Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Amatőr hangstúdió klasszikus hangszerekhez


Aur1n

Kérdés

Sziasztok! Most találtam erre a fórumra, gondoltam felteszem itt is a kérdésemet.

Tanácsot szeretnék kérni tőletek. (Teljesen amatőr vagyok.)

A gyermekeimnek szeretnék összerakni egy olyan rendszert, amivel felvenni is normális minőségben lehet hangszeres előadást és adott esetben továbbítani is (skype, facebook, youtube) mivel most távoktatással taníthatják őket.

A gyerekek zenélnek (hegedű, fuvola, zongora) emiatt fontos lenne a jobb hangminőség a felvételeknél, amiket számítógépre gondoltam rögzíteni. Illetve azon keresztül továbbítani.

Azt hiszem gyakorlatilag valami mini hangstúdióra lenne szükségem.

Gondoltam, hogy talán 2-3 mikrofon, valami usb-s hangkártya, esetleg keverő elég lenne ehhez.
A helység ahol zenélnek 6-12nm.

Max. 500eFt-ra gondoltam, mint keret. Úgy vagyok vele, hogy az egyik mikrofon mindenképpen legyen jobb fajta.

Amit ajánlottak eddig:

  • Focusrite Scarlett 18i8 3rd külső interface
  • Rode M3 mikrofon állvánnyal, kengyellel, kábellel
  • AKG C3000 mikrofon
  • Audio Technica mikrofon (nem volt részletezve)
  • PreSonus R65 monitorpár
  • Akusztikai panel (erről sem hallottam eddig, de a szobát nem szeretném kitapétázni, ha nem muszáj)

 

Ami még nagyon jó lenne, egy Musescore-al kompatibilis zeneszerkesztő program.


Előre is köszönöm a válaszokat.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
23 perccel ezelőtt írta wolf:

De a lépcsőfokot mindenképpen végig kell járni.

Na, kábé erre a gondolatra akartam utalni. Továbbra is csak saját véleményt és nem konkrét tanácsokat írok. Egy házi stúdiót kialakítani sok-sok tanulás, keresgélés, tapasztalat szerzés és szerintem nem a ribbon mikrofonnal, meg a fél milliós költéssel kezdődik, hanem a stúdió helyiség kialakításával. Ha kell, akkor egy külön épület felhúzásával ha a szoba kicsi. E nélkül a legdrágább cuccaink sem fognak tudni semmit.

Ha az egész folyamat a tanulás és az első felvételek elkészítésével kezdődik, nem kell azonnal leölni a fehér bálnát. Az elején bármilyen mikrofont is vehetünk, legyen az Audio Technika AT-2020 vagy bármi más (nyilván nem a TESCO-s Philips-re gondolok) később is jól jöhet egész más helyzetben, más hangszerhez, dobtesthez, bármihez, tehát most sem kidobott pénz, viszont segít az első tapasztalatok megszerzésében és kialakítani a drágább mikrofonok felé támasztott elvárásokat.

Én 1992 óta csinálom a vicik-vacak felvételeimet, ebből kb. 10 évig egy KORG SOS felvevő beépített sztereó kondi mikrofonját használtam ha akusztikus felvételt akartam, tangóharmónikáról, csörgőről, szájharmónikáról, bármiről.... Idén vettem életem első mikrofonját, ami egy SHURE SV100... hát ez messze veri amit eddig használtam, de valószínűleg még mindig elmarad az AT2020-tól. A hangkártyám egy ESI U24XL, a mixerem pedig egy SoundKing MIX02A... Még nem nőttem ki őket.

Most ezt nem követendő példának írtam, csak kis színes érdekességnek viszonyítási alapként a kezdés/évek viszonylatában.
És akkor még egy kis színes... ezen a felvételen minden akusztikus hangszer (tangóharmónika, szájharmónika, csörgő, doromb, meg csizmacsapkodás a KORG SOS beépített mikrofonja:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 órája írta wolf:

Megkérdezhetem, ez melyik hangszerre értendő?

