Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Fizikai modellezés?


+Vader

Kérdés

Üdv mindenkinek!

Gondoltam, körbekérdezek, mit érdemes közelebbről megszaglászni ebben a témában? Elsődleges szempontom hardveresen kiváltani a Reason-féle KONG drum designert, de nem bánom, ha fúvósok és húrosok is beleférnek a dobozba... semmiképp sem akarok nagy, billentyűs workstationt, inkább groovebox vagy rackes formátumot céloznék, és persze előnyt jelent, ha több sávon lehet hajtani a kicsikét (MPC Live lenne a sequencer).

Amiről eddig tudok (de nem eleget):

1. Nord Drum 3p - ideálisnak tűnik a kezelőfelület és a több sáv, de a programozása inkább a TR-szériára hajaz az attack/decay megközelítésével - és alig találni olyan videót, ahol akusztikus jellegű dolgokat kreálnak vele

2. Elektron Machinedrum - itt is a fellelhető források hiányába ütköztem, mivel az ismertetők csak a sokszínűsége kiemeléséig jutnak, a videókon meg 808-at játszanak vele. Látszatra ez tűnik a legjobbnak, mivel van benne 808 klón is, meg valamennyi FM is (bár az a Nordban is előfordul, ha jól értettem) - és persze 16 sávon hajtható. Valaki elmesélhetné azt is, hogy mi mindent enged meg, ha a bemenetekbe dobpadokat dugok

3. KORG Prophecy - erre a minap bukkantam, de túl sokat nem tudtam meg róla, hacsak nem annyit, hogy itt együtt vannak a fúvósok-vonósok is, meg talán átmentették az egészet a Trinity Rack változatába (ez igaz???)

4. ROLAND Integra-7 - a bemutatók alapján igen meggyőző az a supernatural hangkészlet, de a demonstrációkból rendre kimaradnak a finoman ütött cinek (ez sajnos gyanús), és az sem világos, hogy mennyire lehet ezeket továbbtekergetni

5. Mutable Instruments Rings és Elements - és a végére egy kis modularitás... ezek első blikkre is pont azok, amikre szükségem lenne, de ebből felépíteni egy legalább 8 sávos rendszert komoly összegekért kiált, és egyelőre a MIDI to CV témakör is homályos számomra..

Szívesen meghallgatok mindenfélét, ami kimaradt, de a fenti cuccok tulajdonosaira is kíváncsi lennék

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok 66
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

25 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Ellenben ír egy olyan olyan bővítőt: Expansion Hi-Quality PCM Sounds , ami egymagában befoglalja mind a 4 virtuális Slot-ot, tehát ez mellé már valóban nem fér más bővítő. De maga SuperNatural motor és természetesen mindegyik másik is "megy" a hangszerben. Illetve a SuperNatural kifejezés nem is pontos egymagában, hiszen a hangszerben 3 féle SuperNatural motor található

Köszi! Pongyolán is fogalmaztam akkor, mert hisz erre gondoltam és nekem ezt a Roland Zenegalériában említették, arról viszont már elfeledkeztek amit jó részletesen bemutatsz, hogy ezen belül is vannak másfélék és nem annyira összetettek...

Lehet vennem kéne egy Integrát? :) Mellesleg kicsit gondolkoztam is, hogy az FA-ban meg akkor hogy mehet a 2 slot a belső motorral, mikor az elvileg kisebb kapacitású is az Integrától. Akkor lassan körvonalazódik ez. Mindenesetre nem dobnám ki ezek után az ablakon, ha itt hagyna valaki belőle egyet. :) 

Link to comment
Share on other sites

14 perccel ezelőtt írta +Vader:

Azt hiszem, elsikkadt az eredeti kérdés egyik fele, mely szerint a Reason Kong Drum Designer-ét váltanám ki valami vassal..... és nem csak a 808 Kick-et :D

A machinedrumból is hallottam olyat, ami ebbe az irányba mutat (nagyon is), de nem tudom, hányféle paraméter hajlandó követni pl a leütés erejét vagy a lecsengés során mennyire lineárisan történik a felhangok kisimulása. Hozzáteszem, ezen igények alapján érdemes lehet a nord drum felé pislognom, de ahhoz itt pl senki sem tudott érdemben hozzászólni (egyelőre). A MD inkább a svájci bicska attitűdjével tette vonzóvá magát.. jól értem, hogy te, DutchFlowers egy büszke tulajdonos vagy? Gondolom, dobpaddel még nem próbáltad, arról sehol sem találtam semmit...

