Jump to content
Ménemszól.hu

Szakított az Apple az Intellel, saját fejlesztésű processzorokra áll át


djuice

Recommended Posts

Ekkor: 2020. 11. 27. at 15:15 írta Bendi:

...

1. Ja, ezert irtam, hogy a swappolas nem lehet megoldas (feltunes nelkul).

2. Az konvolucios reverb, rosszul tudom? Azoknak azert tobb RAM kell.

3. Igen, erdekes volna az is, mert...

...

... mert itt most valami van. En az apple elmult kb 15 evet fejcsovalva neztem vegig, de most nagyon bizakodo vagyok. Kulon orom, hogy RISC arkitektura lep oda az Intelnek, ahogy az mar kinezett a keso-80as es 90-es evekben. (ugye nem csak nekem volt "intel outside" matrica a gepemen anno?)

En azert meg varok teszteket, mert egyelore van 1-2 nagyon ellentmondo eredmeny, de egyre optimistabb vagyok. :)

Link to comment
Share on other sites

4 órája írta Bendi:

1. Lesz-e erősebb GPU az M1 mellé - pl. RadeOn 5700XT?
2. Ha az M1-ben duplázzák, négyszerezik a GPU magok számát, eléri-e pl. az 5700XT teljesítéményét?

1. egyelore pletyka szintjen sincs ilyesmirol sajtoertesules

2. Nem valoszinu, de ezt kifejtem...

Mar az elso teszteknel elhangzott, hogy a jatekokat (amik GPU-t igenyelnek) nem erdemes futtatni az M1-en, mert eleg gyengus, az 5600M 20-30%-at kepes kipreselni magabol fps tekinteteben. Ennek ellenere sziguruan BIZONYOS video kodolas/dekodolas, meg bizonyos szintetikus benchmarkokban az 5700XT (kulso) teljesitmenyevel vetekszik. Hat ez nekem nagyon nagy ellentmondas, es azt gyanitom, hogy azon BIZONYOS rutinokat nagyon megtamogattak hardveresen, minden mast meg hagytak a szarban. Pl a RED kamerak igen nepszeruek profi keretek kozott, de az o formatumuk nem tamogatott, es hihetetlen szarul is megy M1-en. Ugyhogy szerintem itt biztosan valami "trukk" van, hogy a reklamozni kivant dolgok, amiket a csillogoszemu almaboj is nyom ezerrel, hozzak a kivant eredmenyt, a tobbi meg le van szarva.

Igazabol az M1-et ennek ellenere is nagy dobasnak erzem, nagy kar, hogy a RAM a csipre van integralva (ertem az elonyet, de latom a hatranyat is), az SSD forrasztva van, es nincs is lehetoseg boviteni... Remelem ezek csak elso generacios gyerekbetegsegek.

Link to comment
Share on other sites

1 órája írta DutchFlowers:

1. egyelore pletyka szintjen sincs ilyesmirol sajtoertesules

2. Nem valoszinu, de ezt kifejtem...

Mar az elso teszteknel elhangzott, hogy a jatekokat (amik GPU-t igenyelnek) nem erdemes futtatni az M1-en, mert eleg gyengus, az 5600M 20-30%-at kepes kipreselni magabol fps tekinteteben. Ennek ellenere sziguruan BIZONYOS video kodolas/dekodolas, meg bizonyos szintetikus benchmarkokban az 5700XT (kulso) teljesitmenyevel vetekszik. Hat ez nekem nagyon nagy ellentmondas, es azt gyanitom, hogy azon BIZONYOS rutinokat nagyon megtamogattak hardveresen, minden mast meg hagytak a szarban. Pl a RED kamerak igen nepszeruek profi keretek kozott, de az o formatumuk nem tamogatott, es hihetetlen szarul is megy M1-en. Ugyhogy szerintem itt biztosan valami "trukk" van, hogy a reklamozni kivant dolgok, amiket a csillogoszemu almaboj is nyom ezerrel, hozzak a kivant eredmenyt, a tobbi meg le van szarva.

Igazabol az M1-et ennek ellenere is nagy dobasnak erzem, nagy kar, hogy a RAM a csipre van integralva (ertem az elonyet, de latom a hatranyat is), az SSD forrasztva van, es nincs is lehetoseg boviteni... Remelem ezek csak elso generacios gyerekbetegsegek.

