Jump to content
Ménemszól.hu

Szakított az Apple az Intellel, saját fejlesztésű processzorokra áll át


djuice

Recommended Posts

1 órája írta Pityu:

sosem volt gond egyikkel sem! Az más kérdés, ha valaki nem ért hozzá.. 😋

Azért azt is mond el Pityu bácsi, hogy neked se ment könnyen az elején, más rakta fel a kexteket, hogy az alma termőre forduljon! 😉

Link to comment
Share on other sites

Nem rakta más a kexteket,  volt egy rutinos srác,  aki segített online,  de semmi varázslat nem volt a dologban.

Jól kell a hardvereket kiválasztani,  a többi már majdnem gyerekjáték.

Nem szabad az első kudarc után feladni,  ahogy sokan teszik,  hogy "szar a hackli",  pedig nagyon nem az.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ON: jo hir ez, mert az arm procikat talan meg apple-nek is sikerul kelloen huvosen tartani... 🔥

Azt persze nem tudom, hogy milyen arm procival akarjak kivaltani mondjuk a mac pro cpu-it, mert olyan arm eddig meg nem szuletett ami kicsit is megkozelitene az igenyelt szamitasi kapacitast. Ertem, hogy skalaris szuperszamitogepekben mar most is alkalmaznak arm architekturat, de ahhoz tobbszazer cpu-t (technikailag SOC-t) kotnek lancba. Nem tudom, hogy az mennyire lesz megoldhato pl egy mac pro fizikai formatumaban.

Nyilvan a hordozhato, vagy a casual juzer szintre boven jok a mai arm-ok, a fogyasztasuk meg paradesan jo, szal hajra! Vegre lesz egy kis nyomas az intelen is.

OFF: a w10 ugyan uzembiztos normal hasznalat soran, az a baj, hogy nem oprendszer hanem bloatware-ekkel tomott spyware. 😛

Link to comment
Share on other sites

18 órája írta djuice:

Az Intelen már most is nyomás van, pl. az AMD részéről konkrétan lenyomás ahogy itt-ott olvasni! :D

azert ez mar igazi nyomas... mar gyakorlatilag senki nem maradt meg mellette

ugy ertem, technologiai nyomas persze volt eddig is, de piaci nyomas nem tarsult melle, ezert ulhettek a seggukon es tarthattak hosszu ebedszuneteket.

Amugy sztem a nagy macikba threadripperek fognak kerulni, bar lehet, hogy tenyleg 20 arm cluster lesz a megoldas 🙂

Szerkesztette DutchFlowers
Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2020. 07. 16. at 19:18 írta xinu:

Vajon ezen az új macen már csak mac futhat majd mint a klasszikus időkben vagy ugyanúgy beengedik a többi os-eket is?

 

Gondolom, hogy ha nem lesz annyira zárt, mint az iOS vonal*, ÉS ha valaki az adott architektúrára buildel op-rendszert, azt fel lehet telepíteni. Nem gondolom, hogy a Microsoft készít Windowst az új procira. Állítólag BootCamp sem lesz pont emiatt, és valahol azt is rebesgették, hogy a virtualizációval sem fogja támogatni az egyéb op.rendszereket; Linuxot, Windowst. (Parallels, VMWare, VirtualBox.)

Alapvetően nem lesz túl sok értelme a MacOS-en kívül más op-rendszert is forszírozni hozzá, mert nem lesz rá app. (Ebből a szempontból az inteles Macek hosszabb távú, jobban kihasználható alternatívát jelentenek, mert végső soron akár Windows, akár Linux is futtatható rajta, ha esetleg valamiért már "nem pálya a MacOS".)

Arra azért nagyon kíváncsi leszek, hogy az első igazi Apple CPU/GPU-s gépek hogyan szerepelnek a sebességtesztekben. Mert a mostani Developer Transition Kitben egy elég "gyenge, visszafogott" A12Z chipes Mac Mini van, és már az is bíztató benchmark eredményeket produkál.

 

* - Ha jól tudom, az iPhone / iPad családra sem fejelsztett senki alternatív op.rendszert. Vagy ha igen, akkor az megmaradt laboratóriumi próbálkozásnak.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 órája írta Bendi:

(Ebből a szempontból az inteles Macek hosszabb távú, jobban kihasználható alternatívát jelentenek, mert végső soron akár Windows, akár Linux is futtatható rajta, ha esetleg valamiért már "nem pálya a MacOS".)

