Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Juno DS vagy FA workstation?


DeMarco

Kérdés

Nézegetem ennek az új DS-nek a videóit, nem tűnik rossznak számomra. Korg Krossal összehasonlítva ami hasonló árban, nekem jobban is tetszik.

Kérdés, hogy a már korábbi FA szériához hasonlítva, ami kb. 2x annyi árban, a tudás (plussz szolgáltatás) és hangszínek vonatkozásában mennyivel érheti meg jobban esetleg?

Ill. a Juno széria combosabb szinti hangjai talán mégis a DS javára billentené a mérleget? Ki hogy látja, tapasztalta már esetleg?

Pardon! A Juno G, Gi mintájára esetleg váható egy "turbósabb", ezzel analóg módon, egy Juno "GS" modell is esetleg majd? :)

Egy technikai kérdés a végére: az FA vagy DS szintikben van aux busz effekt csatornákra? Azaz 1 effekt rootolható akár több midi csatornára is, mint mondjuk a Korgoknál?

Szerkesztette DeMarco
Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
5 órája írta LiPI:

Ennek a számnak az elején hallható egy ilyen ARP kombináció

Nem teljesen tudom megfejteni. Beúszik egy staccatos pöty-pöty arp ami végigvonul a számon, bejön egy basszus arp utána, majd megjelenik a dob. Vagy az már drumtrack felkeverve? Konkrétan hogy irányítja az egyik arp a másikat technikailag?

A Trinityhez meg: pont most van 90-ért az apróban egy (+1 Z1 is ami meglehetősen ritka holló).   Szerintem ilyenkor párhuzamosan kell a vasakat egymás mellett tartani. Egy Rolandtól ne várjuk el hogy Korg legyen. :) 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
25 perccel ezelőtt írta djuice:

Ez marha jó tutorial lett! Taníthatnád is, főleg az olyan ötletbányászásokat, hogy 2 zajt veszel és szétpanorámázod! Ilyen nekem sose jutna eszembe.  Gratulálok! :) 

Köszi! :)

 

14 perccel ezelőtt írta djuice:

Szerintem ilyenkor párhuzamosan kell a vasakat egymás mellett tartani. Egy Rolandtól ne várjuk el hogy Korg legyen.

Sajnos így van. Az egész eddigi pályafutásomat végigkísérte ez miatt a csere-bere. Ha KORG-om volt, akkor mást akartam, ha másom volt akkor KORG-ot és akkor még kellett volna a zenekaromba is egy minőségi stage hangszer. Ez 3 különböző cucc lenne, amit 15 évig csak egy hangszerrel tudtam anyagilag megoldani. Ennek okán szénné csereberéltem a hangszereimet, hátha valamelyik jó lesz mindhárom területre :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
32 perccel ezelőtt írta djuice:

Nem teljesen tudom megfejteni. Beúszik egy staccatos pöty-pöty arp ami végigvonul a számon, bejön egy basszus arp utána, majd megjelenik a dob. Vagy az már drumtrack felkeverve? Konkrétan hogy irányítja az egyik arp a másikat technikailag?

A Trinityhez meg: pont most van 90-ért az apróban egy (+1 Z1 is ami meglehetősen ritka holló).   Szerintem ilyenkor párhuzamosan kell a vasakat egymás mellett tartani. Egy Rolandtól ne várjuk el hogy Korg legyen. :) 

Az a staccatós pöty-pötty az két arp... az egyik egy oktáv arp ami egy másikkal van (billentyűzet helyett) triggelve. :) A második (ami az elsőt vezérli) persze billentyűről/MIDI-ről van triggelve - így vált akkordot... Sajnos nem tudom step by step, részletesebben elmagyarázni - sok éve nincs már meg a TR ...
A basszus feljátszott...

A basszussal együtt beúszó phaser-es arp is TR arp pattern (pentaarp) - egy KORG AX3G-n keresztül... A dob viszont orig. TR drum pattern - az egyik combi-ból lett "kivágva" és használva...

Mindez nyilván nem egy combi a valóságban hanem több sávos felvétel a végeredményt tekintve.

Trinity: nálam max egy TR rack jöhetne már csak szóba helyhiány miatt :) Ugyanakkor most a post-ok kapcsán ráfüleltem jútyúrón pár X50, TR, LE videóra és rá kellett jönnöm, hogy valszeg több bennem a nosztalgia mint a hiányérzet az AI2 hangok iránt :)

Ami pedig a párhuzamosságot illeti egyetértünk; ezért van 3 tök más hangzásvilágú hangszer otthon. Egy RADIAS és egy blofeld van még az FA mellett.

