Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Alap VST pluginok


M Peti

Kérdés

Sziasztok!

15 évvel ezelőtt felvettünk egy (rock, indie) albumot, amit így a homeoffice idején előbányásztam. Az ok, hogy azóta újra szeretném énekelni az egészet. Most összeraktam egy szerény home stúdiót és kezdeném a dolgot. Sequoia dawval vettük fel annak idején, ami egy ismeretlen szoftver, viszont megszoktam, azzal csinálnám most is. A nagy probléma, hogy egyetlen plugin sincs már meg abból, amivel annak idején dolgoztam. Nyers minden sáv, újra kell keverni az összes sávot, új pluginekkel, effektekkel. Vettem egy Komplete audio 2 hangkártyát, és bíztam abban, hogy az alap plugineket megkaphatom vele. Valószínűleg én vagyok amatőr, de a daw valamiért egy plugint sem lát ezek közül. Míg, ha letöltök bármilyen ingyenes plugint a netről, azt látja.

Az lenne a kérdésem, hogy ha az alap pluginekre (reverb, chorus, delay, kompresszor, limiter, esetleg auto-tune) lenne szükségem, merre indulnátok el a helyemben? Nincsenek erre százezreim, de a nagyon gagyit is elkerülném. Láttam ingyenes gyűjtőoldalakat, ahol rengeteg féle van, de nem ismerem őket. Fél év lenne mire kipróbálgatom őket. Ingyenesből tudtok ajánlani plugineket, vagy létezik esetleg olyan csomag max. néhány tízezerért, ami kezdésnek jó és a fenti plugineket tartalmazza?

Előre is köszönöm a hozzászólásokat, véleményeket!

Szerkesztette M Peti
Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
1 órája írta M Peti:

Vettem egy Komplete audio 2 hangkártyát, és bíztam abban, hogy az alap plugineket megkaphatom vele. Valószínűleg én vagyok amatőr, de a daw valamiért egy plugint sem lát ezek közül. Míg, ha letöltök bármilyen ingyenes plugint a netről, azt látja.

 

Szia!

Nem tudom, miért ragaszkodsz ennyire ehhez a DAW-hoz, még a neten se találtam róla semmit. De ha mégis csak ez jöhet szóba, akkor nézd meg, hogy telepítéskor hova pakolta a plugineket az NI és honnan keresi a DAW. Gondolom a telepítési sorrned az volt, hogy először a Komplete hangkrátya és aztán a DAW. Gyanírom, hogy hangkártya telepítés közben feltelepített pluginek olyan könyvtárban landoltak, amit a DAW nem lát, ileltve nincs beálíltva, hogy azt a mappát is nézze. Vagy áthelyezed a DAW általt figyelt mappába a komplete plugineket, vagy beállítod a DAW-ban, hogy azt a másik mappát is figyelje, amiben jelenleg a komplete pluginjei vannak. Szerintem ezért látja csak az összes többi utólag letöltött ingyenes plugint, mert telepítéskor már megvolt a standard VSTPLUGINS mappa, amit a DAW figyel, és "ótómatikusan" oda is telepíti az új plugineket. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
28 perccel ezelőtt írta Hobkins:

Szia!

Nem tudom, miért ragaszkodsz ennyire ehhez a DAW-hoz, még a neten se találtam róla semmit. De ha mégis csak ez jöhet szóba, akkor nézd meg, hogy telepítéskor hova pakolta a plugineket az NI és honnan keresi a DAW. Gondolom a telepítési sorrned az volt, hogy először a Komplete hangkrátya és aztán a DAW. Gyanírom, hogy hangkártya telepítés közben feltelepített pluginek olyan könyvtárban landoltak, amit a DAW nem lát, ileltve nincs beálíltva, hogy azt a mappát is nézze. Vagy áthelyezed a DAW általt figyelt mappába a komplete plugineket, vagy beállítod a DAW-ban, hogy azt a másik mappát is figyelje, amiben jelenleg a komplete pluginjei vannak. Szerintem ezért látja csak az összes többi utólag letöltött ingyenes plugint, mert telepítéskor már megvolt a standard VSTPLUGINS mappa, amit a DAW figyel, és "ótómatikusan" oda is telepíti az új plugineket. 

