Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Hogyan lehet stúdió gyakorlatra szert tenni?


Zaes

Kérdés

A stúdiózás világában akarok dolgozni (hobbim a felvételek készítése, keverés, masterelés) és a kérdésem, hogy hogyan lehet elindulni? Van-e egyáltalán Magyarországon lehetőség arra, hogy egy stúdióban ingyen dolgozzak és folyamatosan fejlődjek, tanuljak? Később pénzért alkalmazzon egy stúdió? Vagy csak saját home studio szinten lehet elindulni és vagy bejön vagy nem?

A válaszadóknak előre köszönet!

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

Na ez igen, ez velős visszajelzés volt, és amint látom mindenkinek egyöntetűen ugyanaz a meglátása. Szerintem mondanom sem kell, hogy cseppet kiábrándító, de legalább valóság szagú. A kedvemet viszont nem veszi el attól hogy azt csináljam, amit szeretek és nem csak hobbiból. Technikailag elég szerényen állok, ahhoz képest viszont szerintem sokat kihozok belőle. Eddig azért nem fektettem be legalább egy pöpec hangfalpárra, mert úgy voltam vele, hogy oké pontos, részletgazdag monitorok, de attól még az én tudásom nem fog megugrani. Na meg ami pénzt belefektetek, azt valahogy vissza is kéne hozni legalább... Valszeg ez nem a legreálisabb hozzáállás. 

Egyébként zeneszerzéssel is foglalatoskodom, ami iránt szintén elhivatottságot érzek és komoly szintre akarom vinni. Ezzel kapcsolatban valaki tud szolgálni némi fejtágítással?

Fiatal vagyok, 23 éves és őszintén szólva "kissé" kétségbe vagyok esve hogy mihez kezdjek.

A tartalmas és gyors válaszokat köszönöm mindenkinek!

Link to comment
Share on other sites

1. Keress valami olyan elfoglaltsagot, amibol milliardos leszel.

2. Az ott keresett milliardokat forgasd be sajat eszkozbe es szabadidobe, hogy legyen modod a studiozas minden buktatojat a sajat karodon kitanulni.

3. Ha ugy gondolod, hogy a tudasod mar van olyan, hogy a kovetkezo vilagslagert Te jegyezd, akkor csapj fel "producernek", ird meg, jatszd fel (jatszasd fel), keverd ki, stb. , amit studiozasnak gondolsz, es publikald. Es egyebkent a milliardjait jelentos reszet forditstd marketingre.

4. Ha bejon a szamod, akkor kaszalj az egeszbol nehany millat, es simogattasd a pocsodet erre valo hajadonokkal (?), ami tulajdonkeppen az, amiert ezt az egeszet csinaljuk, es "sztar" lehetsz, 5,5 percre. Ha nem jon be, akkor is csinald ugyanezt, hiszen megteheted a milliardjaidbol, amig kitart.

5. Ennyi.

u.i.: a koncerthangositas egyebkent tenyleg nagyon jo iskola. Magam is ezeket a tapasztalatokat hasznositom nap, mint nap, meg igy 25 ev tavlatabol is a studioban. Akkoriban meg nem voltak analog/digitalis vitak a kozbeszedben, mert nem letezett a digitalis...:))))

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta deneverstudio:

Külföldön régen bevett dolog volt, hogy valaki elment ingyen dolgozni pár évre, amíg kitanulja a szakmát. Ebben én alapvetően nem találok kivetnivalót. Fiatal koromban én is boldogan beültem volna Martin Birch, vagy akárki mellé, ha adódott volna rá lehetőség. A bérek, jövedelmek lenyomása szerintem nem ez, hanem az, amikor a kezdő amatőrök elszedik a profiktól a munkát azzal, hogy negyedáron vállalnak el dolgokat, komoly munkára alkalmatlan filléres felszereléssel, törött szoftver hegyekkel, stb. Ezek általában becsapják az ügyfeleket, rossz munkát végeznek és ez valóban napi szintű probléma.

Igen, az "inaskodásban" sztem sincs kivetni való, és az nem is jelenti a bérek lenyomását, mert az még az iskolaidőszak végének/befejezésének számít, nem az aktív időszaknak.