A fentiek fényében érdemes lehet mégis elgondolkodnom az Integrán, de a tulajdonképpeni szerkesztőfelületről még nem sikerült megtudnom semmit (hányféle paraméterrel fut egy-egy hangszerutánzat???), a bemutatóvideókon pedig rendre zongorabillenytűzeten játszanak

Az integra nem erre valo. Abban meg igazad van, hogy soha nem probaltam dobpaddel electront... Es igazabol mivel az MD az MD (G-D), ott gyakorlatilag az osszes parameter kepes kovetni parancsokat. Csak nem biztos, hogy ahogyan te szeretned, vagy ahogy neked kenyelmes. Es a 808 kick-nel tobb is van abban, es maga a 808 kick sem veletlenul legendas (nagyon sokmindenre alkalmas). Mi lenne egyebkent, ha megmaradnal a Reason Kong-janal? Teljesen jo az is.

Link to comment
Share on other sites

16 perccel ezelőtt írta djuice:

...

azert tobb van ott mint PCM szinti, de igen, az arra van, hogy studioban igaslovaskodjon. Fuu bazmeg bena ez a string, tamogassuk meg, legyen eleg polifonia, hogy lehessen tobb layeren tenyerelni, es ott van a kurvajo felvetel. Ki kell egesziteni a basszust? nesze neked. Meg kell tamogatni a dobot? OK. Kellene valami utos brass a refrenbe? Nesze.

Nem igazan szerkesztgetni, hanem kivalasztani, meg maximum fazonigazitani, es hasznalni van. Teljes kompoziciok megirasara eleg ugyan, de studioban expensive modern hangok felvetelere is alkalmas (sot). Ennyike. A signature soundra vegyel moog grandmother-t. Pl. Vagy a kurvajo gitarod amit helyesen hasznalsz is megteszi.

Tokmindegy, az integra inkabb a hattermunkaban hasznos.

Link to comment
Share on other sites

2 perccel ezelőtt írta DutchFlowers:

az integra inkabb a hattermunkaban hasznos.

Ja! Kell belőle 2 és mindjárt jó lesz. :) MEllesleg Vaderről nem is igazán tudjuk milyen zenéhez akar modellezni. A PM az említett vintage vasakkal a 90-es évek nagy fejlesztései, de egyiknek sem lett látványos folytatása (kivéve persze a Korg Kronost, amiben mindent ötvöztek, csak jóval többet mint az Integrában - viszont így csináltak egy Linuxos PC-t workstation dobozzal...) :) 

Link to comment
Share on other sites

Ha teljesértékűen akarod használni az SRX kötöttség miatt pl...
Régen is a stúdiókban sampler meg hangmodul hegyek voltak a rackekben. Egy Integra nem csinál nyarat ha úgy van hogy pl. a Platinum Trax bővítőről meg kéne egy izmos groove vagy az Asia bővítőről egyetlen hangszín ami csak ott található, hisz akkor meg a Sup. Nat. enginet le kell oltani. Amúgy is egy 32 part multis composer doboz. :)  Vagy adják ki az mkII verziót, korlátozások nélkül belőle, sampler opcióval, SSD támogatással! :D 

Link to comment
Share on other sites

19 perccel ezelőtt írta djuice:

Ha teljesértékűen akarod használni az SRX kötöttség miatt pl...
Régen is a stúdiókban sampler meg hangmodul hegyek voltak a rackekben. Egy Integra nem csinál nyarat ha úgy van hogy pl. a Platinum Trax bővítőről meg kéne egy izmos groove vagy az Asia bővítőről egyetlen hangszín ami csak ott található, hisz akkor meg a Sup. Nat. enginet le kell oltani. Amúgy is egy 32 part multis composer doboz. :)  Vagy adják ki az mkII verziót, korlátozások nélkül belőle, sampler opcióval, SSD támogatással! :D 

