Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Teenage Engineering... az OP vajon mi?


Koródi Csaba

Kérdés

Sziasztok!

Van a Teenage Engineeringnek két igen guszta, igen kompakt és igen drága kütyüje, az OP-1 és az OP-Z.

Bármennyi videót nézegetek, próbálom megérteni ezeket a berendezéseket, de nem sikerül. Hogy- s mint működnek? Rengeteg videón úgy szól az OP-1, mintha egy komplett szintisarokban készült alkotás jönne belőle. Kinézni meg úgy néz ki mint valami játékszer.

Tudna valaki kicsit képbe hozni a működésmechanizmusáról? Mennyire komoly egy ilyen kütyü? Az OP-1 oké hogy szinti, meg sampler, de hogyan? Hogyan lesz benne egy mintából hangszín? Vagy mit tud benne egy szinti motor? Mit tud az a szalagos audio felvevő benne, az több sávos? MIDI szekvenszer van benne? És hasonló kérdésekre érdekelnének válaszok, kedvcsináló gondolatok :)

 

8603546_800.jpg

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
38 perccel ezelőtt írta Bendi:

Az Apple nem a jogot tartja fenn ezekhez, hanem az alapokat teremti meg hozzá

Az Android 600 féle hardveren 700 féle képpen van optimalizálva és a legdurvább hardver sem olyan erős és stabil mint egy iPad. Az iPad egy OS egy féle hardveren és olyan erőforrással, amit sok laptop is megirigyelhetne. 

1 órája írta Cortez:

nem tetszik az Apple üzletpolitikája

Őszintén szólva lesz@rom :) az Apple üzletpolitikáját, amíg egy 3-4 éves 60 ezer Forintos iPaden úgy tudok zenét csinálni egy KORG Gadgetben, hogy ötször meg van benne nyitva egy Korg Monopoly, még háromszor Wavestation, meg sokszor M1 és még a Module-ból EP meg akusztikus zongora, kb. húsz sávon akadás nélkül. Ilyet még egy erősebb laptoppal is necces összehozni.

1 órája írta Cortez:

Utóbbinál kényelmetlen, hogy az elkészített zenéket ilyen körülményesen lehet átvinni egyik eszközről a másikra vagy legalább is az Apple termékcsaládon kívülre.

A cikkem írásakor még 9-esnél tartott az iOS, azóta 12-esnél tartunk és a fenti fájlátvitel is sokat fejlődött, változott. Ha meg egyik eszközről másikra akarunk átvinni, akkor mindenképp kell vagy az USB, vagy a Dropbox. Ezért kár elitélni az iPad-et, hiszen ha Androiddal zenélnénk, akkor is kéne az USB fájlátvitel.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 perce írta Koródi Csaba:

Az Android 600 féle hardveren 700 féle képpen van optimalizálva és a legdurvább hardver sem olyan erős és stabil mint egy iPad

Annyiban igazad van, hogy nagyon sok eszközön kell az Androidnak helytállnia, de azért azt se felejtsd el, hogy alapvetően ezen sokszázféle eszköz pár (max. pártíz) féle komponensből épül fel. Ugyanazok a chipek, csak más "kabátban". Egyszerűen arról van szó, hogy leszarják globálisan az "Androidéknál" az ilyen "elvárásokat". (Mint ahogy - alapvetően - a felhasználókat is leszarják, nem tehetsz fel egyébként teljesen kompatibilis "vegytiszta Androidot" a telefonodra, még ha egyébként tökéletesen futna is rajta. Ha új rendszer kell, dobd el a másfél éve vett rohadt drága telót, és vegyél újat megint rohadt drágán - amin egy egy-másfél éve kiadott Android verzió fut... Közröhej.)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
12 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Őszintén szólva lesz@rom :) az Apple üzletpolitikáját, amíg egy 3-4 éves 60 ezer Forintos iPaden úgy tudok zenét csinálni egy KORG Gadgetben, hogy ötször meg van benne nyitva egy Korg Monopoly, még háromszor Wavestation, meg sokszor M1 és még a Module-ból EP meg akusztikus zongora, kb. húsz sávon akadás nélkül. Ilyet még egy erősebb laptoppal is necces összehozni.

