Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Compressor vásárlás


Mecks

Kérdés

Sziasztok. Itt mindig nagyon korrekt és értelmes választ kapok tőletek, úgyhogy először is köszönöm, hogy mindig segítőkészek vagytok. 🙂 Szóval gyorsan vázolom mi a szitu. Éneket és rapet rögzítek legtöbbször amihez egy Focusrite isa one előfokot, egy Focusrite scarlett solo hangkártyát és egy Akg c214 mikrofont használok. A kérdésem az hogy meglátásotok szerint érdemes-e vennem egy compressort? Természetesen a vasra gondolok és nem a digitális verziókra. Adna-e többet nekem felvétel során? És milyen compressort ajánlanátok?

Előre is köszönöm szépen! És jó zenélést mindenkinek! 😊 

 

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

  • 0
25 perccel ezelőtt írta Mecks:

Sziasztok. Itt mindig nagyon korrekt és értelmes választ kapok tőletek, úgyhogy először is köszönöm, hogy mindig segítőkészek vagytok. 🙂 Szóval gyorsan vázolom mi a szitu. Éneket és rapet rögzítek legtöbbször amihez egy Focusrite isa one előfokot, egy Focusrite scarlett solo hangkártyát és egy Akg c214 mikrofont használok. A kérdésem az hogy meglátásotok szerint érdemes-e vennem egy compressort? Természetesen a vasra gondolok és nem a digitális verziókra. Adna-e többet nekem felvétel során? És milyen compressort ajánlanátok?

Előre is köszönöm szépen! És jó zenélést mindenkinek! 😊 

 

Szia!

Hát....a hangkártyád nem a legjobb és a mikrofon sem. Nem tudom érdemes-e ilyen lánchoz hozzáadni még valamit. De lássuk csak...mennyi a keret, amit rászánsz? Mert én azt mondom kompresszorból vagy jót, vagy semmilyet. És kérdés az is, hogy mi miatt akarsz vas kompresszort? Nem mindegy a funkció betöltése sem, mert lehet, hogy ITB-ben olcsóbban kijössz egy jó pluginnal. De lássuk először a költségvetést és a célt :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Több probléma is van, és a kérdés is nagyon összetett. Szerintem a kérdező a meglévő felvételi láncban a Scarlett előtt képzeli el a dinamika kezelését. (A felvetés egyébként jó.) Adna e többet? Igen. Egyrészt egyszer jól beállítva gyorsítja a munkát, nem kell rettegni hogy "pirosba" megy, másrészt az utómunka is könnyebb. A többi az anyagiaktól függ. De itt meg is állhatunk a számolásban, mert amibe ez kerülne, abból le lehetne cserélni akár az egész felvételi láncot is. Szegény zsebbel gondolkodva egy megoldás: dbx 286s. Én többet nem áldoznék erre.

De még inkább ennyit sem. Mert a gyenge pont a Scarlett. Ha már ISA, nem tudjuk van e benne digit vagy sem, tennék bele. És tennék mögé egy olyan hangkártyát, amin van digit bemenet. Ezzel megoldva az ének nyers felvétele. Hobkins felvetése helyes, ez az éneksáv még utólag jó pluginnal igen jól kezelhető. (Az ISA digit kártyájával pedig kizárod az akármilyen másik hangkártya minőségét.)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
23 perccel ezelőtt írta wolf:

Több probléma is van, és a kérdés is nagyon összetett. Szerintem a kérdező a meglévő felvételi láncban a Scarlett előtt képzeli el a dinamika kezelését. (A felvetés egyébként jó.) Adna e többet? Igen. Egyrészt egyszer jól beállítva gyorsítja a munkát, nem kell rettegni hogy "pirosba" megy, másrészt az utómunka is könnyebb. A többi az anyagiaktól függ. De itt meg is állhatunk a számolásban, mert amibe ez kerülne, abból le lehetne cserélni akár az egész felvételi láncot is. Szegény zsebbel gondolkodva egy megoldás: dbx 286s. Én többet nem áldoznék erre.

De még inkább ennyit sem. Mert a gyenge pont a Scarlett. Ha már ISA, nem tudjuk van e benne digit vagy sem, tennék bele. És tennék mögé egy olyan hangkártyát, amin van digit bemenet. Ezzel megoldva az ének nyers felvétele. Hobkins felvetése helyes, ez az éneksáv még utólag jó pluginnal igen jól kezelhető. (Az ISA digit kártyájával pedig kizárod az akármilyen másik hangkártya minőségét.)

