Jump to content
Ménemszól.hu

Yamaha MODX


markcoldberg

Recommended Posts

2 órája írta LiPI:

az új VA szintézis alatt mit értesz?

"The updates include alternate tunings, a new 16-track sequencer, new virtual analog synthesis capabilities."
http://www.synthtopia.com/content/2019/09/22/yamaha-intros-montage-3-0-modx-2-0-montage-white/

Lehet hogy ez ilyen felemás dolog Yamaha módra, nem mondjuk egy teljes AN hangmotor, de itt egyébként furának is találnám, hogy megépítenek egy hangszert adott kezelőpanellal és szoftverfrissítéssel már olyan dolgok másznának bele, amit mondjuk csak a tapi kijelzőn lehet elérni. Vhol olvastam hogy a Pattern módot is a Shift + valamijen más gomb kombinációjára lehet előcsalni.

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

4 perccel ezelőtt írta djuice:

"The updates include alternate tunings, a new 16-track sequencer, new virtual analog synthesis capabilities."

Ja értem! Ok! :)
Nem új VA szintézis, csak a meglévő kiegészítése további lehetőségekkel... Gondolom az új Extended LFO értendő alatta, meg az új "Mini" fx-ek...
Viszont a pattern szeki "eljövetele" az ami "eladhatóvá teszi" részemre a hangszert ;) Ennek hiánya miatt döntöttem pár hónapja a moxf mellett...

 

Link to comment
Share on other sites

9 perccel ezelőtt írta LiPI:

Nem új VA szintézis, csak a meglévő kiegészítése további lehetőségekkel...

Hát ennyi van róla, meg gondolom az új gépkönyv kiegészítések... (Én amúgy azt a wave forlder dolgot is tök másnak gondoltam először.) :) 

 

 

 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

13 perccel ezelőtt írta LiPI:

Viszont a pattern szeki "eljövetele" az ami "eladhatóvá teszi" részemre a hangszert

Még a Montage előtt tán egy évvel volt az oldalukon egy felmérés, hogy ki mit szeretne és tartana fontosnak egy új hangszerben. Nem gondoltam hogy pont a seq-t ki fogják hagyni, persze mutogathatnak, hogy a felmérésből főleg az jött ki vesztesen. Aztán mikor megjelent a Montage, tucatjával lehetett olvasni, hogy emiatt nem váltanak Motif XF-ről leginkább a zenészek. De hát Yamaháéknál mindig is ment a bénázás gyárilag... :) 

Link to comment
Share on other sites

2 perccel ezelőtt írta djuice:

Még a Montage előtt tán egy évvel volt az oldalukon egy felmérés, hogy ki mit szeretne és tartana fontosnak egy új hangszerben. Nem gondoltam hogy pont a seq-t ki fogják hagyni, persze mutogathatnak, hogy a felmérésből főleg az jött ki vesztesen. Aztán mikor megjelent a Montage, tucatjával lehetett olvasni, hogy emiatt nem váltanak Motif XF-ről leginkább a zenészek. De hát Yamaháéknál mindig is ment a bénázás gyárilag... :) 

Ahhoz képest (fals felmérés alapján "piacgyenge" termék) elég gyorsan reagáltak... De komolyan, irónia nélkül...
No meg ezek szerint hagytak bőven tartalékot a DSP-ék kihasználása terén ha megtehették, hogy "na akkor még ezt, meg na még azt gyömöszöljük bele teljesítmény romlás nélkül" ;)

Link to comment
Share on other sites

34 perccel ezelőtt írta LiPI:

ezek szerint hagytak bőven tartalékot a DSP-ék kihasználása terén

Na hallod! Én meg pont ezt találom viccesnek náluk, hogy ha megnézzük az EX5 hangszerüket ami 100 éves és abba mi mindent gyúrtak akkori technikával. Szóval annak alapján most semmit se csináltak, toporognak egy helyben. Viszont az os 3-nak mégis örülünk picit. :) (hogy legalább ennyit előrébb léptek vagy inkább ülő pozícióból felálltak...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 perccel ezelőtt írta djuice:

Na hallod! Én meg pont ezt találom viccesnek náluk, hogy ha megnézzük az EX5 hangszerüket ami 100 éves és abba mi mindent gyúrtak akkori technikával. Szóval annak alapján most semmit se csináltak, toporognak egy helyben. Viszont az os 3-nak mégis örülünk picit. :) (hogy legalább ennyit előrébb léptek vagy inkább ülő pozícióból felálltak...)

