Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Toast 11 nem ír isrc-t, segítség !


JánosHorváth

Kérdés

Recommended Posts

53 perccel ezelőtt írta JánosHorváth:

Nekem, aki nem ddp-zek ezek a megoldások természetesek, csak pont ez lenne a ddp lényege, hogy az ilyen típusú szerkesztést pontosan levezényelje, de ezek szerint nem működik 100%-osan.

Szerintem meg csak annyi lenne a lényege, hogy ne kelljen fizikai master CD-t írni. Az összes többi teljesen felesleges. Számomra teljesen abszurd ötlet, hogy master CD íráskor kezdünk el hangerőket állítani, összelógásokat csinálni, arra limitert pakolni, fade outokat megoldani, stb. Ezt mind masteringnél szokás. Itt max trackelés van az összelógatott daloknál, meg a szünetek beállítása, ha nem felel meg valakinek a sztenderd 2mp. Meg persze ISRC kód, egyéb CD text, stb. Amúgy még trackelni sem lehet ezzel a vacakkal rendesen, mert nem hajlandó oda rakni a trackpontot, ahová mutatom, mindig csak kicsit arrébb, így aztán marha nehéz eltalálni. A CD Architect ezerszer jobb ennél, de még a Wavelab is. Ezért nem értem, hogy miért nem az ő formátumuk terjedt el. Egyáltalán honnan került elő ez az egész DDP dolog, tudja valaki?

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2017. 02. 08. at 12:44 írta deneverstudio:

Hol kérnek fizikai CD-t? Én már évek óta nem csináltam, csak DDP-t töltünk fel a gyártónak.

Egy cimbalomművésznő újévi koncertjének élő felvételét kellett összeraknom, ő kérte. Amikor kész volt az anyag még nem voltak ISRC kódjai (előbb lett kész az anyag, mint visszaküldték volna :-)), utólag kellett megírnom CD-re...

 

Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta deneverstudio:

Ez elég meglepő. Ott valami el lett cseszve szerintem. A fájlokat elvileg érintetlenül hagyja, tehát nem volna szabad semmi ilyesminek történni. Az egész image fájlnak pont az lenne a lényege, hogy kikerüljünk egy hibaforrást, az audio CD-t. Ha viszont olyan buta volt az ember, hogy netán a szoftverben akart megcsinálni valamit a fájlokkal, amit korábban kellett volna, pl. fade, kezdő szünetek, stb, akkor bármi előfordulhat.

Konkrétan szoftverhibáról írt, hogy valójában mi történt azt nem tudom, de az egyszerű paraszti végighallgatás mindenképpen fényt derít az ilyen hibára akkor is, ha emberi hülyeség okozta.

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta deneverstudio:

Ez elég meglepő. Ott valami el lett cseszve szerintem. A fájlokat elvileg érintetlenül hagyja, tehát nem volna szabad semmi ilyesminek történni. Az egész image fájlnak pont az lenne a lényege, hogy kikerüljünk egy hibaforrást, az audio CD-t. Ha viszont olyan buta volt az ember, hogy netán a szoftverben akart megcsinálni valamit a fájlokkal, amit korábban kellett volna, pl. fade, kezdő szünetek, stb, akkor bármi előfordulhat.

Egyébként ha jól emlékszem a ddp előnyei között pont azt írják, hogy " pl. a fade, kezdő szünetek, stb," vonatkozásában ad egy komplett, reprodukálható digitális leírást az anyagról. Ha ez a része használhatatlan és mindent megcsinálsz - ahogy én is - akkor miért nem egyszerűbb  mondjuk 12 db. audio fájlt elküldeni azzal, hogy illesszék össze őket szünet mentesen, aztán csókolom ?

Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta JánosHorváth:

Egyébként ha jól emlékszem a ddp előnyei között pont azt írják, hogy " pl. a fade, kezdő szünetek, stb," vonatkozásában ad egy komplett, reprodukálható digitális leírást az anyagról. Ha ez a része használhatatlan és mindent megcsinálsz - ahogy én is - akkor miért nem egyszerűbb  mondjuk 12 db. audio fájlt elküldeni azzal, hogy illesszék össze őket szünet mentesen, aztán csókolom ?

Egy sima mezei CD esetében valóban ez lenne a legegyszerűbb, bár az ilyen viszonylag ritka. Intro, vagy egyéb összelógások elég gyakoriak, ezeket pedig nekünk kell betrackelni, amikor a master CD készül.

