Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Milyen képarányú képernyő/monitor lenne praktikus egy stúdióban?


Zongilog

Kérdés

Milyen képarányú képernyőt kéne vennem és hányat?  Nincsenek külső hardvereim csak egy  számítógépem van egy midi billentyűzettel meg két Genelec hangfal.  Vettem egy 27"-os 16:9-es TV/ monitort valami 80-90 ezerért. Gondoltam nem spórolok ezen. Viszont  kicsinek érzem ezt. Gondolom azért mert baromi széles, viszont  magasságra meg elég gyenge a képaránya miatt. Most megtudnék szabadulni tőle szinte veszteség nélkül. Mit/miket kéne vennem helyette,  ami praktikus kényelmes lenne? Azt  néztem, hogy használtan 22-24"-os hagyományos képarányú monitort már lehet kapni olcsón és az lehet hogy még magasabb is mint ez volt. Lehet hogy két ilyennel jobban járnék? Mivel lenne kényelmes dolgozni? Az fontos lenne, hogy ha valamilyen filmhez vagy kép anyaghoz akarnék zenét csinálni, akkor az is kényelmes legyen. Vagy vehetnék egy kifejezetten nagyobb lapos TV-t használtan, ami jóval nagyobb mint a 27"-os volt, esetleg mellé még egy 24"-os monitort? Tanácstalan vagyok. Max 3 monitort tudnék rákötni a számítógépre, de ezeknek el kéne férniük még a két hangfal között is.

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Szia,

szerintem egy kicsit fogalmi dugóba keveredtél. Nem a képarány, ami fontos neked, hanem a felbontás. Mai monitorok általában 16:9 v. 16:10-es képaránnyal rendelkeznek, illetve mostanában már kezd elterjedni a 21:9.  A 16:9 ill. 16:10-es monitorok 99%-a az ún. FullHD felbontást tudja, ami 1920x1080 pixelt jelent, vagyis teljesen mindegy, hogy mekkora monitort veszel, 21,22,24,27"-osat, ugyan annyi lesz a megjeleníthető pixelek száma, csak max. nagyobb felületen vagyis nem fogsz többet látni a képen. Egyébként ez az arányszám csak a monitor felbontásának szélesség : magasság arányát írja le (16/9 = 1920/1080).

A továbbiakban minden attól függ, te hogyan szeretsz dolgozni, mit szeretnél látni, e szerint a következő megoldások vannak:

- 21:9-es monitor, mely 2560x1080 felbontást tud, vagyis a FullHD-hoz képest szélességében több pixelt tudsz megjeleníteni, többet látsz.
- 2 db. normál 16:9 vagy 16:10-es, FullHD monitor egymás mellett. Ilyenkor ugye kapsz egy 2x1920 széles és 1080 pixel magas felületet, vagyis 3840x1080, viszont itt lesz két monitor káva középen :) Egy példa lehet erre, hogy a trackek vannak az egyik a monitoron, a másikra pedig kiteszed a mixert.
- a harmadik ugyan ez a megoldás, csak egymás felett a két monitor, ha valakinek így kényelmesebb, ekkor ugye lesz egy 1920 széles 2x1080 pixel magas felületed (1920x2160)
- ezt a két monitoros megoldást lehet úgy variálni, hogy az egyik vagy akár mind a két monitor (ez mondjuk elég kényelmetlen), állítva helyezed el, ilyenkor ugye a felületed egy 1080 széles és 1920 pixel magas
- és az utolsó, egyébként szerintem a legjobb és legg jövőbe mutatóbb megoldás a 4K-s monitor. Ilyenkor egy monitorod van, viszont 3840x2160 pixel felbontás (mintha két FullHD képed lenne egy monitoron). Ez viszont még kicsit költséges, mert habár monitorok már egész jó áron vannak (100-150k körül), szinte biztos, hogy videó kártyát is cserélned kell. Csaj a rend kedvéért ez is 16:9-es arány.

Remélem tudtam segíteni :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ha 3 monitort rá tudsz kötni a kártyádra, akkor én ezt kihasználnám.

Mindeképp FullHD 16:10, vagy 16:9-eket vennék, egyformákat, és ha 3 van, akkor talán a 24-es is elég. Ebből kettőt egymás mellé, OK, van közben 2 db káva, de azzal együtt lehet élni, a harmadikat meg föléjük, kicsit bedöntve.

A két alsó közül balról az arrange, jobbról a mixer, a felsőn meg a pluginek, ha filmezés van, akkor meg a felsőn a film a pluginek helyett.

Azért így, mert kettő, kultúrált 24-es jól elfér egymás mellett a két hangfal között. A nagyobbak már annyira "széttolják" a két hangfalat, hogy sérül az ideális lehallgatási háromszög.

De lehet, hogy a meglévő 27-esedet megtartanám, a felső/középsőnek, és az alá vennék két 24-est. Főleg, ha TV-s, az néha nem baj, ha van min butulni, ha éppen "irodai" felhasználásra használod a gépet. Levelet írsz, vagy egyéb, ami alatt elmegy, ha éppen szól valami ostobaság a TV-ben.