Egyetértek :)

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta Hobkins:

Egy valami nem világos nekem teljesen. A MODX is megkapta a pattern seq.-t?

Dom videója alapján igen.

Szomorúan látom, hogy a Montage 3.0 megjelent, a Modx 2.0 pedig late October... :( Pedig kezdtem már örülni.

Nekem az a kérdésem támadt a videó megnézése után, hogy bár írja, hogy külső USB-s billentyűzetttel lehet vezérelni a Modx-et, de ugyanúgy működni fognak az USB-s (billentyű nélküli) Midi Kontrollerek?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 órája írta djuice:

DAW Remote

Ezzel kapcsolatben én sehol sem láttam és hallottam említést. Mire gondolsz DAW Remote alatt? Két dolgot olvastam DAW-val és a frissítéssel kapcsolatban: 1. Olyan könnyű lesz a seq kezelése, mint a DAW-okban általában, és 2. a seq által felvett dalok könnyen átvihetőek majd a DAW szoftverekbe a saját DAW pluginjük segítségével. De konkrét DAW Remote funkcióról sehol sem olvastam.

 

szerk:

Egyébként tényleg iszonyat jó dolgokat fog tudni ez az új verzió. De nekem olyan érzésem van, mint ha ezek egy részét már korábban is tudnia kellett volna. Ilyen pl a "Super Knob Scene Link" vagy ami szerintem alapcető kellett volna, hogy legyen a "Keyboard Control Recall in Scenes" funkciók. (Nyílván másnak meg ilyen a seq megléte.) Valamint a "Hybrid MIDI I/O Mode" is egy nagyon hasznos új funkció, ami eddig csak azért nem hiányzott, mert el sem képeztem volna, hogy ilyet is lehet :D.

Ugyanakkor ha működik a régi Novation Remote Zero SL eszközzel USB-n keresztül a vezérlés, akkor végre meg tudom valósítani azt kényelmetlenségek nélkül, hogy egyszerre vezéreljem saját USB kábelen keresztül DAWból és régi Korg sima Midi Outjáról szinti billentyűmet is használni. (mármint a Korgot bekötném a Remote Zero SL-be és azt pedig USB-n a MODX-be).

Szerkesztette idioty
Link to comment
Share on other sites

2 órája írta idioty:

én sehol sem láttam és hallottam említést. Mire gondolsz DAW Remote alatt?

Nos, sajnos csak Montagera áll, ha jól fordítom...

"With the exception of the Montage-only DAW Remote feature, all of the new enhancements found in MONTAGE OS v3.0 are included in MODX OS v2.0"

http://www.synthtopia.com/content/2019/09/22/yamaha-intros-montage-3-0-modx-2-0-montage-white/

Szerkesztette djuice
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 órája írta idioty:

a "Hybrid MIDI I/O Mode" is egy nagyon hasznos új funkció, ami eddig csak azért nem hiányzott, mert el sem képeztem volna, hogy ilyet is lehet

Hiánypótló az igaz, de én meg azt nem képzeltem volna el, hogy a Korg ezt kb. az M1 óta tudja, hogy combi módban más midi csatornát címezhetsz a partoknak és a Yamaha erre 30 évet várt? :D 

Link to comment
Share on other sites

7 perccel ezelőtt írta djuice:

Hiánypótló az igaz, de én meg azt nem képzeltem volna el, hogy a Korg ezt kb. az M1 óta tudja, hogy combi módban más midi csatornát címezhetsz a partoknak és a Yamaha erre 30 évet várt? :D 

De hisz a Yamaha is tudta ezt, itt most az a lényeg, hogy kikapcsolhatod egy-egy partnál a Keyboard Control-t, azaz a Yamaha saját billentyűivel nem fog megszólalni a kikapcsolt part, ellenben külső billentyűről igen. Nekem Korg N264-em van, nem emlékszem, hogy tudna ilyet. Aztán meg lehet tévedek. :)

