Jump to content
Ménemszól.hu

Ringmodulátor trükkök


A/D

Recommended Posts

A ringmodulátor zenei szempontból nagyon nehezen szelidíthető valami, és ritkán láttam rá eddig jó példát. Mostanáig. Ennek kapcsán indítottam el egy új fórumthreadet, amibe olyan topicokat várok, amit a neten találtok és szerintetetek nagyon jó ötletnek vagy nagyon ötletes a felhasználása. (És ezek szerencsére nem fognak eltűnni a semmibe mint a Facebook posztok...)

Az alábbi demó főleg modulárra érvényes, mivel rengeteg nagyfrekvenciás modulációt alkalmaz (általában pont ezek szoktak problémát jelenteni a szoftvereknek) és a kötések is hamar meghaladják a sztenderd rignmodulátoros alapkapcsolásokat.

A videó elején mindent nagyon szépen elmagyaráznak, majd 3:16-tól hallhatjátok a teljes eredményt először magában, aztán szűrve.

Az ötlet lelke a patchben egyébként a Makenoise Moddemix modul.

Ha kérdés van, ne tartsátok vissza magatokat! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

A ring modulátorra tényleg legtöbbször valami csapágyhibás esztergagép hangjának szimulálását, a békebeli Poptarisznya rádióműsor szignálját vagy Pirx kapitány űrhajó landolását lehetett csak bízni. Ezek az irritáló fémes hangzások annyira távol esenek egy egyszerű hang, mint pl. egy pendített húr zenei szépségétől is, hogy nem csoda ha kevés használhatóságot látni benne szvsz.
 

Link to comment
Share on other sites

21 órája írta DeMarco:

A ring modulátorra tényleg legtöbbször valami csapágyhibás esztergagép hangjának szimulálását, a békebeli Poptarisznya rádióműsor szignálját vagy Pirx kapitány űrhajó landolását lehetett csak bízni. Ezek az irritáló fémes hangzások annyira távol esenek egy egyszerű hang, mint pl. egy pendített húr zenei szépségétől is, hogy nem csoda ha kevés használhatóságot látni benne szvsz.
 

:-D Az elektronikus tánczenében illetve a mai zenei irányzatok használt hangrepertoárjában bőven van helye az efféle fémes hangzásoknak, sőt! ;-)

Link to comment
Share on other sites

igen ez az a tipikus jelenség mikor hangszerelési korlátok közé kötjük magunkat és nem, ez már nem kell bele, nem az se kell bele. Pedig a zene pont a szabadságról szól, hogy nincsenek korlátok. Nem csak az "elektronikus tánczenében" hasznosítható a ring modulator,viszont egy példával élnék.Van a híres neves Noisia nevű drum and bass csapat, 3 tagból áll. Mára eljutottak arra a szintre, hogy filmek, játékok alá írnak zenéket,effecteket vagy ha kell valami igazán különleges textura hang akkor őket kérik fel. Nagy nehezen de az egyik velük készített riportból kiderült, hogy az Ők legendás bassusainak létrehozásában kulcsfontosságú szerepe volt a ring modulatornak.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Igazi retro a ring-modulátor! Klasszikus példa is van rá természetesen,

nem kell Eurorack, meg mindenféle elektronikus dolog, maradjunk az analóg hangszereknél!

Stockhausen: Mantra - két zongorára, ütőhangszerekre .... és ring-modulátorra!

A lemez előadói a Kontarsky - testvérek, itthon is bemutatták ezt a darabot a Zeneakadémia nagytermében.

Tudom, hogy az avantgarde zenének már nincsenek hívei, és ilyet ma már bárki pancsolhat az otthoni berendezésein,

de ez akkor egy őszinte életérzés volt az alkotók részéről. (vagy nem, de ez hosszú történet ;) )

 

Link to comment
Share on other sites

Szerintem nincs olyan, hogy a ringmod (vagy bármilyen effekt, zenei megoldás, stb.) retró, elavult, lejárt.  Inkább az van, hogy (legyen az bármi)  inspirálja-e az alkotót, vagy sem. Engem pl. a ringmod (is) inspirál, van is készleten, használom, szeretem. Trendi? Szerintem nem, de én totál trendkívüli vagyok (elnézést, elnézést a buta szóviccért),. Kell, hogy egy hangszerről, eszközről kialakult általános (mainstream?) vélekedés (kúl, nem kúl, aztakurva!, naneviccelj!, miatököm?, stb.) meg az 'így szokás / így nem szokás' megmondások feltétlenül érdekeljék az alkotót? Szerintem nem. Just my 2 cents.. 

