Jump to content
Ménemszól.hu

Szoftverek vagy vasak? A PCM vonatkozás...


A/D

Recommended Posts

Ekkor: 2016. július 20. at 17:36 írta gygaabor:

kb az RD500 óta ott van egy-egy olyan felhang, ami egyszerűen NEM létezik zongorákban, kicsit bell-tone jellegű valami. Rettenet.

Nem a Kurzweillel kevered ezt véletlenül? :) A Roland RD500-ban JV szériás minták voltak! Huszon-egynehány évvel ezelőtthöz hasonlítani mai hangszereket azért meredek! Azóta lefolyt pár liter víz a Dunán és a Roland ráadásul sosem volt azzal vádolható, hogy nem fejlesztenek hangzásban, technológiában, sőt már a SuperNatural hangkeltésnél tartanak, azaz ezen a téren is a legjobban ők fejlesztettek, mint loopless hangminták, testrezonancia, egyéb rettentően kifinomult szimulációk stb. Pl az RD zongikban olyan szinten testreszabható a dinamika leképzés is meg más egyéb hibrid technológiák, ami csak valódi zongorákon működik, hogy szinte húronként befolyásolhatod a hangot alapjaiban ha épp valami nem tetszik. Ehhez hasonló manipuláció valóban csak a Pianoteq programban adott, de ott eleve gáz a hangi szimuláció, csak mű érzete van az embernek mint a 80-as évek végén.
A korábbi Roland hangszerekben is persze tettenérhető volt ez, de főleg inkább a teteje a felső 3., 4. oktáv volt jellegtelen, s amúgy ez akkor minden gyártóra jellemző volt a szűkös memória méret okán, illetve rendesen tömörítették a mintákat, mikor 8-16MB-ba belesűrítettek 5-600 multisamplet a zongorákkal együtt. Viszont itt is a Roland volt pl. az első világviszonylatban, aki külön bővítőkártyán csak zongorákat kínált vagy a Fantom X sorozattal behozta a 64MB-on tárolt stereo 8 layeres, félhangonként mintavett zongora hangot, ami fele volt a teljes ROM méretének amúgy! Oké hogy egyeseknek ezek csak technikai fellengzésnek hatnak, de ez a gyár kezdett először arra figyelni, mi is kell főként a zenésznek szolgáltatási oldalon is, még mások csak a preset hangszínek átnevezésével "hazudtak" 26 féle különböző zongorát és lehetett a menüben botorkálni.
Na, mindegy egyébként, aki csak márka párti volt ezelőtt is, ezután sem fog mondjuk Yamahát venni Korg helyett vagy ha kőgazdag, egy szál zongora miatt úgy is megveszi a Nord Pianot majd a Roland RD helyett is, a gyártók meg szépen megélnek a különféle igényű emberekből, pláne hogy szofterből is kismillió változat van már csak zongorára is. Azért én emlékszem még az olyan időkre is, mikor a fél hazai zongorista társadalom Roland FP8-al vonult ki a színpadra, mert csak az volt egyedül mint digitális zongora. Ahhoz képest ma már egy szavunk sem lehet hogy nincs miből választani. :)

Azért azt meg kell vallani, egy ilyen valódi érzéstől még nagyon messze vagyunk digitálisan.


 


 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ekkor: 2016. 07. 14. at 12:36 írta gygaabor:

   Az egyetlen probléma valóban a zongora a szoftvereknél. Vannak jók, elsősorban stúdióhasználatra értem ezt. A legtöbben ezeket használják, ne is tagadjuk. Koncerten azonban nagyon nehezen találom/találtam meg a megfelelő zongorákat amelyek átjöttek a zenekaron (illetve szépen szól a zenekari környezetben), méretben nem olyan hatalmas hogy fölösleges terhet tegyek vele a hardveremre. Különbséget kell tenni zongorák között oly tekintetben is, hogy milyen stílusban használjuk.

csak azokból tudok merítkezni, amiket itt olvastam, de azt hallom örökké, hogy a kurzweil zongorái azok amik jók a pop rock zenébe és a zenekarban is az az ami nem vész el.  Nem tudom, igazából milyen zongora hangszínt nem találsz, pop zongorát, amit egy slágerben hallunk, vagy inkább egy igazira minél jobban hasonlítóra gondolsz.  

Azt írod szoftver zongorában még nem találtál olyat, ami jó lenne zenekarban. Mit értesz szoftver zongora alatt? mert pl. vannak olyan szoftverek is mint Korg M1 emuláció. Annak a zongorája elég híres pop rock műfajban szerintem. Az sem szól keresztül egy zenekaron számítógépről?

Vagy ha mondjuk egy szoftver samplert használsz és abban egy kurzweil zongorát, az sem jó, csak azért mert szoftverből jön ki? Millió ős régi pop rock zongora hangminta van a 80-as évekből, akai és emu samplerekre is. Ezek mind nem szólnak jól egy számítógépről?  mert a vasból szerintem ezeknek jól kellett szólniuk, hiszen ezekkel készült az összes akkori sláger jelentős része.

