Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Pro Tools 10 upgrade kérdések és válaszok


A/D

Kérdés

Eszméletelen jó kérdezz-felelek van a Sweetwater lapján a témában itt.

Ebből kiderül pl:

  • A HD 10 támogatja a régi Rtas és TDM plugineket, és a 11-es Pro Toolstól fog ez megszűnni
  • Session és hardver kompatibilitás (HD és HD Accel rendszerek KOMPATIBILISEK a 10-es Pro Tools HD-vel!!!!)
  • stb

    Egy nagyon jó leírás szintén a Sweetwateren itt.
    • 3-7x számítási teljesítmény az Accelhez képest egy sima PCI-e kártyán
    • Texas Instruments T1-es DSP
    • FPGA mix processzor (!!!!!) - a DSP már csak plugint szmol
    • 64 bites lebegőpontos összegzés
    • stb

    Az AVID lapján itt találjátok a különféle Pro Tools termékek összehasonlítását.

      [*]Látható, hogy 4 féle van, hogy az SE-t ingyen adják az M-Audio interfészekhez

      [*]Input monitoring még mindig csak a HD-ben van (BAHH!)

      [*]stb

      Itthon számos helyen kapható a Pro Tools, pl. a Hit Space-ben.

      A dologból számomra az derül ki, hogy a Pro Tools 10-es egy nagyon komoly, nagyon érett rendszer lesz, ami elsősorban működésben, és hangminőségben próbál a konkurrencia fölé kerülni. Nagyon régóta nem olvastam olyan specifikációt zenefelvevő szoftverről, ami bármilyen szinten azzal reklámozta magát, hogy JOBB hangminősége van. Hajrá!

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

Az LE változattal mi a helyzet, amit pl az Mbox-hoz adtak, az megszűnt? Ha jól láttam, az nagyobb volt, mint az SE, ár-érték arányban jobbnak tűnt.. Mármint, harverárra gondolok, mert ugye mindkettő "ingyenes" volt.

Az LE megszűnt, helyette lett a "normál" Pro Tools, és a HD. Nyilván a HD a flagship, de a normál is nagyon okos már.

Link to comment
Share on other sites

Nekem lenne egy fontos kérdésem, amire egyelőre nem találtam választ, viszont aki upgrade-elt, az azonnal meg tudja mondani:

A PT-10 upgrade után elvész a PT9 license?

Ugyanis kissé (nagyon) meglepődve tapasztaltam, hogy a PT9 license elvette a PT8-MP license-et, ezért azt már nem tudtam használni. Ami azért nem kicsit bosszantó (legalább is egy átmeneti időszakot tekintve).

Link to comment
Share on other sites

Nekem lenne egy fontos kérdésem, amire egyelőre nem találtam választ, viszont aki upgrade-elt, az azonnal meg tudja mondani:

A PT-10 upgrade után elvész a PT9 license?

Ugyanis kissé (nagyon) meglepődve tapasztaltam, hogy a PT9 license elvette a PT8-MP license-et, ezért azt már nem tudtam használni. Ami azért nem kicsit bosszantó (legalább is egy átmeneti időszakot tekintve).

A dolog nem annyira meglepő.

Ha használunk egy software-t ( mondjuk Pro Tools ) és upgrade-et veszünk, akkor az azt jelenti, hogy bővítjük a lehetőségeinket egy egyfelhasználós liszensz használatával.

Ha veszünk egy új felhasználói liszenszet, akkor értelemszerűen megmarad a régi és kapunk egy új lehetőséget, ami történetesen egy újabb verzió is lehet.

Emiatt van az árkülönbség a két megoldás között - az egyik megoldással két rendszerünk fog legális Pro Tools-szal működni, a másikkal egy.

