Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Juno DS vagy FA workstation?


DeMarco

Kérdés

Nézegetem ennek az új DS-nek a videóit, nem tűnik rossznak számomra. Korg Krossal összehasonlítva ami hasonló árban, nekem jobban is tetszik.

Kérdés, hogy a már korábbi FA szériához hasonlítva, ami kb. 2x annyi árban, a tudás (plussz szolgáltatás) és hangszínek vonatkozásában mennyivel érheti meg jobban esetleg?

Ill. a Juno széria combosabb szinti hangjai talán mégis a DS javára billentené a mérleget? Ki hogy látja, tapasztalta már esetleg?

Pardon! A Juno G, Gi mintájára esetleg váható egy "turbósabb", ezzel analóg módon, egy Juno "GS" modell is esetleg majd? :)

Egy technikai kérdés a végére: az FA vagy DS szintikben van aux busz effekt csatornákra? Azaz 1 effekt rootolható akár több midi csatornára is, mint mondjuk a Korgoknál?

Szerkesztette DeMarco
Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Ekkor: 2019. 05. 16. at 9:07 írta Koródi Csaba:

Igazából azt sem értem, hogy miért ilyen rugalmatlanok a gyártók. 30 éve ugyanazt gyártják, vagy ezt vagy azt, slussz, egyed.

Aki csak egyszer is játszott szintin, tudja, hogy nyújtani a bottal életszerűbb, kontrollálni pedig a MOD kerékkel. Miért nem lehet ezt kombináltan alkalmazni? Ja, bocsi, egy gyártó meg tudta ugrani a NORD Stage-en.

Ez nem gyártástechnológia, vagy innováció kérdése, csak józan paraszti ész. Bármelyik gyártó (KORG, ROLAND) egyszerűsíthetné a cuccait, ha nem egy joy-ra tenné az X-Y tengely technikai megvalósítását, hanem szétbontaná őket kettőbe, lásd NORD Stage.

Sőt, azt sem értem, hogy (legalább a színpadra szánt hangszereken) miért nem találták még fel az Expression billenő kontrollert. Full kézenfekvő lenne a hangszer bal oldalán egy hangerőpedálhoz hasonló képződmény, ami nem toló poti vagy tekerő, hanem egy kézzel kezelhető "mini" pedál, amivel lehetne hangerő-pedálozni az orgonát, vagy vakatyütyüzni a WAH effektet.
24 éve zenélek és megoldatlan a hangerő pedál, ami ugyan van a földön igen, de lábbal, cipővel nem lehet olyan finoman kezelni mintha kéz alatt lenne... nincs rajta folyton az embernek a lába, de lenézni meg nem tud amikor ráteszi, így nem ritkán előfordul, hogy amikor ráteszem a lábam, egyúttal véletlenül jól ki is nyomom...

Nem értem a gyártókat... szerintem olyan dolgokról írok itt, amihez elég háromszor felmenni a színpadra és látni kéne hogy ez biza jól jönne. 30 éve senki nem tette még meg?

 

joy.jpg

Szia!

Nem tartom magam jó billentyűsnek, viszont szerencsére nagyon sok koncertet tudhatok magam mögött, de én még elképzelni sem tudom ezt a pedálos megoldást amit írtál. Elég furán nézne ki. Maximum egykezes szóloknál lehetne kihasználni, de arra meg ott van a mod kerék. Összetett lefogásoknál csak lábpedállal lehet megoldani a plusz változtatásokat. Persze próba képpen lehetne csinálni egy esetleg szintire szerelhető kis pedált amit mondassz, (pl.: mint a nordoknál az orognához utólag rászerelehető rotary vezérlő) de valószínű nem lenne egy kelendő dolog. Meglátjuk mit hoz a jövő. Egyébként én is NORD párti vagyok, jelenleg egy A1-el + patch szerkesztésre egy NordRack2 és MicroModular. Imádom őket! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
17 órája írta Rolandsl:

próba képpen lehetne csinálni egy esetleg szintire szerelhető kis pedált amit mondassz

Egy megfelelő értékű potit bedobozolva vmi home made megoldásba is egyszerűen megoldható. Csabi meg már elektromos dobpadot is csinált magának, úgyhogy csak elszántság kérdése.
Ha engem kérdeztek, vmi touchpadet vagy hanyategeret is el tudnék képzelni átalakítva a szintikhez. Nyissunk DIY ötletbörzét rá! :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2019. 05. 19. at 8:39 írta Rolandsl:

Nem tartom magam jó billentyűsnek, viszont szerencsére nagyon sok koncertet tudhatok magam mögött, de én még elképzelni sem tudom ezt a pedálos megoldást amit írtál. Elég furán nézne ki. Maximum egykezes szóloknál lehetne kihasználni, de arra meg ott van a mod kerék.

