Jump to content
Ménemszól.hu

Hangszínkészítés szintetizátoron kezdőknek


A/D

Recommended Posts

8 perccel ezelőtt írta NeoC:

Szerintem az egy Moog-modular elemekből összerakott egység.

Először én is erre gondoltam, de nem stimmelnek a modul méretek, túl alacsonyak az 5U formátumhoz képest. Aztán megtaláltam: saját építésű hangszerről van szó:

"1974-ben megalapítottuk a Panta Rhei zenekart, és szintetizátorokat kezdtünk építeni. Ekkor kijött az a különbség köztünk és a korabeli erősítőbarkácsolók között, hogy nekünk volt tudományos hátterünk. Fizikusként megvoltak az akusztikai alapismereteink, a többit pedig külföldi könyvekből, folyóiratokból szedtük össze. Arról nem is beszélve, hogy Debrecenben az Atommagkutató Intézetben laktunk, aminek apám volt az alapítója. Ott Magyarország legjobb elektromérnökeitől tudtunk segítséget kérni.


Meghallgattuk a Walter Carlos Switched-On Bach című lemezét [a később Wendy Carlos néven ismert zenész Moog szintetizátorral készült Bach-feldolgozáslemezét az elektronikus zene mérföldköveként tartják számon], az első Emerson, Lake & Palmer-lemezt - de még egy fényképet sem láttunk arról, hogyan néz ki egy szintetizátor. A hang alapján próbáltuk kitalálni, hogyan működhet. Nagyon sok mindenben másként gondolkodtunk, mint az akkori Moog és ARP szintetizátorok készítői, de a hanghatást tudtuk reprodukálni. Az alkatrészek egy részét itthon szereztük be; a bátyám [Szalay "Alex" Sándor] pedig kutató elméleti fizikusként járt konferenciákra Bécsbe, Rómába, és ezeken a szabadidejét azzal töltötte, hogy elektronikai boltokba rohangált."

20140109szalay-andras-hangszer-fejleszto

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok száma 188
  • Created
  • Last Reply

Mivel már úgyis mindenki minderől beszél, ezért belinkelem a szintit, amitől az utóbbi időben letettem a hajam:

 

Ajánlom a videó végén a patch-et, amire egy monstrum modulár is igen büszke lenne. Maga a szinti ugyan félmuduláris, de a patchben csak a "fix" rész van használva, és amiben ráver bármilyen modulárra szerintem, hogy sokkal könnyebb hangszerként használni (amin játszol is).

Nekem csak Nord mudulárom volt, és legyen bármilyen jóképességű, egy pár év után eladtam, és nem vennék soha többet, mert amikor volt egy vasárnapom zenélni, és estig sikerült tökéletesre csiszolni a lábdobot és vége az nekem nem túl jó megoldás.

A fenti szinti egyébként egy árban van a Sub37-tel, és igaz nincs akkora hangja, de flexibiltásban köröket ver rá. És azért nem rossz ám a hangja sem... :) Az mennyire durva már, hogy a pl szűrő-t paraméterezni is tudod, hogy milyen legyen a rezonancia karaktere, stb.

Visszatérve az alaptémához, ha szintivel dolgozik valaki, akkor az alapokat igenis meg kell tanulnia, és ha eddig nem tette, akkor A/D videója ugyanúgy hasznos, mint az ősöreg könyvek, a tanulást elbliccelni nem lehet.

Az hogy fix szintit használsz vagy sem, az inkább munkamódszer kérdése, semmint zenei stílusé. Kinek a pap, kinek a paplan.

Link to comment
Share on other sites

48 perccel ezelőtt írta DutchFlowers:

Ajánlom a videó végén a patch-et, amire egy monstrum modulár is igen büszke lenne. Maga a szinti ugyan félmuduláris, de a patchben csak a "fix" rész van használva, és amiben ráver bármilyen modulárra szerintem, hogy sokkal könnyebb hangszerként használni (amin játszol is).