A hegedű az. És tányleg nem mindegy milyen húrokon játszik és az a húr már mennyire használt. A hangszer minőségéről nem is beszélve. Az a videó, amiben Silk a zeneiskolában mikrofonozta be az egyes hangszereket ezt tökéletesen mutatja. Annak a kislányak a hangszere szerintem doboz hangú volt. Azon egyértelműen javított a hangfelvétel. 

Az élő hangtovábbításnál a jelenelgi megoldásnál bármi jobb lesz. Mert egy dolog a kimeneti oldal, de ha a bemenetet már pocsék, akkor abból semmi jót nem lehet elvárni.

Persze nem gondolom, hogy holnaptól hangmérnök leszek...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 órája írta idioty:

Alapvetően az a probléma egy "stúdió" felépítésénél, hogy a legrosszabb komponens határozza meg a stúdió minőségét. Ez így hülyén hangzik leírva, de:

Hiába van "felsőkategóriás technika", ha maga a hangszer nem az. Hiába van "felsőkategóriás" hangszer, ha aki játszik rajta nem az, stb...

Tehát ha jól értem a hangszeres tudás megvan a magas minőséghez. Ha a hangszer is magas minőségű, akkor szerintem jó mikrofon kell elsőként ahhoz, hogy rögzíteni lehessen magas minőségben.

Hát az eddig olvasottak és megnézett videók alapján én is erre jutottam. (Talán feljebb írtam is valahol.)  Viszont ez a nagy kérdés, hogy milyenek legyenek.

  • Kis kondenzátoros mikrofon
    • Rode NT5 ár: 59.500 Ft
    • Audio-Technica PRO37 ár: 63.900 Ft

Gondolom ebben az árkategóriában nincs különbség a mikrofonok között. Viszont ebből a típusú mikrofonból kellene talán a jobb. Itt jó lenne találni valamit 100e Ft környékén.

  • Ribbon mikrofon
    • Golden Age Project R1 MK3  ár: 89.900 Ft
  • Hangkártya
    • Focusrite Clarett 4Pre USB ár: 157.899 Ft
    • Focusrite Clarett 4Pre (Thunderbolt) ár: 185.500 Ft

Ez egy nagy kérdés. Mivel az összes eszközünk tudja az USB, viszont csak 1 tudja a Thundebolt csatlakozást, ezért inkább hajlok az elsőre. A hangszerenkénti 2 mikorofon miatt a 4 csatora az kelleni fog. Plusz gondolom eladni jobban eleht egy 4 csatornásat, mint egy 2-eset ha arra kerül a sor.

  • Hangfal 2db 5"-os
    • Focal Alpha 50 ár: 79.900 Ft /db ~ 159.800 Ft
    • Kali Audio LP-6 ár: 63.500 Ft /db ~ 127.000 Ft

A Focal most akciósan ennyi a hitspace-ben tehát nyilván sokkal jobb lehet, mint a másik, de meg kell hallgatni.

  • Kábelek - nem tudom
  • Mikrofon állványok - 2db

Per pillanat itt tartok. 

Szerkesztette Aur1n
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Mikrofon kábel   Ahány miki, annyi darab. A hossznál figyelj oda, inkább legyen 1-2 méterrel hosszabb, mint 10 centivel rövidebb.

Kábel aktív hangfalhoz   2 darab.

Mikrofon állvány 2 darab? Hmmm...

A Kali-t nem szabad lebecsülni, mindenképp meghallgatást igényel. De igaz ez bármelyikre. Viszont a legfontosabb: magasabb kategóriát ne nézegess, mert nagyon el tud szaladni a ló. Gondolok itt pl. az ATC-re, akár a legkisebbre. Inkább itt jelzem előre, mert a gondolat a boltban is felmerülhet...Tartsuk be a fokozatosság elvét.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Egyébként használtban nem gondolkodsz, mindenképp újat szeretnél? Azzal sokat lehetne spórolni, és jó minőségű használt termékeket lehet szerezni. Én szinte az összes eszközömet, hangszeremet használtan vettem (jó, a hangkártyát pont nem, de csak azért, mert amikor kellett, akkor pont nem árulta senki, de azt is vennék nyugodt szívvel), nem bántam meg egyiket sem, mindegyik jó, azóta is nagy megelégedéssel használom őket (van, amit már 10 éve).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...