Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Akai vs Novation


grantat

Kérdés

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

6 órája írta grantat:

Melyik márkát ajánlanátok a kettő közül? 

Akai MPK, Max vagy Novation SL MKII billentyűzetek között agyalok. 

Én mindenképpen az Akai-ra voksolnék, azon belül is az MPK-ra, de ugye ez is - mint a legtöbb zenekütyü - attól függ, hogy Neked mire van szükséged. Mikor én döntöttem, kipróbáltam mindhármat, a Novation nálam igen hamar kiesett. A Max és MPK közül pedig győzött a "design" és funkciók mérlegre állítása. A Max személy szerint nekem nagyon nem tetszik, ráadásul akkoriban nem is volt belőle 61-es verzió (talán még most sincs). Ez persze nem különösebben érv, az viszont már sokkal inkább, hogy mennyire tudsz boldogulni a tolópotik helyére pakolt tapipados izébigyókkal. Nekem nagyon nem jött be, de ez manapság egyre több kütyün divat, van aki megőrül érte. Szóval ezt is ki kell próbálni.

Nekem egy MPK61-esem van, soha el nem adnám. Egyszerűen remek vas. Iszonyat strapabíró (harmadik éve napi szinten használom, ráadásul a kisgyerekeim is állandón gyötrik/püfölik). Nagyon jól működik a főbb DAW-kkal (Logic, Cubase, Ableton, Reason), állati könnyű az egyes funkciók betársítása, a kijelzője is több mint elég. A pad-ok szvsz rém gyengék, de ez ugyanígy igaz a novation-re és a max-re egyaránt. Nem is igazán értem, miért erőltetik, de gyakorlatilag csak Full Level funkcióval érnek valamit, igaz, úgy meg már értelmét veszíti az egész.

A billentyűi viszont zseniálisak. Akad egy-két vasam, moog-ok, nord-ok, roland-ok, korg-ok, de mindegyiket ezzel vezérlem, mert szubjektív véleményem szerint jobb ezen játszani, mint sok komoly vas saját billentyűjén. Persze, ezzel nem akarok vitát szítani, ezért hangsúlyozom: egyéni szubjektív véleményem. Egyébként egy srác árul is az apróban egy MPK61-est, esetleg kérdezz rá nála, hátha ki tudod próbálni. Amennyire én láttam, egész jó áron is adja. Az enyémet is használtan vettem és a mai napig kifogástalan.

Talán még két dolog a végére:

1) Arra figyelj, hogy az MPK vonalon a 61-es a legnagyobb, ami még szinti billentyűvel jön, felette a 88-as már kalapácsos.

2) Ha esetleg MPK mellett döntesz és több hangszered is van vagy tervezel venni, akkor okvetlenül vegyél hozzá egy tápot is, mert amikor USB-vel kötöd a gépre, a MIDI ki és bemenetei - mondjuk úgy - eléggé hektikusan működnek. Most nem mennék bele a részletekbe, ha majd érdekel, szívesen segítek. A lényeg, hogy kap tápot, onnantól kezdve hibátlan és atom stabil a cucc.

Sok sikert! :)

Link to comment
Share on other sites

Köszönöm szépen! :)

Valamiért mindenki (rajtad kívül) a Novationt isteníti. Nekem élő zenélésre kell, Nord Electrot használok, a midi billentyűvel pedig a szoftver szintiket hajtanám. Tehát fontos a kontrollerek általi vezérelhetőség (Ableton), hogy ne kelljen a laptophoz kaparásznom. Nekem külsőre az Akai jobban tetszik, bár még nem próbáltam :) De most fogom..

Link to comment
Share on other sites

16 órája írta grantat:

Valamiért mindenki (rajtad kívül) a Novationt isteníti.

Elképzelhető, hogy ők értenek hozzá, én meg nem. :) Ezért is írtam, hogy erősen szubjektív a véleményem. :) Azt tudom, hogy az MPK-nak van Ableton presetje, ami elég jól működik, de az egyes potikat, gombokat saját magad is címezheted. Anno én relatíve sokat élőztem az MPK61 + Ableton kombinációval. Ha majd időd és kedved engedi, és már esetleg kipróbáltad, írd meg a véleményed, kíváncsi volnék rá, hogy bejött-e. :) No meg persze nem akarok Akai reklámot, ha mód van rá, okvetlenül próbáld ki a Novation-t is. :) Nagyon más a kettő.

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. 01. 19. at 20:28 írta Blank:

Én mindenképpen az Akai-ra voksolnék, azon belül is az MPK-ra, de ugye ez is - mint a legtöbb zenekütyü - attól függ, hogy Neked mire van szükséged. Mikor én döntöttem, kipróbáltam mindhármat, a Novation nálam igen hamar kiesett. A Max és MPK közül pedig győzött a "design" és funkciók mérlegre állítása. A Max személy szerint nekem nagyon nem tetszik, ráadásul akkoriban nem is volt belőle 61-es verzió (talán még most sincs). Ez persze nem különösebben érv, az viszont már sokkal inkább, hogy mennyire tudsz boldogulni a tolópotik helyére pakolt tapipados izébigyókkal. Nekem nagyon nem jött be, de ez manapság egyre több kütyün divat, van aki megőrül érte. Szóval ezt is ki kell próbálni.

