Jump to content
Ménemszól.hu

Kérdés

Zene rogzitesehez es krealasahoz szeretnem megtalalni az optimalis Windows - elsosorban Windows 7 - beallitasokat, pl. egy Cubase alatt/felett/mellett.

Gondolok itt lapozofajl meretere, felesleges csicsak kikapcsolasara, optimalis particionalasra, update-ek letoltesenek ki-be kapcsolasara.

A neten nagyon sokfele nezopont van, nagyon sokfele egymasnak ellentmondo velemenyek is, tobbsegeben meg nem magyarazva.

Ha tudsz valami informaciot ami biztos, a beallitasokkal kapcsolatban, akkor kerlek ird le.

Koszi.

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Sziasztok! 

A Temp kitörlése és aCcleaneren kívül milyen programot használtok win7 hez optimalizálásra? ( esetleg JetClean-T Ram kitakarításra? _ ez nem törlődik kikapcsoláskor ?

Ha win7 64bites rendszert használok , De Cubase 5 -tel, akkor van értelme 4 mb RAm nál többet betenni, esetleg a kontakt látja?

A lapozófájt hagyjam a gép szerint, vagy állísam be, de milyen értékekre? ( 4mb RAM ) esetleg a lapozófájl megváltoztatása tényleg árthat a vinyónaK?  KÖSZI

Link to comment
Share on other sites

13 órája írta oldbrian:

ezzel kapcsolatban azért hozzátenném, hogy a felhasznált virtuális hangszerek befolyásolhatják, hogy az SSD-t végül hová érdemes helyezni a láncban. ha 30-40 gigás hangkönyvtárakkal zenél, akkor mindenképp azokat kell az SSD-re rakni és az OS-t sima HDD-re, mert sokkal fontosabb, hogy a hangminták gyorsan streameljenek, mintsem hogy az OS egy perccel korábban felálljon (aztán negyed-fél óráig nézze, ahogy betölt az összes hangminta). plusz egyes szoftverek esetén (pl. Kontakt) a RAM-ba betöltött hangminta-részletek nagysága is csökkenthető SSD-ről streamelésnél. 

Teheted rá mindkettőt. Vagy lehet akár több SSD-t használni (és akkor a több SATA port sávszélessége is jól jöhet). Manapság már nem annyira drágák végül is.

Link to comment
Share on other sites

12 órája írta Isten Nyila:

Az elsőre kerülnek a rendszer(ek) és programok. (Tipikusan ez lehet egy SSD, amitől a rendszer- és a programbetöltődés sokkal gyorsabb, vagyis inkább kényelmi szempontokat szolgál.)

 

ezzel kapcsolatban azért hozzátenném, hogy a felhasznált virtuális hangszerek befolyásolhatják, hogy az SSD-t végül hová érdemes helyezni a láncban. ha 30-40 gigás hangkönyvtárakkal zenél, akkor mindenképp azokat kell az SSD-re rakni és az OS-t sima HDD-re, mert sokkal fontosabb, hogy a hangminták gyorsan streameljenek, mintsem hogy az OS egy perccel korábban felálljon (aztán negyed-fél óráig nézze, ahogy betölt az összes hangminta). plusz egyes szoftverek esetén (pl. Kontakt) a RAM-ba betöltött hangminta-részletek nagysága is csökkenthető SSD-ről streamelésnél. 

Link to comment
Share on other sites

A legfontosabb szempontok minden rendszer esetében hasonlók (az XP-től a Win10-ig):

Legalább 3-4 külön HDD-t (vagy SSD-t) kell venni. Méretétől függően a lemez kb. első egynegyedét-egyharmadát érdemes a rendszer-/munkapartícióknak lefoglalni (a fennmaradó részeiket adatmentésekre lehet használni), miután a HDD tipikusan mindig az elején a leggyorsabb, s a vége felé egyre lassúbb lesz. Minden ilyen partíciót 64K clustermérettel kell formázni (lehetőleg még a telepítés előtt), hogy még gyorsabbak legyenek (a fennmaradó területet pedig lehet 4K clusterméretűre hagyni).

Az elsőre kerülnek a rendszer(ek) és programok. (Tipikusan ez lehet egy SSD, amitől a rendszer- és a programbetöltődés sokkal gyorsabb, vagyis inkább kényelmi szempontokat szolgál.)