Szerkesztette LiPI
Link to comment
Share on other sites

  • 0

1:16-tól látható hogyan van az egyik dob track kirout-olva a SUB kimenetre, ami vissza van vezetve (fizikailag egy audio kábellel) az AUX bemenetre, ahol aztán jön rá a TFX (Filter+drive) csavargatva a szám alatt (rögzítve MIDI-ben az 1-es track-en) majd a TFX után egy kis delay... Ez ugyanaz a technika mint amit Csaba használ a ZOOM-al, csak itt annyi a turpisság hogy magának az FA-nak egy belső FX-ét használom külső FX-ként :D (az eredeti FX lánc alapján a TFX közvetlenül a main out előtt minden sávra egyszerre gyakorolna hatást)
A számban egyébként az éttermi zaj valamint egy ARP külső sample (ez utóbbi RADIAS-ból rögzítve), a JMJSolina saját PCM-S timbre, a ZONGORA1 Csaba kreálása, minden más gyári FA preset hang (max egy picit változtatva pl. a delay paraméteren, majd mentve USR presetként)... :)

Szerkesztette LiPI
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta LiPI:

nem tudom step by step, részletesebben elmagyarázni

Értem talán így. Valszeg a trigger pontja beállítható az AMS rendszerben a másik arp kimenetére...
Azért nem értettem elsőre, mert többnyire a gyári combik úgy mentek, hogy hozzáértél egy billencshez és elindult egyszerre a drum track, valami basszus arp adott alaphangra meg valami + hangszín. Így nekem a párhuzamosság mellett sosem tűnt fel hogy egymásba is fűzhetők, dehát mindig tanul az ember. :D Én amúgy ilyen ötlet börze dolgokat nagyon hiányolok a gépkönyvekből a jobb kihasználás végett! Anno az EMU hangmodulok leírásában volt 1-2 hasznos tanács hangszín ötletek megvalósítására, mert ugye valljuk be, a nép 90%-a megveszi a cuccosokat aztán csak lapozgatja a kész patcheket. Főleg amit pici kijelzőn kell programozni, nem sok kedve van akárkinek is búvárkodni a rövidítések, meg adatok közt. Én még ezt az "iskolát" jártam ki. Emlékszem 94 telén, suliszünetben elkértem haverom ilyen EMU modulját meg a gépkönyvét és azon tanulgattam magamnak a filter, ADSR, LFO történeteket, meg hogy mitől szintézis a szintézis. Ma persze van már pc erre meg editor szoftver, csak az idő fogyott el. :) 

1 órával ezelőtt írta LiPI:

valszeg több bennem a nosztalgia mint a hiányérzet az AI2 hangok iránt :)

Jók voltak azok a hangok pl. egy 01/W-ben, ma is valahogy testesebben szólnak és ott még normális szűrőről sem beszélhetünk, de tény hogy azóta végigment egy technológiai fejlődés és ami egykoron álom sound volt, ma rájövünk, hogy sokkal-sokkal modernebb környezetben, jobb felbontásban és gazdagabb felharmonikusokkal megtaláljuk jelenlegi eszközeinkben is talán vagy eleve ezen modernebb hangzások más irányba is visznek/vittek minket. Ki tudja! Hatást biztos hogy gyakorolnak. Ha akkor 94-ben elém toltak volna egy Roland FA-t,  szerintem a kontinensek is helyet cserélnek. :D 

Nekem volt/van olyan tervem amúgy, hogy bizonyos vasak, mint az említett 01/W stb. pár legjobb soundját megépíteni kísérletképp egy Krome vagy hasonló szintiben (az M3-ban egyszer neki is kezdtem), hisz az alap mintákban úgy is van hasonló vagy esetleg ugyan olyan, az AMS és többi szintézis eszköztár jóval kiteljesedettebb, az effektekről nem is beszélve és összehasonlítani, hogy ténylegesen az a nosztalgia faktor csak időbeliséghez, korszakhoz köthető-e, vagy esetleg az akkori D/A konvertereken stb. múlott és ez hány százalékban tud ma esetleg egy ilyen replika hangzás mellett ma még döntő lenni. De lehet hogy pár youtube videó is lényegesen leegyszerűsíti ezt a dolgot, még kevesebb melóval. :D 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
13 perccel ezelőtt írta djuice:

