Jump to content
Ménemszól.hu

Yamaha MODX


markcoldberg

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Ekkor: 2019. 02. 23. at 18:26 írta djuice:

 De a lényeg mégis az szerintem, hogy a mai hangszerekben nincs meg az a tűz minden téren, amit ezeknek a 80-as évek slágereinek hangzásai tükröznek.

Ahogy a mai zenékben sem a 80-as évek sikereihez képest ;)
14-16 éves gyerekeim zenéit (akaratlanul is) hallva (nem hallgatva) alig alig van különbség közöttük... Vagy csak én öregszem "ennyire" ? :P

ps.: bocs hogy ilyen régi hozzászóláshoz nyúltam vissza...

Szerkesztette LiPI
Link to comment
Share on other sites

8 órája írta LiPI:

De a lényeg mégis az szerintem, hogy a mai hangszerekben nincs meg az a tűz minden téren, amit ezeknek a 80-as évek slágereinek hangzásai tükröznek.

 

8 órája írta LiPI:

Ahogy a mai zenékben sem a 80-as évek sikereihez képest ;)

 

Hmm. Ha a 80-as évek hangszereit ma bekapcsoljuk, csak nagyon kevesek keze alatt szólalnak meg “úgy”. Átlag júzer végignyomkodja a preseteket és nem érti, kikacagja őket. Szerintem ahhoz a tűzhöz kellett az akkori közeg és az akkori mentalitás és zenei alázat, lelkesedés is. Olyan mentalitással pedig a mai hangszerekből is ugyanúgy ki lehetne hozni a tüzet. Szerintem :)

Én azt látom, hogy míg az ember siránkozik hogy bezzeg a 80-as években milyen zenék és hangszerek voltak, ma meg milyen műanyag sz.r mind, addig a 80-as évek zenéit meg kineveti és inkább cikinek titulálja.

Egyébként úgy gondolom, hogy ilyen téren a MODX épp egy olyan hangszer, amit a legkevesebb vád érhet, mert szerintem egy nagyon sokoldalú, élénk hangszer a Motif széria szép akusztikus artikulációs leképezéseivel és az FM szintézis kimeríthetetlen sokszínűségével és ezek együttes használhatóságával.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ha minden igaz pár héten belül megérkezik hozzám a modx8. Ha bármi kérdés van, megpróbálhatok rá válaszolni. Azt is csinálhatjuk, hogy küldtök MIDI fájlokat és megmondhatjátok melyik beállítással rögzítsem, és felteszem az eredményt valahova.

Amire én nagyon kiváncsi vagyok, hogy VST hangszerként tényleg használható-e. Főleg arra, hogy el tudom-e menteni a projektbe a használt beállításokat. Mert ha igen, akkor az iszonyat nagy segítség egy-egy projekt mentésénél.

Csak előzetesen a setupról: Logic Pro X-et használok. Ahhoz van kötve egy Focusrite Saffire Pro24 DSP hangkártya. A szinti terveim szerint fixen be lesz kötve a hangkártya 3-4 bemenetére.

Link to comment
Share on other sites

47 perccel ezelőtt írta idioty:

Amire én nagyon kiváncsi vagyok, hogy VST hangszerként tényleg használható-e. Főleg arra, hogy el tudom-e menteni a projektbe a használt beállításokat. Mert ha igen, akkor az iszonyat nagy segítség egy-egy projekt mentésénél.

Ezt mondjuk már a MOX editor is tudta ;) VST presetként el volt mentve az editor "állapota" - más kérdés , hogy betöltéskor kellett trükközni... szinkronizálni a hangszert az editor beállításaihoz... vagy valami ilyesmi már nem emlékszem pontosan... Arra viszont igen, hogy sokszor szívtam azzal, hogy a DAW (S1) "ráült" az device-re és onnantól maga a VST editor nem tudta azt nem hogy használni, de nem is "látta"... Természetesen túrtam fórumot megoldást keresve és magamat sem tartom 1.0-ás usernek de az adott DAW-al (S1) sajnos ez egy ilyen bukta volt (NEM minden DAW müxik így, Cubase-el pl. nem volt probléma, csak hát én meg nem azt használtam :P )... Így aztán nem is igen használtam "VST-ként" a hangszert, megelégedtem azzal, hogy az adott songsetup-ra kiküldtem a note és CC üziket... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta idioty:

Csak előzetesen a setupról: Logic Pro X-et használok. Ahhoz van kötve egy Focusrite Saffire Pro24 DSP hangkártya. A szinti terveim szerint fixen be lesz kötve a hangkártya 3-4 bemenetére.

