Jump to content
Ménemszól.hu

Szoftverek vagy vasak? A PCM vonatkozás...


A/D

Recommended Posts

Ekkor: 2016. 07. 25. at 15:04 írta djuice:

Nem a Kurzweillel kevered ezt véletlenül? :) A Roland RD500-ban JV szériás minták voltak! Huszon-egynehány évvel ezelőtthöz hasonlítani mai hangszereket azért meredek! Azóta lefolyt pár liter víz a Dunán és a Roland ráadásul sosem volt azzal vádolható, hogy nem fejlesztenek hangzásban, technológiában, sőt már a SuperNatural hangkeltésnél tartanak, azaz ezen a téren is a legjobban ők fejlesztettek, mint loopless hangminták, testrezonancia, egyéb rettentően kifinomult szimulációk stb. Pl az RD zongikban olyan szinten testreszabható a dinamika leképzés is meg más egyéb hibrid technológiák, ami csak valódi zongorákon működik, hogy szinte húronként befolyásolhatod a hangot alapjaiban ha épp valami nem tetszik. Ehhez hasonló manipuláció valóban csak a Pianoteq programban adott, de ott eleve gáz a hangi szimuláció, csak mű érzete van az embernek mint a 80-as évek végén.
A korábbi Roland hangszerekben is persze tettenérhető volt ez, de főleg inkább a teteje a felső 3., 4. oktáv volt jellegtelen, s amúgy ez akkor minden gyártóra jellemző volt a szűkös memória méret okán, illetve rendesen tömörítették a mintákat, mikor 8-16MB-ba belesűrítettek 5-600 multisamplet a zongorákkal együtt. Viszont itt is a Roland volt pl. az első világviszonylatban, aki külön bővítőkártyán csak zongorákat kínált vagy a Fantom X sorozattal behozta a 64MB-on tárolt stereo 8 layeres, félhangonként mintavett zongora hangot, ami fele volt a teljes ROM méretének amúgy! Oké hogy egyeseknek ezek csak technikai fellengzésnek hatnak, de ez a gyár kezdett először arra figyelni, mi is kell főként a zenésznek szolgáltatási oldalon is, még mások csak a preset hangszínek átnevezésével "hazudtak" 26 féle különböző zongorát és lehetett a menüben botorkálni.
Na, mindegy egyébként, aki csak márka párti volt ezelőtt is, ezután sem fog mondjuk Yamahát venni Korg helyett vagy ha kőgazdag, egy szál zongora miatt úgy is megveszi a Nord Pianot majd a Roland RD helyett is, a gyártók meg szépen megélnek a különféle igényű emberekből, pláne hogy szofterből is kismillió változat van már csak zongorára is. Azért én emlékszem még az olyan időkre is, mikor a fél hazai zongorista társadalom Roland FP8-al vonult ki a színpadra, mert csak az volt egyedül mint digitális zongora. Ahhoz képest ma már egy szavunk sem lehet hogy nincs miből választani. :)

Azért azt meg kell vallani, egy ilyen valódi érzéstől még nagyon messze vagyunk digitálisan.


 


 

Szerintem is van a Rolandokban az egyvonalas tetején, illetve a kétvonalas elején teljesen indokolatlan hanszínű hang. Maximálisan egyetértek az előttem szólóval, a JV1080 óta hallom. A Kurzweilnél csak a jelleg maradt ugyanaz, ezért is jó szerintem bizonyos zenékre. Van karaktere, ráadásul jó karakter.

Én a Nordnál jobban viselkedő zongorát összességében nem tudok mondani.

Szerkesztette igatos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 years later...

És ha lefagy? Akkor csend? Volt korg kromom és hiába vas, kb másfél perc volt annak is a bootolása. Elég volt egy pillanatra, hogy elmenjen az áram. A gutár, dob ment, csak egy nagy durranást lehetett hallanai a hangfalalkból, de a billentyű eléggé elmaradt 😞

Link to comment
Share on other sites

4 órája írta power32:

És ha lefagy? Akkor csend? Volt korg kromom és hiába vas, kb másfél perc volt annak is a bootolása. Elég volt egy pillanatra, hogy elmenjen az áram. A gutár, dob ment, csak egy nagy durranást lehetett hallanai a hangfalalkból, de a billentyű eléggé elmaradt 😞

Vagy jön egy email 🙂

Link to comment
Share on other sites

6 órája írta zsole:

J.M.Jarre egyik koncertjén a memorymoog hangolódott el kínosan, 1:45 -től...   