Nekem volt/van olyan tervem, hogy bizonyos vasak, mint az említett 01/W stb. pár legjobb soundját megépíteni egy Krome vagy hasonló szintiben (az M3-ban egyszer neki is kezdtem), hisz az alap mintákban úgy is van hasonló vagy esetleg ugyan olyan, az AMS és többi szintézis eszköztár jóval kiteljesedettebb, az effektekről nem is beszélve és összehasonlítani, hogy ténylegesen az a nosztalgia faktor csak időbeliséghez, korszakhoz köthető-e, vagy esetleg az akkori D/A konvertereken stb. múlott és ez hány százalékban tud ma esetleg egy ilyen replika hangzás mellett ma még döntő lenni. De lehet hogy pár youtube videó is lényegesen leegyszerűsíti ezt a dolgot, még kevesebb melóval. :D 

Hát lehet hogy nevetni fogsz, de nekem legalább vázlat szintig eljutva megfordult a fejemben hogy csinálok egy ilyen D-50->FA konverter valamit.... :) De mostanában a kedvem is elment a programozástól, pedig vagy épp' ezért az elmúlt egy - másfél évben írtam egy-két konvertert a RADIAS-hoz is meg a blofeld-hez is... Nyilván nem szólt volna úgy mint a D-50 - de jó ötletadónak gondoltam vintage/lo-fi presetek megalkotásához...

Ugyanakkor az az igazság hogy szerintem akkoriban még nagyobb áhítattal/tisztelettel néztünk egy-egy hangszerre mint manapság... Nem csak azért mert több hangszer volt áhított kategóriában és kevesebb az elérhető kategóriában... el lettünk kényeztetve, túlságosan ki vagyunk szolgálva és ezáltal talán szolgáltatva is... Én magam is sokkal kevesebb kreativitással nyúlok mindenhez mint annó. Öregszem... :P Pedig régen még egy i5M-be is megtaláltam a módját hogy 01/05W hangokat toljak a kis agyába :D pedig az i5M aztán végképp nem az a sounddesignereknek szánt eszköz volt :D ma meg... (ebből láthatod én is a régebbi iskola neveltje vagyok :) ) ha nincs a presetek közt valami "olyasmi" ami kellene és nem sikerül 2-5-10 perc létrehozni már húzom a szám...  Pedig tuti van még mélység és lehetőség az FA-ban is - látom amikor ránézek a szerkesztői felületre, csak nem áll össze a flow fejben... így meg nem jutok egyről a kettőre vele... folyton ott topogok 1.5 körül :P

Szerkesztette LiPI
Link to comment
Share on other sites

  • 0
8 perccel ezelőtt írta LiPI:

Ugyanakkor az az igazság hogy szerintem akkoriban még nagyobb áhítattal/tisztelettel néztünk egy-egy hangszerre mint manapság...

Én is ilyesmit érzek. Láttunk, hallottunk sokat az idők folyamán és már tudjuk hogy minden csoda 3 napig tart. Pedig anno még egy szikra hangot sem hallva a hangszerről, egy SY77 poszter előtt is fél órát szobroztunk nyálcsorgatva egy hangszerboltban, mint Rózsi néni a misén :) hogy miket tudhat az a hangszer, meg mennyi sok gomb van rajta és azok vajon mit csinálnak... :D 
Emlékszem a prosikat is mennyire szerettük gyűjtögetni. Egy idősebb haverom már akkor azt mondta: addig ilyet ő nem gyűjtöget, még nem szól! :) Aztán jöttek az mp3 demók stb. Ma meg már épphogy csak virtuálisan ki nem tudjuk a neten keresztül próbálni az újdonságokat.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 perce írta djuice:

Ma meg már épphogy csak virtuálisan ki nem tudjuk a neten keresztül próbálni az újdonságokat.

