Jump to content
Ménemszól.hu

Hangszínkészítés szintetizátoron kezdőknek


A/D

Recommended Posts

2 órája írta _cutoff:

Viccet félretéve szerintem totális félreértés, túlreagálás van az itteni modular-ellenességet illetően. Egyrészt az itt kommentelő népek közül vélhetően mindenki érti mit jelent vezérlőjeleket küldözgetni modulok között [...] Nincs szó "modularutáló" előemberekről.

a te esetedben valóban nem, de több olyan kommentelő is akadt, akinek a véleményéből egyértelműen látszott, hogy ez nem állt neki össze. 

a beszólogatós stílusból (sznobozós, primitívezős, mono-patchkábelezős, túlkevert vidéki teknózós) hangnemből következtetve pedig a modulárutálat is megvan :)

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok száma 188
  • Created
  • Last Reply

Valóban, az innovatívabb modulok jobban a zsebbenyúlós kategória, viszont az innovatívabb, érdekesebb egybeépített hangszerekre is igaz ez, csak ott mások döntik el hogy mi mihez van párosítva, és hogyan van összekötve.

Egy jobb patchelhető monószinti hasznos tud lenni, ugyanezt modulárból összerakni nem feltétlenül jó megoldás, de azzal kibővíteni viszont már lehet az. Abba kerülhetnek később érdekesebb modulok is.

Ami számomra még mindig nem egyértelmű kérdés, hogy hosszútávon a modular összeállításnak jobb, vagy rosszabb-e az ár/érték aránya, mint az egybeépített cuccoké, bár már a kérdésfeltétel is értelmetlen azt hiszem.

Ami izgalmas az egészben, az a digitális, és analóg modulok együttműködése, az építőelemek sokszínűsége, ezek a fix hangszerek piacán kevésbé jellemzőek. Csak a modular platform kecsegtet azzal a lehetőséggel, hogy összerakhass egy FM szinti alapot az E-MU Morpheus digitális filterével, vagy egy Modal szintézis hangkeltőt Buchla stílusú vezérlőkkel, és még sorolhatnánk a hülye példákat :)

Link to comment
Share on other sites

Valóban értelmetlen egyrészről a kérdés felvetése, valaki említette és nagyon igaza van, hogy keményen el kell dönteni mi a cél az adott hangszerrel, illetve a zenei célok megvalósításához milyen eszköz szükségeltetik. Rugalmasság terén egészen biztos, hogy a modular visz mindent, ilyen téren valóban nem lehet összehasonlítást sem végezni a fix hangszerekkel és ár-érték arányról is nehéz beszélni ebben a kontextusban. Másrészről egy techno, house, trance, hip hop, pop vagy bármi egyéb, viszonylag jól körülírható jellemzőkkel bíró műfaj képviselőinek egyértelműen sokkal jobb ár-érték aránnyal fog bírni az adott muzsika elvárásaihoz stimmelő céleszköz, nem mintha ezen műfajokba nem lehet modularszintiket beültetni, de gyakorlatias megfontolásokból valószínűleg a járt utat fogják választani. Még gyakorlatiasabb, fejbenszámolósabb szemszögből ott van a "mit kapok a pénzemért" kérdése. Egyetlen modul árán kapok egy legendás vintage fm szintit a maga 15 kilógrammos valójában, vagy 3-4 modul árán komolynak mondható semi-modulart, vagy samplert, VA szintit, analog dobgépet, amik elégségesek lehetnek teljes albumnyi anyagok elkészítésére, cserébe le kell mondani a modularok nyújtotta rugalmasságról és benyelni, hogy A/D szemében nem leszel elég menő. :))

Link to comment
Share on other sites

Gratulálok A/D, és szerintem a videó minőségéért sem kell szabadkoznod! Azzal, hogy hányan fognak ezután szemléletet váltani, és tanulni kezdeni, szerintem nem kell foglalkozni. Ahogy mondani szokás, ha csak egy srác életét megváltoztatod ezzel, már nem volt hiába.

És mivel teljességgel hiánypótló az ilyen oktatóanyag, csak azt tudom mondani, hogy CSAK ÍGY TOVÁBB!

Link to comment
Share on other sites

22 perccel ezelőtt írta _cutoff:

Egyetlen modul árán kapok egy legendás vintage fm szintit a maga 15 kilógrammos valójában, vagy 3-4 modul árán komolynak mondható semi-modulart, vagy samplert, VA szintit, analog dobgépet, amik elégségesek lehetnek teljes albumnyi anyagok elkészítésére, cserébe le kell mondani a modularok nyújtotta rugalmasságról és benyelni, hogy A/D szemében nem leszel elég menő. :))

Akinek nem probléma a hely, vagy nem kell cipelnie a cuccát, annál ez nem is probléma. Az "egyetlen milyen modul árán" kijelentés pontosításra szorul. Az is érdekes kérdés, hogy modularba vásárolhatsz akár egyetlen 808 kick modult is, vagy egy-egy komplett hangszer részét képező funkcionalitást, amire épp szükség van, és csak azt, kis helyre beépítve, és ezektől rugalmasabban használható lesz.