Ah ertem. De szerintem meg mindig megcsinalja amire valo, es amennyit kernek erte. Fapados hangszinekkel megcsinalhatsz egy teljes kompoziciot, aztan azt studioban felveszed (vagy otthon savolod) normal hangszinekkel. Szerintem pont erre valo. Nem mondom, hogy 2 integra nem jobb mint 1, csak... :)

Link to comment
Share on other sites

Ohohó, ne rohanjunk, kérem!

Az Integra így azért merült fel, mert alapvetően nem érdekel, ha sample alapú a technológia - amíg hajlítgatom, amerre akarom... megnyerő bemutatókat találtam róla (ami az igazi hangszerek utánzását illeti), így bent maradt a pakliban, de sejtettem, hogy a teljes széttekergetés meg épp hiányzik belőle. (Igen, ismerem a japán eredetű csalétkeket, mint amilyen a supernatural is... nem hatódok meg ennyitől, és a nyomozást sem akkor kezdtem ezügyben, mikor ide beírtam)

A reasonnél meg azért nem akarok megmaradni, mert már ki akarok mozdulni a szoftver elől, és nem akarok százezreket költeni egy laptopra, amit két hónap múlva már vihetek a rendszergazdihoz takarításra (nem a porról beszélek, heh)

Az eddigiek alapján a nord drum és a machinedrum között kellene döntenem - feltéve, ha valaki lenne olyan kedves, és elém tenné egy órára, hogy próbálgassam (tudom, az egyik még kapható boltban) - vagy megyek a fenébe modulárni, és reménykedek, hogy megállhatok egyetlen táskánál, hehehe

 

A VL-1 vs VL70m vs EX5r összehasonlításhoz hozzá tud valaki szólni egyébként? Azért azt sem felejteném el örökre...:D

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta +Vader:

A VL-1 vs VL70m vs EX5r összehasonlításhoz hozzá tud valaki szólni egyébként?

Csak annyit hogy nekem egyik se volt, de nem is igen lesz, mivel egy másik topikban pont az is felmerült, hogy azért ilyen 20-25 éves vasakat már nem egy életbiztosítás bevállalni ha megadja magát "holnap után".
Másrészt engem ezek a kezdeti "trombita imitációk" sem hatnak meg belőlük. Trinitym volt Prophecy kártyával, de pont az volt amit sosem használtam benne + nem egyszerű programozni sem egy fiz.mod. cuccot!
 Viszont mikor EX5-öt próbáltam vagy 2-szer Pesten (a keyboard verzió), a display alatti tekerőkkel nagyon jó volt dolgozni + egy két olyan dream pad soundot találtam benne, amit azóta is keresek. Ha anno 99-ben emellett döntök a Trinyó ellenében, úgy viszont sztem máig meglenne! ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Oh igen, én is átfutottam a chipek gyártásáról szőtt világvége szcenáriókat... de már a floppy drive-ok környékén levert a víz, mert azokat örömmel felejtettem ki számításaimból :D

A Technics kütyüje természetesen előkerült a mai kutatómunka habjai közül, de az inkább az óidők integrájának tűnt a leírások alapján, így sok időt nem pazaroltam rá, ez a Z1 videó meg teljesen hidegen hagyott.... az EX5 videó már érdekesebb volt, csak abban ugye van némi PCM is, és itt nem egészen tisztázódott számomra, hogy mikor halljuk a VL engine-t (ha egyáltalán...)?

Szóval vissza a kiindulási ponthoz: a nord még mindig vonzó, de az elektron is meggyőzhet, hogy ő a jobb... modulárist felejteném, ha olcsóbban is megúszhatom

Tehát ha valaki bepillantást tud nyújtani a drumpad kérdéskörbe, vagy talált elfogadható videót a machiendrum P-I modelljeiről, ne fogja vissza magát!

