ahhoz hogy első osztályú lemezt lehessen ott felvenni és keverni (masteringre nem értelemszerűen), csak oda kell menni és csinálni, minden más a te képességeiden (meg nyilván a zenekarén) múlik, mert az eszközparkban nincs hiba.

Link to comment
Share on other sites

Meg úgy alapvetően sincsenek "titkok". Ez egy ugyanolyan szakma, mint a cipőfelsőrész-készítő. Mindegyikben megvannak az alapvető szerszámok, meg az alapvető mesterségbeli tudás. Teljesen szerszám nélkül mindegy mekkora a mesterségbeli tudás, de egy hiányos eszközparkot ki tud egészíteni, ha az magasszintű. De igazán első osztályú bakancs-felsőrészt, csak megfelelő szerszámokkal, és megfelelő tudással lehet csinálni, és még ezek után is el kell vinni egy másik, hasonló adottságokkal bíró szakihoz talpalásra, és még ki is kell fényesíteni és be is kell csomagolni, hogy eladható legyen. Kissé sántító analógiában erre a szakmára: komponálunk, sávolunk, (tervezés+felsőrész), keverünk (megtalpaljuk/talpaltatjuk, összerakjuk), és masteringelünk (fényesítünk, csomagolunk). Ez három különböző "szakma". Akik vagy egy jól felszerelt műhelyben együtt dolgoznak, de az akkor már gyár, főnökkel, tulajdonossal, vagy összedolgoznak, mindenki a magáét beleadva, maximálisan, de külön műhelyekben, vagy kispari módszerekkel megpróbálja egy szaki az egész bakancsot összebarkácsolni, mindhárom szakmába belekóstolva. A home-stúdiózás valahol ez a legutóbbi kategória.

Link to comment
Share on other sites

Másik viszonylatban amikor egy felvételt mint "terméket" mint "producer" meg "hangmérnök" meg akár "zenész" csinálsz az hasonló jellegű munka, mint mikor egy cég aki árul valamit piacra helyez egy új terméket. Ki kell találni hogy mi maga a termék (ugye ez maga a zene úgy nagyjából fejben levázolva), megvannak a fő vonalai: szöveg, vezérdallam, ritmika, etc. Ehhez hozzáadsz mindenféle egyéb dolgot amitől színesebb lesz, aztán pedig elkezdesz azon dolgozni hogy minek milyen arcát mutasd, ez már az hogy miből mit tekersz. Ebből kell összerakni egy összképet. A folyamat során döntéseket kell hozni, látni hogy mivel mit kell kezdeni, mi számára előnyös, milyen változtatás minek a kárára megy. Egész egyszerűen nem mindenki alkalmas döntéshozónak mert nem képes átlátni hogy mi mire milyen hatással van. Ettől még lehet tök jó betanított munkás (zenész aki elé odateszik a kottát és megmondják neki hogy ezt így, azt úgy). Na nagyjából ennyi énszerintem.

Link to comment
Share on other sites

Ákosnak címezném a következőt jó szándékból és nem okoskodásból.

 

A videóban van egy bevágás amikor az Ébredj mellettem c. számot énekled. Szokott lenni hogy éneknél a mikrofonokat lógatják és nem állítják, ez azért van hogy a mikrofonban lévő cső hőenergiája ne melegítse a kapszulát mikor fölfelé távozik. A másik dolog hogy másik állványra raknám a popfiltert, mert sokkal jobban pozicionálható, és a videón olyan bután áll, de ha lógatva van a mikrofon akkor az is jobban odaférne.

Link to comment
Share on other sites

"Szokott lenni hogy éneknél a mikrofonokat lógatják és nem állítják, ez azért van hogy a mikrofonban lévő cső hőenergiája ne melegítse a kapszulát mikor fölfelé távozik."

 

Na, ezen már sokat törtem a fejemet, de sosem tudtam rájönni, hogy miért csinálják. :)

Viszont van aki simán lógatja az U87-et is, ami ugye nem csöves,

Így gyanítom, hogy sokan nem tudják a lógatás okát.

Link to comment
Share on other sites

"Meg úgy alapvetően sincsenek "titkok""

 

Igen, mindebben teljesen igazad van, de azért létezik rengeteg trükk, ami szerintem bőven belefér a titok kategóriába

és valószínűleg sehol nem fogják megtanítani. Idővel persze sok mindenre rá lehet jönni magunktól,

interjúkból, videókból, de azért mindig akad egy-egy meglepetés, hogy híres zenekarok, producerek mit és hogyan csinálnak.

Néha még a pluigenek presetjeiből is érdekes dolgok tudnak kiderülni.

Meg manapság hozzá lehet férni régi lemezek sávonkénti verzióihoz, amiket Guitar Hero-ból bányásztak ki.

Na, ott is akadnak érdekes dolgok.

Link to comment
Share on other sites

"Meg úgy alapvetően sincsenek "titkok""

 

Igen, mindebben teljesen igazad van, de azért létezik rengeteg trükk, ami szerintem bőven belefér a titok kategóriába

és valószínűleg sehol nem fogják megtanítani. Idővel persze sok mindenre rá lehet jönni magunktól,

interjúkból, videókból, de azért mindig akad egy-egy meglepetés, hogy híres zenekarok, producerek mit és hogyan csinálnak.

Néha még a pluigenek presetjeiből is érdekes dolgok tudnak kiderülni.

Meg manapság hozzá lehet férni régi lemezek sávonkénti verzióihoz, amiket Guitar Hero-ból bányásztak ki.

Na, ott is akadnak érdekes dolgok.

A "titkokat" neveztem mestersegbeli tudasnak.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...