Jump to content
Ménemszól.hu

Dal lopása - ügyesen


wolf

Recommended Posts

 

Nos a recept: fogsz egy régi sikeres, de ma már elfeledett számot (fiatalok úgysem ismerik), eltolod a hangnemet egy kicsit le vagy fel, ahogy jól kijön, kicseréled a stílust és a szöveget, és már kész is a siker.

Ugye milyen egyszerű?

Link to comment
Share on other sites

Hát...A dallam ritmikája valóban rettentően hasonló. Lehet, hogy ötletet merítettek az balatoni nyár c. világszámból, de nem hinném, hogy ez így ebben a formában lopásnak minősül.
Legalább átírták moll-osra a nótát :) És nem bonyolították túl a 2db akkorddal. Mondjuk az eredetiben is csak 4 van, de hát egy slágerhez elég ennyi is... :) Ha megmaradt volna ugyanaz a dallam, és ugyanúgy dúr-os marad, akkor igen, egyértelműen lopás. Ebben a formában számomra csak egy nem túl jól sikerült dal. És igen, némi nemű hasonlóság felfedezhető, de hát azért elég nehéz már újat írni :) Több ezer év után megesik, hogy előfordul némi hasonlóság 1-2 dal között :) . 

Link to comment
Share on other sites

Szerintem véletlen hasonlóság. Több meló lett volna lelopni és megváltoztatni, mint írni egy számot..., majd utólag kiderül hogy az első négy hang valahol, valakinek eszébe juttatja a 4F-et. Nem lepne meg ha nem is ismernék a 4FClub nevét :)

Én egyszer írtam egy számot, csináltam hozzá klipet, feltettem a Youtube-ra, majd a komment szekcióban valaki közölte, hogy egy az egyben lemásoltam egy Mike Oldfield számot. Egyáltalán nem loptam, de nagyon szomorú voltam hogy létezik már a számom :)

Link to comment
Share on other sites

3 órája írta wolf:

Én csak felvetettem a kérdést csupán azért, mert egy zenész (aki nincs itt a fórumon) egyszerű lopásnak minősítette. De kíváncsi vagyok a véleményekre.

Ha nem mondod, hogy ez hasonlít a 4F Club nótára, akkor soha nem jutott volna eszembe. Ebbe a kontextusba helyezve megtaláltam a jelzett "hasonlóságot/lopást", de ez szerintem is csak a véletlen műve, és nem tudatos koppintás volt...

Más kérdés, hogy míg a 4FC száma egy kellemes kis klityklaty-feelgood sláger, amit a mai napig játszanak retro bulikban, addig ez a második izé számomra a fájdalmasan erőltetett/hallgathatatlan kategóriába tartozik, persze én már 40+ vagyok :D

Emlékeztek még a nem is oly régen kitört biliviharra Ed Sheeran Perfect című számával kapcsolatban? Ott azért jóval komolyabb vitaalap volt lopásról beszélni :)

 

Link to comment
Share on other sites

18 órája írta wolf:

 

Nos a recept: fogsz egy régi sikeres, de ma már elfeledett számot (fiatalok úgysem ismerik), eltolod a hangnemet egy kicsit le vagy fel, ahogy jól kijön, kicseréled a stílust és a szöveget, és már kész is a siker.

Ugye milyen egyszerű?

Hogy konkrétan jelezve lett, egyből beugrik a hasonlóság, sőt, ha ettől függetlenül hallgattam volna, akkor is valszeg összekötöm a 4F dallal, de szerintem ez nem tudatos koppintás. Egy biztos, számomra mind2 borzalmas, de a 2. dal már fájdalomküszöbön van.

 

Link to comment
Share on other sites

9 órája írta Szodike:

Ha nem mondod, hogy ez hasonlít a 4F Club nótára, akkor soha nem jutott volna eszembe. Ebbe a kontextusba helyezve megtaláltam a jelzett "hasonlóságot/lopást", de ez szerintem is csak a véletlen műve, és nem tudatos koppintás volt...

Más kérdés, hogy míg a 4FC száma egy kellemes kis klityklaty-feelgood sláger, amit a mai napig játszanak retro bulikban, addig ez a második izé számomra a fájdalmasan erőltetett/hallgathatatlan kategóriába tartozik, persze én már 40+ vagyok :D

Emlékeztek még a nem is oly régen kitört biliviharra Ed Sheeran Perfect című számával kapcsolatban? Ott azért jóval komolyabb vitaalap volt lopásról beszélni :)

 

Én is dinoszaurusz vagyok. Lassan még lehet, hogy azt is megérem, hogy egyakordos számok jönnek és lesznek menők. Akkor már csak az marad, hogy lelopták a hangnemét és a tempóját mert más nincs is benne... Jazzenészként elég nehéz hallgatni ezeket a csodákat. Nem kívánom, hogy 75 akkordos legyen egy nóta, de ez az út biztosan nagyon rossz irányba vezet... :( 

Link to comment
Share on other sites

Biztos hülyén hangzik, de mindig is úgy véltem, a techno zenei műfaj változatosabb és "több szabadságfokkal rendelkezik", mint a popzene vagy a mainstream hip-hop. :)

A pop olyan, mintha a legegyszerűbb embereknek szólna akár a legkiválóbb előadóit is szemlélve: a The Beatlestől, Jacksonon át Madonnáig. Lényeges még, hogy nem akar tanítani, hanem csak egyszerű, általában pozitív érzelmeket kiváltani, illetve (nagyon alacsony szinten) táncbavinni. Összességében, hosszútávon a kultúra és szórakozás züllesztésében játszik szerepet (más jelenségekkel egyetemben).

