Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Próbaterem - szőnyeg a falakon


akos.turi

Kérdés

Sziasztok! Az első saját próbatermünkbe költözünk hamarosan és az akusztikán szeretnék majd némileg alakítani. Aki járt már hobbi próbatermekben biztosan találkozott azzal a megoldással, amikor a falakat a legvékonyabb olcsó padlószőnyeg borítja. Jelenleg ebben a teremben is ezzel a megoldással találkoztam. A 4 falból hármat nagyjából 4mm vastag padlószőnyeg takar 180 cm magasságig, közvetlenül a falhoz rögzítve (légrés nélkül). Teljesen tudatlan vagyok a témában de szerintem ez maximum a port fogja meg. Azt olvastam, hogy a vastag padlószőnyeg számít. Illetve szőnyeg vagy bármilyen anyag a fal elé függesztve ha van közötte légrés. Ettől függetlenül rengeteg próbateremben láttam már ezt a "kialakítást", amikor közvetlenül a falra van tűzve vagy ragasztva a szőnyeg.

Kérdésem, hogy ez egy mítosz vagy van némi pozitív hatása a terem akusztikájára? Ha nincsen, akkor inkább kidobom. :)

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

6 órája írta akos.turi:

Sziasztok! Az első saját próbatermünkbe költözünk hamarosan és az akusztikán szeretnék majd némileg alakítani. Aki járt már hobbi próbatermekben biztosan találkozott azzal a megoldással, amikor a falakat a legvékonyabb olcsó padlószőnyeg borítja. Jelenleg ebben a teremben is ezzel a megoldással találkoztam. A 4 falból hármat nagyjából 4mm vastag padlószőnyeg takar 180 cm magasságig, közvetlenül a falhoz rögzítve (légrés nélkül). Teljesen tudatlan vagyok a témában de szerintem ez maximum a port fogja meg. Azt olvastam, hogy a vastag padlószőnyeg számít. Illetve szőnyeg vagy bármilyen anyag a fal elé függesztve ha van közötte légrés. Ettől függetlenül rengeteg próbateremben láttam már ezt a "kialakítást", amikor közvetlenül a falra van tűzve vagy ragasztva a szőnyeg.

Kérdésem, hogy ez egy mítosz vagy van némi pozitív hatása a terem akusztikájára? Ha nincsen, akkor inkább kidobom. :)

Mítosz. Ott csillapíthat, ahol te pont nem akarod, hogy csillapítson. Inkább vigyetek oda különféle polcokat sok-sok vaskos könyvvel. Persze hívhattok akusztikust is. Igazán megéri és nem is olyan vészes az ára. Adhatok számot. Az én szobámat is az ő javaslatai alapján építettem át stúdióvá.

Ha nem akarsz költeni, még a másik remek, tehát a tojástartós megoldás helyett forgasd inkább ezt: http://konyv-letoltes.com/zenei-akusztika_78766.html
A könyv meglehetősen száraz, ahogy azt kell ;)   

Link to comment
Share on other sites

6 órája írta Nagy Ákos:

Mítosz. Ott csillapíthat, ahol te pont nem akarod, hogy csillapítson. Inkább vigyetek oda különféle polcokat sok-sok vaskos könyvvel. Persze hívhattok akusztikust is. Igazán megéri és nem is olyan vészes az ára. Adhatok számot. Az én szobámat is az ő javaslatai alapján építettem át stúdióvá.

Ha nem akarsz költeni, még a másik remek, tehát a tojástartós megoldás helyett forgasd inkább ezt: http://konyv-letoltes.com/zenei-akusztika_78766.html
A könyv meglehetősen száraz, ahogy azt kell ;)   

Nem sikerült letölteni, átvisz ilyen kamu oldalra...

Link to comment
Share on other sites

Találomra ütöttem csak be. Sajnálom, akkor valszeg nem elérhető virtuális formában a neten.

Mindenesetre a könyv érdemes, hogy felkerüljön azoknak a beszerzendő listájára, akiket érdekel az akusztika. Anno Domini a kádári érában sokat nyomtak belőle, így szinte bármelyik nagyobb budapesti antikváriumban megtalálható. A Rózsavölgyiben, a Kodályban vagy pl. műszaki antikváriumokban egészen biztosan.   

Link to comment
Share on other sites

Úgy látom próbateremről van szó, nem stúdióról.
Ez esetben bármi sokat segíthet, vastag függöny, szőnyeg, padlószőnyeg, stb.
Még a sokat szidott tojástartó is 10-szer jobb, mint a csupasz falak.
Egy próbateremnél, ha olcsó megoldás kell, akkor senkit sem érdekel, hogy pontosan hol csillapít,
csak csillapítson valamit a rettenet szobahangból.

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta deneverstudio:

Úgy látom próbateremről van szó, nem stúdióról.
Ez esetben bármi sokat segíthet, vastag függöny, szőnyeg, padlószőnyeg, stb.
Még a sokat szidott tojástartó is 10-szer jobb, mint a csupasz falak.
Egy próbateremnél, ha olcsó megoldás kell, akkor senkit sem érdekel, hogy pontosan hol csillapít,
csak csillapítson valamit a rettenet szobahangból.

Így van!

1. Ha nincs sok lóvé, akkor össze kell szedni, ami van. A tojástartó sem úgy rossz, ahogy van. A mi próbatermünkben 20 évig az volt. Szépen körbevágtuk, felragasztottuk, majd tört fehérre le lett festve. Senki sem kapott semmilyen szalmonellát. A plafonon volt egy olcsó drapéria, hullámosan lógatva. Lehet fanyalogni, de aki ezt teszi az le van sz@rva.

2. Persze lehet profibban csinálni, de oda már jobban bele kell nyúlni a pénztárcába. Sarkokat levágni, megfelelő anyagokkal burkolni, légréssel csillapítani. Mehet a falra, plafonra is saját készítésű rezonátor, stb... itt a fórumon is vannak csináld magad leírások.

3. szakembert hívni, az alapján kivitelezni.

4. Szakember+kivitelező

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...