Amúgy ebben a videóban tetszik az új sequencer alap bemutatása:

 

Szerkesztette idioty
Link to comment
Share on other sites

29 perccel ezelőtt írta idioty:

De hisz a Yamaha is tudta ezt

Hát a Master módban igen, de ez amolyan fél megoldás ott. Amit a Korgodból hiányolsz extra, az valóban inkább a Tritonoktól volt elérhető, na de alternatívaként erre régen is azt a megoldást használták, hogy átcímezték a másik szintit olyan midi csatornára amit az előző nem használt alapként a keyboardon (multi mód).

Mellesleg ez az usb kütyü rákötés is klassz, hogy már nem csak a Korg Kronos lehetősége csak... :) 

Link to comment
Share on other sites

8 órája írta idioty:

Na, majd ha meglesz a sequencer, talán rászánom magam. :)

Egyébként az előd sorozatok hangbankjainak importálásával van tapasztalatod?
Gondolok itt a 3rd party hangbankokra a motif xs/xf-ekhez...

Szerkesztette LiPI
Link to comment
Share on other sites

11 órája írta LiPI:

Egyébként az előd sorozatok hangbankjainak importálásával van tapasztalatod?
Gondolok itt a 3rd party hangbankokra a motif xs/xf-ekhez...

Nincs. Vagyis az alapból ingyenesen letölthető Bosendorfer zongorát importáltam be. De az akkora nagy, hogy mást nem nagyon enged mellette. :)

Link to comment
Share on other sites

4 órája írta idioty:

alapból ingyenesen letölthető Bosendorfer

Pont minap érdeklődött egy ismerősöm, hogy ezzel most mi van?
Állítólag pár hónapig ingyen volt letölthető MODX tulajoknak vmi kód alapján. Most akkor meghosszabbították az ingyenességet vagy már csak vásárolni lehet?
Yamaha nem szívbajos ilyen téren, pl. az arranger hangszereihez borsos áron hangbankokat stb. árulni, bár ott is van tán 2 ingyen letölthető, új cucc vétele esetén vagy legalábbis volt erre egy promo időszak... Az igazán nagy cumi az, hogy ez max 2 hangszerre telepíthető fel. Tehát aki cseréli vagy eladja a vasait, annak is újra meg kell venni, mert regisztrálódik a hangszerhez. Remélem a workstationöknél ezt még nem vezették be!
Vagy de? :wacko:

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

22 órája írta Hobkins:

Tudnál küldeni egy felvételt erről a zongoráról?

https://usa.yamaha.com/products/music_production/synthesizers/modx/sound_library.html#product-tabs

18 órája írta djuice:

Pont minap érdeklődött egy ismerősöm, hogy ezzel most mi van?
Állítólag pár hónapig ingyen volt letölthető MODX tulajoknak vmi kód alapján. Most akkor meghosszabbították az ingyenességet vagy már csak vásárolni lehet?
Yamaha nem szívbajos ilyen téren, pl. az arranger hangszereihez borsos áron hangbankokat stb. árulni, bár ott is van tán 2 ingyen letölthető, új cucc vétele esetén vagy legalábbis volt erre egy promo időszak... Az igazán nagy cumi az, hogy ez max 2 hangszerre telepíthető fel. Tehát aki cseréli vagy eladja a vasait, annak is újra meg kell venni, mert regisztrálódik a hangszerhez. Remélem a workstationöknél ezt még nem vezették be!
Vagy de? :wacko:

https://eu.yamahamusicsoft.com/catalog/product/view/id/138437?___store=eu_retail_en&_ga=2.132952141.23920800.1569602964-486020513.1562860201

Úgy nézem, hogy még mindig ingyen van. Bár az oldalon a Montage tulajokat írják, de MODX-re is egy az egyben ugyanez a library kell. Szóval még ingyen van.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Végre tegnap hazaértem és feltelepítettem a szoftver frissítést (2.0). Bár még nem volt időm próbálgatni és mielőtt nekiülök átnyálazom a manuált, hogy pontosan tudjam mi micsoda. Szóval az első benyomásaim:

  1.  Nagyon vártam a külső USB Midi eszközök támogatását. Sajnos egy dologban alulmúlta a várakozásaimat, remélem ezt majd egy későbbi szoftver frissítéssel lehetővé teszik (később kifejtem).