A/D szemében nem tudom hogy mennyire menő aki modulárt használ, egyértelműen megfogalmazta azt a véleményt korábban, hogy egybeépített hangszerekkel hatékonyabban és gyorsabban lehet eredményt elérni.

A többi leírtakban egyetértünk.

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta _cutoff:

Másrészről egy techno, house, trance, hip hop, pop vagy bármi egyéb, viszonylag jól körülírható jellemzőkkel bíró műfaj képviselőinek egyértelműen sokkal jobb ár-érték aránnyal fog bírni az adott muzsika elvárásaihoz stimmelő céleszköz, nem mintha ezen műfajokba nem lehet modularszintiket beültetni, de gyakorlatias megfontolásokból valószínűleg a járt utat fogják választani. 

Technoból és houseból is ezerféle van, de ha általánosítunk, ezekre a műfajokra egy moduláris szinti sokkal inkább céleszköz, mint bármi, ami hirtelen eszembe jut.

Szerk.: a gyakorlatias megfontolás pedig valószínűleg abban merül ki, hogy pár év eszetlen VST tekergetés után a Minibrute kezelőfelülete ismerősebb mint a modular. Pont ezért remek dolog az ilyen videók közzététele.

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta NeoC:

idő, és egyéb "milliomosok", akiknek még ráadásul nem nyomasztja semmi egyéb "feleslegesség" az agyát, mint pl. gyerek, asszony, stb. Ja, és még friss is szellemileg, hogy tudjon még tanulni, elemezni, megérteni dolgokat. 

most nagyjából az fog történni, hogy megcáfolom amit írtál aztán igazat adok neked :D

Hogy mennyire nem kell sem idő, sem dollár milliomosnak lenni az én példám egészen jól mutatja. Per pill egy 4 hónapos és egy 4 éves gyermekkel rendelkezem, valamint a hozzájuk tartozó asszonnyal, kutyával, kerttel, és két állással :) mondjuk nem is sorakoznak a nagylemezek a polcon, de azok akkor sem sorakoznának, ha nem modulárral zajonganék :)

szóval meg lehet ezt oldani, tény hogy jó időmanagement kell hozzá (speciel ebben egyébként elég szar vagyok), meg fanatizmus (itt viszont bőven kompenzálom az előző zárójelben írottakat). :)

Az anyagi részéről annyit, hogy engem sem ver szét a pénz, én 3 éve építem a moduláromat (azt hiszem). Sokszor hónapokat spórolok 1-1 modulra, és igen... sokszor felmerült, hogy kéne egy normális telefon, de aztán amikor a zsembemben volt a pénz, mégis inkább modul lett belőle. Egy ezeréves nemokos nokiával nyomulok, pedig nekem is tetszene az iphone :)

Nyilván azzal is tisztában vagyok, hogy a legtöbb embernek az amit én még bevállalok, már túl nagy tradeoff egy modulárért. Nem azt akartam mondani, hogy az én példám kéne legyen az általános, csak szerettem volna mutatni egy ellenpéldát arra a sztereotípiára, amit körülírtál a posztodban :) 

Link to comment
Share on other sites

23 perccel ezelőtt írta bunni:

most nagyjából az fog történni, hogy megcáfolom amit írtál aztán igazat adok neked :D

Hogy mennyire nem kell sem idő, sem dollár milliomosnak lenni az én példám egészen jól mutatja. Per pill egy 4 hónapos és egy 4 éves gyermekkel rendelkezem, valamint a hozzájuk tartozó asszonnyal, kutyával, kerttel, és két állással :) mondjuk nem is sorakoznak a nagylemezek a polcon, de azok akkor sem sorakoznának, ha nem modulárral zajonganék :)

szóval meg lehet ezt oldani, tény hogy jó időmanagement kell hozzá (speciel ebben egyébként elég szar vagyok), meg fanatizmus (itt viszont bőven kompenzálom az előző zárójelben írottakat). :)

Az anyagi részéről annyit, hogy engem sem ver szét a pénz, én 3 éve építem a moduláromat (azt hiszem). Sokszor hónapokat spórolok 1-1 modulra, és igen... sokszor felmerült, hogy kéne egy normális telefon, de aztán amikor a zsembemben volt a pénz, mégis inkább modul lett belőle. Egy ezeréves nemokos nokiával nyomulok, pedig nekem is tetszene az iphone :)

Nyilván azzal is tisztában vagyok, hogy a legtöbb embernek az amit én még bevállalok, már túl nagy tradeoff egy modulárért. Nem azt akartam mondani, hogy az én példám kéne legyen az általános, csak szerettem volna mutatni egy ellenpéldát arra a sztereotípiára, amit körülírtál a posztodban :) 