( Ezek a tények - mielőtt még polemizálunk egyet a dolog etikus voltán. )

Link to comment
Share on other sites

Szerintem nem jó a magyarázat. Ugyanis ha upgrade-elek, és - történetesen ahogy Steinbergék csinálják - megmarad az eredeti (upgrade alap) licensze is, attól még egy időben egy gépen tudom csak használni a licenszet, viszont lehetőségem van a visszalépésre, ha valamilyen váratlan probléma / helyzet adódik. Ugyanis - szerintem - az upgrade-előket megillethetné az a jog, hogy a régebbi verziójukat is használhassák (vagy-vagy, tehát nem arról van szó, hogy két licenszem lenne), ugyanis ők - összességében - többet fizetnek ki adott "szintért", mint az "új belépők".

Ha pl. a ProTools 6-tól "kalkuláljuk" az upgrade-eket, akkor a PT10-re "érkezéskor" összességében 1,5 - 2-szeres összeget fizet ki a folyamatos upgrade-del az ember.

Azt már csak nagyon óvatosan teszem hozzá, hogy a már említett Steinberg licensz politikája lehetővé tette számomra, hogy a Hypersonic-ról a HALion Sonicra, majd arról a HALion 4-re upgrade-elve használhatom a HALion 3-ast is azzal együtt, hogy mind a Hypersonic, mind a HALion Sonic használati joga IS(!!) megmaradt. Ezzel "honorálja" a Steinberg, hogy korábban támogattam őket a Hypersonic és HALion Sonic megvételével.

Pont az elektronikus licensz teszi lehetővé, hogy megkülönböztethető legyen az új HALion 4 licensz az upgrade-ektől. Tehát aki simán vesz egy HALion 4.et, az használhatja a HALion 3.at, de nem lesz jogosult a Hypersonicra / HALion Sonicra ...

Ennek fényében elmondható az Avid licenszelési politikájáról, hogy "nem elegáns"...

Link to comment
Share on other sites

Szerintem nem jó a magyarázat. Ugyanis ha upgrade-elek, és - történetesen ahogy Steinbergék csinálják - megmarad az eredeti (upgrade alap) licensze is, attól még egy időben egy gépen tudom csak használni a licenszet, viszont lehetőségem van a visszalépésre, ha valamilyen váratlan probléma / helyzet adódik. Ugyanis - szerintem - az upgrade-előket megillethetné az a jog, hogy a régebbi verziójukat is használhassák (vagy-vagy, tehát nem arról van szó, hogy két licenszem lenne), ugyanis ők - összességében - többet fizetnek ki adott "szintért", mint az "új belépők".

Ha pl. a ProTools 6-tól "kalkuláljuk" az upgrade-eket, akkor a PT10-re "érkezéskor" összességében 1,5 - 2-szeres összeget fizet ki a folyamatos upgrade-del az ember.

Azt már csak nagyon óvatosan teszem hozzá, hogy a már említett Steinberg licensz politikája lehetővé tette számomra, hogy a Hypersonic-ról a HALion Sonicra, majd arról a HALion 4-re upgrade-elve használhatom a HALion 3-ast is azzal együtt, hogy mind a Hypersonic, mind a HALion Sonic használati joga IS(!!) megmaradt. Ezzel "honorálja" a Steinberg, hogy korábban támogattam őket a Hypersonic és HALion Sonic megvételével.

Pont az elektronikus licensz teszi lehetővé, hogy megkülönböztethető legyen az új HALion 4 licensz az upgrade-ektől. Tehát aki simán vesz egy HALion 4.et, az használhatja a HALion 3.at, de nem lesz jogosult a Hypersonicra / HALion Sonicra ...

Ennek fényében elmondható az Avid licenszelési politikájáról, hogy "nem elegáns"...

A praktikus részéhez:

Ha megmaradna az eredeti PT9 liszensz is, akkor az egyszerűen átvihető egy másik kulcsra és onnan már két külön gépen lehetne használni.