Hm, azért a 40 éves analóg szinti a másik véglet. Ezeknek még a hőmérséklet sem mindegy 🙂

Én mindenesetre sem ősrégi hangolandó analóg szintit, sem laptopot nem tennék színpadra. Én a stabil, gyors boot idejű hangszerre esküszök, ami egy pendrive-ról vagy SD kártyáról be is tudja tölteni a hangkészletemet. És még így is szoktam egy vésztarcsi hangszert tartani a backstage-ben 🙂

Link to comment
Share on other sites

7 órája írta Koródi Csaba:

Hm, azért a 40 éves analóg szinti a másik véglet. Ezeknek még a hőmérséklet sem mindegy 🙂

Én mindenesetre sem ősrégi hangolandó analóg szintit, sem laptopot nem tennék színpadra. Én a stabil, gyors boot idejű hangszerre esküszök, ami egy pendrive-ról vagy SD kártyáról be is tudja tölteni a hangkészletemet. És még így is szoktam egy vésztarcsi hangszert tartani a backstage-ben 🙂

Szia Csabi !

Ismered az igényeimet, de most ráérek gondolkodni, és felmerült ez a lehetőség. Elsősorban arra irányult (volna) a kérdés, hogy egy 2 magos (!) MB pro Mainstage-el külső hangkártya nélkül (!) k.b. 30 beállítással mennyire használható. 88 billentyűs masterkey MB pro összekötve usb-vel, laptop kimenete keverőre, monitorra. De ha még további vezetékeléssel, szöszmötöléssel, bizonytalansági faktorral jár, akkor felejtős a színpadi használat. Akkor marad a Modx7 + Roland DS61. 🙂

Ja, és még nincs sz.gép, sem mesterbill., csak egy asztali Hackli. Felesleges költéseket most mellőzném ( ez nem jellemző rám ).

Szerkesztette szocsaba
Link to comment
Share on other sites

53 perccel ezelőtt írta szocsaba:

Szia Csabi !

Ismered az igényeimet, de most ráérek gondolkodni, és felmerült ez a lehetőség. Elsősorban arra irányult (volna) a kérdés, hogy egy 2 magos (!) MB pro Mainstage-el külső hangkártya nélkül (!) k.b. 30 beállítással mennyire használható. 88 billentyűs masterkey MB pro összekötve usb-vel, laptop kimenete keverőre, monitorra. De ha még további vezetékeléssel, szöszmötöléssel, bizonytalansági faktorral jár, akkor felejtős a színpadi használat. Akkor marad a Modx7 + Roland DS61. 🙂

Ja, és még nincs sz.gép, sem mesterbill., csak egy asztali Hackli. Felesleges költéseket most mellőzném ( ez nem jellemző rám ).

Szia Csaba! 🙂

Igen, ismerem az igényeidet... ezért őszintén szólva a helyedben bennem fel sem merült volna a laptop gondolata 🙂 Pláne egy MODX7 és egy DS61 mellett.

De az én véleményem számítógép szempontjából nem túl hiteles, mert szerintem itt a fórumon már mindenki skandálja hogy "igen, a Koródi Csaba utálja a számítógépet" 🙂

Azonban a számítógép szempontjából kicsit megtört nálam a jég, mert pár évente újabb és újabb próbálkozások után most valahogy elkezdett működni a dolog... Igaz 90%-ban vasakat hajtok meg vele, szóval lényegében a kiindulási pont így is a vasak megszólaltatása... és kizárólag itthoni komponálásról beszélünk. De így is előfordul hogy amikor elkezdek próbálkozni VST-k használatával bizony be-be csúsznak szaggatások, recsegések... Én erre tuti nem alapoznék színpadi jelenlétet.

Persze biztosan pénz kérdése is, mert nem 160-ért kell venni WIN10-es laptopot mint én, hanem 600-700 ezerért MAC-et ahogy írod, és akkor kábé ugyanott vagyunk megbízhatóságban, mint a MODX7... bár biztosan egy MAC is tud bizonyos helyzetekben meglepetéseket okozni.

De ez csak az én véleményem, hiszen tudva levő, hogy DJ-k, elektronikus zenészek milliói pont ugyanúgy visznek laptopot a színpadra, mint mi hangszert. Konkrétan van olyan ismerősöm, akinek az egész produkciója laptopra épül... még a videó bejátszás is és mindent egy (ha jól tudom) MASCHINE vezérlőről irányít... és nem piskóta produkcióról van szó. Szóval nálam magasabb szinteken ez biztosan nem okoz gondot, csak ahhoz a nálam magasabb szintű számítógépet meg is kell fizetni 🙂 Nekem biztosan nem érné meg MB Pro-ra több száz ezer forintot költeni hogy összerakjak belőle egy olyan MODX7-et ami már ott van szépen egyben.

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

3 órája írta Koródi Csaba:

Szia Csaba! 🙂

Igen, ismerem az igényeidet... ezért őszintén szólva a helyedben bennem fel sem merült volna a laptop gondolata 🙂 Pláne egy MODX7 és egy DS61 mellett.