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2016. 07. 18. at 11:54 írta wakeman:


A legtöbb klasszikus zongorista (aki azért érthető okokból elég válogatós a pontos emulációra) a Kawai VPC1 + Pianoteq 5.7 mellett teszi le a voksát (még az olcsóbb - értsd: többször ennyibe kerülő -, kevésbé minőségi akusztikus gyakorlási megoldásokkal szemben is!), én is e setup mellett döntöttem. 

 

Megkérdezhetem, hogy azok akik e mellett teszik le a voksukat, illetve komoly zongoristák, azok milyen studió monitort tartanak a legélethűbbnek?  mert én vettem egy Genelec 8040-et de a zongora nagyon nem szól szerintem jól rajta. 

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta Zongilog:

Megkérdezhetem, hogy azok akik e mellett teszik le a voksukat, illetve komoly zongoristák, azok milyen studió monitort tartanak a legélethűbbnek?  mert én vettem egy Genelec 8040-et de a zongora nagyon nem szól szerintem jól rajta. 

Én kipróbálnám a zongorát valami hi-fi hangsugárzón, mondjuk egy Focal Soprán - ha tehetném.

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: August 7, 2016 at 19:27 írta Zongilog:

csak azokból tudok merítkezni, amiket itt olvastam, de azt hallom örökké, hogy a kurzweil zongorái azok amik jók a pop rock zenébe és a zenekarban is az az ami nem vész el.  Nem tudom, igazából milyen zongora hangszínt nem találsz, pop zongorát, amit egy slágerben hallunk, vagy inkább egy igazira minél jobban hasonlítóra gondolsz.  

Azt írod szoftver zongorában még nem találtál olyat, ami jó lenne zenekarban. Mit értesz szoftver zongora alatt? mert pl. vannak olyan szoftverek is mint Korg M1 emuláció. Annak a zongorája elég híres pop rock műfajban szerintem. Az sem szól keresztül egy zenekaron számítógépről?

Vagy ha mondjuk egy szoftver samplert használsz és abban egy kurzweil zongorát, az sem jó, csak azért mert szoftverből jön ki? Millió ős régi pop rock zongora hangminta van a 80-as évekből, akai és emu samplerekre is. Ezek mind nem szólnak jól egy számítógépről?  mert a vasból szerintem ezeknek jól kellett szólniuk, hiszen ezekkel készült az összes akkori sláger jelentős része.

Ismerem ezeket a zongoramintákat és pl. pont a minap kellett használnom egy M1 zongoramintát egy munkámhoz…. Jól is szólnak. Sajnos azonban nekem ezek nagyobbik része már vintage kategóriába esik, nem túl realisztikusak, csak akkor találom őket igazán hasznosnak ha pl. egy korabeli dalt kell feljátszanom itthon pl. egy zenei alaphoz. Inspirálni nem nagyon szoktak. Szóval én azt a mindentvivő zongora plugint keresem, kutatom, ami egyszerre realisztikus és egyszerre dinamikus, átjövő. Mint egy Yamaha, vagy pl. Nord zongoraminta. 

Link to comment
Share on other sites

7 perccel ezelőtt írta gygaabor:

Ismerem ezeket a zongoramintákat és pl. pont a minap kellett használnom egy M1 zongoramintát egy munkámhoz…. Jól is szólnak. Sajnos azonban nekem ezek nagyobbik része már vintage kategóriába esik, nem túl realisztikusak, csak akkor találom őket igazán hasznosnak ha pl. egy korabeli dalt kell feljátszanom itthon pl. egy zenei alaphoz. Inspirálni nem nagyon szoktak. Szóval én azt a mindentvivő zongora plugint keresem, kutatom, ami egyszerre realisztikus és egyszerre dinamikus, átjövő. Mint egy Yamaha, vagy pl. Nord zongoraminta. 

hát akkor egyszerű :) vegyél egy Nord Piano-t! :) Gondolom annak meg az árával van gondod. Amúgy nem néztem még utána, de nem akarom elhinni, hogy nincs semmi ami számítógépen le tudná játszani a Nord hangmitáit

Link to comment
Share on other sites

A Nord minták tömörítettek így még egyenként sem bányászta ki vagy törte fel a formátumot senki. Egyszerűbb kibérelni pár napra egy Nord Pianot és lesamplingelni, aztán van a neten most pl. remek kalapácsmechanikával egy Korg Triton ProX 150-ért! (nem is értem), ott benne a sampler igaz csak 64MB RAM-mal de az régen is elég volt egy jobb zongorára. Ha ez nem oldja meg a zongoraéhséget, ott egy valódi zongora sem oldaná meg 10x annyiért sem! :) Az inspirációhoz 2 dolog kell, jó hangszer és jó hangszín szvsz.

