Jump to content
Ménemszól.hu

Yamaha MODX


markcoldberg

Recommended Posts

2 órája írta Hobkins:

Viszont a szerkesztési lehetőségek tárháza kegyetlen.

Vki meg is jegyezte, hogy a hangszer egy kész excel táblázat. :) FM-el kombináltan hallottam már én is olyan demókat róla, hogy bekaki.

Az állandó heti legfrissebbek itt:
http://bit.do/weekmodx

Attila szerint a legmerészebb vst szinti cuccokat idézi a képessége amit szintetikusan tud. Nyilván vannak bizonyos árnyoldalai is, de ott a sampler memória végső esetben + benne a teljes Motif vonal mintatára XF-ig bezárólag. Inkább az már vele a baj, hogy annyi hangszínt tud, amibe csak turkálni hónapokba telik. Én is minél előbb ki akarom már próbálni, de idén lóvé úgysem lenne rá, úgyhogy csak nyálcsorgatás van. Vmi vintage workstationt szeretnék inkább a Nordomhoz, az elérhetőbb. :) 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

9 perccel ezelőtt írta djuice:

Vki meg is jegyezte, hogy a hangszer egy kész excel táblázat. :) FM-el kombináltan hallottam már én is olyan demókat róla, hogy bekaki.

Az állandó heti legfrissebbek itt:
http://bit.do/weekmodx

Attila szerint a legmerészebb vst szinti cuccokat idézi a képessége amit szintetikusan tud. Nyilván vannak bizonyos árnyoldalai is, de ott a sampler memória végső esetben + benne a teljes Motif vonal mintatára XF-ig bezárólag. Inkább az már vele a baj, hogy annyi hangszínt tud, amibe csak turkálni hónapokba telik. Én is minél előbb ki akarom már próbálni, de idén lóvé úgysem lenne rá, úgyhogy csak nyálcsorgatás van. Vmi vintage workstationt szeretnék inkább a Nordomhoz, az elérhetőbb. :) 

Én, ha minden igaz, szombaton kipróbálom. Ha annyira nagyon meggyőz, lehet, hogy egy hónapon belül meg is veszem. A kezelésétől kicsit tartok. A Music Expon kb. 2 arpeggio-t találtam, vagy annyit tudtam elindítani. A leírásában meg több ezret ír :D  De most, hogy a vidiket nézegetem egy ideje, talán nem lesz annyira idegen a dolog.
Én VST-k mellé szeretném, és főleg inkább akusztikus hangszerek érdekelnek benne. Én úgy érzem, hogy inkább szinti dolgokban jobb. Az EP-k nagyon jók, azok kellenek, a zongorája is elfogadható, brass szekciók is jók. A basszusgitároktól nem vagyok elájulva, az akusztikus doboktól sem, viszont az EDM és társai bitang jól szólnak benne.
Kicsit ki akarok szakadni a   Cubase környezetből is, és nem tudom, hogy pl. megszerkeszteni egy nótát rajta milyen egyszerű vagy bonyolult. És egyáltalán kivitelezhető-e. Ha jól emlékszem, kihagytak belőle valami szerkesztő részt, de nem tudom pontosan, mit. Szóval tök jó lenne, ha nem kéne mennie a gépnek ahhoz, hogy egy nótát összedobjak rajta.
Kíváncsi lennék, hogy csak a saját hangszíneivel mit lehet belőle kimaxolni.

Vagy az van, hogy újítok a hangzás világon és ötvözöm olyan hangszerekkel a nótákat, amiben jó a MODX :D 

Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta Hobkins:

kb. 2 arpeggio-t találtam, vagy annyit tudtam elindítani

Más koncepció mint az eddigi Yokohamák. Inkább daw szempontból kell közelíteni ahogy végigbújtam a manualját és nekem ez tetszik is benne. A keresővel kifejezetten gyorsan lehet az ábrák alapján közlekedni a több ezer hang, arp. stb. közt. Az első Motifokban is volt ca. 1800 arp. ott meg egy pár digit szélességben, rövidített elnevezések között lehetett egyesével lapozgatni + felette volt egy sorban még a kategóriák, de azt nem kívánom senkinek ahogy abban vmit keresni kellett. Amúgy a 70%-a semmire sem volt jó!