Nem rossz teljesítmény csak sajnos az Apple-t nem így ismerem :(. Ők vallották be, hogy idővel szoftveresen lassítják a rendszert, hogy a vásárló kénytelen legyen megvásárolni az új készülékeket. Azért az Androidot sem kell félteni. Az S3-as Samsungom 5 év után úgy akadt mint a fene pedig fénykorában semmi problémám nem volt vele. Örülnék ha nem ilyen trükközések által tudnák biztosítani a profitot maguknak. A TE hozzáállása a vásárlóihoz pedig ledöbbentett.

 

18 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

A cikkem írásakor még 9-esnél tartott az iOS, azóta 12-esnél tartunk és a fenti fájlátvitel is sokat fejlődött, változott. Ha meg egyik eszközről másikra akarunk átvinni, akkor mindenképp kell vagy az USB, vagy a Dropbox. Ezért kár elitélni az iPad-et, hiszen ha Androiddal zenélnénk, akkor is kéne az USB fájlátvitel.

Én nem ítélem el emiatt az Apple-t. Az ő termékük zárt rendszerű. Ennek megvannak az előnyei és a hátrányai is.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órája írta jooga1972:

5 éve van meg az OP-1, számomra nagyon fontos hangszer/eszköz. A szinti- és dobmotorjai, az effektjei  szerintem teljesen egyediek, azzal együtt is, hogy zajosak és nagyon messze esnek attól a krémességtől és vastagságtól, amire az analógok képesek. Ennél fogva az OP-1 nem valami más vagy éppen minden más helyett jó, hanem önmagáért. A szintiket és a szekvenszereit használom leggyakrabban, de pl a Tape és a Sampler már ritkábban kerül elő. Sokan kifejezetten az előbbi miatt szeretik, mert komplett trackeket, live setteket lehet összerakni vele, feltéve, hogy beérjük a 100 % tape speed mellett 6 perccel (25 %-nál már 24 percnyi anyag rögzíthető, de sokkal rosszabb a hangminőség; jellemzően nem 4 x 6 percben gondolkodnak a Tape rajongói, hanem 4 sávban, loopokban és régiókban, így egy témára/hangulatra lehet építeni a settet, persze nem kevés kreativitás és ügyesség kell ahhoz, hogy mindez jól szólaljon meg, de DJ-jellegű arcok kifejezetten hosszú műsorokat csináltak már egyetlen OP-1 - el - én nagyon nem ilyen vagyok, így számomra a Tape csak egy hasznos kiegészítő, ami olykor egy-egy dalnál jól jön élőben). Mostanában nem a hangminták hoznak lázba, ezért a Samplerhez sem nyúlok gyakran (vagy ha már, akkor inkább a Microgranny a favorit). Mivel a MIDI-n kívül CV clockot is tud küldeni (igaz, nem mindent hajt meg, de pl a Korg SQ1-et simán), jól integrálható hibrid környezetbe is (nálam a legjellemzőbb kör: iPad a master, az hajtja meg a Nord Drum 2-est, aztán OP-1 MIDI clock és szekvenszer to Moog Sub37+pár eurorack desktop, OP-1 clock to Korg SQ-1, abból CV és GATE további eurorack szintik felé - minden szinkronban, még a eurorack/banándugós modulárok is egymással). Eközben az OP-1 szinti vagy drum motorjai igén szerint szólnak vonalból. Tények: az OP-1 drága, már a 800 eurós eredeti áráért is az volt, 1400-ért pedig már felháborítóan drága. Nem igazán értem a Teenage motivációit, talán - bár már évek óta nem fejlesztettek semmit az OP-1en - a hangszer presztizsét és nehezen elérhetető  státuszát akarják erősîteni. Mindenesetre számomra az összes többi hangszerük inkább forma, mint funkció. Az OP-Z pár percig izgatott, aztán nagyon hamar kiábrándultam belőle, mivel legfeljebb közepesen szól és amit tud, az egy nem vadiúj iPaddel is megugorható (nem mellesleg az OP-Z leginkább egy iOS eszközzel teljes, mert kijelző nélkül paramétereket állítani több, mint kínszenvedés rajta), a PO széria az elektronikus zenébe kóstolóknak ideális ideig-óráig, legalábbis szerintem hosszú távon nem kreatív. A legújabb, részben LEGO alkatrészekből megépíthető moduláris szintijeik meg - megint csak szerintem - elsősorban a forma és a “cool”, a pimasz hipszterség szerelmeseinek való játékszerek, melyek fejlesztését ráadásul messze nem fejezték be; a NAMM-on egy szállodai szobában bírtak egy demó-szerű valamit prezentálni (szerintem be voltak szívva, de nem amiatt volt fiaskó az egész :) ...), a szekvenszer “még nem érkezett meg, de hamarosan”... se profi, se îgéretes nem volt. Én a kiábrándult TE termék-használók közé tartozom: neheztelek rájuk, amiért a már jó ideje Kínában építtetett OP-1 nem fejlődik, cserébe 40 %-kal drágább, azaz egyszerre hagyják magukra a régebbi OP-1 júzereket és röhögnek az új piacok pofájába. Ezzel együtt számomra nem nélkülözhető hangszer, ezért is morgolódok, amiért a TE supportja biceg és ez még lehet rosszabb is. A svéd hangszergyártók általában is furák (pl a Clavia is látványosan sz@rik a már nem gyártott modellek felhasználóira, hibát nem ismernek el, nem kommunikállnak, esetleg suttyomban kidobnak egy új buildet a firmware-ből, de legalább van valami... az Elektront viszont nem ismerem), a TE azonban még pökhendi is, nekem így jön le. 

