Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Random időközönkénti reccsenő hang eredetének kiderítése


Audiophile

Kérdés

Sziasztok!

Pár napja az alábbi problémával szembesültem, az ok felkutatásához kérném segítségeteket.

Az van, hogy a monitorokból időnként teljesen váratlanul egy reccsenő hang szólal meg, van hogy halk, van, hogy elég hangos. A minap pl. kellemes esti zenehallgatás közben a szívbajt hozta rám... :)
A hang jellege olyan "műanyagos", amikor halkabb akkor élesebb pattanás, amikor hangosabb, akkor már picit torzítottabb reccsenés. Van, hogy balra húz, van, hogy jobbra, van, hogy középről jön, és elég testes, sztereo jellegű. Ebből kiindulva afelé a megnyugtató következtetés felé tereltem a gondolataimat, hogy nem a monitorok betegedtek meg hirtelen, egyszerre (Dynaudio Bm5a MKII).

Ez a dolog az óévben még nem volt, emlékeim szerint az után sem, hogy történt egy módosítás a rendszerben: az elosztót egy APC túlfeszültség védősre cseréltem. 
Ami még változott a rendszerben a zajmentes időszakhoz képest, hogy a monitoromat lecseréltem egy tv-monitorra, ami a tV funkció miatt egy hagyományos koax kábellel csatlakozik a DIGI kábelrendszeréhez. A számítógépet (Mac Mini) pedig HDMI kábelell csatlakoztattam ehhez a tv-monitorhoz. 

A reccsenés úgy is előfordul, ha a hangkártyán (Scarlett 2i2 2nd gen) 0-ra le van tekerve a hangerő.
Teszteltem úgy is, hogy csak a monitorok vannak bekapcsolva, a számítógép (és a hangkártya) nem, így 90 perc alatt nem jött elő.
Hangkártya fejhallgató kimenetén szintén nem fordult elő.

Még annyi, hogy az új tv-monitor a beszerzésekor egy kölcsön HDMI kábellel volt összekötve a géppel, és pár napig ment úgy, emlékeim szerint akkor még nem volt ez a probléma.

Szóval várom a tippeket, egyéb tesztelési javaslatokat szeretettel. :) Köszi!

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

2 perccel ezelőtt írta Audiophile:

Sziasztok!

Még annyi, hogy az új tv-monitor a beszerzésekor egy kölcsön HDMI kábellel volt összekötve a géppel, és pár napig ment úgy, emlékeim szerint akkor még nem volt ez a probléma.

Érdekes, amit írsz, mert hasonló cipőben én is jártam. Akkoriban Yamaha MSP 5 monitoraim voltak, Saffire Pro 40-re ültetve, ami pedig egy MacBook-on lógott Firewire spárgán. Noti 0/24h lehajtva és HDMI kábellel rákötve egy LG kijelző. Jó két évig semmi gond nem volt, aztán egyszer-egyszer pattant az egyik monitor (nekem mindig csak a baloldali - és most nem politizálok), majd egyre többször. Végén már akkorákat, hogy a monitor le is kapcsolt. Tápkábeleket cseréltem, vettem zavarvédős elosztót, átszoktam a koffeinmentes kávéra és dezodort is cseréltem. Egy szó mint száz, mindenre gondoltam, kivéve a számítógépet a kijelzővel összekötő HDMI kábelre. Aztán egy fél évre rá odébb kellett raknom a notit, rövid volt a HDMI kábel és vettem egy hosszabbat. A probléma megszűnt. Utána persze kipróbáltam a régi kábellel és azzal csinálta, tehát egyértelművé vált, hogy ez okozta a bajt.

Hogy technológiai szempontból mi közbe a HDMI kábelnek a monitorhangszóró digitális pattanó zajaihoz... elképzelésem sincs, de átkozottul örültem, hogy megoldódott.

Igyekszem követni az eseted, kíváncsi volnék, hogy mi lesz a megoldás. :)

Link to comment
Share on other sites

9 perccel ezelőtt írta Blank:

Hogy technológiai szempontból mi közbe a HDMI kábelnek a monitorhangszóró digitális pattanó zajaihoz... elképzelésem sincs, de átkozottul örültem, hogy megoldódott.

Na az van, hogy az egyetlen tesztet, amit még el tudtam volna végezni, nevezetesen a HDMI kábelek visszacseréjét nem tudtam elvégezni, mert az eredetit visszahoztam a melóhelyre, de majd ma ismét kölcsönveszem és este fülelek.

Annyi köze lehet, hogy ugyebár a HDMI az hangot is szállít, az én esetembe pl kiválaszthatom a hangbeállításoknál, hogy a számítógépem a tv-n szólaljon meg. Tehát belefolyhat a hangrendszerbe, bár furi, hogy ez miért az aktív hangfalakon csapódik le, pláne ugye úgy, hogy a hangkártyán 0 a kimeneti jelszint...

Link to comment
Share on other sites

Nos, visszatettem az első hdmi kábelt, és most azzal is produkálta a pattanást. Sőt, teszteltem bekapcsolt számítógéppel úgy, hogy a monitoron tv-t néztem, és kikapcsolt számítógéppel tv-t nézve, és mindenhogy jött a nemkívánatos hang. Már csak az van hátra, hogy semmit nem kapcsolok be, csak a Dynaudio-kat, és azokról is lehúzom az audio kábeleket, csak tápkábel marad.

Minden esetre mielőtt a hdmi és a tv funkció az asztalra került minden rendben volt, tehát tuti innen fúj a szél. Plusz az új elosztó, de az a legkevésbé gyanús.