Pontosan erről van itt nagyb@szó. Ha levelingről beszélünk akkor minimum Summit Audio TLA -50, ami újonnan 260. És ebbe a láncba beilleszteni, teljesen feleslegesnek tartaom. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 órája írta wolf:

Több probléma is van, és a kérdés is nagyon összetett. Szerintem a kérdező a meglévő felvételi láncban a Scarlett előtt képzeli el a dinamika kezelését. (A felvetés egyébként jó.) Adna e többet? Igen. Egyrészt egyszer jól beállítva gyorsítja a munkát, nem kell rettegni hogy "pirosba" megy, másrészt az utómunka is könnyebb. A többi az anyagiaktól függ. De itt meg is állhatunk a számolásban, mert amibe ez kerülne, abból le lehetne cserélni akár az egész felvételi láncot is. Szegény zsebbel gondolkodva egy megoldás: dbx 286s. Én többet nem áldoznék erre.

De még inkább ennyit sem. Mert a gyenge pont a Scarlett. Ha már ISA, nem tudjuk van e benne digit vagy sem, tennék bele. És tennék mögé egy olyan hangkártyát, amin van digit bemenet. Ezzel megoldva az ének nyers felvétele. Hobkins felvetése helyes, ez az éneksáv még utólag jó pluginnal igen jól kezelhető. (Az ISA digit kártyájával pedig kizárod az akármilyen másik hangkártya minőségét.)

Nagyon szépen köszönöm a választ. Igazából úgy érzem hogy a meglevő eszközökből nem tudom kihozni a maximumot, ezért gondoltam arra hogy egy compressor megoldás lehetne. A jelenlegi szettem ugyebár a Focusrite scarlett solo, Focusrite Isa one, és Akg c214, semmivel sem tűnik jobbnak mint amit előtte használtam ami egy Rode Nt1a és egy Steinberg ur12 hangkártya volt, és akkor csak simán a hangkártyába dugtam a mikrofont. A hangkártya a gyengepont jelenleg? Mert ha azzal javítok a minőségen, hogy egy jobb hangkártyát veszek akkor inkább azt választom. A másik kérdésem hogy mi az a Digit? Továbbá hogy azt jól csináltam e hogy az ISA onet xlr kábellel kötöttem össze a Focusrite scarlett soloval. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
14 órája írta Hobkins:

Szia!

Hát....a hangkártyád nem a legjobb és a mikrofon sem. Nem tudom érdemes-e ilyen lánchoz hozzáadni még valamit. De lássuk csak...mennyi a keret, amit rászánsz? Mert én azt mondom kompresszorból vagy jót, vagy semmilyet. És kérdés az is, hogy mi miatt akarsz vas kompresszort? Nem mindegy a funkció betöltése sem, mert lehet, hogy ITB-ben olcsóbban kijössz egy jó pluginnal. De lássuk először a költségvetést és a célt :) 

Köszönöm szépen a választ! Wolf válaszára válaszoltam amiben további infókat írtam le, és megköszönném ha elolvasnád és leírnád arról is a véleményed! 😊 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
12 perccel ezelőtt írta Mecks:

A jelenlegi szettem ugyebár a Focusrite scarlett solo, Focusrite Isa one, és Akg c214, semmivel sem tűnik jobbnak mint amit előtte használtam ami egy Rode Nt1a és egy Steinberg ur12 hangkártya volt, és akkor csak simán a hangkártyába dugtam a mikrofont.

Leggyengébb láncszem. Egy ISA One-t nagyjából felesleges egy Scarletbe dugdosni szerintem. Jobban jársz egy komolyabb hangkártyával, mint egy kompresszorral.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
15 perccel ezelőtt írta Mecks:

Köszönöm szépen a választ! Wolf válaszára válaszoltam amiben további infókat írtam le, és megköszönném ha elolvasnád és leírnád arról is a véleményed! 😊 

