Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Szintetizátor billentyű tisztítása


Bandika

Kérdés

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

35 perccel ezelőtt írta Bandika:

Sziasztok!

 

Besárgult szintetizátor billentyűt ki lehet fehéríteni? 

Szia! Nekem a következő vált be: kiszeded a billentyűket, alaposan átmosod. Majd száradás után hidrogénperoxid-al jó alaposan bekened. Ezután folpakkba csomagolod és ki teszed a napra egy bő órára. Ezután óvatosan kibontod és a tus alatt maradéktalanul lemosod a hidrogénperoxidot. Az eredmény vakító fehér billentyű akár az új. 

Link to comment
Share on other sites

5 órája írta biczokrecords:

kiszeded a billentyűket, alaposan átmosod. Majd száradás után hidrogénperoxid-al jó alaposan bekened.

Érdekes ha ez tényleg működik! Nekem is ilyen gondom van.

Jópár éve én egy vegyiparban dolgozó idős mérnök ismerősömet megkérdeztem erről a fehéríthetőségről, s azt mondta a napfény UV tartalma olyan maradandó molekurális változást hoz létre az ilyen műanyagban, ami nem változtatható vissza kémiai úton vegyszerekkel vagy ha igen, destabilizálja a műanyagot, mert kiold belőle összetevőket és csak idő kérdése mikor fog elkezdeni porladni, mállani meg stb. Az UV védő adalékokkal ezért is keverik pl. napsugárzásnak intenzíven kitett kerti müa. bútorok, nyílászárók anyagát, hogy színtartó is legyen.
A billentyűk ABS polimerből készülnek, de az nem mindig UV védett, főleg ilyen régi gyártású cuccoknál. Mivel a felületi réteget érinti csak a sárgulás, csiszolással és felpolírozással érhető el a még eredeti színt örző réteg, de mondjuk ez idő múltán újra sárgul majd, meg hát baromi babrás. :D Ha viszont nem károsul a bill. anyaga hosszú távon ettől a dauerolástól, érdekes lehet! :)

Link to comment
Share on other sites

14 órája írta djuice:

Érdekes ha ez tényleg működik! Nekem is ilyen gondom van.

Jópár éve én egy vegyiparban dolgozó idős mérnök ismerősömet megkérdeztem erről a fehéríthetőségről, s azt mondta a napfény UV tartalma olyan maradandó molekurális változást hoz létre az ilyen műanyagban, ami nem változtatható vissza kémiai úton vegyszerekkel vagy ha igen, destabilizálja a műanyagot, mert kiold belőle összetevőket és csak idő kérdése mikor fog elkezdeni porladni, mállani meg stb. Az UV védő adalékokkal ezért is keverik pl. napsugárzásnak intenzíven kitett kerti müa. bútorok, nyílászárók anyagát, hogy színtartó is legyen.
A billentyűk ABS polimerből készülnek, de az nem mindig UV védett, főleg ilyen régi gyártású cuccoknál. Mivel a felületi réteget érinti csak a sárgulás, csiszolással és felpolírozással érhető el a még eredeti színt örző réteg, de mondjuk ez idő múltán újra sárgul majd, meg hát baromi babrás. :D Ha viszont nem károsul a bill. anyaga hosszú távon ettől a dauerolástól, érdekes lehet! :)

Mukodik az eljaras, es retr0bright-nak hivjak. https://en.wikipedia.org/wiki/Retr0bright

Elvileg a kremnel egyenletesebb es konnyebben kezelheto eredmenyt ad az 65 fokos tiszta vizes h2o2 oldatban aztatas. Van egy aranyos kis video, hatha segit:

 

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2018. 08. 04. at 15:56 írta biczokrecords:

Szia! Nekem a következő vált be: kiszeded a billentyűket, alaposan átmosod. Majd száradás után hidrogénperoxid-al jó alaposan bekened. Ezután folpakkba csomagolod és ki teszed a napra egy bő órára. Ezután óvatosan kibontod és a tus alatt maradéktalanul lemosod a hidrogénperoxidot. Az eredmény vakító fehér billentyű akár az új. 

Szia!

Ugyanezt a módszert használtam-om, annyi különbséggel, hogy nem volt türelmem becsomagolni a billentyűket, + meg is lehet gyorsítani a folyamatot. Szóval: beviharzottam egy fodrászkellékes boltba és vettem 1lit hidrogénperoxidot ( szőkítésre használják ) kb 700.-Ft, és vettem Vanish Oxi Action port ( az a katalizátor). 3:1 arányban bekogyvasztani és rákentem a bill-ekre. Habzik kissé de nem vészes, egy tálcát dobtam alá.....aztán ki a napra. Ez a lényeg. Az UV. Ha szar idő van és nincs nap, lehet UV lámpával is, én igy nem próbáltam. KB 2óra pácolás és láss csodát, hófehér a cucc. Sokmindentől függ a hatásfok, de ha esetleg nem 100% akkor simán ujrakenni és várni. Utánna zuhany alá, és mehet a helyére. 

Üdv.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...