Link to comment
Share on other sites

A ringmod olyan mint bármi más. Ha nem tudod mire használni, ne használd... :D

Szerintem is sokmindenre nagyon jó, de naés? Attól bárki másnak lehet hasztalan, meg elavult, vagy bármi. Naés? :)

ps.: mondjuk ez a videó nem is hozza meg a kedvet hozzá. Pedig jó, csak nagyon nehezen befogadható.1szómint100, ha nem lett volna dolgom még ringmod-dal, ez a videó nem hozta volna meg a kedvemet, pedig jó...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Aki nem szereti az RM-et, az azt kell mondjam, hogy nem ismeri az RM-et, pedig egy alapvető szintézis fajta. Aki elektronikus zenével foglalkozik annak egész egyszerűen luxus nem ismerni. Ha megvan az AM és szereted az AM-et, akkor kicsit gyorsítasz rajta és szeretni fogod az RM-et is ;) 

Az Ambrus Ákos által említett zseniális Stockhausen Mantra példáján kívül a korai időkből tudunk magyar vonatkozást is említeni. A pionír elektronikus zeneszerző Patachich Iván ringmodulált zongora mellett hovatovább egy fuvolára írt művében [Metamorphosis] fuvolát ringmodulál.    

Magam az A38 hajón például Yamaha DX7-II szintetizátort "preparáltam" úgy, hogy az MF-102 Moog ringmodulátoron és egy Watkins CopyCat szalagos visszhangosítón eresztettem át az FM-jelet: ettől a fémes ütőhangszerekhez hasonló hangzást kaptam. A linkelt videó cca. 11. percétől hallható az eredmény:

 

moog_mf_102_moogerfooger_ring_modulator_1010611.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. 09. 06. at 22:35 írta Ákos Ambrus:

Igazi retro a ring-modulátor! Klasszikus példa is van rá természetesen,

nem kell Eurorack, meg mindenféle elektronikus dolog, maradjunk az analóg hangszereknél!

Stockhausen: Mantra - két zongorára, ütőhangszerekre .... és ring-modulátorra!

A lemez előadói a Kontarsky - testvérek, itthon is bemutatták ezt a darabot a Zeneakadémia nagytermében.

Tudom, hogy az avantgarde zenének már nincsenek hívei, és ilyet ma már bárki pancsolhat az otthoni berendezésein,

de ez akkor egy őszinte életérzés volt az alkotók részéről. (vagy nem, de ez hosszú történet ;) )

 

Ákos!

A 'modulator' elnevezű Stockhausen "dobozban" nemcsak RM volt. George Hajdu emiatt vesződött vele a Making New Waves fesztiválon [kérdezd Andreát!]. Tehát pontatlan a megnevezés. Stocki modulatornak nevezte, mert más is volt abban ;) Azóta sajnos már nincs az egység forgalomban.  Egyébként ez számos problémát felvet az elektronikus zene kapcsán. Hamarabb bejárjuk az akusztikus hangszerek historikus kontra nem-historikus problémakörét. Ez már most látszik pl. a Stockhausen Mantra előadáskor, reprodukcónál is. 

Bővebben a Mantra kapcsán ld. Siska Ádám DLA dolgozatát. Remek tanulmány. Javaslom mindenkinek, hogy forgassa. 

Link to comment
Share on other sites

5 órája írta Nagy Ákos:

 

...

Ne vedd szivedre, de ez nem csak az RMtol veszi el a kedvemet. Bocs. De miutan 7 percet raaldoztam az eletembol, azt hiszem kijar a lehetoseg, hogy hangot adjak az erzesemnek miszerint, ezt ne csinaljatok. ... csak ... ... ne . Legyszi´!

Vagy maradjon meg vogon irodalomnak.

Csak ne.

Kerlek.

Link to comment
Share on other sites

8 órája írta Nagy Ákos:

Kellően szuverén vagyok társaimmal együtt ahhoz, hogy magasról tegyek a véleményedre! Ha ízlésről akarsz vitázni, már akkor elbuktál, mielőtt belekezdtél volna. Példák felsorolása történik a gyengébbek kedvéért RM-re.

Eszembe sem jutott izleskerdest vitara bocsatani. Eppen azt serelmeztem, hogy ahhoz, hogy megprobaljam megtalalni az RM-re a peldadat, ahhoz milyen szornyusegeken kellett atesnem. Neked jogod van magasrol tenni a velemenyemre, nem is banom ha megteszed, de nekem meg jogom van hangot adni neki, amit meg is teszek.

Latszolag ugyan nem az tortent, hogy magasrol tettel a velemenyemre, hanem az, hogy eppen ellenkezoleg. QED

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...