Az SSD már nagyon régóta forrasztva van az alaplapra, ez már a macbookokban - air, pro - és ha jól tudom, az alap(abb) iMacekben is így van. A RAM macbookokban szintén alaplapra forrasztva van, ezért kell meggondolni kétszer (háromszor), hogy milyen konfigban rendeli meg az ember, mert később nem lehet bővíteni. Ez alapvetően szopás, mert azért az tény, hogy 4-5 évig jól használható egy MacBook, de ha 2-3 évvel tovább szeretnénk gond nélkül(!!) használni, akkor - sajnos - előre ki kell fizetni ennek a gondtalanságnak az árát. (Csak egy példa: a legújabb ArchiCad már min. 16GB, de inkább 32GB RAM-ot igényel... Namármost ha valaki 2 éve vett egy MacBook Prot 8GB RAM-mal, az most "nehéz helyzetben" van. Persze, az is más kérdés, hogy komoly ArchiCad-es munkákat azért az ember inkább iMacen vagy MacPron végez, de alapvetően vannak, akik MacBookon "tolják".)

Link to comment
Share on other sites

Ez most csak találgatás, de általában 90%-ban mindenki netezni használ ma leginkább egy gépet. Arra 8g tökre elég lehet, viszont akkor értelmetlen a cpu izmosítás is.

De nézzük azt, ha vki zenél, videot szerkeszt stb. Oda tényleg karcsú lehet 8g, na de, gondolom én, azok az emberek nem is minimál kiépítésben fognak Mekit venni. Viszont mondom, ez puszta találgatás részemről!

Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta djuice:

Ez most csak találgatás, de általában 90%-ban mindenki netezni használ ma leginkább egy gépet. Arra 8g tökre elég lehet, viszont akkor értelmetlen a cpu izmosítás is.

De nézzük azt, ha vki zenél, videot szerkeszt stb. Oda tényleg karcsú lehet 8g, na de, gondolom én, azok az emberek nem is minimál kiépítésben fognak Mekit venni. Viszont mondom, ez puszta találgatás részemről!

Igazából az az érdekes kérdés, hogy az M1-nek jelen formában a korlátja, hogy max 16GB RAM-ot támogat, vagy egyéb ok van mögötte? Ha meg tudják oldani, hogy akár 64GB-ot is támogasson, akkor azért már elég érdekes lesz a történet.

Amúgy pl. XCode-os fejlesztésre bőségesen elegendő bármelyik új M1 mac 16GB RAM-mal. Sőt, alapvetően nem túl extrém audió projektekhez (50-100 track) szintén elég. Úgy sejtem, hogy elsősorban a komolyabb videóval kapcsolatos projektekhez kell majd tengernyi RAM. (pl. MotionVFX 3D-s grafikákhoz, mindenféle szofisztikált videó effektekhez, plug-inekhez...) (Az M1-nél ugye nincs külön Videó RAM, hanem osztozik az alap memórián minden, a videó is.)

Szerintem amúgy aki csak netezésre használja, az nem fog macet venni. (Leszámítva a sznobokat, meg a kifelé "kényszermegfelelni" akarókat. Ismerek olyanokat, akik megvették a MacBook Airt, mert az olyan cool, aztán azzal a mozdulattal már ment is fel a BootCamppel a Windows. És csak azt használja.)

Link to comment
Share on other sites

4 órája írta Bendi:

Szerintem amúgy aki csak netezésre használja, az nem fog macet venni.

Hát, sokan sokfélék. Ismerek olyan csajt, akinek az első számítógépe is már egy Mini volt x éve, tinédzserként, most meg nyilván Macbook stb. Semmi extrát nem csinál rajtuk, csak valahogy ez jött be neki, ez tetszett meg.
Használt Minik közt is rengetegen vannak, akik azért vették meg, mert kicsi mint egy könyv, nem zúg, észre se venni, de pl. megunták, eladják...
Egy zenész ismerősöm, aki mondjuk ehte win függő, pont ilyen Mini láttán döntött úgy, hogy pont ilyen apróság kell neki, amit berakhat a szekrénybe, hogy ne rontsa a szoba látképét és méginkább csend legyen tőle. :) 
Szóval legtöbbször, a régi hagyományos susogó torony gépek ma már nem is trendik ilyenek miatt szerintem. Viszont a döntés kérdésében még mindig az ár dominál legtöbbször, úgyhogy Mekit tényleg csak az fog idehaza venni, aki tehetősebb vagy elkötelezett iránta. A dolog szempontjából nyilván az újdonsággal, korszerűbb dolgokkal nyer a fogyasztói társadalom is.
A kérdés tényleg az, hogy a platformváltással mennyit fog esni a régi Mekik használtpiaci értéke esetleg.