Bele se gondoltam, de tényleg! Pár év múlva, ha jön egy új webes szabvány, már netezni is csak Windowsal fog tudni minden régi MAC, de persze a laptopdídzsék le fogják gyártani hozzá az ideológiát: "Ez a régi MAC OS is 10x jobb, mint a Winfos, net meg nem kell, ugyanis ezt a gépet kizárólag profi dolgokra használom." :D 
 

Link to comment
Share on other sites

7 perccel ezelőtt írta Kilobeat:

net meg nem kell,

Az biza sanszos! Most nyúztam egy 2006-os Mac Minit ismerősnek. Logic Pro 8 futott rajta, de egy nyavaja böngészőt nem lehetett már rá felrakni. Az eredeti Safarija meg pl. a youtubeon egy nagy fehér képernyőt mutatott, úgyhogy még cd archiválásra iTunesal elég, amúgy kuka... 😞

 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

8 órája írta djuice:

Az biza sanszos! Most nyúztam egy 2006-os Mac Minit ismerősnek. Logic Pro 8 futott rajta, de egy nyavaja böngészőt nem lehetett már rá felrakni. Az eredeti Safarija meg pl. a youtubeon egy nagy fehér képernyőt mutatott, úgyhogy még cd archiválásra iTunesal elég, amúgy kuka... 😞

 

Hát igen, ez a baj, h mindent 5-10 évre terveznek és nem mondjuk 50!

 

Link to comment
Share on other sites

5 órája írta xinu:

mindent 5-10 évre terveznek és nem mondjuk 50!

Ok, némi szarkazmus. 🙂

Amúgy bármennyire utálom a winfost, a szintén 2006-os AMD pcmen mai napig megy a w7 (mehetne a w10 is) és normál használatra továbbra is elég + naprakész böngészők stb. vannak rá. Az Appletől megszokott hogy X év után kivéreztetik a régi vasaikat. Persze onnan nézve nincs is gond, akik csak ezeket vásárolják, 3-5 év után önmagát adja a gépcsere már csak presztizsből is. Van rá lóvé, mindenki nyer, legjobban az Apple! 😉

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 órája írta Bendi:

Negyedrészt: aki meg akkora sznob, hogy hitelre vesz Apple cuccokat, mert az "cool", de zsíroskenyeret eszik vízzel, az meg pláne megérdemli! 😄

Ezekre gondoltam. Ismerek ilyet (untesóm). Leejtette az iphone 6-ját, a protektoros kijelző pókhálósra repedt! Az anyjától rögtön ment kunyizni, vettek is részletre 400 ezerért újat!!! De a szobáját 10 éve nincs pénz kifestetni! Mit mondjak? Azért nem minden Maces ilyen... 🙃

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ekkor: 2020. 06. 23. at 21:59 írta Hobkins:

És miért volt baj, ha valaki hackintoshozott? SENKINEK nem ártottak vele. Nem...még az Apple-nek sem.

ez kimeritette a warezolást! szoval de ártottak vele az Applenek. De amugy is egy rakat szar a hackintos pc egy machez képest, részemről csak egy Drága marhaság...

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2020. 07. 24. at 10:10 írta Bendi:

Ez inkább 8-10 év.

Egyrészt:
2011-mid/late iMac (4 mag, 512 SSD, 32 GB RAM) a mai napig mindennapi használatban ArchiCadhez. Igaz, nem a legújabb, 21-eshez, mert a High Sierra a legutolsó hivatalosan supportált OSX.

2012-mid MacBookPro 13" - a Catalina hivatalosan támogatott. 2020-van. Tökéletesen működik.

Másrészt: Aki presztízsből cserélgeti a Macet, az meg is érdemli. (Csakúgy, mint aki presztízsből, vagizásból, sznobizmusból vesz iPhone-t.)