Hangszerként valóban könnyebb használni, ha tud presetet menteni is.

De hol az a patch, amiben ez ráver egy modulárisra? Mert én nem hallom azt a nagy ráverést. Ha a reverbet levesszük róla, akkor egyeltalán nem nagy durranás.

Link to comment
Share on other sites

8 órája írta Koródi Csaba:

ha Te mondod, hogy a Trinity-n belül gate jelek linkelgetésével kell triggerelni hogy egy hang megszólaljon, vagy EG elinduljon, akkor...

Félreértesz! Nem úgy fog működni, csak annyi hogy volt benne GATE SOURCE már amit fel tudtál használni különféle célokra. A Note On üzenetet meg kellett kapnia a keyboardtól! De onnantól felfelé bármely Korg tudta, a microStation is!
 

Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta Bendi:

Akkor nekem ez az anyag - bocsánatot kérek mindenkitől - szánalmasnak és primitívnek hatott, amolyan "kicsi, savanyú, sárga, de a miénk".

Sajnos most sem látom máshogy.


 

Most hallottam először ezt az anyagot, de tisztára Pirx kalandjai jutott eszembe! :D
 

Link to comment
Share on other sites

Nyomjuk már be akkor a teljes cikket Szalayékról, mert van benne mit olvasni! Pl. az impulzusterjedésű modellezés a midi átalakítókban, igaz gitár téma, de műszakilag zsenik voltak, zeneileg (a múltkori Ki mit tud? ismétlést elnézve velük) már nem annyira. (Ki is estek a Kis rákfogóval szemben!)

http://www.origo.hu/kultura/quart/20140109-szalay-andras-interju-panta-rhei-gitarszintetizator-fejlesztes.html
 

Link to comment
Share on other sites

38 perccel ezelőtt írta vinnui:

Hangszerként valóban könnyebb használni, ha tud presetet menteni is.

De hol az a patch, amiben ez ráver egy modulárisra?

Ez most komoly? Mert viccnek nagyon gyenge...

Mégegyszer bemásolom az érintett bekezdést, hátha most mást olvasol ki belőle:

"Ajánlom a videó végén a patch-et, amire egy monstrum modulár is igen büszke lenne. Maga a szinti ugyan félmuduláris, de a patchben csak a "fix" rész van használva, és amiben ráver bármilyen modulárra szerintem, hogy sokkal könnyebb hangszerként használni (amin játszol is)."

Amúgy a patch meghallgatható reverb nélkül is a magyarázó szekcióban, szerintem ott is nagyon jó. A preset kérdésedre a válasz: "DOMINION 1 offers 128 programmable patches and sequences".  És tény hogy az eventide shimmer-reverb-je nagyon sokat segít, de azt rá lehet ám kötni modulárra is.

És abban egyetértek, hogy amit modulárral nem lehet megcsinálni azt semmivel sem lehet... De ez nem jelenti, hogy nincsenek nagyon nagy lehetőségek "fix" szintikben, még egy dominionnál egyszerűbben is.

Link to comment
Share on other sites

1 perce írta DutchFlowers:

És abban egyetértek, hogy amit modulárral nem lehet megcsinálni azt semmivel sem lehet... De ez nem jelenti, hogy nincsenek nagyon nagy lehetőségek "fix" szintikben, még egy dominionnál egyszerűbben is.

Ezen nincs vita, mert ez így van.

Amit nem értek, hogy a fent linkelt patchben mi az, amire egy modular büszke lenne?

Link to comment
Share on other sites

42 perccel ezelőtt írta vinnui:

Amit nem értek, hogy a fent linkelt patchben mi az, amire egy modular büszke lenne?