Amit Töfi is mond, az a baj. Az inaskodás helyett azonnal belépni a "piacra", tudás, felszerelés, stb. nélkül, valami kis elképzeléssel a szakmáról. Persze, az azért árnyalja a képet, hogy mára eléggé kiveszett már az "inasok" saját, és befogadó "mesterek" hajlandósága is. Az eredeti kérdező úgy gondolom nem zárkózott el ettől, ami helyénvaló a fenti logika szerint, tehát lenne "inas". Nemigen jelentkezett a "mester" szerepre egyik itt jelenlévő studiótulajdonos se, tehát a befogadói hajlandóság már hibádzik, aminek egyébként a hozzászólások alapján meglehetősen érthető okai vannak manapság. Ha már nem veszik meg a széklábat, akkor a széklábkészítő mester örül, ha tőle még néha-néha vesz valami elhivatott székláb-gyüjtő egyet-egyet, nem vesz még a nyakába egy tök felesleges inast, mert győzi egyedül is, meg nem ér rá tanítgatni, nem fér bele a büdzsébe még a kosztkvártély se, meg nincs is kedve kinevelni a leendő konkurrenciát az amúgy is szűkülő piacon. És igen, az inas valamilyen szinten tényleg "csicska", bár én nem gondolnám, hogy azonnal pejoratív kategóriába kell tenni valakit, aki ugyan naív, és romantikus módon, de korrektül (iskola > mesternél csicskáskodás > saját praxis) szeretne kitanulni egy szakmát.

Az egyébként érdekes, hogy a többünk által is felemlített koncerttapasztalat szerzés, mint talán az egyetlen működő opció, mintha nem érte volna el a kérdező ingerküszöbét.

Link to comment
Share on other sites

8 órája írta DutchFlowers:

Ezt igazan kifejthetned, ha latnad amit irok... :)

Hát, hogy véleményem szerint az otthoni bindzsizgetés - sajnos - nem vált ki studiótapasztalatot. Az elhivatottság és a home work amúgy is alap (még stúdió előtt).

 

A/D-nek:

Hol a multiidézés?

 

Zaesnek:   

Talán egy könnyebben járható út a külföldi tanulmányok. Például Ángliában állami hitelből lehet egyetemet végezni (hangtechnikai, hangmérnöki, produceri vonalon is), amit akkor kell visszafizetni, ha a fizetésed elér egy bizonyos szintet és csak az afeletti részből jön le talán tíz százalék. X évtized alatt pedig elévül. :-)

Követelmény a jó angoltudás és a kreditek természetesen, de van felkészítés is. Ja, minimum (azért ez gyakori) 9 ezer font tandíj + kb. 15 ezer font a megélhetés egy évben (ha nem egyedül laksz és ő is keres). Mindkettőt fedezi az említett hitel.

Én azért ebbe nem vágnék bele. ;-)

Link to comment
Share on other sites

16 órája írta Zaes:

Na ez igen, ez velős visszajelzés volt, és amint látom mindenkinek egyöntetűen ugyanaz a meglátása. Szerintem mondanom sem kell, hogy cseppet kiábrándító, de legalább valóság szagú. A kedvemet viszont nem veszi el attól hogy azt csináljam, amit szeretek és nem csak hobbiból. Technikailag elég szerényen állok, ahhoz képest viszont szerintem sokat kihozok belőle. Eddig azért nem fektettem be legalább egy pöpec hangfalpárra, mert úgy voltam vele, hogy oké pontos, részletgazdag monitorok, de attól még az én tudásom nem fog megugrani. Na meg ami pénzt belefektetek, azt valahogy vissza is kéne hozni legalább... Valszeg ez nem a legreálisabb hozzáállás. 

Egyébként zeneszerzéssel is foglalatoskodom, ami iránt szintén elhivatottságot érzek és komoly szintre akarom vinni. Ezzel kapcsolatban valaki tud szolgálni némi fejtágítással?

Fiatal vagyok, 23 éves és őszintén szólva "kissé" kétségbe vagyok esve hogy mihez kezdjek.

A tartalmas és gyors válaszokat köszönöm mindenkinek!

Hozzátennék én is valamit, sajnos 23 évesen (ha most kezded, és kb. semmi a gyakorlat) nem vagy fiatal a "szakmához". Én zenészként 19 évesen már híres előadók mögött játszottam, szinte minden hétvégén felléptem, nyáron full teli fesztiválokkal - koncertekkel, és kb. 23 évesen jutottam el oda, hogy basssz ez nem fog menni, ez kb. még mindig az éhenhaláshoz lesz elég. Azóta is áldom azt a csöpp kis józan eszemet, hogy feleszméltem, váltottam, és belecsaptam a "kispolgári" életbe, és megtaláltam magam civilként, és nyomtam még jó sokáig a zenét hobbyként, és nyomom most is home-ban. 