Szerintem ha a MODX fixen rá van kötve a számítógépre USB-vel, akkor nem kell a külső hangkártya 3-4 bemenetére csatlakozni. Az USB közvetlenül, digitálisan használja a hangszert hangkártyának. Nekem a MOXF így van... nálam még nem is látott jack dugót a MASTER OUT :)

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta wolf:

Na pontosan ezért imádtam a Kronost. Egy apró driver felrakása után az USB-n nem hangkártyaként, hanem hangszerként volt választható a Live-ban... Brutális ez a funkció.

Live-ot nem ismerem. A MOXF-hez kapott CUBASE AI-t használom. Azon címezhetőek a MOXF MIDI csatornái, amik az adott hangszín editorját nyitják be VST-ként. Audio sávoknál pedig a MOXF AUDIO csatornái címezhetőek.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 órája írta Koródi Csaba:

Szerintem ha a MODX fixen rá van kötve a számítógépre USB-vel, akkor nem kell a külső hangkártya 3-4 bemenetére csatlakozni. Az USB közvetlenül, digitálisan használja a hangszert hangkártyának. Nekem a MOXF így van... nálam még nem is látott jack dugót a MASTER OUT :)

Igen, persze ezt tudom. Lehet picit fura :), de legtöbbször csak szórakozásból fogunk játszani vele. Szóval nem szeretnénk bekapcsolni a gépet + szoftvert csak azért, hogy játszunk. Sőt asszony többet fog rajta játszani mint én, míg én programozok.

Szóval hangkártyába megy, hangkártyából monitorba. Ha bekapcsolom a hangkártyát számítógép nélkül, akkor is átmegy rajta a hang ahogy előzetesen beállítom. Ha meg kell a Logichoz a hangkártya, akkor meg csak a szoftvert kell bekapcsolni.

Persze ennek a legnagyobb előnye az, hogy nem kell kábeleket ki-be húzogatni. Persze erre lehetne egy külön keverő, de azt is be kell kapcsolni mindig, és hát a hangkártya ezt megoldja. 

Link to comment
Share on other sites

Nos végigolvasva a user guide-ot abból úgy tűnik, hogy nem használható egyszerre a MIDI In és az USB-MIDI In. Vagy egyik vagy másik. Persze az már úgy tűnik, hogy működik, hogy mondjuk a MIDI In keresztül egy másik szintit rákötök majd USB-Midi Out-on kimegy felvételre a DAW-ba a Midi (szerk.: ez így mégsem igaz, itt korrigálom: Link). Viszont ha vissza akarom játszani akkor át kell álíltanom majd a az USB-Midi In-re a bemenetet.
Vagy vehetek majd valami Midi splittert és úgy meg tudnám oldani, hogy amikor bekapcsolom DAW-ot, akkor egyszer átállítom a szintin az USB-MIDI In-t, majd ha nem használok DAW-ot, akkor átállítom vissza sima MIDI In-re. Ez már nem annyira kényelmetlen, hogy minden egyes record megnyomása előtt állítsam át majd utána vissza.
Vagy megint még talán működne az is, hogy a MODX-en fixen sima MIDI In-re állítom a bemenetet, majd a hangkártya midi kimenetét bekötöm a másik szintibe és a másik szinti MIDI Thru kimenetét kötöm a MODX MIDI In bemenetére. És így talán nem kellene állítgatni sosem semmit sem :).

Szerkesztette idioty
Helyesbítés
Link to comment
Share on other sites

21 perccel ezelőtt írta idioty:

a user guide-ot abból úgy tűnik, hogy nem használható egyszerre a MIDI In és az USB-MIDI In. Vagy egyik vagy másik.

Ez már a Motifoknál is így volt. Ki kellett utility menüben választani hogy usb vagy hagyományos midin akarod használni a hangszert. Általában amúgy más hangszereknél sem emlékszem én hogy a 2 egyszerre mehetett volna. Eleve az usbt arra találták ki ezeknél, hogy a hangszer számítógéppel együtt működhessen, mondjuk editorral stb. A több hangszeres midi projektekre még mindig a midi patchbay eszközök az ideálisabbak.

https://www.thomann.de/hu/mark_of_the_unicorn_midi_express_xt_usb.htm

 

Link to comment
Share on other sites

59 perccel ezelőtt írta djuice:

Ez már a Motifoknál is így volt. Ki kellett utility menüben választani hogy usb vagy hagyományos midin akarod használni a hangszert. Általában amúgy más hangszereknél sem emlékszem én hogy a 2 egyszerre mehetett volna. Eleve az usbt arra találták ki ezeknél, hogy a hangszer számítógéppel együtt működhessen, mondjuk editorral stb. A több hangszeres midi projektekre még mindig a midi patchbay eszközök az ideálisabbak.

https://www.thomann.de/hu/mark_of_the_unicorn_midi_express_xt_usb.htm

 

Nemtom, de nekem van egy Novation Remote ZeroSL (még az első változat). Ott oda-vissza használhatom az USB és sima MIdi portokat úgy ahogy akarom. Amúgy meg logikailag nézve nem hiszem, hogy nagyon bonyolult feladat lett volna ezt megoldani. Aztán meg kíváncsi lennék, hogy ez szoftver frissítéssel lehet-e majd javítani utólag vagy sem. Bár valószínű nem fognak ilyet csinálni.