Szóval nekem az OP-1 ésna TE egy speciális “love/hate relationship” , de inkább a “love” javára billen a mérleg nyelve. 

Nem kötekedésből, de két-három mondat után, ami általában egy bekezdés, törj egy sort (vagy Wordben kettőt)! És úgy sokkal olvasottabb lesz az írásod!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta Cortez:

Nem rossz teljesítmény csak sajnos az Apple-t nem így ismerem :(. Ők vallották be, hogy idővel szoftveresen lassítják a rendszert, hogy a vásárló kénytelen legyen megvásárolni az új készülékeket. 

Az apple általánosságban bekaphatja az összes micsodámat, semmilyen apple készüleket nem használtam, android 2.2 óta gyűröm az androidokat, linux, ha nagyon muszáj windóz. Először őrjítő, hogy nem férsz hozzá a fájlrendszerhez, meg nincs kontrollod rengeteg zsigeri megszokott dolog felett, de ha nem tetszik updatelni sem kell, de a régi ipad mini 2 is ami a barátnőmnek van mai napig szuperül zakatol. Minden ilyesfajta problémára van megoldás, ha keresed, még a fájlrendszer se gond audiosharel.

Na csak annyit akartam hogy az iPad volt a legjobb műszaki vásárlásom az utóbbi években és a zenélés miatt. Ha kritizálsz valamit, érdemes kipróbálni előtte, de hogy az új prot nem veszem meg mert nincs rajta jack az is tuti biztos :D.

 

Köszönöm a beszámolókat, nekem nagyon hasznosak voltak, most megint győzködhetem magam hogy nem kell ez nekem. :D Ha valaki 250 körül esetleg felrakná, azért lecsapnék rá. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 órája írta Aquarius:

Nem kötekedésből, de két-három mondat után, ami általában egy bekezdés, törj egy sort (vagy Wordben kettőt)! És úgy sokkal olvasottabb lesz az írásod!

 

Jogos. Amúgy kommunikációval foglalkozom és nyelvtannáci is vagyok, de ezt éppen telefonról írtam, rohadt sokáig is tartott, oszt tessék, oda is lett az olvasói élmény.  ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
14 órája írta iramrezso:

Szóval akkor egy részletesebb beszámoló.

Mi az OP-1?

[..]