Nekem egy MPK61-esem van, soha el nem adnám. Egyszerűen remek vas. Iszonyat strapabíró (harmadik éve napi szinten használom, ráadásul a kisgyerekeim is állandón gyötrik/püfölik). Nagyon jól működik a főbb DAW-kkal (Logic, Cubase, Ableton, Reason), állati könnyű az egyes funkciók betársítása, a kijelzője is több mint elég. A pad-ok szvsz rém gyengék, de ez ugyanígy igaz a novation-re és a max-re egyaránt. Nem is igazán értem, miért erőltetik, de gyakorlatilag csak Full Level funkcióval érnek valamit, igaz, úgy meg már értelmét veszíti az egész.

A billentyűi viszont zseniálisak. Akad egy-két vasam, moog-ok, nord-ok, roland-ok, korg-ok, de mindegyiket ezzel vezérlem, mert szubjektív véleményem szerint jobb ezen játszani, mint sok komoly vas saját billentyűjén. Persze, ezzel nem akarok vitát szítani, ezért hangsúlyozom: egyéni szubjektív véleményem. Egyébként egy srác árul is az apróban egy MPK61-est, esetleg kérdezz rá nála, hátha ki tudod próbálni. Amennyire én láttam, egész jó áron is adja. Az enyémet is használtan vettem és a mai napig kifogástalan.

Talán még két dolog a végére:

1) Arra figyelj, hogy az MPK vonalon a 61-es a legnagyobb, ami még szinti billentyűvel jön, felette a 88-as már kalapácsos.

2) Ha esetleg MPK mellett döntesz és több hangszered is van vagy tervezel venni, akkor okvetlenül vegyél hozzá egy tápot is, mert amikor USB-vel kötöd a gépre, a MIDI ki és bemenetei - mondjuk úgy - eléggé hektikusan működnek. Most nem mennék bele a részletekbe, ha majd érdekel, szívesen segítek. A lényeg, hogy kap tápot, onnantól kezdve hibátlan és atom stabil a cucc.

Sok sikert! :)

Egy kicsit részleteznéd ezt a "eléggé hektikusan működnek" dolgot? Nem megbízható az usb-s kapcsolat? A hangkártyámon van 5 din-es midi bemenet, inkább használjam azt? De akkor a vezérlő faderek nem működnek. Vagy rosszul tudom?

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta grantat:

Egy kicsit részleteznéd ezt a "eléggé hektikusan működnek" dolgot? Nem megbízható az usb-s kapcsolat? A hangkártyámon van 5 din-es midi bemenet, inkább használjam azt? De akkor a vezérlő faderek nem működnek. Vagy rosszul tudom?

Mindennek ugyanúgy kell működnie függetlenül attól, hogy midi (5 villás DIN) vagy USB az összeköttetés módja.

Link to comment
Share on other sites

17 órája írta grantat:

Egy kicsit részleteznéd ezt a "eléggé hektikusan működnek" dolgot? Nem megbízható az usb-s kapcsolat? A hangkártyámon van 5 din-es midi bemenet, inkább használjam azt? De akkor a vezérlő faderek nem működnek. Vagy rosszul tudom?

Arról van szó, hogy amikor USB-n kötöd be, akkor a hardver (tehát maga a billentyűzet) nem kezeli a szabvány 5 villás DIN-en beérkező jeleket, hovatovább ki sem küld rajta semmit. Minden MIDI jelet az USB-n keresztül igyekszik továbbítani. A csavar a sztoriban pedig az, hogy ettől függetlenül a windows/os-x látják a fizikai 5 villás DIN MIDI ki- és bemeneteit is, sőt jelet is tudnak rá küldeni és vagy fogadni onnan. Kicsit pontosítva egy példával:

Van az AKAI-d, amit a számítógépedre bekötöttél egy USB spagóval. Idáig stimt. Veszel mellé mondjuk egy NORD Rack-et (ahogy én is tettem), amin ugye nincs billentyűzet, tehát elvárod, hogy az AKAI-val tudd vezérelni. Na már most, a NORD-on nincs USB, csak egy-egy 5 villás DIN. Így tehát két standard midi kábellel összekötöd a NORD-ot az AKAI-val, értelmszerűen OUT az IN-be és IN az OUT-ba, ahogy kell. Ha ezután elkezdesz játszani az AKAI-n, akkor bármit is nyomkodsz, a NORD-nak nem küld jelet, csak az USB-n a PC-re, mert ahogy fentebb is írtam, ha USB kábellel kötöd a PC-re, minden jelet azon akar továbbítani és fogadni. Az egyetlen megoldás ilyenkor, hogy a DAW-ban az AKAI-ről érkező jelet tovább lököd az AKAI MIDI OUT 2-es PORT-jára (ez a fizikiak 5 villás kimenet) és akkor az oprendszered a DAW segítségével kilöki a jelet a NORD-ra is. A probléma az, hogy ez nagyon instabil. Sok számítógéppel, sok driverrel kipróbáltam, minden anyám kínját bevettem, végül az AKAI support mondta, hogy ez így felejtős, használjak külső adaptert (erre lett kitalálva) és felejtsem el az USB-t. Így is tettem, azóta őrült stabil és egyszerre öt szintit a PC-t vezérlem vele (egy MOTU 128-as segítségével).

A vezérlő fader-ek és az összes gomb/bizbasz az AKAI-n hibátlanul megy USB-n és 5-ös DIN-eken keresztül is. Ha tehát csak simán a PC-ddel akarod összekötni, akkor az USB megoldás elég és tökéletesen stabil. Ahogy mondtam volt, akkor kell táp + MIDI router megoldásban gondolkodnod, ha már több fizikai eszközt is vezérelni szeretnél vele. 

Na, kibontva tehát ennyi. :) Ha bármiben tudok segíteni, írj bátran.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...