Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

A Te álom szekvenszered


Szodike

Kérdés

Mi lenne, ha a jótündér/aranyhal/dzsinn/stb. felajánlaná, hogy varázslattal elkészíti azt a célhardveren futó szekvenszert, amiről eddig csak álmodni mertetek?

A témát azért hoztam létre, mert kíváncsi vagyok, hogy mik azok a funkciók, elvárások, amiket leginkább szeretnétek egy képzeletbeli "vas" szekvenszertől? Néhány fejlesztő barátommal úgy döntöttünk, hogy szabadidőnkben elkezdenénk egy célhardveren futó szekvenszer fejlesztését, és első lépésben arra lenne szükségünk, hogy mik azok a dolgok, amiket a zenészek szeretnének egy ilyen készüléktől, mi az ami a kreatív folyamatokat leginkább kiszolgálná. 

Mik azok a dolgok, amiket nem szerettek az éppen most használt szoftver vagy hardver megoldásban, mi az amit hiányoltok belőle?

Ha tökéletes az, amit éppen használtok, akkor miért tartjátok jónak?

Arra szeretnék kérni mindenkit, akit érdekelne egy ilyen cucc, az írja le röviden/hosszan a saját preferenciáit, nemszeretem dolgait. Most nem az számít, hogy globálisan mi jó/célszerű, hanem hogy személy szerint a Ti zenéléseteket mi tenné könnyebbé, jobbá, inspirálóbbá.

Köszönöm előre is a segítségeteket, hozzászólásaitokat, meglátásotokat!

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

10 órája írta Szodike:

Mi lenne, ha a jótündér/aranyhal/dzsinn/stb. felajánlaná, hogy varázslattal elkészíti azt a célhardveren futó szekvenszert, amiről eddig csak álmodni mertetek?

A témát azért hoztam létre, mert kíváncsi vagyok, hogy mik azok a funkciók, elvárások, amiket leginkább szeretnétek egy képzeletbeli "vas" szekvenszertől? Néhány fejlesztő barátommal úgy döntöttünk, hogy szabadidőnkben elkezdenénk egy célhardveren futó szekvenszer fejlesztését, és első lépésben arra lenne szükségünk, hogy mik azok a dolgok, amiket a zenészek szeretnének egy ilyen készüléktől, mi az ami a kreatív folyamatokat leginkább kiszolgálná. 

Mik azok a dolgok, amiket nem szerettek az éppen most használt szoftver vagy hardver megoldásban, mi az amit hiányoltok belőle?

Ha tökéletes az, amit éppen használtok, akkor miért tartjátok jónak?

Arra szeretnék kérni mindenkit, akit érdekelne egy ilyen cucc, az írja le röviden/hosszan a saját preferenciáit, nemszeretem dolgait. Most nem az számít, hogy globálisan mi jó/célszerű, hanem hogy személy szerint a Ti zenéléseteket mi tenné könnyebbé, jobbá, inspirálóbbá.

Köszönöm előre is a segítségeteket, hozzászólásaitokat, meglátásotokat!

Én egy olyan szekvenszerről álmodozom, amely képes algoritmikus zene előállítására. Mindig is érdekelt az algoritmikus művészet (fraktálozás, generatív festészet és generatív zene,  stb.)

Ez a szekvenszer tartalmazna egy olyan vezérlőprocesszort, amely alkalmas a zenei szignálok vezérlésére egy formális (algebrai jellegű) nyelvet  implementáló programozási nyelv (mondjuk BASIC, LISP, LUA, LOGO vagy ilyesmi - csak C és társai ne legyenek ;-D ) által leírható utasítástérben.

Ebben a formális nyelvben minden hangesemény egy  többparaméteres objektum lenne. Az objektum paraméterei pedig valahogy offline és online is előre beállíthatóan programozhatóak lennének a szekvenszer menürendszere által.

Pl. írhatnék olyan kódokat, hogy

Program Sequence-0003

01 START Counter-i (1...20).

START.