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

31 perccel ezelőtt írta djuice:

A kérdés tényleg az, hogy a platformváltással mennyit fog esni a régi Mekik használtpiaci értéke esetleg.

Na igen, ez egy érdekes kérdés. Valószínűleg aki most vesz inteles macet, annak úgy kell kalkulálnia, hogy használja, amíg "mozog", esetleg amíg van rá frissítés (vagy még utána 1-2 évig, amíg még a szoftverek támogatják a platformot), vagy csak nagyon nyomott áron fogja tudni eladni 4-5 év múlva.
Elvileg még 2 évig lesz újabb inteles Mac verzió, és azután még 3-4 évig kapnak frissítést. 
A mostani "vintage"-esítés alapján az jósolható, hogy kb 6-7 évig lesz támogatás / OS frissítés a 2020-as Macekre, tehát legalább 2026-is nem fognak "elavulni".

Azért egy idén megvett i9-es 10magos, 128GB-os, 5700XT GPU-s, 1TB SSD-s iMac elég sokáig "frankó" gép lesz, ráadásul ha esetleg végleg nem kap már MacOS frissítést, és a szoftverek is "kikopnak" róla - mondjuk úgy 8-9- év múlva -, akkor még mindig lehet Linuxot, vagy - horribile dictu - Windowst telepíteni rá. Bár ha azt nézem, hogy egy 2011 végi iMac - 4 magos Core i5 proci, 32GB RAM, 512GB SSD + 512GB HDD -, a mai napig teljesen rendben működik, "csak" annyi kellemetlenség van vele, hogy a - ha jól rémlik - 10.13-as volt az utolsó rendszer, amit megkapott, ezért az újabb szoftverek már nem futnak rajta, de a legutolsó konfig a mai napig tökéletesen üzemel, akkor mondhatjuk, hogy nagyjából 10-12 évig nem lesz nagy gond - 8-9 évig meg semmilyen - a legutolsó inteles Macekkel. Csak nem "beruházási" céllal kell venni. (Vagy ha így gondol rá valaki, akkor le kell jegelni 50-60 évre, és akkor egy árverésen lehet, hogy millió dollárt lehet kérni egy hibátlan, működő példányért :D)

 

Link to comment
Share on other sites

Egy wintel felhasználónál is kb. 4-5-6 év egy csere, pláne ha gamer arc, akkor 2-3! És amilyen suskákat kitolnak ott az ablakon vga-ra, alaplapra, gamer házra stb. még lehet hogy összesítésben többe van mint egy Mac 6-8 év alatt... 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

6 órája írta djuice:

Egy wintel felhasználónál is kb. 4-5-6 év egy csere, pláne ha gamer arc, akkor 2-3! És amilyen suskákat kitolnak ott az ablakon vga-ra, alaplapra, gamer házra stb. még lehet hogy összesítésben többe van mint egy Mac 6-8 év alatt... 

Ez is igaz, persze, de ha átlagos felhasználásra gondolunk - net, office, tartalom fogyasztás, esetleg valamiféle fejlesztői munka -, akkor azért pl. ma egy 5-6 évvel ezelőtti CSÚCS pc simán "elviszi a boltot". A gamer az egy teljesen más kategória, oda sajnos szinte félévente a legütősebb cuccot kell betolni... Óriási veszteségekkel. Pont amiatt, hogy ennyire gyorsan avul el "erkölcsileg" a vas.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Igen, 50-60-ból bruttóból is azért ma már megvehető egy átlag irodai tudású gép, de 80-100-ból biztosan, notebook is akár. Ha a 3 éves 0-ra amortizálódást nézzük, az 10 év alatt pl. 300 pénz.

300-ból milyen jobb/rosszabb teljesítményű Mac vehető esetleg, ami eltarthat 10 évig?
(Mondjuk Mackbook Airt szoktak akcióban ennyiért reklámozni, amiről én is tudok. Nem tudom az egy átlagos, alap, 3 évente lecserélt notebookhoz képest mennyivel jobb/rosszabb? Van tippem, még ha nem is 3x ér többet.) :) 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

Ez mindig érdekes kérdés, hogy ténylegesen mennyivel drágább.