Szia!

Igazából nem ragaszkodom ehhez a DAW-hoz, csak ez van. Régen dolgoztam Cubase-zel (Cubase VST32) is, de most nincs 200 eFt-om a frissre. A Cubase art még kifizethető ár, de az meg nem tudom eleget tud-e. Meg aztán, amíg nem látom, hogy van értelme egyáltalán a beruházásoknak, addig nem mennék bele DAW vásárlásba.

A mappákkal kapcsolatban. Minden elképzelhető helyre bemásoltam már minden elképzelhető dll file-t, általam a pluginnak ítélt file-okat, de semmit nem lát belőlük a DAW. Abba a könyvtárba másoltam a file-okat, amit megadtam a dawnak a vst pluginek részére. Nem látja. Ha ugyanabba a könyvtárba a netről letöltött plugint teszek, azt látja. Vagy nem pluginokat kaptam a hangkártya mellé (szerintem igen), vagy nem jó file-okat másolok. Nem tudom.

Többek között ezeket kaptam a hangkártyához, de nem sikerül látni a dawnak:

"

MONARK

Az analóg legendák szellemisége, a MONARK. Ez a hangszer a szintetizátorok szent grálja, amely biztosítja az analóg melegséget a zenéink számára.

3 STUDIO-GRADE FX

Az erőteljes REPLIKA delay, a kreatív phaser, a PHASIS, és az ütős kompresszor, a SOLID BUS COMP.

MASCHINE ESSENTIALS
Egy erőteljes groovebox hangszerekkel, effektekkel és hangmintákkal felvértezve

KOMPLETE START

Egy válogatás a KOMPLETE legjobb szintijeiből, hangszereiből és effekt pluginjeiből.

SOUNDS.COM

Két hónap korlátlan hozzáférés kiváló minőségű hangminták, loopok millióihoz - Maschine integrációval."

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hmmm... VST 32/64 bit mizéria nem játszik? Szerintem itt a gond, ha a régi DAW használatát feltételezem. Azok a free pluginek tuti 32 bitesek, ezért látod, az újakat meg nem.

Sequoia 15 nem rossz majd' 3000 euróért.  :-)  Felejtsük el.

Egy próbát megérhet pl. a már itt a fórumon ajánlott Studio One 4 Prime, mivel ingyenes, aztán idővel eldöntheted, hogy merre tovább.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
13 perccel ezelőtt írta wolf:

Hmmm... VST 32/64 bit mizéria nem játszik? Szerintem itt a gond, ha a régi DAW használatát feltételezem. Azok a free pluginek tuti 32 bitesek, ezért látod, az újakat meg nem.

Sequoia 15 nem rossz majd' 3000 euróért.  🙂 Felejtsük el.

Egy próbát megérhet pl. a már itt a fórumon ajánlott Studio One 4 Prime, mivel ingyenes, aztán idővel eldöntheted, hogy merre tovább.

Ó bakker. Most, ahogy írtad a 32/64 bitet, eszembe jutott, hogy a hangkártyához kapott pluginoknál mindkét (32/64) féle könyvtárban vannak dll file-ok. Csak úgy emlékeztem, hogy kipróbáltam mindkettőt. Kiderült, hogy mégsem próbáltam ki, vagyis úgy tűnik sikerült. A 32 bites verziókat látja a daw. Köszönöm szépen! Így meg tudom nézni, hogy benne van-e a néhány alap plugin, amire szükségem lesz.

A Studio One 4 Prime-ot is megnézem, köszönöm!!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

  

2 órája írta Hobkins:

Nem tudom, miért ragaszkodsz ennyire ehhez a DAW-hoz, még a neten se találtam róla semmit.