; i:=1.

; IF POTMETER-1 > 0.1 THAN HITKEY(C-i)  ELSE HITKEY(B-i). 

<! - - remark: Mivel az első potmétert "nagyra" állítjuk, Note 1 = C1 -->

; IF POTMETER-2 > frequency(NOTE-1/ 200) THAN PLAY(Sequence-0001) ELSE PLAY(Sample-B16).

; SETKEY C-i  440+10×i Hz.

; i:=i+1

; END Counter-i

...

és ígytovább.

Lehetőség lenne számos dologra, pl. az oszcillátorok beállítására, a billentyűk (ha vannak) tetszőleges kiosztására (SETKEY), egy adott ütemnél vagy egy adott időben játszott hang paramétereinek lekérdezésére stb.

Esetleg az így írt dalkódok átvezethetőek lennének egy groovebox szekcióba,. ahol pedig online (játék közben) lehetne buherálni őket, pl. rájuk ereszteni egy globális tempónövelést, frekvenciavágást, stb.

A szekvenszerhez természetesen gyárilag járna számítógépes algoritmusszerkesztő program, ami megkönnyítené a kódok szerkesztését, tartalmazna automatikus ellenőrző funkciót stb. A programokat USB-pendrive-on lehetne tárolni.

Nem vagyok benne biztos, hogy hasonlót nem találtak már ki mondjuk személyi számítógépre vagy hasonló hardwerre. Az tuti, hogy hardwerszekvenszer viszont nem létezik ilyen. Állítólag a SSEYO nevű cég egyik programja, a KOAN PRO valami hasonló elven működő szoftverszekvenszer volt a kilencvenes években, nekem a demója megvolt, de a működésébe természetesen nem tekinthettem bele. Az biztos, hogy nem programozni kellett (a felszínen), hanem zenei beállításai voltak.

Tudom, hogy ez esetleg nem tűnik annyira komoly válasznak, túlságosan a fellegekben jár, de egyszer talán megvalósít valaki valami ilyesmit.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 perccel ezelőtt írta Mészáros Nándor:

Tudom, hogy ez esetleg nem tűnik annyira komoly válasznak, túlságosan a fellegekben jár, de egyszer talán megvalósít valaki valami ilyesmit.

Nagyon köszönöm, pont ilyen - és ehhez hasonló "álmok" leírását várom - persze az sem baj, ha hétköznapi az igény. A lényeg, hogy mindenki a szíve vágyát írja le - a témában ofkoz :)

Link to comment
Share on other sites

Nekem egy nagyon primitív mezei elég lenne. Mit kéne tudnia? Csak az alapokat. Egyetlen "kuriózum" lenne, hogy alul lenne pár oktávos dinamikus saját bill.- transzponálási lehetőséggel +/- 3 oktáv, hogy be tudd játszani rajta a hangokat, akkordokat/ sáv. / (after touch nem kell) , midi ch 1-16, 10-es ch dob kiosztja a billre a mintákat/Tehát, lenne 8 külön bill. a sávoknak, amelyiket megnyomod az világít (zölden akkor lejátszik, pirosan akkor éppen vesz)  és a szerkesztések arra vonatkoznak. Lenne rajta kvantálás 128-adig + lehalkítható  metronóm, tempo mondjuk 20 tól-300 bpm-ig, pattern, meghatározható pattern hossz, mondjuk sávonként 4/4-ben legyen max 64. , előre-hátra keresés,  stop/  rec billenytűk (pl. rec világit és megnyomod az 1. ch-t és indul a metronom és a felvétel, ) és ilyen felépítésben rájátszani csatornánként az új hangszereket. Az lenne a gépben a különös perverzitás, hogy 8 db midi out lenne rajta, minden csatornának külön out, így egyből lehetne rányomni a 8 különböző modult, amik mennek a keverőbe ahol aztán egyszerre hallod a 8 gépet.  :)))  Így a billentyűzetével pillanatok alatt be lehet vinni a különféle modulokra a dallamokat. Mivel midisek a cuccaim, nekem elég lenne csak midi kimienet. Rajz is van :lol:, középen a nagy téglalap egy LCD panel, ami mutatja a különböző paramétereket, stb.:

seq.jpg

Link to comment
Share on other sites

23 perccel ezelőtt írta 3o3:

Mivel midisek a cuccaim, nekem elég lenne csak midi kimienet. Rajz is van :lol:, középen a nagy téglalap egy LCD panel, ami mutatja a különböző paramétereket, stb.:

Köszönöm!