Nekem az a megdöbbentő amúgy, hogy lassan 40 éves lesz a CD és még most is ilyen dolgokkal kell kínlódni.
A mai napig nincs egy image formátum, ami mindent tudna. A DDP is csak nagyon korlátozottan használható,
meg maga a szoftver is egy katasztrófa hozzá. Legalábbis a Sonoris az döbbenetesen gáz.

Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta JánosHorváth:

Egyébként ha jól emlékszem a ddp előnyei között pont azt írják, hogy " pl. a fade, kezdő szünetek, stb," vonatkozásában ad egy komplett, reprodukálható digitális leírást az anyagról.

Akinek egy csepp esze van, az megcsinálja ezeket a fájlban. Már amit lehet persze, mert a trackelést nyilván a szoftverben kell megcsinálni, ha összelógnak a dalok. Az összelógást viszont előre meg kell csinálni a mastering közben, különben csak a jó ég tuja, hogy mi történik. Ha a CD íróban van összelóghatva, akkor pillanatok alatt bereccsenhet. Ezt simán elbaltázhatta az ember is, de ez csak egy ötlet volt a részemről. Ha ilyenek nincsenek benne, akkor nem szabad hogy hozzányúljon a fájlokhoz. Tehát ha csak belerakott pl. 10 fájlt és nem csinált vele semmit és úgy lett rossz a gyártás, akkor az nagyon gáz. Bár én akkor is inkább arra tippelek, hogy az olvasási oldalon lehetett valami gond, de persze nem tudjuk, hogy mi történt pontosan. Tipikusan az az eset, amikor én láttam azt, aki hallotta, hogy mondták valakinek. :) Mondjuk azt sem tudom pontosan, hogy a DDP-ből hogyan lesz préselt CD, de elvileg meg kell írják a glassmaster készítéséhez, tehát ott simán el lehet rontani.

Link to comment
Share on other sites

3 órája írta deneverstudio:

Akinek egy csepp esze van, az megcsinálja ezeket a fájlban. Már amit lehet persze, mert a trackelést nyilván a szoftverben kell megcsinálni, ha összelógnak a dalok. Az összelógást viszont előre meg kell csinálni a mastering közben, különben csak a jó ég tuja, hogy mi történik. Ha a CD íróban van összelóghatva, akkor pillanatok alatt bereccsenhet. Ezt simán elbaltázhatta az ember is, de ez csak egy ötlet volt a részemről. Ha ilyenek nincsenek benne, akkor nem szabad hogy hozzányúljon a fájlokhoz. Tehát ha csak belerakott pl. 10 fájlt és nem csinált vele semmit és úgy lett rossz a gyártás, akkor az nagyon gáz. Bár én akkor is inkább arra tippelek, hogy az olvasási oldalon lehetett valami gond, de persze nem tudjuk, hogy mi történt pontosan. Tipikusan az az eset, amikor én láttam azt, aki hallotta, hogy mondták valakinek. :) Mondjuk azt sem tudom pontosan, hogy a DDP-ből hogyan lesz préselt CD, de elvileg meg kell írják a glassmaster készítéséhez, tehát ott simán el lehet rontani.

Nekem, aki nem ddp-zek ezek a megoldások természetesek, csak pont ez lenne a ddp lényege, hogy az ilyen típusú szerkesztést pontosan levezényelje, de ezek szerint nem működik 100%-osan.

Link to comment
Share on other sites

Most, hogy utánaolvastam a ddp dolgoknak azért egy megszívlelendő hozzászólásra is bukkantam. Azt írja az arc valahol, hogy amióta legyártatott egy 10000-es példányszámú cd rendelést, ahol mindegyik cd-n  megvolt ugyanaz a 10 másodperces dropout - a ddp authoring szoft hibájából - azóta csak az általa lehallgatott cd mastert hajlandó gyárba küldeni. Én is így tanultam és néhány disk imagetől eltekintve mindig lehallgatott cd mastereket küldtem el, nem is volt eddig szerencsére semmi hiba. A Sonoris elsőre nekem drágának tűnik, különösen ahhoz képest, hogy nemigen éri már el a 10-et az évente gyártandó anyagaim száma. Árban a Hofa a legszimpatikusabb, a Waveburnernek csak a nevét ismerem.