Ne marháskodjatok már! A Sequoia a Samplitude prémium kiadású full extrás szoftvere. Rádiók stb használják világ szerte + anno a Vienna Symphonic Library is ezzel kezdte a több száz sávos orchestra samplingjeit, mikor még a ProTools is csak gyerek cipőben járt ennyi sávot nem ismerve. Kb. azért nem emlegetik, mert gigantikus projektekre lett kitalálva. :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 perccel ezelőtt írta djuice:

  

Ne marháskodjatok már! A Sequoia a Samplitude prémium kiadású full extrás szoftvere. Rádiók stb használják világ szerte + anno a Vienna Symphonic Library is ezzel kezdte a több száz sávos orchestra samplingjeit, mikor még a ProTools is csak gyerek cipőben járt ennyi sávot nem ismerve. Kb. azért nem emlegetik, mert gigantikus projektekre lett kitalálva. :) 

Hát sorry, de beírtama nevét és valami egészen más dolgot dobott ki a net. Valami fa ápolót vagy mi a picsát 😄 Most, hogy Wolf kolléga linket is mutatott a közel 3000 euros árral, így már látom, hogy nem piti pite. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 perccel ezelőtt írta djuice:

  

Ne marháskodjatok már! A Sequoia a Samplitude prémium kiadású full extrás szoftvere. Rádiók stb használják világ szerte + anno a Vienna Symphonic Library is ezzel kezdte a több száz sávos orchestra samplingjeit, mikor még a ProTools is csak gyerek cipőben járt ennyi sávot nem ismerve. Kb. azért nem emlegetik, mert gigantikus projektekre lett kitalálva. :) 

Na, ez jó hír :), bár nekem egy igen régi verzió (V7.22) van meg, valószínűsítem.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 perccel ezelőtt írta xinu:

Ehhez képest a reaper tud "midi hang újratriggerelése" funkciót míg a sequoia nem. 

Való igaz, hogy a Sequoia/Samplitude eleinte nem is tartalmazott midi protokollt, arra ott volt a klyúbéz. Tényleg inkább a sok sávos audió felvételre koncentráltak ennél. Én nézegettem anno, de nekem túl bonyolult volt, meg amire nekem kellett arra egy Soundforge is tök elég volt... Nem kellett az ágyú verebet lőni vagy még inkább muslincát. 😄

Link to comment
Share on other sites

  • 0
19 órája írta wolf:

Egy próbát megérhet pl. a már itt a fórumon ajánlott Studio One 4 Prime, mivel ingyenes, aztán idővel eldöntheted, hogy merre tovább.

A Studio One Prime ingyenessége abban mutatkozik, hogy nem lehet bele külső plugineket telepíteni. Csak a saját, beépített pluginjei játszanak. MIDI és AUDIO sávban bőven tud annyit hogy lehessen benne zenét csinálni, külső vasakat meghajtani, vagy audióban felvenni őket... No meg van sok saját hangszere, dobgépe és effektje is. Szóval totál hobbihoz totál elég (nekem/szerintem), de akkor érdemes nekiállni a telepítésnek, ha nem akarsz külső plugint használni.

A Komplete hangkártyához nem járt valami alap DAW? Ha már jártak hozzá pluginek, valamit csak adtak hozzá.

Én Cubase Elements-et használok, mert ingyen adták a Yamaha szintimhez. Bőőőven elegendő AUDIO (48) és MIDI (64) sávot tud kezelni, ahogy bőven elegendő vst plugin sávot (24) is és külső plugineket is enged telepíteni.

Szerintem ez a legolcsóbb alternatíva manapság otthoni zenéléshez ha tiszta, univerzális és 64 Bites zeneszerkesztőt szeretnénk 64 Bites WIN-hez és a jelenleg elérhető pluginekhez.

Szerkesztette Koródi Csaba
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
6 órája írta Koródi Csaba:

A Studio One Prime ingyenessége abban mutatkozik, hogy nem lehet bele külső plugineket telepíteni. Csak a saját, beépített pluginjei játszanak. 