Azért már erre is van példa: D-50/D-05 a RolandCloud-on :) 

Egyébként igen... pont így voltam én is az egésszel... a RADIAS-ról spec. 6-7 évig álmodoztam... Aztán most hogy otthon van egy, alig van időm elé ülni... De őszintén megvallva én még mindig tudok gyönyörködni esténként a sötétben pislákoló, világító, villogó gombokban :D
 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2019. 01. 29. at 16:02 írta Szodike:

Összehasonlítottam a DS és az FA pcm wave felhozatalát a gépkönyvek alapján. Azt gondoltam, hogy több hasonlóságot fogok találni, de nem :)

Mind mennyiségre, mind kiosztásra nagy különbség van a két szinti hullámforma tára között. Jó lenne a kettőt egymás mellett meghallgatni, a hasonló (pcm alapú) patch-eket egymással összeereszteni. Nincs a fórumon senki, akinek van/volt Juno DS? FA tulajokból jó néhány van, de a Juno gazdik nem tolonganak  :)

 

Nekem van itthon a sok egyéb hangszer mellett egy Juno DS61, előtte DS88-am is volt. Nagyon univerzális hangszer amit sokan kissé alulértékelnek, pedig szerintem csak a gyári presetek vannak rosszul beállítva. A hangmintatára nagyon nagy és számomra érthetetlen módon a waverom fele nincs felhasználva a presetekben. PL.: van benne 3! féle Ultimate piano minta amit egy zongora presetben sem használták fel, pedig szerintem verik a DS piano-t, ha jól beállítjuk, és még sok egyéb értékes minta bújkál a hangszerben. Emellett persze a DS piano minta is sokkal többre képes ha az ember belenyúl, a gyári preset nagyon tompa és túl sok a basszusa az én fülemnek, a dinamika rétegek durva váltásáról nem is beszélve. 

A legújabb szoftverfrissítés óta az ingyenes editora segítségével saját mintákat oszthatunk ki a billentyűzeten (korábban csak 1 mintát engedett presetenként) kb 40mb erejéig, ami vicces de mégis elég a magam fajtának, aki Korg TR , vagy Motif Classic samplerjeihez szokott és ez legalább nem felejti el a mintákat kikapcsolás után. (Ha jól tudom az FA nem támogatja a billentyűzetről való mintalejátszást.)  A gyári minták között van sok gagyi de vannak kiváló minőségűek is, a szűrői, az effektjei abszolút jók. Érdekes hogy az effektjei között is van pl. egy régi Rotary szimulátor viccesen szörnyű hanggal, mellette pedig a VK Rotary ami ugye a VK7 klón minőségi effektje. Ugyanez a jelenség a zengetőkkel vagy a torzítókkal is, van egy gagyi és mellette egy minőségi...nem értem ez miért jó :) 

Emellett tök jó a hangkártya és a vocoder része is, a mikrofon és line bemenete pedig életmentő volt már egy két szituban. 

Foglalkozni kell vele ha igazán jó hangszíneket szeretnénk. Könnyű elveszni a  sok felesleges effekt, minta és funkció között, pedig vannak benne kiváló minták és effektek is, tehát minden adott a jó hangzáshoz.

Szerkesztette korgovics
Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta korgovics:

pedig szerintem verik a DS piano-t, ha jól beállítjuk, és még sok egyéb értékes minta bújkál a hangszerben

Ez a Yamaha MO-t juttatja eszembe. Abban is sok értékes minta bújt meg ami nem volt felszínre hozva. De a kérdésem mégis az, hogy a DS-ben pl. mennyi user hangszínünk lehet vagy felülírhatóak-e a gyári bankok, mint pl. 1-2 Korgban?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta korgovics:

Ugyanez a jelenség a zengetőkkel vagy a torzítókkal is, van egy gagyi és mellette egy minőségi...nem értem ez miért jó 

Mivel a régebbi Juno Di teljes hangkészletét és dolgait is magában foglalja, szerintem azért vannak meg, az abból jövő gyengébb cuccok.
Nem picurka amúgy a DS kijelzője? Vmi ipad applikáción biztos jobb lehet matatni benne.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
24 perccel ezelőtt írta djuice:

Ez a Yamaha MO-t juttatja eszembe. Abban is sok értékes minta bújt meg ami nem volt felszínre hozva. De a kérdésem mégis az, hogy a DS-ben pl. mennyi user hangszínünk lehet vagy felülírhatóak-e a gyári bankok, mint pl. 1-2 Korgban?

A gyári bankok nem írhatóak felül, 256 user patch és 128 user performance hely van. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
23 perccel ezelőtt írta djuice:

Mivel a régebbi Juno Di teljes hangkészletét és dolgait is magában foglalja, szerintem azért vannak meg, az abból jövő gyengébb cuccok.
Nem picurka amúgy a DS kijelzője? Vmi ipad applikáción biztos jobb lehet matatni benne.