Maga a hang (meg a játszhatóság is). Nem azért mert nem lehet modulárral megcsinálni, hanem azért mert az rohadt nagy setup. Sok modul, még sokkal több kábel, és egy igen okos és kitartó ember aki le is patcheli. Abban a patch-ben nem az a nagyszeű, hogy egy moduláris nem tudná megcsinálni, hanem az, hogy ilyen komplexitáshoz (se) nem kell modulár. Nem mellesleg hiphopp megvan, ellenben a modulárral. És még el is mentheted a presetet, de az már csak hab a tortán, és a mentési lehetőség hiányával érvelni a modulár ellen nem lenne fair.

De nem is akarok a modulár ellen érvelni mert minek. Belinkeltem egy fix szintit, amitől letettem a hajam, hogy mikre képes, és ezen nem fog változtatni az ezredik hozzászólásod sem.

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. 03. 01. at 14:15 írta NeoC:
Ekkor: 2016. 03. 01. at 21:24 írta _cutoff:

Egy ismerős folyamatosan "kölcsönkap hosszú távra, mert a béla épp nem használja" újszagú, érintetlen festésű és dobozú cuccokat (számla gondosan elrejtve) ... és csak gyűlnek a polcon a kölcsönkapott holmik, de valahogy nem jelentkezik értük soha senki. :)) 

De ez a mi kis életünk, az ezen az oldalon összeverődött kis társaságé...:D Amikor egy összekuporgatott kis ketyerére hazudjuk otthon a 10%-át az árnak, és mesélünk a "soha máskor fel nem merülő, igen-igen alkalmi vételről" Amit úgy sem hisznek el, már ha egy csöpp kis realistásérzék szorult beléjük. Ami azért 5-10 együtt (és a hobbinkkal) töltött év után azért esélyes.

Így igaz, vannak különböző stratégiák ;)

A megértő asszonynak is van szeme, de jól tudja, hogy annak a ketyerének az ára legalább otthon maradt, nem pedig a kocsmában, vagy a dohányboltban kötött ki  ...

Link to comment
Share on other sites

47 perccel ezelőtt írta oscar:

Így igaz, vannak különböző stratégiák ;)

A megértő asszonynak is van szeme, de jól tudja, hogy annak a ketyerének az ára legalább otthon maradt, nem pedig a kocsmában, vagy a dohányboltban kötött ki  ...

Viszont a "megerto asszony" nem annyira hulye, hogy egy esetleges valoperes hercehurca soran ne millios ertekunek allitsa be az egyebkent valos erteken nehany szazezres cuccot, szembeallitva a haz/kocsi stb ertekevel, osztozkodasi alapkent, beszamitva.

szoval, csak ovatosan....:)))

keseru tapasztalat.

neha jobb elinni.

 

Link to comment
Share on other sites

9 órája írta DeMarco:

Most hallottam először ezt az anyagot, de tisztára Pirx kalandjai jutott eszembe! :D
 

Itt tartom fontosnak megjegyezni, hogy a Pirx kapitány kalandjai főcimdala Emerson, Lake & Palmer volt; a Kiállítás képeiről az Old castle/Blues variations.

Link to comment
Share on other sites

14 órája írta DutchFlowers:

Maga a hang (meg a játszhatóság is). Nem azért mert nem lehet modulárral megcsinálni, hanem azért mert az rohadt nagy setup. Sok modul, még sokkal több kábel, és egy igen okos és kitartó ember aki le is patcheli. Abban a patch-ben nem az a nagyszeű, hogy egy moduláris nem tudná megcsinálni, hanem az, hogy ilyen komplexitáshoz (se) nem kell modulár. Nem mellesleg hiphopp megvan, ellenben a modulárral. És még el is mentheted a presetet, de az már csak hab a tortán, és a mentési lehetőség hiányával érvelni a modulár ellen nem lenne fair.

A fenti állításod egész addig igaz, amíg a hagyományos, 1970-es években készült, egyszerű modulokról beszélünk. A probléma az, hogy 2016-ot írunk, és a piac tele van durva, funkciógazdag, akár belső patch tárolásra is alkalmas modulokkal. Ha ilyeneket nem lehet használni, akkor az érvelésed megállja a helyét...