Kíváncsiságból tegnap letöltöttem én is, és csak utólag jöttem rá arra, amit írtál. Ígéretesnek tűnt, hogy legyen a laptopomon is egy 64 bites DAW (eLicenser dugdosás nélkül) amivel gond nélkül tudok pár sávval dolgozni. De ez eléggé gyengepontja, mert a megszokott VST-ket nem tudom használni így. Audió felvételre persze ettől még teljesen jó. Bár a beépített plug-injei közül sem tudtam INSERT-be rakni egy darabot sem, mindig azt írja, hogy nincs telepítve... Végülis nem fontos, csak gondoltam kipróbálom mennyire jó minőségűek.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Köszönöm a tippet, meggondolom a Cubase elementset, mert kezdek besokallni ettől a régi Sequoia-tól. Nyilván béna vagyok, meg rég csináltam, de egyre többminden nem megy. A Studio one prime-al kapcsolatban annyi történt, hogy ha elindítom bármelyik plugint abból, akkor lefagy a Sequoia. (a PC biztos, hogy bírja, a daw nem, valamiért)

Azért lesz muszáj ezzel megcsinálnom a munkát, mert azzal meg végképp nem vagyok tisztában, hogy 20-30 sávos számokat, hogyan lehet átrakni a Cubase-be. Ha csak export-import, akkor végül is lehet, hogy megróbálom. Másrészt nagyon kézre esik már ez a szoftver, editálás, keverés szempontjából.

Abban szeretnék még segítséget kérni Tőletek, hogy mi a véleményetek arról, hogy midizéshez egy vst intruments-et ha lát a daw, akkor miért nem szólal meg a hangszer? Ha dawon kívül megnyitom a hangszert, akkor szól. Dawon belül rárakom egy sávra a plugint és csend. Megynyitom a hangszer editorját és nem szól. Csinálok néhány hangot a midi object-ben, rárakom a sávra a plugint/hangszert és nem szól. Mit nem állítok be vajon, hogy nem szólal meg?

Szerkesztette M Peti
Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta M Peti:

A Studio one prime-al kapcsolatban annyi történt, hogy ha elindítom bármelyik plugint abból, akkor lefagy a Sequoia.

Ezt a mondatot én nem tudom értelmezni.

20-30 sávot átrakni? Ezt úgy lehet, mintha elküldenéd valakinek (aki akármilyen DAW-al dolgozik). Nem a projektet, hanem a sávokat kell kiexportálni, méghozzá mindenféle változtatás nélkül, azaz az összes plugin kikapcs, és a hangerő is eredeti legyen. Ha el van cseszve (pl halk), akkor is. Érdemes úgy csinálni, hogy minden track egyforma hosszú legyen, a tartalom elején és végén is hagyva egy kis levegőt, így senkinek nem okoz gondot, hogy az a két beütés hol lesz a dalban. Bájtra egyforma méretű fájlokat kell kapnod. Érdemes még a nevekre is odafigyelni. Jó példa erre a Mikrofonteszt! melléklete.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2020. 04. 11. at 9:26 írta Koródi Csaba:

A Studio One Prime ingyenessége abban mutatkozik, hogy nem lehet bele külső plugineket telepíteni. Csak a saját, beépített pluginjei játszanak. MIDI és AUDIO sávban bőven tud annyit hogy lehessen benne zenét csinálni, külső vasakat meghajtani, vagy audióban felvenni őket... No meg van sok saját hangszere, dobgépe és effektje is. Szóval totál hobbihoz totál elég (nekem/szerintem), de akkor érdemes nekiállni a telepítésnek, ha nem akarsz külső plugint használni.

A Komplete hangkártyához nem járt valami alap DAW? Ha már jártak hozzá pluginek, valamit csak adtak hozzá.

Én Cubase Elements-et használok, mert ingyen adták a Yamaha szintimhez. Bőőőven elegendő AUDIO (48) és MIDI (64) sávot tud kezelni, ahogy bőven elegendő vst plugin sávot (24) is és külső plugineket is enged telepíteni.

Szerintem ez a legolcsóbb alternatíva manapság otthoni zenéléshez ha tiszta, univerzális és 64 Bites zeneszerkesztőt szeretnénk 64 Bites WIN-hez és a jelenleg elérhető pluginekhez.

Próbálom kideríteni, hogy kiadjak-e pénzt az elementsre, és találtam egy oldalt, ahol azt írja, hogy az elementsnél "number of included MIDI effect plugins = 0". Az oldal alján írja a táblázatban.