A másodikon lehetnek a lapozófájlok és az egyéb dolgok (pl. a Dokumentumok). (Ezt mindenképpen HDD-re kell tenni, mert az SSD-nek nem tesz jót a sűrű használat.)

A harmadikon lehetnek a hangminták (ha sokat használunk).

A negyediken meg az aktuális projektfájl (és sávok).

A lapozófájl legalább akkora (vagy nagyobb) legyen, mint a fizikai memória, és fix méretű (azaz a legkisebb és legnagyobb méret legyen mindig azonos). Ez azért jó, mert így a lemezen is mindig fix marad (máskülönben előbb-utóbb töredezetté fog válni).

Amit minden rendszer esetében KI kell kapcsolni:

- indexelés (az összes partíción, minden lemezen)
- automatikus töredezettségmentesítés (vagy optimalizáció)
- automatikus frissítések
- superfetch (magyar verzióban "előtöltés")
- aero (és más csicsák)
- energiatakarékossági funkciók
- rendszervisszaállítások
- távoli elérés, WIFI, VPN (meg ilyesmik)

Az erőforrásokat "háttérszolgáltatásokra" kell optimalizálni (az ASIO driver is olyan).

Ha kész a telepítés, akkor kell csinálni egy-egy backup-ot (azaz rendszermentést) minden partícióról, hogy később akármikor vissza tudjuk állítani őket, de ezt mindenképp a rendszeren kívülről kell végezni (CD-ről vagy pendrive-ról bootolva). Ami szerintem az ilyen célra legjobb, az Acronis True Image WD Edition (WD vinyók esetében ingyenesen letölthető program).

Ha ezekről rendszeresen visszaállítgatjuk magunknak az eredeti partícióinkat, akkor soha nem kell félnünk pl. a vírusoktól vagy a töredezettségtől (meg az ilyen más hasonló mumusoktól), azok attól kezdve gyakorlatilag már nem léteznek számunkra.

Link to comment
Share on other sites

"Ha a Win elszall" :) Hanyszor szallt el neked?

Egyszer otthon, amikor egy gagyi táp vitte az alaplapot és két RAID-be kötött merevlemezt.

Masreszt ha elszall, akkor ott a backup.

Az jó. De a teljes rendszerről van partíció szinten backup, vagy csak a felhasználói adatokról?

Az SSD-ktől pedig nem kell félni (főleg, ha rendszeres backup is van). A legolcsóbb változat is elképesztően felgyorsítja a gép használhatóságát! Nem kell ezen a téren a legdrágábbra pályázni. Persze a szerverekbe lehet venni mindenféle hiper-szuper (drága) SSD-t, de szerintem ez még egy profi stúdióba szánt desktop géphez is felesleges.

Az SSD attól még olvasható marad, ha az írási ciklusainak vége.

Most linkelhetnék ide részletes Prohardver cikkeket, teszteket, de sztem aki kíváncsi rá, az ott megtalálja.

Link to comment
Share on other sites

Szerintem nem rendszerparticióra telepíteni programokat nincs semmi értelme.. haszna nemigen van... win újratelepítésnél pedig ugyanúgy kuka...

Ha netán portable programról van szó, akkor más tészta, de kevés zenei programnak van ilyen megfelelője...

SSD-k élettartamáról én is olvastam...

Aztán egy másik cikkben levezették hogy napi elég intenzív használat mellett is ez még mindig sok tíz év... ami a jelenlegi fejlődési szint mellett is bőven sok... (csak gondolj bele hogy 10 vagy akár csak 5 éve miken ment a zenélés, milyen igényekkel)

Szóval szerintem egy jól megválasztott SSD-be mindenképp érdemes fektetni (én legalább is mindenképp ezt tervezem), mert ahogy ANOka is írta a mai gépekben ált. ez a szűk keresztmetszet.

Link to comment
Share on other sites

"Ha a Win elszall" :) Hanyszor szallt el neked?

Eloszor is, egy audiora beallitott geprol beszelunk, amin nincs semmi mas, foleg internet nincs.

Masreszt ha elszall, akkor ott a backup.

Egyedul az aktualis projekteket kell - tobb peldanyban akar - elmenteni rendszeresen.

Harmadreszt, ugy tudom, a kulon particiokon levo programokat egy ujabb win-telepites nem mindig kezeli rendesen.