Természetesen hasonlóképpen gondolom. De ez zenész és zenekari stílus kérdése is. Nézzünk csak meg egy-egy ROLAND színpadi hangszert (VR09, FA, Juno-D, RD-64)... egyiken sincs MOD kerék, viszont van D-Beam, ami azt feltételezi hogy az ember ráér a bal kezével a levegőben kalimpálni és teljesen esetleges, irányíthatatlan kontroller utasításokat adni a hangszernek... mi a lótúrónak? :) Valóban összetettebb harmóniáknál nincs az embernek módja, szabad keze egy hangerő pedált vagy MOD kereket kézzel tekergetni, de számtalan olyan helyzet van, amikor igen... nálam például az orgona szólók pont ilyenek lennének, tolnám jobb kézzel és kontrollálnám ballal, vagy a vakatyütyüs wah szólók ugyanígy.

Ő például milyen jól elvan egy ilyen karral:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 órája írta djuice:

Egy megfelelő értékű potit bedobozolva vmi home made megoldásba is egyszerűen megoldható. Csabi meg már elektromos dobpadot is csinált magának, úgyhogy csak elszántság kérdése.
Ha engem kérdeztek, vmi touchpadet vagy hanyategeret is el tudnék képzelni átalakítva a szintikhez. Nyissunk DIY ötletbörzét rá!

Ezt már számtalanszor megvalósítottam, hol toló, hol tekerő potival. A hangszerre rögzítés mindig nehézséget okozott és hely sem mindig volt rá. Illetve mechanikusan nem tudok egy pedál formátumot megvalósítani, a toló, meg tekerő megoldás pedig nem üdvözítő. Meg persze a legtöbb hangszeren úgyis van valamilyen kontroller poti akár tekerő, akár húzó amire fel lehet ezt a funkciót programozni, ezt az FA06-on a MOXF6-on a KURZWEIL PC3LE6-on, a PC361-en, MX61-en mind-mind felprogramoztam már, ezért kár lenne építeni egy külső potit. De ezek kényelmetlenek. Valahogy pedál formában kéne megvalósítani, de persze nem úgy hogy felteszek a hangszer tetejére egy ormótlan nagy pedált :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta Koródi Csaba:

mechanikusan nem tudok egy pedál formátumot megvalósítani

Én egyszer csináltam pl. hasonlóból egy ismerősnek lábpedált!
https://www.praktiker.hu/padlo-es-falburkolas/lec-szegely-burkolatvalto/burkolatvalto-sin/274863-decora-aluminium-lepcso-profil-90cm
Leszabva, szembefordítva 2 felet már egy keskenyebb pedálfejet kiad és az aljának is lehet ue. fúrható, csavarozható, igaz a végeit nehezebb lezárni, de sok lehetőség van a kisebbre is. Barkácsboltokban ezer nem feltétlenül a célnak készült dologból lehet kreatívkodni. Müa lap pl. háztartási vágódeszkából, fát felhasználni más oldalról stb., aljára gumilap pl., de sokat segíthet ma már egy 3D nyomtatott kis egyéni eszköz is, rögzítésre meg tépőzáras felragasztható szalagok vannak, ami sérülésmentesen el is távolítható később... De volt ismerősöm aki gondolkodás nélkül belefúrt a hangszerébe és egyénileg épített potikat stb. bele. :) 

 

Ami a kézhasználatot illeti, ez is egy remek (sajnos rövid) videó a matatgatásokra:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Épp most írta djuice:

Én egyszer csináltam pl. hasonlóból egy ismerősnek lábpedált!
https://www.praktiker.hu/padlo-es-falburkolas/lec-szegely-burkolatvalto/burkolatvalto-sin/274863-decora-aluminium-lepcso-profil-90cm
Leszabva, szembefordítva 2 felet már egy keskenyebb pedálfejet kiad és az aljának is lehet ue. fúrható, csavarozható, igaz a végeit nehezebb lezárni, de sok lehetőség van a kisebbre is.

Mutatós ez a profil. De nem a burkolat megoldásával van problémám, hanem a pedál kialakításával és a pedál mozgatását átvinni a potméter tengely mozgatására. Az igazi hangerőpedálokban megvan a szükséges mechanika kialakítva, a hozzá szükséges fogasléc, pont annyi foggal, hogy a potmétert pont annyit forgassa amennyit kell stb.
Aki tud tervezni számítógépen, ki tud találni egy kicsi házat, azt ki tudja szerkeszteni, ki tud benne alakítani valami tartó megoldást, meg ért annyira az alkatrészekhez, hogy kiszámítja hogy mennyit megy a poti, azt milyen hosszú úton kell fogasléccel megmozgatni, kiszámolja a fogaskerék átmérőjét, majd az egészet átteszi 3D nyomtatóra, az sok gondos tervezési fázissal meg tudja ezt csinálni.

Mi meg csak fűrészelünk, meg fúrunk ahhoz hogy végül kiderüljön, hogy csináltunk egy ormótlan, pontatlan valamit, ami ha nem vigyázunk, még meg is karcolja a hangszerünk tetejét :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nem fogasléccel csináltam, hanem kulisszásan mint más pedáloknál látható, ahogy pl egy gőzmozdonynál is megoldották a forgó mozgást egyenes vonalúra alakítani és viszont. De nem tagadom, anno a suliban asztalos műhelyben kaptam hozzá segítséget minden irányból. :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...