1 órával ezelőtt írta Hobkins:

úgy érzem, hogy inkább szinti dolgokban jobb

Fórumokon is azt írják amúgy. Az EP-k tényleg jók még talán, de egy haverom is nyomkodta az expon a CP1 millás stage pianojuk mellett és azt mondta, zongorában eléggé elmarad attól a MODX, nade 1/3-ába kerül és nem annyit tud. Ellenben a CP1-be nincs sampler, ebbe meg belecsiholható vmi jobb minta...

1 órával ezelőtt írta Hobkins:

Ha jól emlékszem, kihagytak belőle valami szerkesztő részt, de nem tudom pontosan, mit. Szóval tök jó lenne, ha nem kéne mennie a gépnek ahhoz, hogy egy nótát összedobjak rajta.

Pedig a FAQ-ban is azt írja a gyártó, hogy géppel együtt lehet ilyen téren használni igazán, mert csak egy performance recorder van benne, szerkeszteni semmit nem lehet a hangszeren seq. szinten utólag! Vagy újra felveszed vagy a scenekben gondolkodva adsz hozzá szólamokat, ez is az új koncepció része. Talán overdub recordot tud, de arra én is kivi vagyok, egy komplex dobot hogy rak össze rajta aki kitalálta...
Ez nagyon olyan "puding próbája" hangszer lesz. :) 

Link to comment
Share on other sites

54 perccel ezelőtt írta zsole:

Nem nagyon értem a Yamahát,... miért ugrott az aftertouch?

Középkategóriában nem volt sosem divat. Egyébként én nem sok értelmét látom az aft.-nak. Számomra olyan jelentéktelen funkcióját tekintve amit ne válthatna ki egy bender vagy pedál, hogy én sosem hiányoltam. Sőt amiben volt még zavart is játékban, hogy belenyávogott a hangszínbe ott ahol nem kellett volna. 1/2 mm-en vmit 0-127 érték közt szabályozni eleve halott ötlet, de persze ez csak saját vélemény.

Részletes MODX körüljárás: http://sandsoftwaresound.net/tag/yamaha-modx

 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

1 órája írta djuice:

Sőt amiben volt még zavart is játékban, hogy belenyávogott a hangszínbe ott ahol nem kellett volna. 1/2 mm-en vmit 0-127 érték közt szabályozni eleve halott ötlet, de persze ez csak saját vélemény.

Hasonlóképp érzek én is. Ha AT-os volt is a hangszerem, nem használtam, a MIDI fájlból viszont kénytelen voltam kikukázni a milliónyi plusz CC üzenetet, amit random felvett. Játék közben csak lassít amíg kinyomom, így inkább MOD kerékre teszem a funkcióját. Ez persze szintén saját vélemény, ettől még másnak hiányozhat.

Az FM sound dizájn egyébként elég ingoványos talaj. Nagyon érteni kell hozzá. Oké, hogy most benne van a MODX-ben a teljes sounddizájn lehetőség, de ezt eddig is meg lehetett volna tenni bármilyen PCM szinti és egy FM modul együttes használatával... csak épp kevesen értik az FM sound dizájnt (én sem). Hogy konkrét példát említsek, ott van a YAMAHA MX-ek második generációja, amik iPad-en keresztül integrálódnak a YAMAHA FM Essential programmal és a PCM + FM sound dizájn lehetősége ugyanúgy ott volt előttünk eddig is. Mondhatjuk a szegény ember MODX-ének :) De nem használom ki, nem értem az FM-et. Affinitás, türelem kell hozzá és az, hogy a hangzás amit így ki tudunk hozni, pont kelljen az eszköztárunkba.

Persze, előfordulhat, hogy a MODX-ben sikerült emészthető UI-be tenni az FM-et, amit könnyebb megérteni, és esetleg még intuitív is, de ez biztosan egyénenként is változó lesz... tényleg marad a "puding próbája".

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

Nade kéhem! Ez mán a papné szhoknyája! :D

1 órája írta Koródi Csaba:

nem értem az FM-et

Szerintem absz. mérnöki koncepció! Vmi elborult japcsi matematikus fedezhette fel, de biztos van iskolája ennek a dolognak. :) 
Amúgy nekem a Trinityben volt ilyen még a Prophecy! Bármit próbáltam egy gyári hangszínen módosítani, pl. egy fúvós hangszeren stb. egy nagy sistergős semmivé vált. Bőszen olvasgattam én hogy VPM, meg comb filter, meg stb. csak ezek is olyan mérnöki találmányok, hogy nem tudja az ember, mire is kéne használni, miért került egyáltalán a szintézisbe, még nem végez hozzá valaki egy villamosmérnökit. :) 