Ez szerinted azt jelenti, hogy egyáltalán nem tudom effektezni a midi sávokat, vagy csak azt, hogy magában a szoftverben nincs beépített plugin? Vagyis utólag telepített pluginnal tudom effetezni a midi sávokat.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 órája írta M Peti:

Ez szerinted azt jelenti, hogy egyáltalán nem tudom effektezni a midi sávokat, vagy csak azt, hogy magában a szoftverben nincs beépített plugin? Vagyis utólag telepített pluginnal tudom effetezni a midi sávokat.

Nem tudom biztosan, de a leírás arra utal, hogy nem tartalmazza, de attól még talán telepíthető... nem tudom.
De őszintén szólva nem tudom, hogy milyen MIDI plugin-re lenne szükségem egy MIDI track-en. Maximum AutoPan.

Kérdés, hogy egyformán értelmezzük-e mindhárman (Te, én és a gyártó). A MIDI sávok lehetnek VST hangszerek, vagy MIDI kimenet külső vasra.

Ha arra gondolsz, hogy egy külső vasat akarsz meghajtani a MIDI sávval és azon MIDI effekteket alkalmazni (ami nem tudom mi, Auto Pan? vagy valami randomizáció? transzponálás?), akkor ezt nem tartalmazza az Elements csomag alapból.

De ha arra gondolsz, hogy a MIDI sávod egy VST hangszert hajt meg, akkor azon minden effekt alkalmazható ami gyárilag a programban van, meg amit már Te telepítettél.

Szóval ha attól tartasz, hogy az Elemets-en belül nem tudod a VST hangszer sávodat effektezni, akkor ne aggódj, nem erről szól az a nullás szám.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 perccel ezelőtt írta Koródi Csaba:

Nem tudom biztosan, de a leírás arra utal, hogy nem tartalmazza, de attól még talán telepíthető... nem tudom.
De őszintén szólva nem tudom, hogy milyen MIDI plugin-re lenne szükségem egy MIDI track-en. Maximum AutoPan.

Kérdés, hogy egyformán értelmezzük-e mindhárman (Te, én és a gyártó). A MIDI sávok lehetnek VST hangszerek, vagy MIDI kimenet külső vasra.

Ha arra gondolsz, hogy egy külső vasat akarsz meghajtani a MIDI sávval és azon MIDI effekteket alkalmazni (ami nem tudom mi, Auto Pan? vagy valami randomizáció? transzponálás?), akkor ezt nem tartalmazza az Elements csomag alapból.

De ha arra gondolsz, hogy a MIDI sávod egy VST hangszert hajt meg, akkor azon minden effekt alkalmazható ami gyárilag a programban van, meg amit már Te telepítettél.

Szóval ha attól tartasz, hogy az Elemets-en belül nem tudod a VST hangszer sávodat effektezni, akkor ne aggódj, nem erről szól az a nullás szám.

Köszönöm!

Tulajdonképpen annyi midizést tervezek, hogy valamilyen akusztikus dob és percussion hangszereim/plugin-jaim legyenek, amit tudok effektezni, ennyi. Nem vagyok egy nagymester a témakörben, de ha jól veszem ki a szavaidból, akkor ez megoldható az elements-szel.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
14 perccel ezelőtt írta M Peti:

Tulajdonképpen annyi midizést tervezek, hogy valamilyen akusztikus dob és percussion hangszereim/plugin-jaim legyenek, amit tudok effektezni, ennyi. Nem vagyok egy nagymester a témakörben, de ha jól veszem ki a szavaidból, akkor ez megoldható az elements-szel.

A MIDI effekt, az a feljátszott MIDI hangjegyek MIDI üzenetekkel történő módosítása valamiféle algoritmussal, vagyis nem egy csomó eltárolt MIDI üzenettel, hanem valós időben generált algoritmussal. Kevesebb MIDI adat tárolást jelent, illetve irányított ötletekkel (randomizáció stb.) izgalmassá lehet tenni egy régi vasat is akár. Ehhez szerintem "hardcore" felhasználónak kell lenni spéci igényekkel, és egy halom külső vassal kell rendelkezni.