Link to comment
Share on other sites

Az is vicces szitukat szülhet, mikor a turnézó zenész a reptéri biztonsági ellenőrzésen magyarázkodni kényszerül, hogy valójában mi is ez a 3 bőröndnyi gyanús külsejű eszköz, amit szállít ? "Elnézést, de ez nem űrháborús detonátor-vezérlőegység, hanem egy szintetizátor" vagy "dehogy, nem egy CERN beszállító kamionjáról pottyant le, ez saját tulajdon" :)))

Link to comment
Share on other sites

11 órája írta asthring:

Itt tartom fontosnak megjegyezni, hogy a Pirx kapitány kalandjai főcimdala Emerson, Lake & Palmer volt; a Kiállítás képeiről az Old castle/Blues variations.

Hááát... arra se tennék 5Ft-ot! (Márhogy nem tetszik!)
 

Link to comment
Share on other sites

6 órája írta vinnui:

A fenti állításod egész addig igaz, amíg a hagyományos, 1970-es években készült, egyszerű modulokról beszélünk. A probléma az, hogy 2016-ot írunk, és a piac tele van durva, funkciógazdag, akár belső patch tárolásra is alkalmas modulokkal. Ha ilyeneket nem lehet használni, akkor az érvelésed megállja a helyét...

Ühüm. Érzésem szerint a Dom1 pontosan egy ilyen 3 oszcillátoros (ring, X, és FM), 3 EG-s, 3 LFO-s, multimód filteres, MIDI->CV-s, 2 ribbon kontrolleres, aftertouchos billentyűs, arp-os, 128 step seq-s (*128 seq), 26+1 patch point-os funkciógazdag analóg modul, belső patch mentési lehetőséggel.

Rakd össze légyszíves ezt modulárban, ha csak magát a vitatott patch-et akarod megépíteni, akkor a seq-t meg az arpeggiator-t kihagyhatod. Fényképet meg hangot, vagy videót légyszi', és majd a fórumozók eldöntik, hogy az vajon nagy és bonyolult setup-e vagy sem, ok?

Előre is köszi!

Link to comment
Share on other sites

az érvelés azért nem helyes DutchFlowers, mert ahogy A/D is írta korábban, úgy próbálod összemérni a modulárokat a fix szintikkel, hogy olyan példát veszel az összehasonlítás alapjául, amiben a modern modulárok NEM HATÉKONYAK (a régiek sem, csak most nem róluk van szó). A lényeg itt nem az, hogy a fix szintiket váltsuk ki velük. Ez egy MÁSIK hangszer, ami elsőre megtévesztésig hasonlít egy fix szintire (már csak azért is mert a vintage modulárokat valóban úgy használták ahogy ma egy fix szintit), mégis ez egy másik hangszer, másra való, máshogy használjuk a stúdióban, máshogy játszunk rajta élőben. Nem egy "Fix synth on steroids" dologról van szó. Ezt érted félre te is, és ezt értik félre sokan mások is.

Ennek a félreértésnek a terméke az előző 6 oldal.

Igen, rengeteg mindent meg lehet csinálni egy hagyományos szintivel, hatalmas lehetőségek vannak benne. A legtöbb hagyományos feladatra amire egy szintit használni szokás gyorsabb, kényelmesebb és hatékonyabb is. Igen rengeteg esetben egy fasza fix cuccal sokkal jobb, karakteresebb dolgot lehet csinálni, mint egy modulárral (a mélyebb szintézis lehetőségek ellenére is). Viszont egy mai, modern modulár nem csak a szintézis lehetőségek kiterjesztését célozza (természetesen azt is). Maga a munkafolyamat, ahogyan egy ilyen hangszert használni tudsz, ahogyan egy több rétegből álló patch-et fel tudsz építeni, ahogyan egy patch-en belül az egyes modulok, vagy blokkok oda vissza hatással vannak egymásra, az fog egy egészen más végeredményt szülni. Nem csak a hangzás lesz más, a struktúra is. Nem az, hogy egyszerre több féle szűrőt tudsz használni, és nem az, hogy milyen komplex az oscillátorod. A játékmód... nem tudom jobban megfogalmazni.