Link to comment
Share on other sites

Természetesen a 3 monitoron lévő tartalmat úgy osztod szét, ahogy neked a leg kényelmesebb. Amit írtam, az csak egy példa, ahogy én csinálnám, ha három lenne. Sajnos az enyém csak kettőt tud. Az 2db 24-es egyforma, 16:10-es, amiből az egyik TV-s. (Samsungok egyébként. Abban volt nagyon keskeny kávás, és olyan, amiből tökéletesen egyforma a sima és a TV-s verzió kinézete és mérete)

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta Csuzlee:

 

Pont ezért írtam, hogy vannak még hagyományos monitorok is használtan biztos, de szerintem újonnan is lehet ilyet kapni, amit nem azoknak gyártanak akik alapvetően filmet akarnak nézni rajta, hanem azoknak, aki mondjuk terveznek vagy más munkát végeznek rajta. Hiszen ez az idétlen széles vásznú tv /monitor a filmek miatt lett ilyen. Létezik monitor   5:4-es képaránnyal 1280x1024, és  4:3-as képaránnyal 1400x1050 is. Én szeretném nagyban látni az képet, mivel a szemem már nem annyira jó és úgy kényelmesebb is lenne, tehát ez a 4k-s monitor csak arra lenne jó hogy minden egyre kisebb lenne és alig látnám.                                                                   

Link to comment
Share on other sites

Egy apró megjegyzést engedjetek meg:

Szerintem 24" fölötti méretet nem érdemes venni, ha a felbontás "sima Full HD", ugyanis monitorként az ember közelről nézi ezeket, (fél-egy méter), és úgy már bizony "pixeles". Nekem a 21.5-es iMac mellett van egy 27"-os Cinema Displax 2560x1440-es felbontással(!!), és így nagyjából ugyanakkora a pixelméret. (Na persze nem, de nem látványos a különbség, úgyhogy gyakorlatilag igen.) 

Namármost ha elképzelem, hogy ez a 27"-os display csak full HD-t tudna, az bizony eléggé demoralizáló lenne. Éppen ezért szerintem teljesen felesleges 40-50-60 collos TV-ket monitorként használni, mert kiábrándító. Én 3 db 24"-os full HD monitort vennék, és azokat tenném vagy egymás mellé, vagy pedig a NeoC által javasolt "1 fenn középen, kettő lenn" elrendezésben.

Még annyit, hogy ha be lehet még szerezni 16:10-es 24"-es monitort (1920x1200), az a "legjobb".  Elsőre nem tűnik falrengetőnek az a 120 sornyi pixel, ami a 16:9-esnél hiányzik (1920x1080), pedig "rengeteg"!!

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta Zongilog:

Pont ezért írtam, hogy vannak még hagyományos monitorok is használtan biztos, de szerintem újonnan is lehet ilyet kapni, amit nem azoknak gyártanak akik alapvetően filmet akarnak nézni rajta, hanem azoknak, aki mondjuk terveznek vagy más munkát végeznek rajta. Hiszen ez az idétlen széles vásznú tv /monitor a filmek miatt lett ilyen. Létezik monitor   5:4-es képaránnyal 1280x1024, és  4:3-as képaránnyal 1400x1050 is. Én szeretném nagyban látni az képet, mivel a szemem már nem annyira jó és úgy kényelmesebb is lenne, tehát ez a 4k-s monitor csak arra lenne jó hogy minden egyre kisebb lenne és alig látnám.                                                                   

ilyen képarányú monitorokról sajnos nincs információm, azonban abban az esetben amit te írtál, vennék egy jó nagy monitort 27, 32", normál 16:9 képaránnyal (FullHD-t tudja) és bizonyos programokkal be lehet állítani ezeket a felbontásokat / arányokat, és akkor jó nagy felületen látod, jó nagyban.

Link to comment
Share on other sites

17 órája írta Csuzlee:

Ilyenkor egy monitorod van, viszont 3840x2160 pixel felbontás (mintha két FullHD képed lenne egy monitoron).

Jó dolgokat írtál, de ezt elírtad, mert a 4K felbontása pont négyszerese a FHD-nak, vagyis olyan, mintha 4db FHD monitor lenne egyben, köztes kávák nélkül. Így pedig már meg is éri. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. 04. 15. at 11:38 írta Csuzlee:

ilyen képarányú monitorokról sajnos nincs információm, azonban abban az esetben amit te írtál, vennék egy jó nagy monitort 27, 32", normál 16:9 képaránnyal (FullHD-t tudja) és bizonyos programokkal be lehet állítani ezeket a felbontásokat / arányokat, és akkor jó nagy felületen látod, jó nagyban.

hát, mint írtam, már vettem egy 27"-ost csak ezt is kicsinek érzem. Sokszor nehezen látom a részleteket. Már teljesen közel toltam, de mivel van egy digi zongora, meg előtte még egy sima billentyűzet, így nem tudom azért annyira közel tolni. Gondoltam rá én is, hogy használtan egy lapos TV- ami valamivel nagyobb mint a 27" monitor talán már elég nagy lenne. Bár nem tudom azoknak milyen a felbontása. Elég hogy tudja a FullHD-t?

Link to comment
Share on other sites

37 perccel ezelőtt írta Zongilog:

hát, mint írtam, már vettem egy 27"-ost csak ezt is kicsinek érzem. Sokszor nehezen látom a részleteket. Már teljesen közel toltam, de mivel van egy digi zongora, meg előtte még egy sima billentyűzet, így nem tudom azért annyira közel tolni. Gondoltam rá én is, hogy használtan egy lapos TV- ami valamivel nagyobb mint a 27" monitor talán már elég nagy lenne. Bár nem tudom azoknak milyen a felbontása. Elég hogy tudja a FullHD-t?

állítsd kisebb felbontásra.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

 

Épp ma jött meg a második monitorom.  Én 2db 4:3-as 20"-os 1600x1200-as felbontásó monitorban találtam meg a nekem megfelelő setupot.

(Mindegyik DELL, S-IPS paneles, mos/főz/vasal :) )

A logicnál a 9-ről 10-re váltás durva gui nagyobbítással járt, az új  már sajnos nem fér el kényelmesen egy 1280-as monitoron. Illetve nekem hiányzott a függőleges méret ezért lett 4:3-as(5:4-es ?) mindkettő.

 

 

 

IMG_1779.JPG

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...