Link to comment
Share on other sites

45 perccel ezelőtt írta +Vader:

itt nem egészen tisztázódott számomra, hogy mikor halljuk a VL engine-t (ha egyáltalán...)?

Pl. 1:08-nál Lover's Sax kombi preset...

45 perccel ezelőtt írta +Vader:

A Technics kütyüje természetesen előkerült a mai kutatómunka habjai közül, de az inkább az óidők integrájának tűnt a leírások alapján, így sok időt nem pazaroltam rá

Inkább olyan ez mint az EX5r még fazonra is. :)  Koródi Csabinak volt itt a fórumon a keyboard változata, szerette is! Sajnos ritka darab. A fenti linken 101 demó van arról is.

Link to comment
Share on other sites

55 perccel ezelőtt írta +Vader:

Szóval vissza a kiindulási ponthoz: a nord még mindig vonzó, de az elektron is meggyőzhet, hogy ő a jobb... modulárist felejteném, ha olcsóbban is megúszhatom.

Neked az Elektron nem jó. ;) Az a P-I  - szerintem - nagyon messze van az akusztikus, fizikai modellezéstől, pláne a többi.

Link to comment
Share on other sites

Éppen sikerült belelesnem a machinedrum kiskönyvébe, és látom már, hogy ott az LFO-kkal kell operálni, ha modulációt akarunk, de velocity csak accent-ként van jelen.

Azaz tényleg nord lesz a kezdő lépés, az kicsit többet enged az MPC felől közelítve is.

Link to comment
Share on other sites

Üdv! Pár felmerült kérdésre tudok pár szavacskát írni, ami a megoldást nem biztos hogy szolgálja, de a kizárást biztosan :)

Ekkor: 2018. 07. 21. at 20:57 írta +Vader:

3. KORG Prophecy - erre a minap bukkantam, de túl sokat nem tudtam meg róla, hacsak nem annyit, hogy itt együtt vannak a fúvósok-vonósok is, meg talán átmentették az egészet a Trinity Rack változatába (ez igaz???)

A KORG Prophecy úgymond "fizikailag" modellezi a fúvós és pengetős hangszerek hangkeltésének módját, ettől élettel telibbek, izgalmasabbak, de semmivel sem valósághűbbek ezek a hangok. Az analóg modellezése szintén "fizikai", vagyis lemodellezi az analóg hullámformákat, lényegében majdnem ugyanaz, mintha lenne egy VA szintink. Ha dob hangokat szeretnél belőle kimodellezni, akkor lényegében ugyanúgy kell eljárni, mintha egy VA szintiből szeretnél dobhangot kikeverni. Minden más ez után következik, tehát amitől izgi és különleges ez a hangszer, az az, hogy a fizikai jellemzőket össze-vissza kutyulhatod, vagyis egy fúvós modellre tehetsz pengetős jellemzőket és fordítva is, illetve a VA hangkeltést tovább modulálhatod fúvós, vagy pengetős, no meg waveshaping jellemzőkkel. Mindenképpen egyedi hangzást lehet benne alkotni, de roppant bonyi, az eredmény sokszor kiszámíthatatlan előre, a két soros kijelzőn pedig minden paraméter két karakterre van rövidítve, szóval vagy bemagolod az egész hangszert és tudod fejből az összes paraméter rövidítését, vagy mindig kéznél tartasz egy leírást. Értelem szerűen dobhangokat úgy tudsz belőle kicsikarni, hogy kiszerkeszted, mint egy VA szintiben.
A Prophecy egy ún. SOLO-TRI kártyával betehető a billentyűs Trinity-be (amiből a 61 billes, 17 kilós a legkisebb) így ebben a hangszerben a COMBI módban a beépített PCM készlettel plusz a Prophecy kártyával már lehet egészen szép, valósághű fúvós hangszíneket kikeverni. És a Trinity-ben a Prophecy menüszerkezet is sokkal értelmezhetőbb, a rövidített karakterek helyett teljes, kiírt nevek vannak, a modulációs forrásokhoz lehulló menük, stb. stb.
A Trinity Rack változatában nincs és nem is tehető bele ez a SOLO-TRI kártya, tehát ez az állítás NEM IGAZ.