Legfontosabb: nézzük meg, hogy az USÁban mennyibe kerül a legolcsóbb brand notebook - HP, Lenovo, Microsoft ... - és ahhoz hasonlítsuk, ne a "dzsunka notebook"-okhoz.
A legolcsóbb Air 999USD, egy alap Microsoft Surface gyakorlatilag ugyanennyi Amazon.com-on éppen most 850USD. 8GB RAM, 128GB SSD. Tehát nem 2-3-szor annyi, de még csak nem is másfélszer. A Lenovo legolcsóbbja 660USD. Itt mondjuk éppen elcsíptük a másfélszeres árat.

Továbbá:
Egyrészről vegyük azt, hogy ingyenes az Op.Rendszer - igen, a Windows is ingyen jár ezekhet a brand notebookokhoz, valóban - de itt "örök életére" ingyenes lesz minden frissítés *-, és "alapkiépítésben" olyan appokat kap az ember, amik TÉNYLEG alkalmasak a felhasználók 95%-ánál érdemi "munkára". A NotePad-Pages-Numbers kombó és a GarageBand plusz iMovie tényleg használható appok, nem agyonkorlátozott, semmire nem jó "shareware-ek, malware"-ek :D

Másrészt ha azt nézzük, hogy a Logic Pro X és a Final Cut Pro X harmada negyede annyiba kerül, mint a "független fejlesztők" hasonló appjai - és a megjelenésük óta ingyen jön mindkettőhöz minden frissítés (!) -, akkor már itt is van egy nagy árnyereség. (És hát persze, tudom, sokan mondják, hogy a Final Cut Pro X az sehol nincs a többiekhez képest, de ettől még ez nem igaz. Lehet keresgélni a neten. Tény, hogy a megjelenésekor sokan átkozták. De azóta visszakapaszkodott a megfelelő helyre / polcra. A Logic Pro X pedig - szerencsére - alapvetően mindig megőrizte, és a mai napig őrzi a renoméját.)

De alapvetően ha feljebb megyünk a kategóriákban, akkor tovább csökken ez a különbség. A HP EliteBookok bizony 2-3ezer USD-be kerülnek, a Lenovo hasonló kaliberű gépei is ennyi körül játszanak. Tehát mondhatjuk, hogy a MacBook Pro alapvetően partiban van brand hasonló kategóriájú gépekkel.

Persze, biztosan lehet Tescoban venni noname asztali PC-t, aminek a paraméterei versenyben vannak mondjuk a legolcsóbb MacBook Pro paramétereivel. És az is igaz - minden irónia nélkül!! - hogy az átlag alap felhasználónak tökéletesen elég az. (Komolyan nem ironizálok! Nagyon sok embernek tökéletes választás a Dacia Lobby, és tényleg nincs vele semmi baj. Még is van kereslet az Audir A1-re, Mazda 3-asra, BMW-180-ra, Toyota Yarisra ...  )

De valahogy még is mindig előjön ez, hogy "Hú, de mennyivel drágább a mac!".

 

* - De Facto a Windows 10 ingyenes azoknak, akiknek van érvényes Windows 7 vagy Windows 8 kulcsa. Ez nem publikált feature, de így működik. Ráadásul nem is kell fenn lennie a 7-esnek, vagy a 8-asnak. Elég a friss telepítéskor az eredeti kulcsot megadni, ezzel aktiválható a Win10. De alapvetően ez nem hivatalos, tehát jelenleg az a hiivatalos felállás, hogy a Windows 10 fizetős szoftver. Ezzel együtt nagyon úgy néz ki, hogy a Microsoft ingyenessé teszi a Windowst, és az azon futó alkalmazásokkal fog pénzt keresni.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 órája írta power32:

Amikor azt írja valaki, hogy 3x annyiba kerül a mac mint egy pc, de nem tud 3x annyit, akkor kérdem én, hogy a patek philippe boltban miért nem mondja az illető, hogy a casio sokkal olcsóbb és az is csak az időt mutatja 😄

Tökéletes hasonlat ami rámutat, hogy az Almát divatból és menőzésből vettétek. 
Nem tudom miért kell erőlködni, senki sem vitatja, hogy egy Starbucksban ha Mac-et villantasz rádkacsintanak, de ha Asus-t akkor megköpködnek.

Link to comment
Share on other sites

11 órája írta Kilobeat:

Tökéletes hasonlat ami rámutat, hogy az Almát divatból és menőzésből vettétek. 
Nem tudom miért kell erőlködni, senki sem vitatja, hogy egy Starbucksban ha Mac-et villantasz rádkacsintanak, de ha Asus-t akkor megköpködnek.