De az én véleményem számítógép szempontjából nem túl hiteles, mert szerintem itt a fórumon már mindenki skandálja hogy "igen, a Koródi Csaba utálja a számítógépet" 🙂

Azonban a számítógép szempontjából kicsit megtört nálam a jég, mert pár évente újabb és újabb próbálkozások után most valahogy elkezdett működni a dolog... Igaz 90%-ban vasakat hajtok meg vele, szóval lényegében a kiindulási pont így is a vasak megszólaltatása... és kizárólag itthoni komponálásról beszélünk. De így is előfordul hogy amikor elkezdek próbálkozni VST-k használatával bizony be-be csúsznak szaggatások, recsegések... Én erre tuti nem alapoznék színpadi jelenlétet.

Persze biztosan pénz kérdése is, mert nem 160-ért kell venni WIN10-es laptopot mint én, hanem 600-700 ezerért MAC-et ahogy írod, és akkor kábé ugyanott vagyunk megbízhatóságban, mint a MODX7... bár biztosan egy MAC is tud bizonyos helyzetekben meglepetéseket okozni.

De ez csak az én véleményem, hiszen tudva levő, hogy DJ-k, elektronikus zenészek milliói pont ugyanúgy visznek laptopot a színpadra, mint mi hangszert. Konkrétan van olyan ismerősöm, akinek az egész produkciója laptopra épül... még a videó bejátszás is és mindent egy (ha jól tudom) MASCHINE vezérlőről irányít... és nem piskóta produkcióról van szó. Szóval nálam magasabb szinteken ez biztosan nem okoz gondot, csak ahhoz a nálam magasabb szintű számítógépet meg is kell fizetni 🙂 Nekem biztosan nem érné meg MB Pro-ra több száz ezer forintot költeni hogy összerakjak belőle egy olyan MODX7-et ami már ott van szépen egyben.

Hadd "kotnyeleskedjek bele" a témába.

A VST-k, AU-k, egyéb szoft szintik otthoni zeneszerzésre elég jól / nagyon jól használhatóak, de színpadra semmiképpen nem vinnék olyan "setupot", ahol egy számítógépen fut párhuzamosan több (7-8) szoft szinti, pláne, ha ezek CPU igényesek. Otthon meg lehet azt tenni, hogy ha már nagyon sok szoft szinti sáv szól, de még mindig szükség van a 3-4ms-os latencyre, és mindegyik sávra is az újabb sávo(ok) feljátszásához, akkor "freeze"-elni, "bounce"-olni lehet a sávokat. Audio sávokból több(tíz)tucatot is gond nélkül játszik le még egy "ócska öreg WIn10-es" számítógép is, az gyakorlatilag nem terheli a processzort a szoft szintikhez képest. A MIDI meg aztán maga a mennyország. Ott gyakorlatilag nincs latency. Tehát a külső vasak ebből a szempontból a legüdvözítőbbek.

A MACHINE azért tűnhet "erősnek" (persze nem az), mert az szintén csak visszajátszik hangmintákat, nem szintetizál. A MACHINE nem maga játsza le a videót, nem ő "valósítja meg" a produkciót, csak vezérli. Márpedig - ha jól tudom - ezek a "vezérlések" egyszerű MIDI üzenetekkel, vagy hasonlókkal történik. Egyszer egy - azóta félbemaradt - alkalmazásfejlesztés miatt kipróbáltam, hogy mennyi mp3-at (nem is wav!!) tud visszajátszani párhuzamosan egy két magos MacbookAir. Nagyjából 40-50 párhuzamos lejátszás táján érte el a 10-15%-os proci terhelést. Tehát egyidőben egymástól függetlenül 40-50 önálló AudioUnit más-más mp3-at játszott le.

Tehát a lényeg: színpadra csak dedikált szoftver hangszert vinnék, úgy, hogy egy eszközön (iPad vagy Mac) csak egy (max kettő) fut. Mondjuk egy iElectribe és még egy MiniMoog-D külső midi billentyűzettel az iPaden. Vagy csak a MiniMood-D. Az Auria tesztelésekor kiderült, hogy 3-4 átlagos szoftver hangszer már 30-40%-os CPU terhelést okoz, míg 20-30 audió sáv esetén 3-5%-ot ér el (pluginek nélkül!) 6. generációs iPaden.

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2020. 05. 17. at 17:00 írta zsole:

https://www.youtube.com/watch?v=bmAOLsMFRJo                         

J.M.Jarre egyik koncertjén a memorymoog hangolódott el kínosan, 1:45 -től...       

Ezért van mindenből 2 jobb helyeken. Pl van az a Yanni, annak konkrétan 8 cucc van fent és egyszerre váltja mint a 6-ot és ha valamelyik beszarik, akkor elfordul és játszik tovább.

 

Link to comment
Share on other sites

10 órája írta power32:

Ezért van mindenből 2 jobb helyeken. Pl van az a Yanni, annak konkrétan 8 cucc van fent és egyszerre váltja mint a 6-ot és ha valamelyik beszarik, akkor elfordul és játszik tovább.

Azt figyelted, hogy jobbra fent a másik billentyűsnél is tükrözve van ennek kb. a fele? Nagyjából onnan is le lehet játszani az egész bulit 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válasz erre a témára...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...