 

Ekkor: 2018. 07. 21. at 20:57 írta +Vader:

4. ROLAND Integra-7 - a bemutatók alapján igen meggyőző az a supernatural hangkészlet, de a demonstrációkból rendre kimaradnak a finoman ütött cinek (ez sajnos gyanús), és az sem világos, hogy mennyire lehet ezeket továbbtekergetni

Nekem ugyan FA06 és VR09 van, de mindhárom hangszerben egy közös SuperNatural Synth motor van, így van róla véleményem :)
Az Integra7 (és FA06) különlegessége a többféle szinti motor:

1. az SN-A (SuperNatural Acoustic) lényegében olyan mint egy PCM szinti motor, de itt az adott hangszínekre jellemző beavatkozások lehetségesek, amik az artikulációt és a valósághű megszólalást segítik, mint például fúvós, vagy pengetős hangszíneknél a hangszín viselkedése nyújtáskor, vagy billentyűzeten való játékmód közben, de itt található például a 9 drawbaros orgona emuláció is, természetesen a rá jellemző összes autentikus orgona paraméterrel, tehát nem a megszokott PCM editálású dolgokat találjuk itt.

2. az SN-D (SuperNatural Drum) ugyanaz mint az előbb, csak dobszettekkel.

3. a PCMS lényegében a hagyományos PCM motor. 4 oszcillátorunk van, amihez milliónyi multisampléből rendelhetünk, egy nagyon szerteágazó PCM hangszínszerkesztési körítéssel és modulációs mátrixxal. Itt például lehet sokat ügyeskedni akár dobhangokkal is.

4. az SN-S (SuperNatural Synth) motor... ez az, amit Te említettél az Integrában, csak egy darabkája a hangszernek. Lényegében ugyanaz mint ami az FA06-ban és a VR09-ben is megtalálható... olyannyira, hogy az Integra SN-S hangszetteket be lehet tölteni az FA06-ba is. Ez tulajdonképpen egy 3 oszcillátoros VA szinti motor. Két dologban különbözik a leggyakoribb VA megoldásoktól: az egyik, hogy mind a 3 oszcillátornak van egy külön, dedikált Filtere... ez a többi VA-ban vagy az oszcillátorok után található 1 darab szokott lenni, vagy kisebb route-olási trükkökkel párhuzamosan vagy sorosan 2. A másik dolog, hogy az oszcillátornak nem csak VA hullámformákat választhatunk, hanem PCM szettet is... kb. 360 db PCM multisample áll a rendelkezésre, amelyek közül bármelyik oszcillátorhoz rendelhetünk... ugye tudjuk hogy más VA-ban is található pár PCM, amit rendelhetünk oszcillátornak, de kb. 10-20 féléről beszélünk és nem ritkán az is megkötés, hogy csak az egyik oszcillátornál áll rendelkezésre ez a lehetőség. No, az Integrában mindhárom oszcillátor teljesen szabadon lehet bármilyen hullámforma vagy PCM hang, node ami ez után (és a filterek után) következik, az teljesen hagyományos VA szinti felépítés, ráadásul nincs is összetett MOD mátrixunk. Tehát ha az SN-S-ből finoman megütött cineket szeretnél kapni, azt neked kell kicsikarni úgy, mint egy bármilyen más VA szintiből.