Szia!
Nagyon szívesen!
A hangkártya nagyon gyengepont. A digit opció annyit jelent, hogy az ISA-ba lehet vásárolni külön egy A/D konverter kártyát, amiből digitális jelet tudsz továbbítani a hangkártyába ezzel kikerülve a gyengeminőségű hangkártyákban lévő A/D konvertert. Általában ezt optikai kábellel, vagy SPDIF (RCA) kábellel szokták összekötni a hangkártyával. De ehhez kellene egy olyan hangkártya is, ami fogad digitális jelet. 
Mivel neked biztosan nincs digitális bemenet a hangkártyán ezért neked olyan kábel kell, aminek az egyik vége XLR mama, a másik pedig 6.3 sztereó jack. 
AZ XLR-XLR kábel esetedben nem jó, mert így a hangkártya előerősítése is beleszól a felvételbe, illetve nem tudsz normális jelszintet beállítani.
Tehát... az előerősítő az ISA, az már vonali jelet küld ki a hangkártyának, így neked LINE inputba kell dugnod, ami a Focusrite Solo esetében a Jack aljzat.  Fontos, hogy szimmetrikus jelkábel legyen. Legalábbis bízom benne, hogy a FF Solo tud fogadni szimmetrikus vonalbemenetet, mert ha nem, akkor még gázabb a szitu.

Szerkesztette Hobkins
Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 perccel ezelőtt írta Hobkins:

Szia!
Nagyon szívesen!
A hangkártya nagyon gyengepont. A digit opció annyit jelent, hogy az ISA-ba lehet vásárolni külön egy A/D konverter kártyát, amiből digitális jelet tudsz továbbítani a hangkártyába ezzel kikerülve a gyengeminőségű hangkártyákban lévő A/D konvertert. Általában ezt optikai kábellel, vagy SPDIF (RCA) kábellel szokták összekötni a hangkártyával. De ehhez kellene egy olyan hangkártya is, ami fogad digitális jelet. 
Mivel neked biztosan nincs digitális bemenet a hangkártyán ezért neked olyan kábel kell, aminek az egyik vége XLR mama, a másik pedig 6.3 sztereó jack. 
AZ XLR-XLR kábel esetedben nem jó, mert így a hangkártya előerősítése is beleszól a felvételbe, illetve nem tudsz normális jelszintet beállítani.
Tehát... az előerősítő az ISA, az már vonali jelet küld ki a hangkártyának, így neked LINE inputba kell dugnod, ami a Focusrite Solo esetében a Jack aljzat.  Fontos, hogy szimmetrikus jelkábel legyen. Legalábbis bízom benne, hogy a FF Solo tud fogadni szimmetrikus vonalbemenetet, mert ha nem, akkor még gázabb a szitu.

Tényleg nagyon szépen köszönöm! 😊 Olyan dolgokat tanulok meg amikről még sosem hallottam és picit szégyellem is magam miatta, mert 10 éve foglalkozom zenéléssel. A leírtak alapján akkor úgy döntöttem, hogy egy jobb hangkártyát vásárolok. Egy olyat ami meg tudja hajtani az ISA-t. Esetleg tudsz ajánlani nekem olyat? És ha tudsz ajánlani akkor ahhoz milyen kábelezést ajánlasz? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 perccel ezelőtt írta Mecks:

Tényleg nagyon szépen köszönöm! 😊 Olyan dolgokat tanulok meg amikről még sosem hallottam és picit szégyellem is magam miatta, mert 10 éve foglalkozom zenéléssel. A leírtak alapján akkor úgy döntöttem, hogy egy jobb hangkártyát vásárolok. Egy olyat ami meg tudja hajtani az ISA-t. Esetleg tudsz ajánlani nekem olyat? És ha tudsz ajánlani akkor ahhoz milyen kábelezést ajánlasz? 

Tényleg szívesen :) !
 

OFF:
Én inkább úgy fogalmaznék, hogy olyan kártya kell, ami az ISA előnyeit/jóságát "értelmezni" is tudja. Mert végülis az ISA-val hajtod a hangkártyát és nem fordítva. 

ON:

Minimum egy Apogee Duet 2 ami kompatibilis windows 10-zel (csak használtan de elfogadható áron). Ehhez XLR-XLR kábel kell, vagy Avid Duet ez ugyanaz mint az Apogee Duet 2 csak ez Windows 7-tel is kompatibilis és teljesen fekete színű, vagy RME Babyface Pro. Ezekhez nem kell digitális opció, ezeknek jó kinverterei vannak, és van értelme elé kötni ISA-t, de önmagában is elég jó előfokokat IS tartalmaznak. Ha van olyan PC/Laptop, amin van Thunderbolt 3 csatlakozó, akkor egyértelműen UA APollo Twin X Duo

Link to comment
Share on other sites

  • 0
14 perccel ezelőtt írta Hobkins:

Tényleg szívesen :) !
 