1. Nem járok Starbucksba, meg más "menő" helyekre.
2. Nem vágyok ismeretlen "senkik" elismerésére, nyilvánosan SOHA nem veszem elő a Macet. Dolgozom rajta, nem vagizom.
3. Napi szinten dolgozom Windowson IS. SEMMI rosszat nem mondtam a Windowsra.
4. A postod tökéletes példája annak, hogy mennyire egybitesen, sztereotip módon, hogy ne írjam, ostobán ítélsz meg mindenkit, aki - mindegy, milyen okból - Macet, iPhone-t használ.

Link to comment
Share on other sites

Néha belepillantok ebbe a fórumba, de komolyan mondom -  ami itt folyik hosszú oldalakon keresztül, az a teljes vicc kategória fejezetét maxolja ki, de durván. ;-)

Felelőssegteljes felnőtt emberek azon vitatkoznak hogy a Mac vagy a PC a "klafább" ! Az ilyen vitákból azért már olyan ált.isk. felső tagozat vége felé fel kéne jönni. - Van itt minden a Starbucksban villantó mekesektől kezdve a csóró PC-sekig mindenféle formátum. Megéri, nem éri meg, 5x annyiba kerül de szarabb, nem! drágább és jobb, lefagy a winfos, szar a hackintosh, te mekezel? Sznob ge*ci vagy! Winfost használsz zenéééreeee? Buzievagy haveeeer.......?

ÁÁhhh- agyrém!

Most őszintén: Nem kurvára mindegy hogy ki milyen géppel dolgozik banyek??? Mindenki olyan platformot használ amilyet akar, szeret, megszokott stb....stb.... Általában mindig a végeredmény számít, a munka végterméke, legyen az egy fasza zene, egy jó vidi, egy adatbázis, egy weboldal, valamilyen App, akármi...(Ezekről pedig nem nagyon lehet hallani az itt kommentelők nagy részétől)

Teljesen mindegy  mi-min készül!!!! Na csak ennyit szerettem volna hozzáröfögni!

Csumpedli!

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 órája írta Bendi:

wall of text

Nem. Az inteles idok nagyszeru lehetoseget biztositottak, hogy meg lehessen bizonyosodni az apple arazasi strategiajarol. Nem az alapgepek ara volt elszallva, azok csak premium gepek, premium aron, fer biznisz. Hanem az upgrade opciok... amik a normal minosegi piaci ar felett voltak rendre, nem kicsit. Marpedig ha (ex-has) 64GB DDR4 markazott RAM 200-300 euro, akkor a maciban miert 1000+? A szamok hozzavetolegesek, de a lenyeg remelem atmegy.

Nyilvan az M1 architekturaval mindez idejetmult kerdesse valik, hiszen a csipre integralt RAM arat nem lehet csakugy hipp-hopp osszevetni egy off-the-shelf komponens araval, de a "sztereotipia" miszerint az apple tularaz nem (volt) alaptalan.

49 perccel ezelőtt írta AAkos:

...

Valoszinuleg genetikailag van az emberbe egetve ez a fajta mentalitas. Anno a c64-plus4 haboru zajlott, esetleg c64-spectrum, aztan jott az amiga-atari, aztan a world vs intel, most meg a mac vs pc megy, bar igazabol ment az mar a 80as evekben is, es nem csak tulajdonosok kozott, hanem konkret marketing szintjen is.

Tudod, ha valakivel kozos a rajongasod targya az valamennyire osszekovacsol benneteket, de ha kozos a gyuloletetek targya, na, annal szorosabb kapocs nehezen elkepzelheto. Erre millioszam lehetne hozni peldat a multbol, a jelenbol, es sajnos valoszinuleg a jovobol is. 😕

Link to comment
Share on other sites

2 órája írta AAkos:

Néha belepillantok ebbe a fórumba, de komolyan mondom -  ami itt folyik hosszú oldalakon keresztül, az a teljes vicc kategória fejezetét maxolja ki, de durván. 😉

Felelőssegteljes felnőtt emberek azon vitatkoznak hogy a Mac vagy a PC a "klafább" ! Az ilyen vitákból azért már olyan ált.isk. felső tagozat vége felé fel kéne jönni. - Van itt minden a Starbucksban villantó mekesektől kezdve a csóró PC-sekig mindenféle formátum. Megéri, nem éri meg, 5x annyiba kerül de szarabb, nem! drágább és jobb, lefagy a winfos, szar a hackintosh, te mekezel? Sznob ge*ci vagy! Winfost használsz zenéééreeee? Buzievagy haveeeer.......?