Igen, valószínűleg ez a magyarázat. A kijelző valóban nem túl nagy, de meg lehet szokni. Elég jó felbontású, így kellően átlátható. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
14 órája írta korgovics:

A legújabb szoftverfrissítés óta az ingyenes editora segítségével saját mintákat oszthatunk ki a billentyűzeten (korábban csak 1 mintát engedett presetenként) kb 40mb erejéig, ami vicces de mégis elég a magam fajtának, aki Korg TR , vagy Motif Classic samplerjeihez szokott és ez legalább nem felejti el a mintákat kikapcsolás után. (Ha jól tudom az FA nem támogatja a billentyűzetről való mintalejátszást.)  A gyári minták között van sok gagyi de vannak kiváló minőségűek is, a szűrői, az effektjei abszolút jók. Érdekes hogy az effektjei között is van pl. egy régi Rotary szimulátor viccesen szörnyű hanggal, mellette pedig a VK Rotary ami ugye a VK7 klón minőségi effektje. Ugyanez a jelenség a zengetőkkel vagy a torzítókkal is, van egy gagyi és mellette egy minőségi...nem értem ez miért jó :) 

Igen így van az FA egyáltalán nem támogatja a klasszikus sampler módot. Az FA 4x16 sample betöltését/rögzítését tesz lehetővé song-onként (a song-al együtt kerülnek mentésre az SD kártyán és töltődnek be automatikusan a song-al együtt) de ezek használatát az SP-808 alapján kell elképzelni. Annyi könnyítés van a dologban, hogy ugyan a pad-ek nem velocity érzékenyek az FA-ban, az egyes pad-ekre betöltött sample-ék triggerelhetőek a billentyűzetről is (C1->PAD1, C#1->PAD2 és így tovább) így kapunk némi hangerő kontrollt a sampl-ék felett a billentyűzet velocity-je alapján.

(Szerk.:) Ugyanakkor lehetőség van a pad-ekre betöltött sample-ket keresztül küldeni a system effect úton (chorus+reverb) vagy a main out helyett a SUB out-ra küldeni amire egy külső FX modult kötve (mint Koródi Csabi a ZOOM-ot) külön effektezhetünk így nem csak az eredeti állapotában tudjuk az adott sample-éket, loopokat megszólaltatni.

Effektek... Az FA-ban is megvan ez "hagyomány". Vannak nagyon szupi effektjei és vannak ún. GM effektjei is :) Lehet olyasmi is a dolog mögött, hogy a GM hangkészlet azért ne szóljon már úgy mint egy zászlóshajó hangkészlete, ezért azokhoz más effekteket is használnak... A másik ok meg persze az "örökség"... Hagyományos, megszokott hangot is tudjon produkálni ha valakinek arra van szüksége...

A gyári presetek az FA-ban is sokszor megkívánják az utólagos törődést. A gyári presetek FA-ban sem írhatóak felül. Szinti motoronként változó hány darab user presetet menthetsz el. Studio set-et (performance?) is csak user presetként menthetsz , a gyáriak nem írhatóak felül.

Szerkesztette LiPI
Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 órája írta LiPI:

Lehet olyasmi is a dolog mögött, hogy a GM hangkészlet azért ne szóljon már úgy mint egy zászlóshajó hangkészlete, ezért azokhoz más effekteket is használnak... A másik ok meg persze az "örökség"... Hagyományos, megszokott hangot is tudjon produkálni ha valakinek arra van szüksége...