Link to comment
Share on other sites

Valószínű hogy nincs külön usb vezérlőjük vagy nem tud a cpu egyszerre 2 módon is működni 1 időben. Azért a Yamahák 1-2 dolgot számolgatnak belül (csatornánként insert effektek, 3 sávos eq, arpeggio hegyek stb.) Ha mindezt 2 platform felé független kéne még párhuzamosan azonos időben kommunikálni, lehet hogy megmakkanna a hangszer. Szóval nem véletlen van ez így bennük.

Link to comment
Share on other sites

8 órája írta djuice:

Valószínű hogy nincs külön usb vezérlőjük vagy nem tud a cpu egyszerre 2 módon is működni 1 időben. Azért a Yamahák 1-2 dolgot számolgatnak belül (csatornánként insert effektek, 3 sávos eq, arpeggio hegyek stb.) Ha mindezt 2 platform felé független kéne még párhuzamosan azonos időben kommunikálni, lehet hogy megmakkanna a hangszer. Szóval nem véletlen van ez így bennük.

Szerintem nem ennyire bonyolult a dolog. Egy egyszerű splitter és merger “módon” meg lehet oldani mindent. Nem kell külön lekezelni a midit attól függően, hogy honnan érkezik. Rakja össze a két midit egy merger segítségével belül és ugyanúgy egy szálon mehet tovább a jel.

Link to comment
Share on other sites

5 órája írta idioty:

Nem kell külön lekezelni a midit attól függően, hogy honnan érkezik.

Gondolj bele, ha ez így lenne, a pc-ken se volna különösebb kunszt és nem véletlen elég drágák az usb/midi átalakítók (nem a 2000 forintos kínai semmire sem jó vackokra gondolok!).

Szóval a midi egy több mint 30 éves protokol alapján működik, teljesen másként mint az usb. Tök más vezérlőt igényel!
Egyszerű hasonlattal, mint ahogy egy disel motor is másképp működik mint egy benzines, hiába hasonlóak alapelvben, azaz hogy égési folyamat zajlik bennük. :)

Link to comment
Share on other sites

4 órája írta djuice:

Gondolj bele, ha ez így lenne, a pc-ken se volna különösebb kunszt és nem véletlen elég drágák az usb/midi átalakítók (nem a 2000 forintos kínai semmire sem jó vackokra gondolok!).

Szóval a midi egy több mint 30 éves protokol alapján működik, teljesen másként mint az usb. Tök más vezérlőt igényel!
Egyszerű hasonlattal, mint ahogy egy disel motor is másképp működik mint egy benzines, hiába hasonlóak alapelvben, azaz hogy égési folyamat zajlik bennük. :)

Nem az USB jelet kell átalakítani MIDI-re, hanem két MIDI eszközt összerakni. Az USB átalakítása már megtörénik és utána kell a MIDI merger. Ezekre van több olcsóbb eszköz is.

Ugyanakkor korábban rosszul értelmeztem a leírást és az sem működik, hogy MIDI bemenetet használom és USB-n küldöm a MIDI Out-ot. Ugyanis vagy MIDI In és Out vagy USB In és Out. Szóval ezt már csak és kizárólag úgy tudom megoldani, hogy a hangkártya MIDI kimenetét bekötöm a régi Korg szintibe, a Korg szinti MIDI Thru kimenetét rákötöm a MODX-re és a MODX MIDI Outját pedig a hangkártya MIDI In-be. És így nem kell állítgatnom később sem semmit sem.

Link to comment
Share on other sites

53 perccel ezelőtt írta idioty:

Nem az USB jelet kell átalakítani MIDI-re, hanem két MIDI eszközt összerakni.

Tudom! Én csak végig arról beszélek miért nem működhet a Yamiban együtt a 2 belül! :) 

Hogy azon kívül mi mivel hogy történik, ahhoz a Yaminak nincs köze.

53 perccel ezelőtt írta idioty:

Ugyanis vagy MIDI In és Out vagy USB In és Out.