  • Szóval az első, amit sehol sem olvastam vagy írtak volna róla, hogy az USB bemenete múküdik USB hubbal is, ez egy óriási pozitívum!. Azaz egy mezei 4 portos USB hubot bedugtam, majd abba az USB-s kontrollert + pendrive-ot. Már így a pendriveról ment a backup vissza (mert ugyebár a szoftver frissítés töröl minden user adatot), és semmi gond nem volt a visszaállítással (visszarakta az egyedi külső Library-ket is, ahogy kell). Amit persze még nem tudok, hogy mit csinálna, ha több eszközt kötnék rá. Pl nem próbáltam még iOS eszközzel sem, kíváncsi lennék, hogy azzal működik-e.
  • A midi eszköz pedig egy Novation Remote Zero SL (MK I), amely tökéletesen működik a szintivel. Persze nyilván itt hiányzik az automap funkció, de talán itt nem is annyira lényeg. És itt ért a nagy csalódás, miszerint nem lehet egyedi CC üzenetekre hangolni a paramétereket, hanem csak és kizárólag egy már meglévő és támogatott CC üzenetre (legalábbis manuál szerintem sem találtam erre utaló működést). Pl.: Assignabel Knob 1-8, Foot Controller, Breath Controller, Expression, stb...
  • A másik ami apróság, ami nem tetszik, hogy beállítottam a kontroller egy potméterét az Assignable Knob 1-re, majd amikor hozzá akartam rendelni egy paramétert úgy, hogy kiválasztottam a paramétert majd megnyomtam a Control Assign gombot, és ekkor nem engedte a külső Midi kontrollerrel beállítani, hanem muszáj voltam az Assignable Knob 1-et "megtekerni" és utána már a külső Midi kontrollerrel lehetett irányítani szépen. Ez persze apróság, de ebből is látszik, hogy nem támogatják jelenleg a külső Midi kontrollerek egyedi CC üzeneteit.
  • Írják a manualban és fontos, hogy csak fogadni tudja ezekről az eszközökről a MIDI jelet, továbbítani nem továbbítja oda. Bár valószínű, hogy megoldható ez úgy is, hogy ha a beállításokban átállítjuk, hogy ne az USB-n menjen ki a MIDI, hanem a MIDI kimeneten és visszakötjük a külső eszközhöz, akkor végülis megoldható, ha nagyon kell. Viszont ezt nem teszteltem.
  • Nyílván nem ad ki feszültséget az USB, ha ki van kapcsolva a szinti.

 

  2.  Vártam már a sequencert (gondolom mindenki :D). Ezt még nem próbáltam ki, manuált nyálazom még, ez alapján írom ezeket:

  • Manual alapján egész logikus lesz a felépítése a felvételnek, könnyen kezelhetőnek, átláthatónak látszik. Ami vicces, hogy amíg nincs felvéve semmilyen pattern, addig nem látszik a Edit / Job gomb (of course), viszont a szintin aktív az Edit gomb és azt megnyomva feljön a felület. Bár ilyenkor alapból nem nagyon van értelme az Edit módnak, viszont létre lehet hozni ott Drum roll patternt, ha más nem erre jó lehet. :)
  • Tetszik a hangok szerkesztése képernyő (Note képernyők), ahogy idő intervallumban lehet megadni, hogy mely hangokat szeretném szerkeszteni. Ugyanakkor ami nagyon nagyon hiányzik, hogy nem látom vizuálisan a hangokat, hogy miket változtatok, hanem csak érzésre kell hagyatkozni. Szóval jó lett volna minden "Note aloldal" tetejére egy grid, ahol látom, hogy az intervallum alapján mely hangokat érinti. Persze az a rész kicsi ahhoz (bár átrendezéssel simán lehetne növelni a területet), de talán meg lehetne oldani úgy, hogy rákattintással feljönne nagy ablakban a grid és átlátható lenne mit jelöltem ki.
  • A másik ami hiányzik nagyon az a lépéses szerkesztés, azaz ha be lehetne állítani konkrét hangonként, hogy milyen értékei legyenek. Ezt a Korg N264 kétsoros kijelzőjén is nagyon jól és átláthatóan meg lehetett oldani, itt miért hagyták ki?
  • Valamint hiányzik itt szerintem egy adott szakasz törlésének lehetősége. Bár lehetséges ezt kivitelezni a felvétel során a Replace beállítással. Van persze a Shift + adott billentyű lenyomása, bár szerintem ilyenkor nem tudunk csak egy adott intervallumban törölni.
  • Mekkora jó már a Play FX képernyő!? Minek quantálni, ha ilyen is van??? :D Micsoda lehetőségeket ad úgy, hogy az eredeti felvett adatot nem bántja! :)