Szerintem lehet ennek egy harmadik aspektusa is, mégpedig a kompatibilitás. A GM-GS utasítások régiek, de még használatban vannak, így kellenek olyan FX algoritmusok, amik a régi GM-GS hagyományok paramétereivel módosíthatóak, kontrollálhatóak, azonosíthatóak. Az új frankó effekteknél meg nem kell semmihez igazodni, betehetnek bármilyen változót, vagy algoritmus összetevőt.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sziasztok szeretnék kérdezni a témában ha lehet és ha még él ez a fórum. Szeretnék egyet az itt felsorolt hangszerekből otthoni használatra. Ami eddig szóba jön a kross 2 a ds61 az fa61 illetve az mx61 is de azt kezdem kevésbé preferálni. Ha zenét szerkesztenék akkor arra van gép úgyhogy szekvenszer meg ilyenek nem kellenek, főleg a hangminőség ami kell.  Tutorialok alapján a krossnak a stringje az nagyon szép lágy nyitott kellemes, ds nek a ep i kellemesek nagyon. Szóval csak a hangminőség kell nekem és bár tudom hogy ez ízlés kérdése is ezen a szinten hiszen gyakran nem jobb vagy rosszabb low vagy high fi bb csak más, de azért a kérdésem az lenne, hogy ezek közül melyikek ajánlanátok hangminőség szempontból. Persze a menü is kérdéses, mennyire könnyű kicsit vagy nagyon bármit is megváltoztatni a hangon vagy ha avn olyan hogy kedvencceket el lehet menteni az is előny. Másik kérdésem hogy a roland szereti ezt a fura mod és pitch wheel stick dolgot amivel csak azért van bajom mert a hagyományos mondjuk kross 2 őn lévő mod wheelen ott hagyom azon a pozíción a kereket ahol nekem a moduláció tetszett pl egy vibrátónál és kész de a roland stick je visszaugrik tehát ahhoz foylton kelll egy plusz kéz ami tartja vagy azt is lehet valahogy hasonlóan ott tartani ha nem is azt a sticket de a modulációs értéket? Remélem érthető a kérdésem. Köszönöm előre is a választ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Szerintem erre a kérdésre csak teljesen eltérő szubjektív véleményeket lehet adni. Minél több hangszert kipróbáltam, annál nehezebben teszem le én magam a voksot valamelyik mellett… mindegyikben van valami szerethető vagy utálható, de alapvetően a felhasználás módja lehet a legnyomósabb döntési elv, hiszen ahogy írtad, hangminőségben nem lesznek olyan óriási különbségek.

Ha a kedvezőbb ár mellett a hangszín editálás a legfontosabb szempont, akkor a felsoroltakból a KORG KROSS2 tűnhet a legkézenfekvőbb választásnak. Azonban a KROSS2 építési minősége, a nyomógombok minősége és a billentyűzet játékérzete a ma kapható szintik közül szerintem a legalja. 15 évig voltam KORG buzi, nem beszélnék a KORG ellen alaptalanul, de a KROSS2 billentyűzetén konkrétan nem tudtam pontosan játszani. A hangszíneit lehet szeretni vagy nem szeretni, de legalább magán a hangszeren fullosan editálhatóak. Szerintem nem szól rosszul, csak egy kicsit sterilen.

A négy hangszer közül a ROLAND Juno DS 61 és az FA06 rendelkezik a legjobb minőségű felépítéssel. Szerintem remek hangszerek. Az FA06-al nem kérdés, hogy a csillagos eget le lehet szerkeszteni. A hangmintái totál szélsőséges képet mutatnak, van ami steril, van ami zajos meg koszos, ettől élőbb… ezt lehet megintcsak szeretni vagy nem szeretni, én mindenesetre pozitívumként értékeltem, hiszen nagyon széles palettát nyújt a hangszer, plusz ott van a SuperNatural Synth motor, ami az FA-n belül egy teljesen új világ, komplett VA szintimotor. Meg még egy Tonewheel Hammond klónt is kapunk vele.

A DS61-et szintén a remek minőségű hangszer kategóriában tartom nyilván, csak egy kicsit kevesebb az FA-nál, mert hiányzik belőle az SN-S motor, meg a Tonewheel orgona, meg a szekvenszer… cserébe képes saját wav fájlt kiosztani hangmagasságokra a billentyűzeten és hangszerként használni. Viszont a hangszínek editálásáról nem tudok nyilatkozni, biztosan korlátosabb mint az FA-ban.

A két Roland a remek minőség mellett sajnos azzal tudott engem elkedvteleníteni, hogy irgalmatlanul búg az USB. Ez így van gyárilag… ha számítógépes hálózatot építesz ki audio, meg USB körrel, akkor jó eséllyel búgni fog a rendszered… aki akar majd megcáfol :)

Szándékosan a végére hagytam a YAMAHA-t, mert per pillanat az én egyik személyes kedvencem az MX61 MkII. Az építési minősége valahol az FA környékén van, viszont hosszabbak a billentyűi, és hosszabb úton is mozognak, tehát a billentyűzet mérete közelebb áll a zongorához mint a ROLAND-ok, vagy a KROSS2. Sajnos nem súlyozott és csendes szobában eléggé kopog, cserébe a felsorolt 4 hangszer közül ezen a legkényelmesebb játszani nekem. Az egész hangszer a célszerűség köré épült… az FA-hoz képest elég faék és nekem épp ettől áll most kézre. Számítógépes rendszerben úgy működik mint az álom, illetve ez az MkII verzió tökéletesen integrálódik az iOS eszközökkel, ez az ami a számomra az elsődleges csatolási felület. Nem búg, csöndes mint az állat és nagyon low latency hangkártyaként működik a VST hangszerekkel.