Az alapötletünk valami ehhez hasonló, jó látni hogy másoknak is ilyenre lenne szüksége!

Kíváncsi vagyok mi jön még, kinek milyen igényei vannak, és hogy a végén hogyan tudjuk majd ezeket az ötleteket a lehető leghatékonyabban összeforralni :)

Link to comment
Share on other sites

Egyrészt nagyon jó, hogy másnak is van ilyen viszketése, másrészt kicsit irígykedem, hogy van időtök ilyesmire. Bennem is régóta motoz a gondolat és nagyjából az én elképezelésem ez volna:

Harware ki/bemenetek

Egy USB port host módban

működő csatlakozó. Erre lehetne dugni USB hubot, arra pedig USB midi eszközök garmadáját lehetne aggatni, de ide lehetne aggatni a sequencer további kiegészítőit is, mert nem biztos, hogy mindenkinek ugyanaz a vezérlés jön be. Ha valaki live-ozni szeretne, tehetne rá egy trigger finger pro-t, ableton pusht, akai apc-t, traktort, maschine-t. De nem ilyedne megy akkor sem ha egy USB-s klaviatúrát (vagy többet) tenne rá valaki.

Aztán rá lehetne ide fűzni azokat szintiket is, amiknek van USB csatlakozója.

Egy USB port eszköz módban

aminek úgy van igazán értelme, ha ez a másik USB-vel egyszerre lenne használható. Az eszköz módú USB-n keresztül egy ide kapcsolt számítógép láthatná másik host USB-re rakott hardvereket. 

MIDI IN/OUT

Ha lenne rajta két MIDI IN és négy MIDI OUT, akkor az fenti USB-s megoldással maga volna a kánaán.

Szoftveres rész

Ebben is mindenkinek más az igénye, de ha szekvenszer tudna úgy működni, mint egy Ableton Live, amiben midi clipeket rakok össze és azokat tudnám indítani akkor a tényleg karácsony lenne. Clipeknek lehetne MIDI routing tulajdonsága, hogy clipenként lehessen más-más be és kimeneteket összerendelni.
A clipek trackek-jeinél az is jó lenne, ha egyszerre több track-en is lehetne aktív az arm/record, mivel több beviteli szeköz is csatlakoztatható lenne. Így "performance" módban lehetne két midi billenyűvel akár két track-hez rendelt hardver eszközt hajtani. Egy APC-vel, Novation SL-lel, Push-sal, Maschine-nel meg lehetne a clipeket vezérelni.

Pluginek

Ugyanúgy lehetne a track-ekre midi plugineket tenni, mint a Live-ban. De MAX helyett PureData lenne a nyerő, már csak anyagi szempontból is.

Neke ilyen ketyere van a fejemben és a lelkesedésben odáig eljutottam, hogy egy ST Micro STM32F7Discovery boarddal egy-két dolgot már kipróbáltam, PureData-val szénné programoztam az APC40-et csak ott van az nyomorult számítógép, amit nagyon szeretnék elfelejteni. Csak egy valamire való sequencer fényárban van. Lehet ez az STM32F7 egy kicsit alultervezett, mert PureData implementáció nagyon nehézkes/nincs. Inkább Raspberry Pi kéne valamilyen touch screen-nel. Azon vígan elmenne a PureData és viszonylag kényelmes fejlesztői eszközök is lennének akár VST-ket is tudna hosztolni.

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...