Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Roland Boutique sorozat


Bendi

Kérdés

Alaposabban volt időm "eljátszadozni" a JP-08-assal. (A JX-03-at még nem tudtam komolyan fülügyre venni, de az első benyomások arról is jók.) Egyre jobban tetszik, és bizony - a becsapós mérete ellenére - ez egy komoly kis eszköz. A gyári presetek nagy része nekem személy szerint nem tetszik. 25-30 évvel ezelőtt még volt létjogosultsága valódi hangszerek utánzásának (fender zongora, hammond orgona, fuvola, gitár), de ma, amikor "fillérekért" lehet sokkal élethűbb hangminta-kollekciókhoz hozzájutni, meg kell hagyni az analóg/VA szintiknek azt a területet, ami tényleg a szintetizált, más eszközökkel nem, vagy csak nagy szenvedések árán előállítható hangokról szól, mindenféle szűrőkkel, LFO-kkal. burkológörbékkel. Ezért aztán el is kezdtem "lecserélgetni" a számomra nem releváns patcheket sajátokra. (Megnyugtató azért, hogy "egyetlen mozdulattal" visszaállítható a gyári állapot. :) )

Másrészt ez a kis "vacak" is megmutatta, hogy élő játékra az "egy gomb - egy funkció" megvalósítás az igazi. (Már csak azért is, mert sajnos - gondolom, történelmi örökség okán - ezek a boutique szintik nem kezelik az aftertouchot, sem a midi-CC-ket, továbbá a velocityt is csak egyetlen funkcióra, a hangerőre lehet "felhasználni". Nagyon remélem, hogy ezek a dolgok egy későbbi firmware update-tel korrigálásra kerülnek. Na jó, az aftertouch nem olyan lényeges, de a többi igen. Ja, és az is jó lenne - ha már alapvetően teljesen digitális az eszköz -, ha a patcheket egyenként is lehetne menteni. (Mert hogy ha már digitális az eszköz, lehetne hozzá egy jó kis manager programot írni desktopra.)

Ami kisebb probléma - legalábbis az én környezetemben előjött: ha a hangszert úgy csatlakoztatom a "környezetbe", hogy csak az USB kábellel kapcsolom a géphez (iMac 2011 late), és minden azon keresztül közlekedik: MIDI, audio, (plusz power, de ez - gondolom - irreleváns), akkor gyorsabb játékmódnál (sok midi jön-megy) az audió elkezd pattogni. Úgy látszik, az egy szem USB kapcsolat a túl sok midi plusz túl sok audió együttes áramlásást nem jól tűri. Van megoldás a problémára, ezért nem mentem a Dunának: egyszerűen egy MIDI-DIN kábellel csatlakoztattam a Kurzweil PC361-eshez, és az USB-n csak az audió közlekedik. Így most jó, de nagyon jó lenne, ha ezt is javítani tudná egy új firmware. (Ha lehet egyáltalán.)

A Boutique szériával kapcsolatos "hir" topikban már említettem, hogy a neten fellelhető demók jórésze értéktelen, használhatatlan. A demonstrátorok nincsenek tisztában azzal, hogyan kell/lehet ezt az eszközt használni. Némelyiknél pl. tisztán látszik, hogy fogalma nincs a demonstrálónak, hogy melyik poti mire való, mindenféle tudatosság nélkül összevissza tekergeti/tologatja a potikat, várva a csodát. (Aki életében pár napot eltöltött már bármilyen analóg vagy VA szintivel, az tökéletesen tudja demonstrálni, mit tud az eszköz. De ezeknek az embereknek a jórésze a sokpatches, "gombnyomásos" workstation-ökön szocializálódott, nem tudja, mi az a burkológörbe, hogyan kell használni, mire való a cutoff, resonance, VCF, VCA, LFO...)

Ezzel kapcsolatban nagyon hiányolok a netről egy olyan ingyenes "on-line kurzust", ami arról szólna, hogyan "készítsünk" különböző alap patcheket "from sctratch".   

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

Két hasznos "feature", ami nincs benne a kézikönyvben:

https://www.gearslutz.com/board/11512647-post5601.html

Found something, from a Roland Japan Q&A page:
When you turn on the Chorus of the JU-06 and JX-03 you will hear a little noise.

The thing you have to reproduce the Chorus of the JUNO-106 and JX-3P, noise will ride When you turn on.