Harmadrészt meg: senkinek semmi köze ahhoz, hogy kinek mennyi pénze van és mire költi. Ha akar, évente új AMG Mercit vesz, yachtot, luxus villát. Vagy (és) Macet! 😄

Negyedrészt: aki meg akkora sznob, hogy hitelre vesz Apple cuccokat, mert az "cool", de zsíroskenyeret eszik vízzel, az meg pláne megérdemli! 😄

Pontosan, én is használok a mai napig audiora egy 2011 iMacet. Fullos és 2 monitorral,  emellett az ugyanilyen paraméterekkel bíro Sony laptopom egy használhatattlan őskövületté vált!

 a hitelre vásárlást meg soha nem értettem, Kitermelem hogy megvegyem. nem kell hitel. Ha meg nem megy jól a termelés arra amire szánom a pénzem egy részét akkor  vagy várok vagy átmenetileg kompromisszumot kötök és mondjuk egy régebbit használok egy termékből..   

Nem mindig van szükség minden hardwerből naprakészt használni! 

 

Link to comment
Share on other sites

9 órája írta ZizicsFantaLászló:

De amugy is egy rakat szar a hackintos pc egy machez képest, részemről csak egy Drága marhaság...

Azért ha az eredeti Mackel azonos hardverből válogatták össze, nem volt azzal gond állítólag hogy egy kicsit védjem is. Sőt ma már AMD-n is mennek ezek. Inkább az Apple feeling hiányzik mellőle külcsínre... 🙂 

Szerkesztette djuice
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 perccel ezelőtt írta djuice:

Azért ha az eredeti Mackel azonos hardverből válogatták össze, nem volt azzal gond állítólag hogy egy kicsit védjem is. Sőt ma már AMD-n is mennek ezek. Inkább az Apple feeling hiányzik mellőle külcsínre... 🙂 

Jó pár hazai stúdióban használnak hackintost gond nélkül. 

Link to comment
Share on other sites

A hackintosh érdekes történet. Úgy sejtem, hogy elég sokan, akik kipróbálták, és sokáig használták, tovább léptek egy igazi Mac felé. Ezzel az Apple nyert jópár vevőt. Valószínűleg ezért nem lép fel a “hobbi hackintoshozók” ellen túl szigorúan. Viszont az “ipari szintű klónozást” megpróbálta ellehetetleníteni, valamekkora sikerrel.

Az Apple Mac gépek eléggé elterjedtek a “PC-s” világban. (A Mac is “csak” egy PC ;) ) Lehet, hogy ez a hackintosh nélkül nem lett volna ilyen arányú. Kíváncsi leszek, hogy a Silicon chipre váltás nem okoz-e visszaesést. Ugyanis ezzel a Mac gépek azt az előnyüket veszítik el, hogy minden gond nélkül futtathattak Windowst. (Azt már csak halkan teszem hozzá, hogy ezzel megszabadulnak azoktól a sznoboktól, akik megvették az almás gépet vagizásból, de a következő percben Windowst telepítettek rá, és azzal használták... JAJJJJJJJ :) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2020. 07. 22. at 23:05 írta djuice:

Az biza sanszos! Most nyúztam egy 2006-os Mac Minit ismerősnek. Logic Pro 8 futott rajta, de egy nyavaja böngészőt nem lehetett már rá felrakni. Az eredeti Safarija meg pl. a youtubeon egy nagy fehér képernyőt mutatott, úgyhogy még cd archiválásra iTunesal elég, amúgy kuka... 😞

 

Ubuntu! Azzal még pár évig elmegy

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ekkor: 2020. 08. 15. at 14:05 írta Bendi:

 sznoboktól, akik megvették az almás gépet vagizásból, de a következő percben Windowst telepítettek rá, és azzal használták... JAJJJJJJJ :) )

ARM-ra is van Windows... csak szolok.

De nem emiatt jottem ide, hanem, mert vegre kezdenek befutni az elso benchmark-ok az M1-rol, ami tenyleg eleg potens kis lapka (lasd videot lentebb). Viszont a legviccesebb olvasata a dolognak (nekem legalabbis), hogy eddig mindenhol, minden almarajongo kategorikusan tagadta, hogy az alma gepek hohaztartasa szuboptimalis lenne (lasd thermal throttling), az alanti videoban a jokepu, fiatal es kelloen szines srac (aki a biztonsag kedveert tobbszor is imara kulcsolja a kezet :D )  mar ugy beszel a "regebbi" almak par masodpercen belul bekovetkezo throttling-jarol, mint ezer eves koztudomasu evidenciarol. Hogy valtozik a vilag! :) Nyilvan az aktiv hutest mellozo M1-ek is eljutnak azert a throttling pontra (a tesztelo eredmenyei szerint 8-9 perc alatt), de ez valoban nagy elorelepes, ami azert annyira nem meglepo, hiszen az ARM architektura mar a kezdetektol a hihetetlen energia-hatekonysagarol ismeretes,

A masik (szamomra) nevetseges aspektusa a videonak a szokasos apple bullshit marketing ujboli leleplezese: 3.5x gyorsabb. Aha... Hat ezt sajnos nem latom.