Ezt próbáltam említeni...
"
Ki kellett utility menüben választani hogy usb vagy hagyományos midin akarod használni a hangszert."
"A több hangszeres midi projektekre még mindig a midi patchbay eszközök az ideálisabbak."

Jellemzően nem abban gondolkodnak már egy MODX megtervezésekor sem, hogy több régi vassal ki hogy akar kombinálni. Ezek kifejezetten "egyszem hangszeres projektekbe" esetleg sz.gépes kiegészítő környezetbe szánt performance hangszerek már, a ma divatját követően. Sőt az hogy már a DAW integráció is hanyagolni látszódik, abszolút jellemzi az említett trendet.

2019: itt tartunk! :( 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

24 perccel ezelőtt írta djuice:

Tudom! Én csak végig arról beszélek miért nem működhet a Yamiban együtt a 2 belül! :) 

Hogy azon kívül mi mivel hogy történik, ahhoz a Yaminak nincs köze.

Ezt próbáltam említeni...
"
Ki kellett utility menüben választani hogy usb vagy hagyományos midin akarod használni a hangszert.

2019: itt tartunk! :( 

Majdnem minden szintim képes egyszerre használni a két portot...

A Roland ezt "soft-thru"-val megoldotta.  Az FA-ban (és Integra-ban is) is de már az mc-808 is tudta... A RADIAS és a Blofeld pedig alapból képes párhuzamosan kezelni a két felületet (USB+DIN MIDI).

Szerintem ez inkább csak a Motif örökség továbbvitele mint technikai akadály... Afféle "a 'yamaha-sok' ezt szokták meg, hát hagyjuk így továbbra is" hozzá állás... No meg gyártási ktsg. Megsporolnak igy vagy 5$-t termekenkent és sok kicsi sokra megy :)

 

Szerkesztette LiPI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 perccel ezelőtt írta LiPI:

Afféle "a 'yamaha-sok' ezt szokták meg, hát hagyjuk így továbbra is" hozzá állás...

Vhol 1x olvastam, hogy a Yamik eléggé csontig szeretik kihasználni a cpu-t, azaz szoftveres frissítésként sincs sok tartalékuk már, persze ez még a Motifok idején volt hír... Biztos fejlettebb a mai hardverük, hisz már a Montagenál jelezték hogy az XF-hez képest is jelentősen nőtt a dsp teljesítmény, de amennyi featuret nyomnak real time ezek vagy épp stabilitási okokból, simán el bírom képzelni, hogy ennek biztonsági okai vannak inkább náluk.

Fura volt nekem is a Korgok után pl, hogy a Yamiban a csak 4 Voiceos építkezési struktúra (Performance), még a Korg 8-as (Combi) multi-channel megvalósításával szemben is csak 1 midi csatornát kezelt abban az üzemmódban. Persze Master módban már lehetett 4 független csatorna ott is, de ezt azzal magyarázták, hogy teljesítmény/polifónia gazdálkodási okai vannak, amiért nem mehet minden mindenhol mindig egyszerre. Ebből gondolom, hogy az usb/midi is ilyeneken múlik náluk logikusan meg hogy külön vezérlőt igényel a protokolluk.
Tény és való hogy ezt usb-s Korgokban sem ellenőriztem sosem pl, hogy a 2 egyszerre ment-e, de én a Yaminál ezen nem lepődök meg a fentiek értelmében. Bosszantó lehet nem vitás, ott ez van! 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

3 órája írta djuice:

Tudom! Én csak végig arról beszélek miért nem működhet a Yamiban együtt a 2 belül! :) 

Én belül gondoltam, ním kívül, de mindegy :D

30 perccel ezelőtt írta djuice:

Namost talán ezt a MODX is mégis megoldja computeres környezetben a 3-as porton ha jól fordítom! Most találtam:

https://www.yamahasynth.com/ask-a-question/modx-midi-transmission

Kösz az infót, bár nem egyértelmű, hogy tényleg működik-e vagy sem. De majd ha sikerül megvennem a hangszert, akkor mindenképpen letesztelem.

Egyébként a User Manualban írják is, hogy a Port 1-en kell kiküldeni a számítógép felé majd onnan a Port 3-on kell visszaküldeni a hangszerbe. Viszont ezek a portok mindenképpen az USB-n lévő portokat jeleni. Tehát az USB-n nem egy midi csatorna, hanem (legalább) 3 látszik. Szóval ez a Port 3 amit ír, az USB-n megy vissza a hangszerbe és onnan tovább megy (elvileg) az 5 tűs MIDI kijáraton. Bár én nem bízok abban, hogy mégis fogad 5 tűs MIDI In jelet közben. Ha így lenne, akkor miért írják, hogy nem megy szimultán?

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...