Ha jól értem, Te a VST hangszereidre szeretnél AUDIO effektet alkalmazni (Reverb, EQ, Delay, Modulációs effektek, dinamika effektek stb.). Ez pedig tökéletesen alkalmazható az Elements-ben is.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 órája írta Koródi Csaba:

A MIDI effekt, az a feljátszott MIDI hangjegyek MIDI üzenetekkel történő módosítása valamiféle algoritmussal, vagyis nem egy csomó eltárolt MIDI üzenettel, hanem valós időben generált algoritmussal. Kevesebb MIDI adat tárolást jelent, illetve irányított ötletekkel (randomizáció stb.) izgalmassá lehet tenni egy régi vasat is akár. Ehhez szerintem "hardcore" felhasználónak kell lenni spéci igényekkel, és egy halom külső vassal kell rendelkezni.

Ha jól értem, Te a VST hangszereidre szeretnél AUDIO effektet alkalmazni (Reverb, EQ, Delay, Modulációs effektek, dinamika effektek stb.). Ez pedig tökéletesen alkalmazható az Elements-ben is.

Igen, igen, bocsánat, ez a cél, amit utóbb említettél. Épp most találtam meg, hogy van 30 napos free lehetőség az elementsre. Így biztosan kipróbálom. Köszönöm a segítséget!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 órája írta xinu:

legjobb daw a cubase mert az asio-t és a vst-t is a Steinberg feljeszti

Hát csak ennyiért én nem gondolnám annak. Azért szögezzük le, van pár daw ami ugyanúgy implementálja ezeket és kb sokkal kényelmesebben használható mint a kubi. Régi daw meg nyomják a reklámot neki (sok hardverhez ingyen jár Cubase), de azért nem egy világmegváltás szvsz.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
11 órája írta djuice:

Régi daw meg nyomják a reklámot neki (sok hardverhez ingyen jár Cubase), de azért nem egy világmegváltás szvsz.

Szerintem ez már nagyon egyéni megítélés dolga. Én Cubase-en szocializálódtam 10-15 éve. És most 15 év elteltével iPad-en és PC-n is egy ismerős, de modern verziót használhatok belőle. 

Nem vagyok egy számítógép zseni, ezért fontos számomra, hogy tenyeres-talpas, csapongó, zenész mentalitással is kezelhető legyen a program. A Cubase ezt úgy tudja, hogy van benne tartalék tudás is, de nem kell hozzá agysebész diploma 🙂

Tény hogy ingyen kaptam a hangszerrel, de ha most kéne megvennem, akkor a Cubase Element-ért adnék ki 31.900 Ft-ot. 

Szerencsére ingyen ki lehet próbálni, szóval nem zsákbamacska. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
55 perccel ezelőtt írta djuice:

De te Cubasist használsz ipaden Csabi nem? A pc-s Cubase azért elég érdekes tud lenni. Ismerősöm pl. most azzal küzd, hogy látja a win a hangkarit, de inaktív a Cubiban és idáig meg működött! 😞

 

Nekem semmi ilyen jellegű problémám nincs. Ott nem a Cubas-zal lesz baj valószínűleg, hanem a HW driverekkel. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta djuice:

De te Cubasist használsz ipaden Csabi nem? A pc-s Cubase azért elég érdekes tud lenni. Ismerősöm pl. most azzal küzd, hogy látja a win a hangkarit, de inaktív a Cubiban és idáig meg működött! 😞

 

Az iPad-es Cubasist használom régóta, és lassan de biztosan elvezetett odáig hogy használatba vegyem a PC Cubase Elements-emet is. Én munkafolyamattól függően össze-vissza váltogatom hogy éppen mi a hangkarim a PC-n. Néha a Yamaha MX61 hoz-visz minden hangot, néha egy ESI U24XL külső hangkártya, ma pedig a BOSS Micro BR-80-at akasztottam rá hangkártyának.

Zokszó nélkül veszi a lapot a Cubase. Ez az oka annak is például hogy legyűrtem az évtizedes PC undoromat 🙂 Köszönhető ez a Cubase-nek. Ritka pillanat 😉

Szerkesztette Koródi Csaba
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...