ÁÁhhh- agyrém!

Most őszintén: Nem kurvára mindegy hogy ki milyen géppel dolgozik banyek??? Mindenki olyan platformot használ amilyet akar, szeret, megszokott stb....stb.... Általában mindig a végeredmény számít, a munka végterméke, legyen az egy fasza zene, egy jó vidi, egy adatbázis, egy weboldal, valamilyen App, akármi...(Ezekről pedig nem nagyon lehet hallani az itt kommentelők nagy részétől)

Teljesen mindegy  mi-min készül!!!! Na csak ennyit szerettem volna hozzáröfögni!

Csumpedli!

Enged már meg, hogy had szórakozzak azon amikor valaki egy Casio-Rolex hasonlattal akarja megmagyarázni, hogy miért a csóró prolik elérhető luxusát kergeti! :D 
A mindenben pozitív, mindenben középreálló modoros műbudhizmusod is hasonlóan vicces, hiszen látszólag mindenen felülemelkedő, de valójában legalja trollkodás.
Én is trollkodok, de legalább őszíntén. 
Bocs. 

Link to comment
Share on other sites

20 órája írta Kilobeat:

Tökéletes hasonlat ami rámutat, hogy az Almát divatból és menőzésből vettétek. 
Nem tudom miért kell erőlködni, senki sem vitatja, hogy egy Starbucksban ha Mac-et villantasz rádkacsintanak, de ha Asus-t akkor megköpködnek.

Menőzni inkább a stílussal lehet, de ahhoz nem pénz kell, hanem egyéniségnek lenni 🙂 Nyilvános helyen nem veszünk elő laptopot, ahogy a kocsikulcsot sem tesszük az asztalra, csak bunkóéknál divat 😄

 

Link to comment
Share on other sites

1 órával ezelőtt írta power32:

Nyilvános helyen nem veszünk elő laptopot

Aztamindenit! Hát a cigány soron ne is, mert még eltűnik! :) 

Sztem más oldalról meg már rég elmúltak azok az idők, mikor a susogós jogingos managerek kikönyököltek a merdzsó tetejére a jobb térerő miatt az utcán az első mobtelcsijükkel a 90-es években, és feltűnési viszketegségnek hitte az átlag utca embere vagy mikor mindenki megbámult egy Audit mondjuk a sok Trabant, Moszkvics között anno.
Pont ma, mikor 15-16 éves tinik sétálgatnak az utcán fél milkós iphonokkal, számodra szégyen volna mondjuk egy laptopot bárhol elővenni??? :D Főleg hogy ma a mobil net is teljesen bevett, a fél világ dolgozik vonaton, repülőn, reptéren stb. vagy szórakozik, tölti az idejét. Ebbe sznobságot a mai világban belelátni pont olyan, mint ha azért tüntetnél, hogy a nők ne hordhassanak nadrágot, mint x 100 éve. Na jó... csak hirtelen elkezdtem meglepődni ilyen reakciókon. :) 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

Én csak annyit adnék hozzá, h azért nem érdemes milliókat költeni számítógépre mert nem szolgál ki a holtodig! Tehát nem tudsz olyat venni aminél ne lenne jobb holnap! Ezért tulajdonképpen sosem érdemes vásárolni újat () csak ha muszáj mert ha minden évben vársz még 1 évet akkor még x%-kal kapsz jobbat. De ez alapján nem tudsz "ultimate" gépet venni!

Én az 1. stúdiós pc-met 2004-ben vettem és 2003-as modell volt és bírta 2013-ig. Ez került 500k-ba! Utána 2015-ben vettem egy 2010-est és még midnig jó sőt legalább 4-5 évig még akarom használni! És én ezért a pc-ért - igaz használtan - csak 100k ft-ot költöttem! Igaz nem a legerősebb volt de célnak jó.
Sok mindenre érvényes ez a tervezett elavulás de a számítástechnikára a legjobban. Ezért minek beruházni milliókat ha 100 v. pár száz ezerért kapsz erőset?? Most akár mac akár pc de akkor érne sokat ha nem avulna el, kiszolgálna: megvennéd 30 évesen és 80 éves korodig használni. És ha vki azt gondolja ez csak elmélet az téved! Alessandro Cortini olasz zenésznek van egy 1970-es Buchla 200-a. Működik? Működik! A szomszéd városomban van egy 1972-es Chevy impala (amerikai autó) aminek kutya baja, patika állapotú!
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...