Az elcelodesem ellenere amugy hordozhato gepekbe, meg akar a minibe, sot imac-be teljesen jo kis lapka az M1, hajra, hajra! Komolyabb munkaallomasok teren viszont... Nekem az az erzesem, hogy, mivel azt ugysem veszik tonnaszam az emberek, az apple vagy egyszeruen kivonul arrol a piacrol, vagy 10-20-100 db M1-bol epitett skalaris rendszereket fognak epiteni. Majd meglatjuk.

Nade akkor itt az igert video, amint lesz LTT video is, azt is belinkelem majd.

 

Szerkesztette DutchFlowers
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Na, LTT teszt meg azota sincsen... gondolom Anthony probalja megfejteni, hogy hol van a trukk, es ismerve ot meg is fogja, mert van 1-2 tenyleg hajmereszto (es a fizikanak enyhen ellentmondo) dolog az M1-es macikkal kapcsolatban.

Addig is itt egy zeneszeket erdekelheto video, hogy milyen teljesitmenyt nyujt(?) a kis ujonc Logic alatt. Eleg arcleejto. Es vegulis a 2014-es minihez kepest megvan a 3.5x sebesseg kulonbseg latszolag. A video szerint a projectben tobb mint 1000 plugin fut egy 8GB RAM-mal szerelt gepen, amibol majd' 300 space designer. Es itt nekem most nem is a prociero a feltuno, hanem a RAM, illetve annak hianya. Az SSD-k gyorsak, de annyira nem, hogy feltunes nelkul lehessen swappolni annyi mindent, plane mikozben csillio audio savot olvas a rendszer.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 órája írta DutchFlowers:

Na, LTT teszt meg azota sincsen... gondolom Anthony probalja megfejteni, hogy hol van a trukk, es ismerve ot meg is fogja, mert van 1-2 tenyleg hajmereszto (es a fizikanak enyhen ellentmondo) dolog az M1-es macikkal kapcsolatban.

Addig is itt egy zeneszeket erdekelheto video, hogy milyen teljesitmenyt nyujt(?) a kis ujonc Logic alatt. Eleg arcleejto. Es vegulis a 2014-es minihez kepest megvan a 3.5x sebesseg kulonbseg latszolag. A video szerint a projectben tobb mint 1000 plugin fut egy 8GB RAM-mal szerelt gepen, amibol majd' 300 space designer. Es itt nekem most nem is a prociero a feltuno, hanem a RAM, illetve annak hianya. Az SSD-k gyorsak, de annyira nem, hogy feltunes nelkul lehessen swappolni annyi mindent, plane mikozben csillio audio savot olvas a rendszer.

 

Több dolgot tudok elképzelni, ami lehetővé teszi ezt a teljesítményt:

1. Valószínűleg az audio sávok nem egy-az-egyban vannak betöltve, hanem "stream"-elve vannak, megfelelő pufferrel, ami miatt bőven még sok is a 8GB RAM.
2. A Space Designernek nem RAM, hanem nyers processor erő kell, hogy "kiszámolja" a "Space"-nek a "design"-.ját. Tehát ott sem releváns, hogy mennyi a RAM.
3. Igazából az lenne az érdekes, ha mondjuk nem 1.000, de mondjuk 20 Kontakt Plug-in példány futna egyenként 16 "timbre"-vel, tehát kvázi 20 db 16 tagú "banda" zenélne egyidejűleg. Mert ugye ott már nem csak nyers proci erő, hanem bizony a mintáknak RAM is kell. Nekem EZ lenne nagyon érdekes.

Megjegyzés: anno jópár éve készítettem egy - sajnos azóta is kísérleti fázisban maradó - multiroom audio lejátszót Mac-re, és bizony egy Mac mini egy két magos Core i3-as kb. 1.5 GHz-es procival 40-50 zenét játszott le mp3 formátumból ennyi darab Audio Unitban párhuzamosan úgy, hogy a CPU terhelés kb 15-20%-os volt.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...