Az SSD-krol pedig azt hallani, (sajnos nincs penzem kiprobalni mindent), hogy idovel elhasznalodnak a cellai, emiatt belassul, v vmi ilyesmi. :)

Ja, tudom, hogy vannak szoftveralgoritmusok amik ezt valahogy orvosoljak, de "allitolag" az sem tokeletes.

A megfizetheto SSD-k irhato ciklusainak szama pedig lassuk be, nem egy izgo-mozgo oprendszernek valo.

Mint laikus, gondolom ezt. Kerem cafoljatok, de magyarazattal. :)

Link to comment
Share on other sites

Ha a Windowst rarakom egy kulon winyora, a telepitett programokat is rakhatom ra, nem?

Igen, alapvetően ennek így van értelme, mert ha a Win elszáll, akkor a rá telepített programok is (általában) mennek vele.

Ha a Cubase projekt v maga a Cubase program is kulon particion van, akkor amiatt lassabb lehet, hogy kapcsolatot teremt a Windows es a memoria kulon-kulon a winchesterekkel.

A külön winyó minden esetben gyorsabb, mert több helyről tudja egyszerre olvasni az adatot. A mai gépekben a leglassabb eszköz a HDD! Ezért javasoltam az op. rendszernek az anyagi lehetőségek függvényében egy SSD-t.

Az pedig majdnem bizonyos, hogy ha egy winyon van de kulon particiokon, akkor a 1db szervomozgas miatt lassabb, ugye.

Ezt tesztelni kellene. Mindenesetre kényelmi szempontból éri meg, mivel ha a Win elszáll, akkor elég csak annak a particiónak az adatait piszkálni / újra formázni. A másikon megmarad minden (fontos) adat.

Link to comment
Share on other sites

Ha a Windowst rarakom egy kulon winyora, a telepitett programokat is rakhatom ra, nem? Egy particion, gondolom minden gyorsabb. Persze karbantartassal es backuppal.

Ha a Cubase projekt v maga a Cubase program is kulon particion van, akkor amiatt lassabb lehet, hogy kapcsolatot teremt a Windows es a memoria kulon-kulon a winchesterekkel.

Az pedig majdnem bizonyos, hogy ha egy winyon van de kulon particiokon, akkor a 1db szervomozgas miatt lassabb, ugye.

A lapozofajl beallitasarol sok mindent lehet hallani, csupan nincs megindokolva. :S

Ki kell kapcsolni, ugyanakkorat allitsunk be, mint a fizikai memo, annak duplajat, hagyjuk automatan, mert a win tudja.. :)

Nameg kulon van az initial es a maximum, mindez kulon a meghajtokhoz.

A multkor vmi weben olvasott registry tweak miatt raktam ujra a rendszert, szoval mar gyanakvo vagyok vagy inkabb szkeptikusan kozelitek. :)

Link to comment
Share on other sites

Szia!

Én általában ezeket szoktam be/leállítani: (Win7)

-Felhasználói fiókok ellenőrzése - ki

-Speciális rendszerbeállítások - Vizuális hatások - tetszés szerint

-Speciális rendszerbeállítások - Speciális - Nagyobb processzorteljesítmény - Háttérszolgáltatásokhoz

-Energiagazd. lehetőségek - Teljesítménycentrikus

-Programok és szolgáltatások - Win szolgáltatások ki- bekapcsolása - itt jó pár dolgot ki szoktam kapcsolni (de ez függ a win használatától, mármint hogy te hogyan használod)

-Kezelés/Szolgáltatások - Itt is leginkább attól függően, hogy hogyan használod PC-t, sok szolgáltatás tiltása, és/vagy automatikus indulás helyett manuális. Nálam jellemzően: indexelés, számomra felesleges hálózati és nyomtató támogatások, naplózás, win tűzfal és víruskereső, meg menet közben a programok előszeretettel telepítenek háttérszolgáltatásokat amik ha nem feltétlenül fontosak itt tiltom, de ha esetleg kellhetnek akkor a startup-ban kapcsolom ki. Pl a frissítések is ilyenek... általában a win-t is és többi programot x időnként magam frissítem, nem szeretem ha a programok vagy a win keresgél/letölt frissítéseket amikor olyanja van.

A lapozófájlt nem szoktam változtatni, de még XP-s időkből azt olvastam hogy érdemes lehet teljesen kikapcsolni.

Particionálással nem tudom hogy mit lehet bűvészkedni, azon túl hogy rendszert mindenképp külön particiora érdemes telepíteni.

Üdv,

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...