Link to comment
Share on other sites

13 órája írta axon.dust:

neutrínó becsapódás :D

viccet félre téve, ilyen nálam is van ilyen, sosem derítettem ki mi okozza, nekem is Dynok vannak (BM15A) napi 1x 2x történik meg max, de van hogy egyáltalán nem, max a kozmikus háttérsugárzásnak tudom be :D

Faja...
Mondjuk én nem hiszem, hogy ez Dyno probléma, mert a megvásárlásuk után a régi setup-ban 3 hónapig problémamentes volt az üzem. Itt a tv üzemmód megjelenése b*szott be elképzelésem szerint, és/vagy a hdmi (a megjelenő zaj inkább digitális, mint hálózati jellegű).
Van nekem hifis időkből minőségi koax kábelem, még azt kipróbálom a tv részleghez, plusz a hdmi-t  is lecserélem egy időre vga-ra, mert már tényleg nagyon kíváncsi vagyok, mi az ok. :) 

Link to comment
Share on other sites

14 órája írta axon.dust:

neutrínó becsapódás :D

viccet félre téve, ilyen nálam is van ilyen, sosem derítettem ki mi okozza, nekem is Dynok vannak (BM15A) napi 1x 2x történik meg max, de van hogy egyáltalán nem, max a kozmikus háttérsugárzásnak tudom be :D

Amúgy nálad van a rendszerben HDMI kábel, vagy TV funkció egyéb kábelcsatlakozással a monitoron?

Link to comment
Share on other sites

Ilyen random recsegések miatt engem is majdnem elért a szívroham, amíg rájöttem, hogy a Motu hangkártyám egyik mikrofon preampja okozza. Ha bedugom a mikit nem recseg, de ha kihúzom, recseg. Hiába kapcsoltam ki a fantom tápot, húztam le a gaint, néha recsegett... ki tudja mitől... Lehúztam a hangkártya direkt monitor kimeneteleit oszt csá.

Csak részvérből írtam, mert a fenti esetek nem erről szólnak...

Link to comment
Share on other sites

3 órája írta Mugophone:

Lehúztam a hangkártya direkt monitor kimeneteleit oszt csá.

Kösz, hogy megosztottad!
Még az is előfordulhat, hogy a hangkártya a ludas. Azóta kipróbáltam VGA kábellel, belőttem a monitorokat, szinte azonnal jött is egy reccsenés... :)  Szóval nem a HDMI vonal a baj. Ergo - mivel digitális jellegű a hang - lehet a hangkártya is.
Asszem kicsit visszateszem a régi monitort is, és ha úgy is jön, akkor még egy másik hangkártyával is ki kéne próbálni. :) Elvagyok...

Link to comment
Share on other sites

Némi kussolás után tegnap érdekes dologra lettem figyelmes. (A kussolás sajnos nem a hang megszűnését jelenti, csak beleuntam a hiba keresésébe kicsit...)
A konyhából mentem befele a szobámba, és amikor a konyhavillanyt lekapcsoltam, hallottam valamit. Először nem tulajdonítottam neki jelemntőséget, de valamivel később, amikor ez megismétlődött egyértelműen hallottam, hogy a monitorokból jön a hang. Leállítottam a zenét, kapcsolgatni kezdtem a konyhavillanyt, és bzmeg jött a hangos reccsenő hang.

Na most akkor WTF?!

Lehet, hogy a csilivili vadiúj APC zavarszűrős, túlfeszültségvédős elosztó a hibás? (a probléma megjelenése előtt került a rendszerbe) De mégis hogy, És miéért? :) 

Link to comment
Share on other sites

Nekem volt olyan korábban, hogy a villany felkapcsolása (vagy lekapcsolása) kiütötte a hangkártyámat (egyébként pont Audiophile hangkártya volt :) ). Megreccsent, elment a hang, megszakadt a kapcsolat a géppel, újra kellett indítani. Mondjuk az csak egy sima elosztóba volt dugva. De szerintem minden lehetséges.

Link to comment
Share on other sites

Probald meg, hogy a gyanus villanykapcsolot csereled ki. Ha regi, vagy a belekotott kabel laza, akkor lehet ott egy olyan oxidalodott kontakt, ami rf-zavart csinalhat, amit “hall” a monitor. A monitorok is az APC zavarszuros dugaljaiba vannak dugva? Ha igen, akkor erdekes a dolog, de az rf-zavar az inkabb radiohullam jellegu, tehat “megkeruli” az APC-t, es a monitor vegfok-kondija “hallja”, nem a hangkartya.

meg eselyesebb ez a problema, ha a konyhaban fenycsoves lampatest van, aminek a gyujtopatronja oreg.

Link to comment
Share on other sites

29 perccel ezelőtt írta snaper:

Most tényleg nem bántásból, de nem lehet a szék ropog alattad?
Tudom hülyeség, de haverom fék napid súrolt egy fehér kanapét, majd lement a nap és rájött, hogy nem sárga folt volt rajta, csak úgy sütött oda a fény ... 

Gondolom már alig vártad, hogy ezt a sztorit elsüthesd valahol, s ím, eljött a megfelelő alkalom. ;)  De megnyugtatlak, nem erről van szó.

Egyébként tegnap végre konzultáltam egy elektrotechnikus ismerősömmel, aki elmondta, hogy 90%, hogy az APC az ok. Hosszasan ecsetelte azt is, hogy miért, ennek részleteit most kvázi laikusként nyilván nem tudom visszaadni, de ma kicserélem az elosztót, és pár nap múlva referálok.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...