Hát ezt ügyesen berakta a rendszer az egész diskurzus legelejére, mint második hozzászólás, pedig tegnap este írtam :D Na, mindegy, annyit tennék még hozzá, hogy bár szidjuk a TE supportot, velem az élvonalban, nem árt megjegyezni, hogy korábban az OP-1 rengeteg támogatást kapott, hasznos új funkciókkal, effektekkel, szintikkel kiegészítve. Ez , ugye, aztán évekre megszakadt. Most, hogy újra piacra dobták, talán esélyes, hogy ismét fejleszteni fogják. Van még benne potenciál. Ha más nem, a megnyomható tekerők, amit egyelőre csak az FM rádió automatikus hangolására használhatunk, de annak idején ígérték, ezt a funkciót ki akarják jobban aknázni a hangszeren. De valóban kérdés, össze tudja-e szedni magát a TE végre.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Abban talán mindenki egyetért, hogy az 1400 €-s ár sok érte. Ha az eladások nem hozzák a kívánt szintet, akkor még az is lehet, hogy engednek az árból. Mindenesetre az ebay-on már 250.000 Ft környékén kapni használtakat is néhány kiegészítővel. Az újonnan legyártott darabok eltérnek valamiben a korábbiaktól? Ha jól tudom, akkor a kijelző miatt volt ez az átmeneti leállás, mert a Samsung leállt azok gyártásával. Más kijelzővel helyettesítették vagy volt a raktárban eldugva valahol néhány raklappal? 😃

Link to comment
Share on other sites

  • 0
13 órája írta jooga1972:

[...] nem mellesleg az OP-Z leginkább egy iOS eszközzel teljes, mert kijelző nélkül paramétereket állítani több, mint kínszenvedés rajta [..]

Off-topic: ezzel nem értek egyet. Próbáltam az OP-Z-et (ha már a TE minőség szóba került, már úton van vissza a boltba, mert szarok a gombjai :D ), szerintem elég intuitív ez a screenless ui. Erősen hagyatkoznod kell a füledre is, persze, de ez külön jó pont sztem, hiszen hangszerről beszélünk :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
19 perccel ezelőtt írta iramrezso:

Hát ezt ügyesen berakta a rendszer az egész diskurzus legelejére, mint második hozzászólás, pedig tegnap este írtam

Köszönöm, megkerestem... ez is szuper, informatív írás.

A provokatív hangvételű kérdéseimet elismerem... de azt hozzá kell tennem, hogy valóban kíváncsi vagyok és csak az 50 perces videó megtekintése után váltam provokatívvá, miután egy kicsit jobban képbe kerültem, hogy mit adnak ezért az összegért :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
31 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

A provokatív hangvételű kérdéseimet elismerem... de azt hozzá kell tennem, hogy valóban kíváncsi vagyok és csak az 50 perces videó megtekintése után váltam provokatívvá, miután egy kicsit jobban képbe kerültem, hogy mit adnak ezért az összegért :)

Félreérthetően fogalmaztam. Nem te voltál provokatív, hanem inkább én annak idején a hivatalos fórumon :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Épp most írta iramrezso:

Félreérthetően fogalmaztam. Nem te voltál provokatív, hanem inkább én annak idején a hivatalos fórumon :)

Semmi baj, elismerem hogy én is az voltam :) De jogosnak érzem továbbra is :)

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta iramrezso:

Off-topic: ezzel nem értek egyet. Próbáltam az OP-Z-et (ha már a TE minőség szóba került, már úton van vissza a boltba, mert szarok a gombjai :D ), szerintem elég intuitív ez a screenless ui. Erősen hagyatkoznod kell a füledre is, persze, de ez külön jó pont sztem, hiszen hangszerről beszélünk :)

Off off topic:

Én se, én 90%-ban ui nélkül használom, elég logikus és egy két nap alatt megtanultam mi hol van, a ledek meg rohadt erősek és az erősség meg szín alapján, vagy lfo rate esetén pl a villogás alapján azonnal belövöd ránézésre is hogy mi hogy áll. Az enkóderek meg elég jók.

A hangzásra meg nem lehet panasz, synth enginek közül van op1es is, csak a presetek szarok, ha kicsit játszol vele meglepően jó. Ha a sampler modul majd ha kijön pofátlanul drágán, akkor minden lesz benne ami nekem kellhet. Gombokkal hál istennek nincs gondom, de csomó balszerencsést láttam TE '' limited edition'' opzvel. 