System Settings in the [MANUAL] + [12], you can adjust the noise level of Chorus.
***
[1] OFF
[2] HALF
[3] ORIGINAL (initial value)
In other words, looks like you can adjust/turn off the Chorus noise on the JU and JX.
1. While holding down the [MANUAL] button, press [12]
* Keep holding down the [MANUAL] button.
2. Press a numeric button to select the value, and release the [MANUAL] button to confirm the value.
Someone please confirm this works!

https://www.gearslutz.com/board/11512835-post5607.html

Ah hah! From the same Japanese FAQ:

Is it possible to retain the (Mod) value even if you release your finger from the C2 ribbon controller in the Boutique Series?

In System Settings with [MANUAL] + [11], you can turn on MOD HOLD; even if you release your finger from the C2 ribbon, the value will be held.

[1] MOD HOLD OFF (initial value) 
[2] MOD HOLD ON

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2015. 11. 25. írta Bendi:

Alaposabban volt időm "eljátszadozni" a JP-08-assal. (A JX-03-at még nem tudtam komolyan fülügyre venni, de az első benyomások arról is jók.) Egyre jobban tetszik, és bizony - a becsapós mérete ellenére - ez egy komoly kis eszköz. A gyári presetek nagy része nekem személy szerint nem tetszik. 25-30 évvel ezelőtt még volt létjogosultsága valódi hangszerek utánzásának (fender zongora, hammond orgona, fuvola, gitár), de ma, amikor "fillérekért" lehet sokkal élethűbb hangminta-kollekciókhoz hozzájutni, meg kell hagyni az analóg/VA szintiknek azt a területet, ami tényleg a szintetizált, más eszközökkel nem, vagy csak nagy szenvedések árán előállítható hangokról szól, mindenféle szűrőkkel, LFO-kkal. burkológörbékkel. Ezért aztán el is kezdtem "lecserélgetni" a számomra nem releváns patcheket sajátokra. (Megnyugtató azért, hogy "egyetlen mozdulattal" visszaállítható a gyári állapot. :) )

Másrészt ez a kis "vacak" is megmutatta, hogy élő játékra az "egy gomb - egy funkció" megvalósítás az igazi. (Már csak azért is, mert sajnos - gondolom, történelmi örökség okán - ezek a boutique szintik nem kezelik az aftertouchot, sem a midi-CC-ket, továbbá a velocityt is csak egyetlen funkcióra, a hangerőre lehet "felhasználni". Nagyon remélem, hogy ezek a dolgok egy későbbi firmware update-tel korrigálásra kerülnek. Na jó, az aftertouch nem olyan lényeges, de a többi igen. Ja, és az is jó lenne - ha már alapvetően teljesen digitális az eszköz -, ha a patcheket egyenként is lehetne menteni. (Mert hogy ha már digitális az eszköz, lehetne hozzá egy jó kis manager programot írni desktopra.)

Ami kisebb probléma - legalábbis az én környezetemben előjött: ha a hangszert úgy csatlakoztatom a "környezetbe", hogy csak az USB kábellel kapcsolom a géphez (iMac 2011 late), és minden azon keresztül közlekedik: MIDI, audio, (plusz power, de ez - gondolom - irreleváns), akkor gyorsabb játékmódnál (sok midi jön-megy) az audió elkezd pattogni. Úgy látszik, az egy szem USB kapcsolat a túl sok midi plusz túl sok audió együttes áramlásást nem jól tűri. Van megoldás a problémára, ezért nem mentem a Dunának: egyszerűen egy MIDI-DIN kábellel csatlakoztattam a Kurzweil PC361-eshez, és az USB-n csak az audió közlekedik. Így most jó, de nagyon jó lenne, ha ezt is javítani tudná egy új firmware. (Ha lehet egyáltalán.)

A Boutique szériával kapcsolatos "hir" topikban már említettem, hogy a neten fellelhető demók jórésze értéktelen, használhatatlan. A demonstrátorok nincsenek tisztában azzal, hogyan kell/lehet ezt az eszközt használni. Némelyiknél pl. tisztán látszik, hogy fogalma nincs a demonstrálónak, hogy melyik poti mire való, mindenféle tudatosság nélkül összevissza tekergeti/tologatja a potikat, várva a csodát. (Aki életében pár napot eltöltött már bármilyen analóg vagy VA szintivel, az tökéletesen tudja demonstrálni, mit tud az eszköz. De ezeknek az embereknek a jórésze a sokpatches, "gombnyomásos" workstation-ökön szocializálódott, nem tudja, mi az a burkológörbe, hogyan kell használni, mire való a cutoff, resonance, VCF, VCA, LFO...)