Nekem például több olyan szám is tetszik, amit nagyon gagyinak, sőt zenei ízlést tekintve rombolónak tartok. (Továbbra is popról van szó.) :) Tudom, többen az egész techno-műfajt jellemzik így.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta Tetsuo:

Biztos hülyén hangzik, de mindig is úgy véltem, a techno zenei műfaj változatosabb és "több szabadságfokkal rendelkezik", mint a popzene vagy a mainstream hip-hop. :)

A pop olyan, mintha a legegyszerűbb embereknek szólna akár a legkiválóbb előadóit is szemlélve: a The Beatlestől, Jacksonon át Madonnáig. Lényeges még, hogy nem akar tanítani, hanem csak egyszerű, általában pozitív érzelmeket kiváltani, illetve (nagyon alacsony szinten) táncbavinni. Összességében, hosszútávon a kultúra és szórakozás züllesztésében játszik szerepet (más jelenségekkel egyetemben).

Nekem például több olyan szám is tetszik, amit nagyon gagyinak, sőt zenei ízlést tekintve rombolónak tartok. (Továbbra is popról van szó.) :) Tudom, többen az egész techno-műfajt jellemzik így.

 

 

Nem t'om. Szerintem Madonna egy zenei zseni,  Jackson pedig még több is volt annál. Pl. a Man in the Mirrorról, ami az egyik kedvencem tőle, nem mondanám,  hogy züllesztő hatású. Sem mondjuk a Hymn of the Big Wheel-ről a Massive Attacktől.  Persze minden relatív. Ha pl. a mai popzenéhez mérjük, akkor kifejezetten egy Beethoven-szimfónia a Dzsekó akármelyik dala, szvsz. A Beatlesben egyetértünk, zsenik voltak a srácok a dúdolható dalok előállításában, de ha volt banda, akik iszonyú züllést okoztak, hát ők tényleg. :D

Link to comment
Share on other sites

Tudjatok anno a studioban... direkt kivettunk sok reszletet a zeneinkbol mert: "naaa neeem ez mar tul jo, ezt nem fogjak beszopni" 
Es bizony bejott ez a fajta hozzaallas. Elozmeny, hogy EMI: (ha jol emlekszem az elso emelet basszeroa volt ott a zenei megmondo)
"Sracok ez kurva jo mar egy hete hallgatom a kocsimban, de ugye nem 100 embernek akarjuk eladni a lemezt ugy hogy felejtsetek el es csinaljatok valami gagyit."

Slagert krealni annyi mint, lemenni a sarki presszoba kulturalodni.
 

Link to comment
Share on other sites

20 perccel ezelőtt írta KraD:

Sracok ez kurva jo mar egy hete hallgatom a kocsimban, de ugye nem 100 embernek akarjuk eladni a lemezt ugy hogy felejtsetek el es csinaljatok valami gagyit

Tényleg ez van. Valamikor a 90-es évek végén utaztam a Frankfurti Music Messe-re a KORG-al, Benkő Lacival, Jankai Bélával és még jópár zenésszel. Ült köztünk egy számomra teljesen ismeretlen nyikhaj csávó... valami kiadó volt... Óriási mellénnyel kijelentette, hogy Ő A ZENE, itt az országban az formálja a közízlést, amit Ő kiad. Akkor értettem meg, hogy miért adnak ki annyi szart :) Szerintem Benkőék azért nem vágták szájon, mert nekik saját kiadójuk volt. És nyilván azért volt saját kiadójuk, hogy ne ilyen nyikhajoktól függjenek :)

Azóta a technika rengeteget fejlődött, de a zenei “közétkeztetés” még siralmasabb lett, ami azért nem kis teljesítmény :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Az a helyzet, hogy indirekten, fordított logikával közelítek ehhez a dologhoz. Egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy egy Petruska szerű, közepes, majdnem sztár úgy lopjon el tudatosan egy nótát, amit már közel 40 000-en megnéztek, hogy leszarja a lebukás veszélyét. Vagy nem ő volt az ötletgazda szerintem, vagy bárki lett légyen is a valódi szerző, sajnos létezik a nem tudatos lopás, ha elég sokat hallgat valaki egy nótát, bizony jóhiszeműen is megtörténhet, hogy hetek múlva feljön a tudatalattiból, mint "saját szerzemény". velem már történt ilyen, sokkot kaptam, amikor valamiért rájöttem, hogy a dalom már létezik.

Egyébként az is a lopás ellen szól, hogy a rendes tolvaj csak a tempót, bizonyos hangszerelési elemeket veszi át, a melódiát megváltoztatja némileg, úgy próbálja az eredeti nóta hatásmechanizmusát átemelni, hogy eközben bizonyíthatatlan legyen a konkrét zenei megoldások azonossága.

Link to comment
Share on other sites

Valószínűleg ez a helyzet, igen, és ez gondolom (majdnem) mindenkivel előfordult már. Csak van, aki észreveszi magától, mielőtt kiáll vele (mint a te esetedben is), van, akinek szólnak még időben, és van, aki sajnos így jár, hogy mások veszik észre, miután kiállt vele.

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta kib:

Valószínűleg ez a helyzet, igen, és ez gondolom (majdnem) mindenkivel előfordult már. Csak van, aki észreveszi magától, mielőtt kiáll vele (mint a te esetedben is), van, akinek szólnak még időben, és van, aki sajnos így jár, hogy mások veszik észre, miután kiállt vele.

Egyébként meg tökmindegy, mert akár lopás, akár nem, mindkettő úgy szar, ahogy van :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...