Persze simán lehet az is, hogy én tök egyszerűen csak nem voltam eléggé tehetséges, de úgy hiszem ez kiemelkedő tudással sem egy egyszerű életút! :) 

Link to comment
Share on other sites

14 órája írta NeoC:

1. Keress valami olyan elfoglaltsagot, amibol milliardos leszel.

Hogy erre én nem gondoltam!!! Kösz... :D

Hangtechnikus vagyok és egyre kevésbé érdekli a foglalkoztatókat, hogy milyen papírod van, inkább az a fontos mit és mennyire profin tudsz csinálni. Emiatt szerintem maguk képzések nem igazán relevánsak. Ezért szeretnék a gyakorlatban tanulni. Az angliai dolog ettől függetlenül nem hangzik rosszul, a nyelvtudás megvan, és az angoltudás gyakorlására is megfelelő alkalom lenne. Talán ott az ember kapcsolatokat is szerez a tanulmányok alatt és nem forgolódik 4 év munkanélküliségben, miután megszerezte a papírt.

Mindenesetre nehéz dűlőre jutni.

Link to comment
Share on other sites

Miért vagy csicska? Miért akarsz ingyen dolgozni? Miért akarsz beállni a kocsmárosokat és rendezvényszervezőket eltartó hasznos hülyék közé, a szintén csicska, kicsi zenekarok és DJ-k mellé?

Amúgy meg miért van belőletek ennyi? Miért kell lenyomnotok minden szakmában a béreket?

Link to comment
Share on other sites

4 órája írta Kilobeat:

Miért vagy csicska? Miért akarsz ingyen dolgozni? Miért akarsz beállni a kocsmárosokat és rendezvényszervezőket eltartó hasznos hülyék közé, a szintén csicska, kicsi zenekarok és DJ-k mellé?

Amúgy meg miért van belőletek ennyi? Miért kell lenyomnotok minden szakmában a béreket?

Na, ez az igazan "valosag szagu" hozzaszolas, Zaest idezve....:)))

de ebben is van igazsag, nem is keves. Foleg az utolso mondatban.

Link to comment
Share on other sites

Külföldön régen bevett dolog volt, hogy valaki elment ingyen dolgozni pár évre, amíg kitanulja a szakmát. Ebben én alapvetően nem találok kivetnivalót. Fiatal koromban én is boldogan beültem volna Martin Birch, vagy akárki mellé, ha adódott volna rá lehetőség. A bérek, jövedelmek lenyomása szerintem nem ez, hanem az, amikor a kezdő amatőrök elszedik a profiktól a munkát azzal, hogy negyedáron vállalnak el dolgokat, komoly munkára alkalmatlan filléres felszereléssel, törött szoftver hegyekkel, stb. Ezek általában becsapják az ügyfeleket, rossz munkát végeznek és ez valóban napi szintű probléma.

Link to comment
Share on other sites

8 órája írta NeoC:

Foleg az utolso mondatban.

Ugy hivjak (ar-)verseny (nem, amirol Tofi beszelt, hanem a jelenseg onmagaban). Alapveto piaci mechanizmus, ami a javak szukossege ellenere is joleti iranyba hajtja a vilagot. A keresletnek van penze, de nyilvan az adott penzmennyisegbol a legnagyobb hasznot kivanja kihozni, ezert a kinalat (azonos minoseg mellett) csak az araval tud versenyezni a kereslet penzeert. Ennyi.

4 órája írta deneverstudio:

Külföldön régen bevett dolog volt, hogy valaki elment ingyen dolgozni pár évre, amíg kitanulja a szakmát. Ebben én alapvetően nem találok kivetnivalót. Fiatal koromban én is boldogan beültem volna Martin Birch, vagy akárki mellé, ha adódott volna rá lehetőség.

Az ingyen azert azt jelentette, hogy adtak neki szallast, kajat, meg talan egy kis zsebpenzt is, vagy manapsag inkabb valami minimalis kis fizetest, es nemhogy kivetnvalo nincsen benne, hanem teljesen jo modja annak, hogy gyakorlati tudast szerezzen valaki. Csak nagyon sokan akarnak tanulni, es nagyon keves a hely, ahol jo esellyel tomott sorokban varnak megurulesre az emberek. En nem jarok most utana, de biztos vagyok benne, hogy gyakornoki allasok akadnak minden nagyobb studioban. Feltetelezem, hogy tobb, mint szazszoros a tuljelentkezes, foleg a hiper-szuper nagy studioknal. (szerk.: meg azt is el tudom kepzelni, hogy bizonyos helyeken fizetni kell a bejutasert)

Persze ez nem jelenti, hogy ne lehetne megprobalni, vesziteni azzal semmit nem lehet. Igazabol, csak nyerni lehet vele. :)

Szerk.2: nem tudom mennyire latszik de pirosra szineztem es athuztam a vesszohibat, lasd alabbi hozzaszolasok.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...