Link to comment
Share on other sites

5 órája írta Koródi Csaba:

Hasonlóképp érzek én is. Ha AT-os volt is a hangszerem, nem használtam, a MIDI fájlból viszont kénytelen voltam kikukázni a milliónyi plusz CC üzenetet,

En is szetkaptam a Karmat es egy laza mozdulattal lerantottam rola az AFT kabelt!
drasztikus de hatasos

:D

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
8 órája írta KraD:

Csodálkozom, hogy valaki nem unta még meg a MODX-ét?  :D  
zsír új, garis, foliával, dobozában, tokkal vonyóval, megIZÉ...
Igazán kezdhetne már hanyatlani az ára

 

Egy darabot nem láttam még használt piacon. Nagyon szemezgetek vele, bár nekem az akusztikus hangszerek miatt kellene, abban meg annyira nem domborít nagyot. Viszont a szintis cuccai nagyon jók.

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: ‎2019‎. ‎01‎. ‎07‎. at 12:38 írta zsole:

Nem nagyon értem a Yamahát,... miért ugrott az aftertouch?

Az AT sztem kizárólag koncerten hasznos olyan zenekarban, ahol játszani is muszáj érdemben, pl szóló témák alatt bal kézzel szőnyegezni kell (splitelve vagy másik gépen) és nincs szabad kéz bendert tekergetni. Ez a gép nem ilyen zenekari pozícióra lett kitalálva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 órája írta syngular:

Az AT sztem kizárólag koncerten hasznos olyan zenekarban, ahol játszani is muszáj érdemben, pl szóló témák alatt bal kézzel szőnyegezni kell (splitelve vagy másik gépen) és nincs szabad kéz bendert tekergetni. Ez a gép nem ilyen zenekari pozícióra lett kitalálva.

Én a MOD kerék (vagy AT) funkcióját a Roland FA06-on kitettem egy Assignable SWITCH pedálra.
A MODX-nek 4 pedálcsatija van, ebből 3 assignable, amire kitehetjük a SWITCH, vagy PEDAL funkciókat egyaránt, akár a modulációt, akár filtert, de szerintem a Motion Control gomb funkcióját is. Szerintem bőven kiszolgálja az élő játékot még akkor is, ha foglalt mind a két kezünk. Meglátásom szerint a MODX tökéletesen használható bármilyen zenekari pozícióra. Ennél sokkal gyengébb hangszereket is használtam már ilyesformán.

Szerkesztette Koródi Csaba
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Egy ideje már tervezgetjük, hogy veszünk itthonra hobbi szinten egy zongora játékhoz hasonló elményt nyújtó midi master billentyűt. Persze eddig úgy gondoltuk, hogy nem kell, hogy legyen beépített hangszíne, hisz úgy is DAW felvételhez vennék. Viszont meggondoltuk magunkat és mégiscsak olyan hangszert keresünk, amiben van legalább 1 saját zongora, hogy leülve hozzá egyből lehessen játszani és ne kelljen számítógépes programokat is betölteni hozzá. A lényeg, hogy a music expon kipróbáltunk nagyon sok digit zongorát. A Yamaha GHSX billentyűzete jött be a legjobban hirtelen kipróbálva, de nem találtunk olyan digit zongorát, amiben ez a billentyű lett volna és sima szinti állványra lehetett volna helyezve....

A lényeg, hogy a GHS billentyű sem volt "rossz" és az összes többi gyártótól, amit kipróbáltuk, az sem volt sokkal jobb vagy rosszabb. Szóval megtaláltam az MX88-at. Eddig nagyjából max ebben az árkategóriában gondolkodtunk. Innen meg eljutottam a MODX-hez. Ami abban jobb, hogy az már egy teljes értékű szinti. Ahogy néztem az MX88-at, ott csak két hangszert lehet egymásra layerezni, a MODX-nél meg 8-at. Sőt ami megtetszett nagyon az az, hogy könnyen meg lehet egymással osztani az általunk készített programokat a neten. Így valószínű később is sok új programot tudok felfedezni, amelyeket mások készítettek.

Persze az egyetlen egy negatív az a nagyobb árkülönbözet. Viszont ahogy a külföldi reviewok alapján olvastam az előnye az, hogy nem sokkal tud kevesebbet, mint a Montage. Szóval valószínűleg a MODX-et fogjuk megvenni pár hónap múlva. Inkább gyűjtünk még rá, de akkor egy olyan hangszert veszünk, ami több dologra is jó, nem csak zongorázni.