Sajnálatos furcsaság, hogy a hangszínek magán a hangszeren nem editálhatóak, holott benne van a 8 oszcillátoros 8 filteres, meg 8x3 LFO-s (asszem) MOTIF motor a hangszerben, ami egyébként editálható… csak meg kell venni a 20 Euro-s John Melas VOICE Editor-t PC-re és az egész hangszer full editálhatóvá válik. Ha az ember számítógépre akar ültetni hangszert, akkor ez az MX61 talán a legjobb választás. A hangszíneit tekintve nekem a YAMAHA akusztikus hangszínei bejövősek, számomra sokkal életszerűbbek mint a KROSS2. A ROLAND-ok hangszíneit és az MX61-ét összehasonlitani pedig már abszolút ízlés dolga lenne… nem tudom összehasonlítani. A DS61 elektromos zongorái szembetűnően izgalmasak, de ez megvan az MX61-ben is. Ha meg ránéznél egy MOX6 vagy MOXF6-ra, akkor mégtöbb waveformra találnál mint egy MX-ben.

Még egy kis technikai adalék:
A KROSS2 2 oszcillátoros, de ezekben 4-4 multisample velocity függvényében váltják egymást és nem keyboard zónázhatóak.
Az FA és a DS61 4 oszcillátoros viszont itt már mind a 4 oszcillátor egyszerre szólhat és keyboard és velocity zónázhatóak is.
Az MX61 8 oszcillátoros, mind a 8 szólhat egyszerre és még keyboard és velocity zónázhatóak is.

Filter:
A KROSS2 a 2 oszcillátorát egy hangforrásként kezeli és az egészre érvényesül a filter.
A DS61 és az FA06 a 4 oszcillátorát egy hangforrásként kezeli és az egészre érvényesül a filter.
Az MX61 mind a 8 oszcillátorának van egy saját filtere, azaz egy hangszínen belül a 8 oszcillátorra 8 eltérő karakterű filtert használhatunk.

Tovább is van, mondjam még? :D

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

  • 0
17 órája írta Bandika12:

Másik kérdésem hogy a roland szereti ezt a fura mod és pitch wheel stick dolgot amivel csak azért van bajom mert a hagyományos mondjuk kross 2 őn lévő mod wheelen ott hagyom azon a pozíción a kereket ahol nekem a moduláció tetszett pl egy vibrátónál és kész de a roland stick je visszaugrik tehát ahhoz foylton kelll egy plusz kéz ami tartja vagy azt is lehet valahogy hasonlóan ott tartani ha nem is azt a sticket de a modulációs értéket?

Érthető a kérdés. Személy szerint játék közben a ROLAND "bot"-ját sokkal kényelmesebbnek és jobban játszhatónak tartom. A kerék függőleges mozgatásával nem lehet olyan kényelmes pitch modulációt megvalósítani mint a bot-al... szerintem legalábbis a pitch kerék nem ergonómikus a játékhoz. Ellentétben a MOD kerékkel, ami meg úgy jó ahogy írtad, tehát valós aggályod hogy a Joystick visszaugrik a MOD állásból...

DE!... A MOD kerékre mint modulációs forrásra bármilyen paramétert állíthatunk, ahogy bármelyik hangszer asszignálható potijára is... Ergó azt a paramétert, amit szeretnél a MOD keréken tetszőleges ponton hagyni, egyszerűen hozzárendelheted a hangszer valamelyik kontroller potijához is és ott már meg tudod valósítani amit szeretnél. Erre alkalmas mind a négy felsorolt hangszer.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
11 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Érthető a kérdés. Személy szerint játék közben a ROLAND "bot"-ját sokkal kényelmesebbnek és jobban játszhatónak tartom. A kerék függőleges mozgatásával nem lehet olyan kényelmes pitch modulációt megvalósítani mint a bot-al... szerintem legalábbis a pitch kerék nem ergonómikus a játékhoz. Ellentétben a MOD kerékkel, ami meg úgy jó ahogy írtad, tehát valós aggályod hogy a Joystick visszaugrik a MOD állásból...