Link to comment
Share on other sites

20 órája írta deneverstudio:

Melyik verziótól tudja?

bias Peak Pro 5   ( http://www.soundonsound.com/reviews/bias-peak-pro-5 )

Wavelab 6 opcionálisan! ( https://www.gearslutz.com/board/mastering-forum/395589-ddp-image-wavelab-ddp-solutions-vs-gear-pro.html )

Wavelab 7 (7.2.1) integrálva ( https://www.steinberg.net/forums/viewtopic.php?p=157884 )

További forrás software-ek:

https://en.wikipedia.org/wiki/Disc_Description_Protocol

 

Link to comment
Share on other sites

15 órája írta deneverstudio:

 Egyáltalán honnan került elő ez az egész DDP dolog, tudja valaki?

Az első ddp-t 1996-ban DVD lemezkhez használták. A jelenlegi formátum 2004 óta létezik. Egy Doug Carson nevű faszi taposta ki és jegyeztette be. Kellően korán felismerte a lehetőséget, kifejlesztette a formátumot, "erőszakos volt", ezért lett ez a szabvány.

Itt a forrás: http://www.dcainc.com/products/ddplicense/index.html

és egy leírás: https://theproaudiofiles.com/ddp-disc-description-protocol/

Link to comment
Share on other sites

Ebből a topikból is látszik mennyire kis "fis-fos" ország vagyunk, pláne a könnyűzenei placcon. 3-4 ember beszél ISRC, DDP, stb. fogalmakról. Sok ember (nemrég még én is) totál fogalmatlan ezekkel kapcsolatban is. Az előadók, zenészek is úgy néznek rám ilyenek említésekkor, mint ha káromkodnék. A jogvédő beszedi a lét, de a széleskörű tájékoztatás az finoman szólva is korlátozott (üssétek be az artisjust honlapján az ISRC keresőszót) A szerzői kiadásnál említik meg ,de aki elkészít egy-két dalt és fel akarja valahová tölteni nem nagyon foglalkozik ezzel, hiszen: " A csak online megjelenő albumok esetében (vagyis ahol fizikai adathordozón nem jelennek meg a művek), nem szükséges engedélyeztetni a kiadványt. "

Mindegy, felhúztam magam na...

Link to comment
Share on other sites

8 órája írta PropaneB:

Ebből a topikból is látszik mennyire kis "fis-fos" ország vagyunk, pláne a könnyűzenei placcon. 3-4 ember beszél ISRC, DDP, stb. fogalmakról. Sok ember (nemrég még én is) totál fogalmatlan ezekkel kapcsolatban is. Az előadók, zenészek is úgy néznek rám ilyenek említésekkor, mint ha káromkodnék. A jogvédő beszedi a lét, de a széleskörű tájékoztatás az finoman szólva is korlátozott (üssétek be az artisjust honlapján az ISRC keresőszót) A szerzői kiadásnál említik meg ,de aki elkészít egy-két dalt és fel akarja valahová tölteni nem nagyon foglalkozik ezzel, hiszen: " A csak online megjelenő albumok esetében (vagyis ahol fizikai adathordozón nem jelennek meg a művek), nem szükséges engedélyeztetni a kiadványt. "

Mindegy, felhúztam magam na...

Bocsánat egy kis korrekció. Az Artisjus 1-2 éve kéri az isrc kódolást, nem csak szerzői kiadásnál. Azelőtt nem kérte. Több kiadónak segítettem az elmúlt években az isrc azonosítójuk megszerzésében, pl. most is folyamatban van egy. A 90-es évek közepén még csak a nagy, külföldi megrendelőknek, pl. Polygram kellett isrc-t írnom.

 

Link to comment
Share on other sites

Üdv!

Nem akartam külön témát a kérdésemnek, mert átolvasva úgy tűnt, jó lesz itt is.

Szóval: DDP-n belüli problémám akadt, azaz minden oké, csak a cdtext-ben az "ő" karakterek nem mennek át. Az oké, hogy Fehérváron kijavítják, de nem akarok ebből rendszert. Egyértelműen programhibáról van szó. Hofa, Presonus kilőve, ezek nem tudják ezt a követelményt.

Kérdésem: ki mit használ, illetve melyik program az, ami nem generálja a fenti jelenséget?