 

és egyébként most ne keverjétek ide a rengeteg a neten fellelhető zavaróan idegesítő, demót. a demókat geekek töltik fel nem zenészek :) náluk pedig tipikusan a zenélés másodlagos, vagy nem is létezik. a tudományos kockulás, és kísérletezés a lényeg :)

 

Link to comment
Share on other sites

Tessék.

Sajnos van benne "véletlenül" pár olyan funkció, ami a Domikádban sosem lesz, pl. 2 analóg kompresszor/limiter, egy olyan oszcillátor, ami 40 féle oszcillátor modellt támogat (FM, modal, analógok, wavetable, vocal, fizikai modellek, dobok, és egy halom egyéb agyment dolog), 2 univerzális EG/LFO/dobhang generátor (az akár 4 független dobhang, úgy hogy még nem használtál oszcillátort), tap tempo LFO, stb. 

Tetszőleges midi billentyűzettel működik, és kisebb helyet foglal. Az LFO-ként is használható, mozdulatsort rögzíteni képes, kapacitív vezérlőket beletettem. Ha a tápegységet nem számolod (vagy belsőt használsz), akkor 8 modul, kb 40 cm x 13 cm-es doboz.

Szívesen.

dom1.png

Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta vinnui:

Tessék.

Sajnos van benne "véletlenül" pár olyan funkció, ami a Domikádban sosem lesz, pl. 2 analóg kompresszor/limiter, egy olyan oszcillátor, ami 40 féle oszcillátor modellt támogat (FM, modal, analógok, wavetable, vocal, fizikai modellek, dobok, és egy halom egyéb agyment dolog), 2 univerzális EG/LFO/dobhang generátor (az akár 4 független dobhang, úgy hogy még nem használtál oszcillátort), tap tempo LFO, stb. 

Tetszőleges midi billentyűzettel működik, és kisebb helyet foglal. Az LFO-ként is használható, mozdulatsort rögzíteni képes, kapacitív vezérlőket beletettem. Ha a tápegységet nem számolod (vagy belsőt használsz), akkor 8 modul, kb 40 cm x 13 cm-es doboz.

Szívesen.

dom1.png

Értem. Ez azért nagyon digitális analógnak... nem mellesleg ezzel nem csinálod meg azt a patch-et. Csomó minden mást igen, sokkal több minden mást igen, de nem az volt a feladvány. Kérlek legyél következetes. Csináld meg azt a patchet, ne egy bármi másra alkalmas, de arra pont alkalmatlan színes szagos modulár setup-ot mellékelj.

Nem szeretném, hogy személyeskedésbe forduljon a dolog, az ilyen megfogalmazásokkal, mint a "domikáddal" pedig már kezdünk abba az irányba fordulni.

És utoljára írom le, hogy a videót azért linkeltem be, mert szerintem az a szinti brutális, nem mellesleg nagyszerűen együttműködik a moduláris cuccokkal is, és nem azért, hogy a modulárokat ócsároljam. Eddig sem tettem (ócsárlás), ezután sem fogom. Tök jó cuccok. Ha Te az eddigiekből ezt olvastad ki, és személyedben sértve érzed magad, azért én felelősséget nem vállalok.

Link to comment
Share on other sites

2 perccel ezelőtt írta DutchFlowers:

Ez azért nagyon digitális analógnak... nem mellesleg ezzel nem csinálod meg azt a patch-et. Csomó minden mást igen, sokkal több minden mást igen, de nem az volt a feladvány.

Sajnálom, de ha arra képtelen vagy, hogy megértsd, hogy ezzel az összeállítással meg lehet csinálni azt a patchet, akkor innentől sok értelme nincs a párbeszédünknek. Kiváncsi lennék rá, hogy miért gondolod így.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...