Ami még nem a nagy erőssége, az a DAW kezelése. Bár erről próbáltam keresni írásokat, videókat, nem nagyon találtam. Persze elvileg valamilyen szinten tudja kezelni. (Vagyis az MX88 előnye, hogy a Cubase-zel durván kompatibilis.) DAW alatt csak Logicot használnék. Szerintem a MODX + Logic eléggé jó páros lehet (plusz egy két AU szinti). De a DAW kezelésre meg lehet vennék (egyszer) külön DAW kontrollert. Vagyis DAW kontroller van itthon, méghozzá egy ütött-kopott Novation Remote ZeroSL. Lehet, hogy egy újabb Novation kontrollerre majd valamikor beruházok. De lehet az sem kell, mert valószínűleg azt amit kell, azt a MODX-szel is meg lehet majd valósítani.

Ugyanakkor fontos, hogy külön állványra tehessük a szintit, mert van itthon egy régi Korg N264. A Korgot felülre tenném és a billentyűzetét használnánk inkább szinti hangokra.

Link to comment
Share on other sites

19 perccel ezelőtt írta idioty:

Ami még nem a nagy erőssége, az a DAW kezelése. Bár erről próbáltam keresni írásokat, videókat, nem nagyon találtam. Persze elvileg valamilyen szinten tudja kezelni.

Az MODX modellekben van DAW remote funkció?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 perccel ezelőtt írta idioty:

Szóval megtaláltam az MX88-at. Eddig nagyjából max ebben az árkategóriában gondolkodtunk. 

Nekem volt MX-em, szerintem extra brutal kis hangszer (de ugye ott van a kis jelzo ami azert nem tulzas)
Viszont ezen az aron ilyen szolgaltatast szerintem semmi mas cucc nem nyujt!

Nekem megfelelt a hangja, de lecsereltem a Karma-t egy Kross2-re es igy mar nem sok ertelme volt megtartani.
Amit meg is bantam, mert valahogy hianyolom az extra gyors, egyszeru kezelhetoseget.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 órája írta KraD:

Mondjuk van akinek ez is elgondolkodtato lehet... a kistestver MX-hez van gyari, nagyon patent editor

Sajnos azt kell mondjam, hogy ez csak féligazság. Az MX-hez ingyen beszerezni a Yamaha honlapjáról csak egy Performance Editor-t lehet. Az igen, patent, viszont a hangszernek annyira ügyes és intuitív a kezelése, hogy még a kétsoros kijelzőn is annyira haladós, hogy felesleges miatta laptopot bekapcsolni, meg egerészni.

Viszont a Program hangszínek mély editálásához, ahol hozzáférünk a 8 oszcillátorhoz, a waveformokhoz, a filterekhez stb., már meg kell venni egy független pali, John Melas editor csomagját. Ilyet a Yamaha nem készített az MX-hez. Ezt sérelmezve írtam, nem fórumba, hanem egyenesen a Yamaha Support-nak, hogy WTF? Az volt a válasz, hogy független készítők, mint pölö az említett John Melas, olyan jó Editorokat készítenek, hogy nincs értelme hogy ők is csináljanak. Nem találtam olyan angol szavakat, amivel ki tudtam volna fejezni, hogy ez mennyire szánalmas magyarázat :)

Ezzel három gondom van:

1: a MOXF az utolsó hangszerük amihez készítettek ilyen mély editort, és az tényleg nagyon patent. Mivel az MX full a MOXF alapjaival működik, csak a waveform list kompatibilitást kellett volna megoldaniuk, semmi több meló nem lett volna vele.

2: miért fizessek egy számomra ismeretlen harmadik személynek, mikor ma már alap kéne legyen hogy adnak editort a hangszer kezeléséhez. Itt van a sokat szídott Behringer, nekik alap volt, hogy a Deepmind-hoz adnak MAC, PC és iPad editort ingyen. De a KORG hangszereknél is már évtizedes hagyomány hogy Standalone és DAW-ba épülős, ingyenes editorokat adnak a hangszereikhez. Bár az iOS-t a mai napig nem sikerült megugraniuk.

3: nekem nem tetszik a John Melas programja, nem olyan szép, nem kelti olyan professzionális szoftver érzetét mint a MOXF editorja volt,  és évek óta nem telepítem semmilyen harmadik fél semmilyen programját a gépemre. Egyszer benyaltam egy reklámvírust hasonlóból, azóta kapja be mindenki. A Yamaha szintimhez max a Yamaha egyetlen gyári editorját lennék hajlandó feltenni.