Lehet, hogy a folyamatos upgrade osszességében drágább, de hosszabb a használati idő. Ha valaki most lép be a 10-zel, akkor eddig nem használta a programot - ha a 6-tól kezdve upgrade-el, akkor már évek óta ( kb. 5 ) használja. De ebbe nem érdemes belemenni...

Az elegancia kérdést nem kommentálom.

Link to comment
Share on other sites

"Ha megmaradna az eredeti PT9 liszensz is"

Nem kell, hogy megmaradjon az eredeti licensz. Pont azért, mert az egész licensz-kezelés "IT", (pofon egyszerűen) megoldható (lenne), hogy bizonyos licenszek engedélyezzék az előző verzió futtatását, bizonyosok meg nem. (Ha nagyon szofisztikálnánk a dolgot, még az is megoldható lenne, hogy mennyire visszamenőleg legyen lehetséges az előző verziók futtatása.)

A Cubase-nél is úgy működik a dolog, hogy a Cubase 6 licensz látszik csak a kulcsban, de futtathatom akár a Cubase SX1-et is ezen licensz birtokában. (Az más kérdés, hogy a Steinbeg licensz politikája még megengedőbb, mert aki most vesz frissen Cubase 6-ot, az is futtathatja az összes megelőző verziót.)

Az én Hypersonic / HALion Sonic -> HALion 4 példámmal: nálam a kulcsban csak a HALion 4 licensz láthsató, nyoma nincs a megelőző programoknak, mégis tudom futtatni azokat. Viszont aki frissen vett HALion 4-et, az nem tudja futtatni ezeket a progikat, csak a megelőző HAlion 3-at.

A lényeg: ez az egész csak és kizárólag szándék (és policy) kérdése.

Link to comment
Share on other sites

Nem hinném, hogy valaki 10-röl vissza akar majd vàltani 9-re. ;) Vannak nyüglödések, de olyat még nem làttam, hogy egy új veziónàl (nem csak ProTools, hanem bàrmilyen szoftver, bàrmelyik fejlesztö esetében!) ne lettek volna elégedetlenkedök:) Emiatt sztem nem kell aggòdnod!

Csak a pontosítàs végett: én nem MP-röl beszélek, ott nem tudom mi a helyzet.

Link to comment
Share on other sites

Valami nem okés. Mi 8-as Mpoweredet upgrade-eltünk 9-re, és a kulcsban mindkét liszensz benne van. Ez tuti.

én is 8-as M-Poweredről CrossGrade-eltem, és nincs meg a 8-as licenszem.

Nem lehet, hogy 8-as LE-ről CrossGrade-eltetek?

(Még a kulcs is piros, vagyis eredendően M-Poweredhez adták...)

Link to comment
Share on other sites

Nàlam ugyanez: 9-röl 10-re up és azt mondja az ilok, hogy 9+10 bundle.(?)

Ez viszont megnyugtató.

A PT8-MP-ért nem vérzik a szívem, mert a 9 ugyanúgy tud mindent, mint a 8. Viszont a 10-esben - állítólag - elég sok dolog "meg lett kavarva", ami miatt nem biztos, hogy nem vágyik az ember szíve vissza a 9-esre adott esetben...

Link to comment
Share on other sites

Ez viszont megnyugtató.

A PT8-MP-ért nem vérzik a szívem, mert a 9 ugyanúgy tud mindent, mint a 8. Viszont a 10-esben - állítólag - elég sok dolog "meg lett kavarva", ami miatt nem biztos, hogy nem vágyik az ember szíve vissza a 9-esre adott esetben...

Nem hinném, hogy valaki 10-röl vissza akar majd vàltani 9-re. ;) Vannak nyüglödések, de olyat még nem làttam, hogy egy új veziónàl (nem csak ProTools, hanem bàrmilyen szoftver, bàrmelyik fejlesztö esetében!) ne lettek volna elégedetlenkedök:) Emiatt sztem nem kell aggòdnod!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...