 

  3. Többi újdonság

  • Mekkora jó már, hogy a Live set képernyőről már nem csak Performance-t, hanem Song, Pattern vagy Audio fájl lejátszását is be lehet állítani!?
  • Számomra a Keyboard control ki-bekapcsolás összefűzése a scene-nel is nagyon hiányzott. Eddig ugyebár csak úgy lehetett megoldani, ha "lehalkítjuk" az adott hangot (vagy csak én nem jöttem rá hogyan lehet?). Így meg meg lehet oldani, hogy egyik scene-ben kitartunk mondjuk egy pad hangszínt, átváltunk a másik scene-re, ahol már ki van kapcsolva a pad keyboard controlja és mondjuk egy zongorával rá tudunk játszani. Viszont most kipróbáltam és ami nem igazán tetszik, hogy ha kitartjuk pedállal a pad hangszínt az egyes scenen, majd átváltunk a kettes scenere (miközben tartjuk még a pedált) és úgy játszunk a zongorával, akkor nem lesz a zongorára érvényes a kitartó pedál. De legalább átváltás után ha felengedem a pedált, akkor a pad hangszín szépen lecseng és nem pedig eltűnik (hangerő állítással), mint régen.

 

Viszont szerintetek lehet abból probléma, hogy egy egyszerű USB hub-ot kötöttem hozzá? Mármint ennek az USB hub-nak van külön adaptere. Érdemes adaptert hozzárakni, vagy nem fogja amúgy sem tönkre tenni a szinti portját?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Hopsz, találtam egy hibát az új rendszerben.
Van 10 MIDI sávom Logicban, kiexportálni nem sikerült egyszerűen sávonként Logicból, emiatt azt gondoltam, hogy lejátszom a Logicban egyesével a sávokat és rögzítem a szintin az új Pattern felvétellel. Beállítottam, hogy a Logic küldjön MIDI Clock jelet a szintnek, így automatikusan elindul a felvétel, ha elindítom a Logicot (Logic nem tud fogadni MIDI Clock-ot, amit nem értek, hogy miért is nem csinálták meg eddig). A lényeg, hogy látom a szintin az adott hangszernél, hogy szépen megszólal, de egyáltalán nem rögzít semmit sem. Pedig a Record gomb pirosan világít, ahogy máskor szokott lenni felvétel közben. Ha kikapcsolom a Logic MIDI Clock küldését, és beállítom a szintin, hogy az első hangra induljon a felvétel, és így elindítom a Logicot, akkor szépen rögzíti amit kell.

 

Szerk:

Mégsem biztos, hogy a MODX-ben van a hiba. Logic Project Settings szinkron résznél nem mindegy, hogy milyen MIDI Clock üzenet küldés van kiválasztva. 3 opció van:

- Song - SPP at Play Start and Stop/SPP/Continue at Cycle Jump

- Song - SPP at Play Start and Cycle Jump

- Song - SPP at Play Start only

A háromból az elsőt választottam a Stop miatt, hogy meg is álljon a szinti a felvétel után. De ezek szerint küld még valami más jelet pluszban, ami miatt nem veszi fel a szinti a MIDI jeleket. Ha a másik kettőt közül bármelyiket választon, akkor szépen felveszi úgy ahogy kell. (Ráadásul másik kettő során is szépen megáll a szinti felvétele, mikor Logicban megáll a sequencer.)

Szerkesztette idioty
Javítás
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
×
×
  • Create New...