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta wolf:

Szóval: DDP-n belüli problémám akadt, azaz minden oké, csak a cdtext-ben az "ő" karakterek nem mennek át. Az oké, hogy Fehérváron kijavítják, de nem akarok ebből rendszert. Egyértelműen programhibáról van szó. Hofa, Presonus kilőve, ezek nem tudják ezt a követelményt.

Sehol nem javítják ki szerintem.
CD textbe eleve csak latin karaktereket szokás írni, semmi ékezet,
mert abból valahol biztosan gáz lesz.
 

Link to comment
Share on other sites

13 órája írta wolf:

Üdv!

Nem akartam külön témát a kérdésemnek, mert átolvasva úgy tűnt, jó lesz itt is.

Szóval: DDP-n belüli problémám akadt, azaz minden oké, csak a cdtext-ben az "ő" karakterek nem mennek át. Az oké, hogy Fehérváron kijavítják, de nem akarok ebből rendszert. Egyértelműen programhibáról van szó. Hofa, Presonus kilőve, ezek nem tudják ezt a követelményt.

Kérdésem: ki mit használ, illetve melyik program az, ami nem generálja a fenti jelenséget?

Valószínűleg megfelelő karakterkódolással kell készíteni a szöveget. (Még az sem biztos, hogy a hosszú ő-t sikerül jól "bevinni".)

https://en.wikipedia.org/wiki/CD-Text

The character encoding is not specified, and there is no provision for indicating in the CD-Text data which encoding is in use. The original Sony authoring tools and specifications supported ASCII and two of its supersets, ISO-8859-1 and "MS-JIS". Annex J of the MMC-2 specification mentions only ASCII, but provides for "double byte character codes" to be indicated.

Link to comment
Share on other sites

Ezeken már túl vagyok, alt+kóddal sem lehet bevinni, de csak az "ő"-t. A grafikai programokban ez nem probléma. Levonva a következtetést, marad a Presonus, ezt a hibát figyelembe véve az image elkészítése korrektül megoldható vele.

A VTCD-vel jók a tapasztalataim, az image-t úgyis ellenőrzik nyomás előtt, és az ilyen hibákat korrigálják, ha előfordulna.

Köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

Tudnátok ajánlani valamilyen jobbfajta cd író meghajtót? A jelenlegi (Pioneer DVD-RW DVR-118L) nem olvassa rendesen az ISRC kódokat.

MacPro 3.1 Toast Titanium 11-gyel írtam a lemezeket.

Azt tudom, hogy a  Plextor Plexwriter Premium 2  hibátlan lenne, csakhogy itthon nincs elérhető.

Sajnos még mindig kérnek fizikai CD-t, aminek tartalmaznia kell az ISRC kódot.

 

Link to comment
Share on other sites

A CD Architectnek is volt olyan hibás verziója, hogy nem írta rá.
Szóval, ha magától nem csinálja, akkor vélhetően nem is fogja, amíg nem javítják a hibát,
de nem ismerem a szoftvert, úgyhogy csak találgatok.
Azzal esetleg tehetsz egy próbát, hogy a CD text írásnál pipa ki vesz, majd berak, ha van egyáltalán ilyen nálad.
A mostani Cubase/Nuendo-ban pl. ilyen hiba is van, sok egyéb mellett, hogy ott a pipa egy bizonyos műveletnél,
de mégsem érzékeli. Nagy gáz, mert ez pont olyan műveletnél van, ami nagyon könnyen adatvesztéshez is vezethet.
Persze az ISRC is szopás, én is jó sokára jöttem rá, amikor gáz volt vele.

Link to comment
Share on other sites

6 órája írta deneverstudio:

A CD Architectnek is volt olyan hibás verziója, hogy nem írta rá.
Szóval, ha magától nem csinálja, akkor vélhetően nem is fogja, amíg nem javítják a hibát,
de nem ismerem a szoftvert, úgyhogy csak találgatok.
Azzal esetleg tehetsz egy próbát, hogy a CD text írásnál pipa ki vesz, majd berak, ha van egyáltalán ilyen nálad.
A mostani Cubase/Nuendo-ban pl. ilyen hiba is van, sok egyéb mellett, hogy ott a pipa egy bizonyos műveletnél,
de mégsem érzékeli. Nagy gáz, mert ez pont olyan műveletnél van, ami nagyon könnyen adatvesztéshez is vezethet.
Persze az ISRC is szopás, én is jó sokára jöttem rá, amikor gáz volt vele.

Köszi, próbálkozom egy cd text nélküli variánssal.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...