Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0
djuice

Midi szerkesztési probléma (Cubase, hangszer sequencer stb. felhasználás)

Kérdés

Létrehozva (szerkesztve)

Egy ismerősöm azt a talányt adta fel, hogyan lehetne megoldani egy hangszer szekijében, hogy egy dobsáv lábcin ütései felváltva legyenek egymást követően jobbra-balra panorámázva?

2 dolog van: mi játszuk be (nyilván ez egyszerűbb eleve 2 külön sávon) és szerkesztjük, valamint meglévő zenében alakítjuk át ezt...

Annyi világos, hogy a note 42 (lábcin) eseményeket szeparáljuk külön sávra, de az hogy oldható meg, hogy minden páros ütés jobbra legyen mondjuk panorámázva? Sűríteni könnyű az ütéseket, mert lemásolom új sávra, eltolom ütemben és annyi, de ritkítani ilyen téren hogy csak minden második ütés maradjon meg a sávon nekem talány. És nem csak arról van szó hogy nyolcadonként vannak tik-tik-tik ütések szabályosan, hanem előkés vagy duplázott ütések is adott helyen vagy szinkópák, triolák stb. ahogy élőként is ütné egy dobos! 

Nyilván szoft editorokkal (pl. Cubase) ez talán könnyebb, de mégis hogy jelölünk ki minden 2. leütést? Vagy egyenként végigmászunk rajtuk? (Sosem csináltam ilyet bennük.)

Az adott rendelkezésre álló hangszerben nincs lehetőség pl. Korg mintájára dobszeteket editálni pl. 2 külön billentyűre tenni a cineket, azok fixek és a kész SMF-ekben 1 hangon vannak felütve a cinek, tehát nem nekünk kell a bevitelt létrehozni, de külön érdekes lenne, hogy ezt vmilyen trükkel esetleg mégis hogy lehetne megoldani?
Velocity meg más dolgokra vannak processz lehetőségek a hangszerben is, törlésre is, de ott adott ütemtől adott ütemig vonatkozik mindenre. Gondoltam arra is, hogy lelassítani a midit és kontroller mozgásokkal realtime felvenni panoráma utasításokat (midi #CC10 – 0, 127), de ez olyan mekk-mester szintű...

Mit mondanátok rá ha érteni a koncepciót egyáltalán?

Köszi!

Szerkesztette djuice

Hozzászólás megosztása

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

• 0

Ahogy privátban is beszéltük,  vagy kézzel szét kell szedni két sávra, vagy lehet erre írni egy macrot Cubase-ben.

Hozzászólás megosztása

• 0
Ekkor: 2019. 06. 14. at 11:20 írta djuice:

Gondoltam arra is, hogy lelassítani a midit és kontroller mozgásokkal realtime felvenni panoráma utasításokat (midi #CC10 – 0, 127), de ez olyan mekk-mester szintű...

Ez nem is hülye ötlet. A mai napig alkalmazom a zenéimben mikor mozgatni akarok egy hangszínt és nem akarom ez miatt számítógépen editálni. Hangszeren sokkal egyszerűbb ezt betekergetni.

Hozzászólás megosztása

• 0
Ekkor: 2019. 06. 14. at 11:20 írta djuice:

Egy ismerősöm azt a talányt adta fel, hogyan lehetne megoldani egy hangszer szekijében, hogy egy dobsáv lábcin ütései felváltva legyenek egymást követően jobbra-balra panorámázva?

2 dolog van: mi játszuk be (nyilván ez egyszerűbb eleve 2 külön sávon) és szerkesztjük, valamint meglévő zenében alakítjuk át ezt...

...

Velocity meg más dolgokra vannak processz lehetőségek a hangszerben is, törlésre is, de ott adott ütemtől adott ütemig vonatkozik mindenre. Gondoltam arra is, hogy lelassítani a midit és kontroller mozgásokkal realtime felvenni panoráma utasításokat (midi #CC10 – 0, 127), de ez olyan mekk-mester szintű...

Mit mondanátok rá ha érteni a koncepciót egyáltalán?

Köszi!

Én nem real time venném fel mert marha sok felesleges CC keletkezne - lévén "felvenné" a poti teljes útját ide-oda az adott ppm szerint...

Kézzel beírnék kettőt micro edit módban (bal és jobb) majd copy-paste x-szer...
Rengeteg MIDI eseményt megspórolsz vele...