5. ami lényegében a 3-as kiterjesztése, hogy "bővítőkártyákat" tölthetünk be az Integrába, ami a PCMS szintimotort bővíti ki. Ide aztán csőstül tehetünk plusz hangszíneket "bővítőkártyákkal", amik tartalmazhatnak bármilyen ütős hangszínt (is), akár finoman megütött cint, vagy 808 sampléket. Erről annyit kell tudni, hogy Multisample készlettel és Program hangszínekkel IS gazdagítja a hangszert, azaz a "bővítőkártyával" kapott hangszíneken felül a "bővítőkártyán" található multisample alapkészleteket bármelyik más PCMS hangszínbe is be lehet szerkeszteni és akár bármelyik másik "bővítőkártya" multisampléjével keverve. A bővítőkártyát azért teszem minduntalan idézőjelbe, mert ezek virtuális kártyák, azaz egyszerre 4-et lehet az Integrában tartani belőlük (az FA06-ban meg 2-őt)... tehát ki kell kísérletezni, hogy mely kártyák szolgálják legjobban az igényeinket és azokat kell benne tartani a hangszerben, mert ha egy kártya SLOT-ot kicserélünk, akkor az azzal készült hangszíneink elnémulnak. Amit még tudni kell, hogy ezek a virtuális bővítőkártyák multisample készletei nem gazdagítják az SN-S szintimotor oszcillátorhoz rendelhető PCM készletét.

 

16 órája írta djuice:
16 órája írta +Vader:

A Technics kütyüje természetesen előkerült a mai kutatómunka habjai közül, de az inkább az óidők integrájának tűnt a leírások alapján, így sok időt nem pazaroltam rá

Inkább olyan ez mint az EX5r még fazonra is. :)  Koródi Csabinak volt itt a fórumon a keyboard változata, szerette is! Sajnos ritka darab.

TECHNICS WSA1. Sajnos tényleg nagyon ritka, úgy tudom 600db készült a billentyűsből ami nekem volt. A Technics nem fejlesztette és nem csinálta túl időtállóra, bár az enyémen csak egy-két nyomógomb kezdett rosszalkodni, de sajnos elég olcsón is adtam el ez miatt, mert valami új dolgot vettem a fejembe. Ma már nehezebben válnék meg tőle, egy modul változatot meg valószínűleg nem is adnék el többet :) Én speciel imádtam, de ennek ellenére azért nem misztifikálnám túl. Én azt a fizikai modellezést inkább áll fizikai modellezésnek nevezném. Míg a Prophecy modellezte a fúvós/pengetős hangszínek megszólalását, addig a WSA1-ben egy szimpla PCM szinti motor volt és az után jöttek rá a különböző fizikai jellemzők. Tehát megszólalt mondjuk egy zongora minta, de adhattam neki tölcsér testet, vagy dobbőrt és ettől bolondult meg a hangzása és lett nagyon friss, nyers, érdekes. És persze millió modulációs lehetőség a fizikai modellek és a PCM hangszerekre jellemző hagyományos eljárások együttesével. No meg szinte elsők között volt benne 9 drawbaros orgona emuláció click-el, perkákkal, chorus/vibrató-val, meg mindennel amitől jól szólt. Szerintem az egyik legkülönlegesebb hangszerem volt.

 

Hmmm. marha sokat írtam, de mégsem elég kimerítő, szóval ezek önmagukban is elég nagy témák. Az eredeti felvetésedhez viszont szerintem egyik hangszer sem felel meg ebből a háromból, amiről regéltem. A fő problematika, hogy a fúvósokat és pengetőseket is belekevered az igénybe... igaz csak esetlegesen, tehát ezt is helyén kezelem. De a Prophecy-ből önmagában nem lesz jó dob/fúvós/pengetős, ahhoz kell a Trinity. Az Integra7 talán a leginkább használható koncepció, de abban a dobokat nem az SN-S-ből, hanem inkább a PCMS "bővítőkártyákból" várhatod. A Technics meg csak érdekesség :)

 

Ja igen, a Nord Drum-ról és a Machinedrum-ról nem tehettem említést, mert azok számomra is az áhított kategória, így a működésüket nem ismerem. De valószínűleg Te is arra szeretnéd őket használni, ami miatt nálam is az áhított kategóriába tartoznak. :)

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta Koródi Csaba:

ezek virtuális kártyák, azaz ha jól tudom, egyszerre 7-et lehet az Integrában tartani belőlük

Csak 4-et a 12-ből!!! Ezért is írtam hogy min. 2 kell az Integraból, mert akkor már a sup.nat. motor sem megy benne ha az srx slotok használatban vannak!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...