DE!... A MOD kerékre mint modulációs forrásra bármilyen paramétert állíthatunk, ahogy bármelyik hangszer asszignálható potijára is... Ergó azt a paramétert, amit szeretnél a MOD keréken tetszőleges ponton hagyni, egyszerűen hozzárendelheted a hangszer valamelyik kontroller potijához is és ott már meg tudod valósítani amit szeretnél. Erre alkalmas mind a négy felsorolt hangszer.

Hú,

Hát nagyon szépen köszönöm a választ, válaszokat. Úgy tűnik képben vagy, bár ezt már sejtettem amikor rátaláltam a fórumra és olvastam. Sajnos el kell mennem és ki kell ezeket próbálgatni, mert a fő kérdés valóban az lesz hogy melyiknek a hangja, menüje, anyaga, játszhatósága motivál a legjobban, de sok jó infót kaptam, tényleg nagyon köszi.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta Koródi Csaba:

a pitch kerék nem ergonómikus a játékhoz. Ellentétben a MOD kerékkel

Ezeket a pitch kerekeket nem tudom ki szabadalmaztatta, de hogy adott gyártók máig ezt nyomják, ráadásul a nagy 88-as billentyűkben még kiteszik a sarokba, hogy csak seprőnyéllel piszkálhassa bárki, nekem absz. nem tetszik. A modulációt meg ki lehet tenni pedálra.

A Korg mondjuk meg tudta oldani a joysticknál, hogy lehessen értéktartónak is programozni adott funkciókra (pl. leslie effekt seb.váltás) vagy pillanatnyi értékadása legyen, de a kerekes modulációnál nekem meg mindig az volt a bajom, hogy ha úgy maradt, akkor a következő hangszín is automatikusan jojózott. Néha nem is értettem hirtelen mi baja lett a azongora hangnak. :) Szóval szerintem 1000x inkább joystick és/vagy lábpedál. Esetleg pár szintiben van még alternatívára a ribbon vagy X/Y pad, ami még optimálisabb lenne. Pl. nem is tudom kiegészítőnek miért nem gyártanak még ilyet, azoknak aki utálná a kerekeket?!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
15 órája írta djuice:

Ezeket a pitch kerekeket nem tudom ki szabadalmaztatta, de hogy adott gyártók máig ezt nyomják, ráadásul a nagy 88-as billentyűkben még kiteszik a sarokba, hogy csak seprőnyéllel piszkálhassa bárki, nekem absz. nem tetszik.

Igazából azt sem értem, hogy miért ilyen rugalmatlanok a gyártók. 30 éve ugyanazt gyártják, vagy ezt vagy azt, slussz, egyed.

Aki csak egyszer is játszott szintin, tudja, hogy nyújtani a bottal életszerűbb, kontrollálni pedig a MOD kerékkel. Miért nem lehet ezt kombináltan alkalmazni? Ja, bocsi, egy gyártó meg tudta ugrani a NORD Stage-en.

Ez nem gyártástechnológia, vagy innováció kérdése, csak józan paraszti ész. Bármelyik gyártó (KORG, ROLAND) egyszerűsíthetné a cuccait, ha nem egy joy-ra tenné az X-Y tengely technikai megvalósítását, hanem szétbontaná őket kettőbe, lásd NORD Stage.

Sőt, azt sem értem, hogy (legalább a színpadra szánt hangszereken) miért nem találták még fel az Expression billenő kontrollert. Full kézenfekvő lenne a hangszer bal oldalán egy hangerőpedálhoz hasonló képződmény, ami nem toló poti vagy tekerő, hanem egy kézzel kezelhető "mini" pedál, amivel lehetne hangerő-pedálozni az orgonát, vagy vakatyütyüzni a WAH effektet.
24 éve zenélek és megoldatlan a hangerő pedál, ami ugyan van a földön igen, de lábbal, cipővel nem lehet olyan finoman kezelni mintha kéz alatt lenne... nincs rajta folyton az embernek a lába, de lenézni meg nem tud amikor ráteszi, így nem ritkán előfordul, hogy amikor ráteszem a lábam, egyúttal véletlenül jól ki is nyomom...

Nem értem a gyártókat... szerintem olyan dolgokról írok itt, amihez elég háromszor felmenni a színpadra és látni kéne hogy ez biza jól jönne. 30 éve senki nem tette még meg?

 

joy.jpg

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...