Hozzászólás megosztása

• 0
3 órája írta LiPI:

Ez nekem is eszembe jutott az egyszerűség és eseményspórolás okán, de sajnos nem szabályos ütéseknél (változó ritmusképlet stb.) ez nem járható.

Közben annyi van, hogy a Cubasebe turkálva, meg szorgosan keresgélve a gépkönyvében, találtam egy logical editor részt. Nagyon okos dolognak tűnik, szinte programozni lehet műveleteket vele, de még azt nem bírtam megfejteni, hogy miként lehet benne pl. minden második note on eseményt leszűrni hogy eléjük beszúrjak midi pan parancsokat. :wacko:

Hozzászólás megosztása

• 0
3 órája írta LiPI:

Én nem real time venném fel mert marha sok felesleges CC keletkezne - lévén "felvenné" a poti teljes útját ide-oda az adott ppm szerint...

Teljesen igaza van Lipinek, ez így temérdek plusz MIDI adatot generál, ha van rá mód és affinitás, érdemes elkerülni.

Én a saját nevemben tudok nyilatkozni és részemről dolgozzon a nyavaja :) Ezt a módszert 1994 óta alkalmazom, akkor a YAMAHA PSR-510 egy SONG-ba kábé 6000 MIDI eseményt tudott rögzíteni aztán kalap, vagyis ha azon elkezdeném ugyanezt csinálni, akkor maximum a szám feléig jutnék és kapnék egy "FULL ERROR" üzenetet... (jópárszor láttam ezt az üzenetet abban az időben :) )
De a mai hangszerek más irdatlan adatot tudnak rögzíteni, főleg ha be sem húzza a SONG-ot, hanem realtime játssza SMF-ből. Én biztosan inkább becsavargatnám tíz perc alatt az egészet, mint végig-másolgatni az üzeneteket kétszer, soronként :)

Hozzászólás megosztása

• 0
Válaszolta (szerkesztve)

Van egy mentő ötletem, de ennek van eszköz igénye. Minimum egy iPhone.

Mostanában szoktam rá egyre több kontrolleres probléma megoldására az iPad-es/iPhone-os MIDI DESIGNER Pro-ban. Van egy üres felületed, amire bármilyen kontrollert el tudsz helyezni és bármilyen funkcióra felprogramozni, legyen az toló poti, forgató poti, nyomógomb, XY pad stb. Minden új hangszeremhez szoktam csinálni rajta egy XY pad-ot a FILTER Cutoff és Reso kontrollálására, így bal kéz egy ujjával tudom mozgatni és nem kell potit tekergetni egy vagy két kézzel.

Ebben a programban fel lehet tenni két gombot, amik kiküldenek egy LEFT és egy RIGHT CC panoráma üzenetet. Tekergetés helyett ezt is fel lehet venni és akkor a poti útját megspóroljuk, csak a konkrét szélső panoráma utasítást küldjük ki. Persze ügyesnek kell lenni, de nem kell az üzenetnek hulla pontosan elhelyezkednie, elég ha a leütés előtt van.

67184BF3-2672-4D45-89D4-E6444DB801C7.png

920CD6FF-361B-46D3-A180-3CBF9D25E53B.png

Szerkesztette Koródi Csaba

Hozzászólás megosztása

• 0
Válaszolta (szerkesztve)
Ekkor: 2019. 06. 24. at 12:12 írta Koródi Csaba:

De a mai hangszerek más irdatlan adatot tudnak rögzíteni, főleg ha be sem húzza a SONG-ot, hanem realtime játssza SMF-ből. Én biztosan inkább becsavargatnám tíz perc alatt az egészet, mint végig-másolgatni az üzeneteket kétszer, soronként :)

Ez igaz, de közben nem szabad megfeledkezni arról hogy maga a MIDI egy viszonylag lassú soros átvitel - így ha bele is fér az adott eszköz memóriájába a 42000 MIDI esemény, késleltetheti más esetleg fontosabb esemény megjelenését a "dróton" mivel azon egyszerre csak egy csatorna egy eseménye tud átfutni... Ha még ráadásul sorba is van fűzve 2-3 eszköz MIDI THRU láncon át a probléma hatványozottan jelentkezik és bizony vájtfülűek hamar kiszúrják a késéseket - főleg valamilyen ritmikus csatornán (dob, arp, stb...)

Szerkesztette LiPI

Hozzászólás megosztása