Hja. Amíg megy ez, addig jó....:)

Majd kell a kölköket iskolába is hordozni, meg kikérdezni a leckéjüket. Nemcsak a modularod fog porosodni, hanem még a kert is elgazosodik... És az asszony is egyre kevésbé fog tolerálni egy-egy új modult.....:D

De ez a mi kis életünk, az ezen az oldalon összeverődött kis társaságé...:D Amikor egy összekuporgatott kis ketyerére hazudjuk otthon a 10%-át az árnak, és mesélünk a "soha máskor fel nem merülő, igen-igen alkalmi vételről" Amit úgy sem hisznek el, már ha egy csöpp kis realistásérzék szorult beléjük. Ami azért 5-10 együtt (és a hobbinkkal) töltött év után azért esélyes.

Link to comment
Share on other sites

Na meg még nem volt szó a szoft szintikről! Hogy egyáltalán mér' kell vas?? Nem feltétel az! Pl. nekem is csak szoftom van! Akár fizetős akár free vsti-k. Mert engem nem a "fogdosás" vonz, hogy meg tudjam fogni a hangszert. Hanem a végeredmény

Mielőtt azt mondanátok, hogy "áhh én nem értek hozzá" akkor elmondom, hogy van 1 ismerősöm aki amúgy villamosmérnök (usa-ban) és 1980-ban kezdett zenélni arp és egyéb vasakkal de 1995 után átállt a szoftokra. Mert az is jó neki. És csak akkor kezdjen el az ember zenélni ha már meggazdagodott és rögtön "nagy vasakkal"? Nem! Hanem a művész csak alkosson! Aki meg csak a kifogásokat keresi, hogy mért nem alkot az nem is fogja megváltani a világot...

De híres vsti használó még Jean Michel Jarre is.

 

Link to comment
Share on other sites

könyörgöm nehogy most még a software vs vas témába is belemenjünk, holnap mi lesz analoge vs digitál pénteken meg win vs osx?

mind a két világnak meg van a helye, azt hittem ehhez a véleményhez már évekkel ezelőtt felnőttünk, és ezt a vitát már régen magunk mögött hagytuk.

Link to comment
Share on other sites

Nekem van egy nagy becsben álló csatornatisztító ismerősöm, aki 84 óta tisztít csatornákat, és azt mondja, hogy nem az a lényeg hogy a képernyőn látható virtuális szar majdnem ugyanolyan, mint a csatornában lévő, és a lényeg hogy jó legyen a szaga. Egyébként Jean Michel Jarre maga is szokott néha vécére járni, és állítólag bélsarat is termel bőven!

Link to comment
Share on other sites

Hm, röpködnek az "eszmefuttatások" rendesen :) Nem baj, jó ez így :)

Abban egyébként teljesen igaza van xinu-nak, hogy nem tökmindegy mivel zenélsz? Vas vagy modulár vagy vsti vagy sarokreszelő, "egál".

Jó zenét írj, ennyi. Tőlem lehet az modulár vagy más bizbasz, a lőtéri kutyát nem érdekli :)

Még látni sem akarom mit tekergetsz vagy hány potit csavargatsz, csak jó legyen. De ez a része valahogy mindig kimarad az egyenletből..

Koródi Csabi remek zenéket csinált egy időben, üde volt, friss volt, bejött. Jobb zenéket írt volna ha moduláris szintije van, vagy akár azt vsti-vel teszi..? Kötve hiszem. Kár reszelni a fingot uraim!

Link to comment
Share on other sites

Én úgy szoktam a szofferekkel, hogy elindítom a Farming Simulator 2015-öt, learatok a virtuális traktorommal egy kis virtuális kukoriczát (magyarosat, csakis magyarosat!) majd átlépek a májnkráftba, és ott virtuálisan nagy lánggal kipattogtatom. Ezután kiposztolom a virtuális barátaimnak az Észbúkra(tm), hogy tudják hogy mit vacsoráztam! Lájk!

Link to comment
Share on other sites

5 órája írta galingong:

Technoból és houseból is ezerféle van, de ha általánosítunk, ezekre a műfajokra egy moduláris szinti sokkal inkább céleszköz, mint bármi, ami hirtelen eszembe jut.

Szerk.: a gyakorlatias megfontolás pedig valószínűleg abban merül ki, hogy pár év eszetlen VST tekergetés után a Minibrute kezelőfelülete ismerősebb mint a modular. Pont ezért remek dolog az ilyen videók közzététele.

Köszi, hogy felokosítasz, bár nincs rá szükségem. Az életem nagyobb részében hallgattam technot és house-t mint nem és lassan a 40et karcolom, de house-hoz modular biztos lehetsz benne, hogy nem céleszköz. Technohoz sem volt az az elmúlt jó 25 évben, de most, mint az magam is írtam egy korábbi bejegyzésemben, valóban lehet látni pár embernél és a techno hangzásába is nyilván jól illeszthető.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...