Ezzel kapcsolatban nagyon hiányolok a netről egy olyan ingyenes "on-line kurzust", ami arról szólna, hogyan "készítsünk" különböző alap patcheket "from sctratch".   

Ma végre sikerült kipróbálnom az usb midi/audio kapcsolatot: Win10 pécé, Ableton 9.5. Nem volt pattogás. Kérdés: lehet, hogy kevesebb hang/lassabb játék volt nálam?!?

Szeretném reprodukálni a hibát.  

Link to comment
Share on other sites

Nálam Macen határozottan csinálja. Lehet, hogy a driver hibája, lehet, hogy másé. Akár kizárólagosan használom a Boutique audio eszközt ki- és bemenetnek, akár aggregált device-ként (egy Scarlett 6i6-tal), ha a Boutique csak az USB-n keresztül kommunikál a Mackel, akkor pattog. Amint a DIN MIDI-t használom, tökéletes.

Elküldtem privátban egy mintát, hogy ne terheljük a többieket.

 

Link to comment
Share on other sites

Van ez a dolog, hogy ugye össze lehet kötni a szintiket a több polifóniához: Ez mit jelent pontosan? Szóval ha szeretnék pl egy JP-08-at 8 hang polifóniával, akkor a JP-08-hoz hozzáköthetek egy JX-03-at vagy egy JU-06-ot is, vagy ez a megoldás csak 2db JP-08nál működik?

Azt hiszem ezt már kérdeztem valahol, de nem írt rá senki egyértelmű választ. :(

Link to comment
Share on other sites

8 órája írta Tazi:

Van ez a dolog, hogy ugye össze lehet kötni a szintiket a több polifóniához: Ez mit jelent pontosan? Szóval ha szeretnék pl egy JP-08-at 8 hang polifóniával, akkor a JP-08-hoz hozzáköthetek egy JX-03-at vagy egy JU-06-ot is, vagy ez a megoldás csak 2db JP-08nál működik?

Azt hiszem ezt már kérdeztem valahol, de nem írt rá senki egyértelmű választ. :(

A sorbakötéskor mindkét eszköz a saját hangján fog megszólalni. Tehát ha 8-as polifoniát szeretnél JP08-cal, akkor két JP8-as kell.

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta 3o3:

Az miért van, hogy a jx03 meg a ju06  105 ezer, a jp08 meg közel 140?

Valószínűleg a fizikai "tartalom" annyival drágább. LED-es potik, mikrokapcsolók... Mert hogy - elvileg egy film alapján - belül teljesen ugyanaz mindhárom. Mármint az "alaplap".

Link to comment
Share on other sites

20 órája írta cisco:

A JU-06 elég hasonló a Juno-106hoz - kicsivel fénytelenebb a hangja az eredetihez képest, de lényegi különbség szerintem nincsen. Kész zenébe bekeverve valószínűleg senkinek nem tűnne fel, hogy épp melyik szól.

de akkor ez azt jelenti, hogy a ju 06 is ütős cucc?

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta Contrashtor:

Sziasztok,

Azzal kapcsolatos a kérdésem, ha a Roland Boutique sorozat egyik tagját és egy külsős midi billentyűzettel kötöm össze a MIDI csatlakozón keresztül. Pl. egy Roland A-49-BK-s midi szintivel. Abban az esetben használhatom úgy is hogy számítógép nem szükséges. Mármint a MIDI billentyűzet küldi a jelet a Boutique-nak és a kimeneten ott a hang. Számítógépet nem akarok használni, bár tudom a midi billentyűknek és a Boutique tagjainak is usb-n van a tápellátás, de azt meg lehet oldani.

Szóval a kérdés, hogy lehetséges-e így?

 

Válaszokat előre is Köszönöm!

Lehet így használni, igen...

Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta Zongilog:

Sziasztok, valaki próbálta esetleg a jp 08-at vagy a ju 06-ot az eredeti hangszer mellett hogy mennyire tudja azt a soundot hozni? Vagy esetleg ha volt már a kezetekben az eredeti hangszer régebben, akkor mennyire tudja azt visszaadni? köszi

többen is csináltak már összehasonlítást, de mivel én nagyon bírom a fazont, ezért ezt a videót linkelem be:

 

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta DutchFlowers:

többen is csináltak már összehasonlítást, de mivel én nagyon bírom a fazont, ezért ezt a videót linkelem be:

 

köszi, bár inkább személyes véleményre lennék kíváncsi, mert itt egy laptopon keresztül nem igazán lehet ki hallani a különbséget.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...