 

Lásd szürke gombos kolléga:

 

IMG_6522.jpeg

Szerkesztette emsperx
mobilos írásaim nem mindig koherensek két átszállás között
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta iramrezso:

Hát ezt ügyesen berakta a rendszer az egész diskurzus legelejére, mint második hozzászólás, pedig tegnap este írtam :D

Igen, ez nagyon bosszantó. "Értékelés szerint" az alapértelmezett beállítás a fórumon, nem "Időrend szerint" (pontosabban Időrent szerint :) ), és ez eléggé zavaró/megtévesztő, mert mindenki csak új hozzászólásokat látja, és ha valamelyik hozzászólás kapott közben egy értékelést, akkor felugrik a legelejére, nem vesszük észre. És úgy láttam, hogy az alapértelmezést nem lehet beállítani user szinten, központilag kellene (de ahogy észrevettem, a fórum gazdája rég magunkra hagyott minket sajnos).

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta iramrezso:

Off-topic: ezzel nem értek egyet. Próbáltam az OP-Z-et (ha már a TE minőség szóba került, már úton van vissza a boltba, mert szarok a gombjai :D ), szerintem elég intuitív ez a screenless ui. Erősen hagyatkoznod kell a füledre is, persze, de ez külön jó pont sztem, hiszen hangszerről beszélünk :)

Ízlések és pofonok, továbbá mindenkinek igaza van. :) Magam is hiszek a kreativitást felébresztő/erősítő hardveres korlátokban, ugyanakkor az OP-Z (is) szerintem inkább forma, mint funkció. Tetszetős forma mondjuk, azt meg kell hagyni, pont a minimalizmusa, legósága szívott be majdnem engem is...  Meg aztán oly rövid az élet, ha nem muszáj, csak a coolság kedvéért nem akarok sok-sok időt füleléssel, menu-divinggal tölteni. De nyilván mindezt le se sz@rnám, ha egyébként olyasmit nyújtana, amire szükségem van. Nekem nincs, másnak van, fair trade. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta jooga1972:

Ízlések és pofonok, továbbá mindenkinek igaza van. :) [...]

Nyilván személyes vélemény volt az enyém is, és tökre megértem, ha neked nem jött be, nem is akarlak meggyőzni az ellenkezőjéről. Nekem az volt nagy flash ezzel a kis kütyüvel (ami, ismétlem, megint csak rizikós vásárlásnak tűnik minőségi szempontból), hogy piszok hamar sikerült vele használható, sőt jelenleg is használatban lévő trackeket összehoznom, szinte az első bekapcsolástól. Ilyen eddig nem nagyon volt más cuccokkal.

Szerkesztette iramrezso
Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta iramrezso:

Nyilván személyes vélemény volt az enyém is, és tökre megértem, ha neked nem jött be, nem is akarlak meggyőzni az ellenkezőjéről. Nekem az volt nagy flash ezzel a kis kütyüvel (ami, ismétlem, megint csak rizikós vásárlásnak tűnik minőségi szempontból), hogy piszok hamar sikerült vele használható, sőt jelenleg is használatban lévő trackeket összehoznom, szinte az első bekapcsolástól. Ilyen eddig nem nagyon volt más cuccokkal.

Word! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

nekem van Synthstrom Deluge-om ás kiejelnthetem hogy az egy teljesen más univerzum mint ezek a játékok...!

ezek hipszter kütyük, a deluge egy complett workstation ami minden tud és semmit se ugy, hogy csak egy picit vagy félig jo megoldás.
Hibátlan sampler es minta editor, durva sequencer, brutálisan jó szinti, fullos FM szinti, zseniális pattern editálás... midi  - automation... 
unlimited pattern és track és lépés és lépések közötti extra lépés zoomolással stb stb

nem is tudom mit lehetne megemliteni amit kb semmi nem tud megcsinálni egy hardveren belul.
Még hibátlan a sample display is meg van oldva az editáláshoz. Botrányosat elmebeteg workstation.

Egyátalán nem  lényeges, hogy hordozható is ezek mellett. Az csak egy akkor már "Miért ne!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...