 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 16 August 2016 at 13:59 írta gygaabor:

Ismerem ezeket a zongoramintákat és pl. pont a minap kellett használnom egy M1 zongoramintát egy munkámhoz…. Jól is szólnak. Sajnos azonban nekem ezek nagyobbik része már vintage kategóriába esik, nem túl realisztikusak, csak akkor találom őket igazán hasznosnak ha pl. egy korabeli dalt kell feljátszanom itthon pl. egy zenei alaphoz. Inspirálni nem nagyon szoktak. Szóval én azt a mindentvivő zongora plugint keresem, kutatom, ami egyszerre realisztikus és egyszerre dinamikus, átjövő. Mint egy Yamaha, vagy pl. Nord zongoraminta. 

Nem kell ide számítógép és halomra vásárolni a VST plugineket. Kell egy darab NORD Electro 2 Rack és kész.
Kicsi, kiszól a zenéből, tud elektromechanikus hangszíneket is, jóféle modulációkat és még Hammondot is.
És kevesebb mint a negyedébe kerül bármilyen más normális "vas" megoldásnál.

Link to comment
Share on other sites

27 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Nem kell ide számítógép és halomra vásárolni a VST plugineket. Kell egy darab NORD Electro 2 Rack és kész.
Kicsi, kiszól a zenéből, tud elektromechanikus hangszíneket is, jóféle modulációkat és még Hammondot is.
És kevesebb mint a negyedébe kerül bármilyen más normális "vas" megoldásnál.

Na ja, a NE2R tényleg egy szuper kis jószág, én is vadászom egy ideje. :/

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 17 August 2016 at 15:28 írta Koródi Csaba:

Nem kell ide számítógép és halomra vásárolni a VST plugineket. Kell egy darab NORD Electro 2 Rack és kész.
Kicsi, kiszól a zenéből, tud elektromechanikus hangszíneket is, jóféle modulációkat és még Hammondot is.
És kevesebb mint a negyedébe kerül bármilyen más normális "vas" megoldásnál.

Nyilván, jó gép az is, meg sok más NORD. Én rengeteget dolgozom géppel akár úton is, feljátszani valamit gyorsan, stb....  fontos hogy egy kompakt rendszereben legyen mindenem. Majdnem összeraktam magamnak egy "vasas szekrényt" 1-2 éve hirtelen felindulásból, de rájöttem hogy borzasztó nehézkes lenne az életembe beleilleszteni. Igazából csak a szemem kívánt pár jó kis rack-vasat (FS1R, EX5R, Nord electro, EIII, stb.... :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
11 órája írta zsole:

Zongora  -  Bechstein

https://www.bechstein-digital.com/

Szerintem még mindig van hova fejleszteni az engine-t... ;) Amíg pl. a "klasszikus" orgonák világában a Hauptwerk beletrafált egy tényleg jó engine-be, ráadásul az orgona hangja - végletesen leegyszerűsítve - "digitális", hiszen kap levegőt-nem kap levegőt, addig a zongora húrja többszörös leütéskor más-más "fázisban" kapja a kalapácsot, és még rengeteg olyan folyton változó apró részlet van, amiben az ördög lakik... Hiába gyönyörű egy mintavett zongora hangja, nem képes ünnepélyes fortét és gyászos fortét megszólaltatni, csak egy (vagy több) mintavett fortét. Ráadásul pl. egy Johannus digitális orgona ára igazából egy "nem digitális" orgona játszóasztalával összevethető, addig egy digitális zongora sokkal olcsóbb, mint a "valódi". Persze láttam zongoraáron hibrid zongorákat is, de a hibrid orgonák mennyiségéhez képest szinte elenyésznek (Micsoda lehetőség, egy muzeális barokk orgonát kiegészíteni, annak szétverése nélkül!). Pedig, a Johannus, a Viscount és a többi gyáros igazából kijelölte az utat, ami hasonló a VA szintik karrierjéhez. Amíg óccóé' lehet egyszerű digitális zongorát venni, addig ez szerintem így is marad, de az is lehet, hogy így is van rendjén. ;)

 

Szerkesztette Ákos Ambrus
Link to comment
Share on other sites

11 órája írta Ákos Ambrus:

Persze láttam zongoraáron hibrid zongorákat is, de a hibrid orgonák mennyiségéhez képest szinte elenyésznek (Micsoda lehetőség, egy muzeális barokk orgonát kiegészíteni, annak szétverése nélkül!).

A hozzászólás tetszik több szempontból is, de ezt a részt egyszerűen nem értem. :-D

Link to comment
Share on other sites

4 órája írta Tetsuo:

A hozzászólás tetszik több szempontból is, de ezt a részt egyszerűen nem értem. :-D

Adott pl. egy műemlék orgona, aminek a gyakorlati értéke elenyésző, de nem bontható szét. Megfelelő hely sem áll rendelkezésre, pedig lenne igény sokszorosan is, hogy pl. romantikus zenét is lehessen játszani rajta, de pl. a Bach bérletesek természetesen barokk hangolással és menzúrájú regiszterekkel hallgathasság a zenét. És természetesen az eredeti regiszterek is legyenek használhatók. Na ilyenkor jönnek a nagy cégek, és összeházasítják egy korszerű játszóasztalon az analóg valóságot a digitális álommal. És mindenki jól jár, hiszen a digitális technológia nélkül megvalósíthatatlan eredményt érnek el.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...