Félreértés ne essék, ez nem a hangszert minősíti, imádom az MX-et, messze jobb hangszer, mint azt gondolná az ember. 

Sajnos ugyanezt látom a Montage-nál és a MODX-nél is, hogy a Yamaha elsunnyogja a mély editort. Könnyebbség, hogy ezen a kettőn legalább a hangszeren magán elérhető ez a mélység... az MX menüje nem enged lemenni Program hangszín alá.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Szóval a DAW remote funkciók nekem csak annyira kell, hogy a transport gombok működjenek. Ahogy néztem a menüjét, figyeli a midi start/stop üzeneteket. De nyílván én arra gondolnék, hogy a szintin megnyomom a rekord gombot és a DAW elindítja a felvételt a már előre kiválasztott sávon. De igazából a DAW funkciók mindegy, vagyis szerintem sokkal jobb, ha külön van és a szinti vezérlőit tényleg csak a szinti kezelésre tudom használni.

A másik ami nagyon hiányzik egy ilyen hangszerből az a Karma. Szóval sosem volt Karma képes szintim, mindig csak álmodtam róla. De ahogy elképzelem az erőssége abban rejlik, hogy a Korg programonként elkészítette hozzá a midi patterneket és már csak használni kell. Amit jó lenne, ha tudna a MODX, hogy több layeres, több szintű arpeggiátoros hangzást létrehozni. Bár még csak ma kezdtem el utánaolvasni, hogy mit is tud, nem találtam videót erről, ami ilyesmit mutatott volna be. Aminek még nem néztem utána az a Motion Sequence. Ha jól képzelem, az lehet valami ilyesmi funkció.

Szóval a Karma. Ilyesmit miért nem készít a többi szinti gyártó? Vagy van hasonló? A Karmát el lehet érni Kornoson kívül? Mondjuk a legjobb az lenne, hogy ha valamilyen szoftver Karma szerű funkciót tudna adni MIDI-n keresztül a MODX-nek. Bár egyébként láttam, hogy külső gyártó ad valami hasonlót: https://www.karma-lab.com/karmasoft/kmo/kmo_main.html De nem néztem még ennek sem hozzá + a MODX elvileg még nem kompatibilis vele.

Link to comment
Share on other sites

25 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Egyszer benyaltam egy reklámvírust hasonlóból, azóta kapja be mindenki.

Ezzel én is így vagyok, ahogy telnek az évek, egyre fostosabb vagyok nem hivatalos szoftvereket telepíteni :)

Én úgy tudom, hogy az MX a Motif XS alapjaira épül, és bár nagy a hasonlóság az XS és az XF között, azért mégsem ugyanaz a két motor. Ez persze nem azt jelenti, hogy a Yamaha nem tehetné meg, hogy akár egy teljesen új szoftver fejlesztést finanszírozzon az aktuális hangszereihez... És persze már Rolandék sem adnak saját editort az aktuális felhozatalhoz.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Közben utána néztem és a karma motif nem kompatibilis a MODX-szel és egyelőre (dec22-én jeleztek vissza a fórumon) nem is tervezik. De ahogy nézem a szoftver egyik fontos tulajdonsága, hogy a szintiről vezérelhető közvetlenül. Na mármost a MODX-nek nincs annyi vezérlője. Így lehet emiatt sem tudják megoldani, hogy működjön. Bár nem tudom miért nem készítenek egy olyan verziót, ahol bármely szintihez elérhetővé teszik, csak legfeljebb kattintásos vagy külső vezérlővel oldanák meg. Evan.

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta KraD:

Mondjuk van akinek ez is elgondolkodtato lehet... a kistestver MX-hez van gyari, nagyon patent editor...

Szerintem az ilyen nagyobb képernyős mai szintikhez nem is sok értelme van, csak inkább pl. az MX-nél. Továbbá nekem az eddigi ilyen editorokkal mindig az a gondom volt, hogy olyan pici feliratokkal stb. adták ki őket és még teljes ablakra állítás sem volt, hogy egy 19"-os moncsin is kb. fél méterről kellett hunyorogni...

1 órája írta Koródi Csaba:

nekem nem tetszik a John Melas programja, nem olyan szép, nem kelti olyan professzionális szoftver érzetét mint a MOXF editorja volt

Fogjatok össze és bízzátok meg LiPIt Biztos frankót csinálna rá némi honoráriumért. :)  

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...