OFF:
Én inkább úgy fogalmaznék, hogy olyan kártya kell, ami az ISA előnyeit/jóságát "értelmezni" is tudja. Mert végülis az ISA-val hajtod a hangkártyát és nem fordítva. 

ON:

Minimum egy Apogee Duet 2 ami kompatibilis windows 10-zel (csak használtan de elfogadható áron). Ehhez XLR-XLR kábel kell, vagy Avid Duet ez ugyanaz mint az Apogee Duet 2 csak ez Windows 7-tel is kompatibilis és teljesen fekete színű, vagy RME Babyface Pro. Ezekhez nem kell digitális opció, ezeknek jó kinverterei vannak, és van értelme elé kötni ISA-t, de önmagában is elég jó előfokokat IS tartalmaznak. Ha van olyan PC/Laptop, amin van Thunderbolt 3 csatlakozó, akkor egyértelműen UA APollo Twin X Duo

ismét köszönöm! 😊 És még egy kérdés. Sajnos ezek elég drága eszközök, és jelen állapotomban, 100 ezer forint alatt tudnék csak hangkártyát vásárolni. Abban a kategóriában felesleges nézelődnöm? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 perccel ezelőtt írta Mecks:

ismét köszönöm! 😊 És még egy kérdés. Sajnos ezek elég drága eszközök, és jelen állapotomban, 100 ezer forint alatt tudnék csak hangkártyát vásárolni. Abban a kategóriában felesleges nézelődnöm? 

100 Alatt Focusrite Forte ami szóba jöhet, az  ilyen 2ki 2 be, ami már jó minőségű. Vagy gyűjtesz és Apogee Duet 2. 

Szerk.: Illetve az Audienteket dícsérik, de én nem nyilatkozom arról, amivel nincs tapasztalatom. 

Szerkesztette Hobkins
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Több lehetőség is van. Kérdés, hogy tervezve lesz e az ISA-ba az A/D kártya vagy sem. (Mellélőni azzal nem lehet, mert az egy jó A/D.)

Ha nem, akkor az én tippem egy Solid State Logic SSL2. (Ha nem kell midi.)

Digitális bemenet esetén jó az Audient, Clarett valamelyike. Ezek nagyjából a budget körül vannak, de Scarlett feletti kategória. (Audientnél kicsit kevés a preamp gain, de mivel ott az ISA, ez most nem érdekes.)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2020. 07. 17. at 15:07 írta Hobkins:

Ismétlem magam.... nem nyilatkozom arról, amiről nincs tapasztalatom, de azt mondják az új SSL kártyák is jók.
SSL2

SSL2+

Nagyon szépen köszönöm. A választás egy SSL2+ hangkártya lett. A kérdésem hogy milyen kábellel érdemes összekötni az SSL2+-t az Isa One-al? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
55 perccel ezelőtt írta Mecks:

Nagyon szépen köszönöm. A választás egy SSL2+ hangkártya lett. A kérdésem hogy milyen kábellel érdemes összekötni az SSL2+-t az Isa One-al? 

Nagyon szívesen! Majd oszd meg a tapasztalataidat. 
A kérdés úgy helyes, hogy milyennel kell.
XLR mama az ISA-ba, és egy nagy sztereó jack az SSL-be.


szerk.: Ha esetleg meg tudod csinálni magadnak:
How To: Make XLR Cables (Part 2, Dual-Core Cable to TRS & RCA ...

Szerkesztette Hobkins
kép csatoás
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2020. 07. 19. at 23:13 írta Hobkins:

Nagyon szívesen! Majd oszd meg a tapasztalataidat. 
A kérdés úgy helyes, hogy milyennel kell.
XLR mama az ISA-ba, és egy nagy sztereó jack az SSL-be.


szerk.: Ha esetleg meg tudod csinálni magadnak:
How To: Make XLR Cables (Part 2, Dual-Core Cable to TRS & RCA ...

Köszönöm szépen! A kártya az imént érkezett meg. Összekötöttem az Isa One-al. XLR az Isa Oneba és Nagy Jack az SSL be. A kérdésem az lenne hogy hol adjak hangerőt a mikrofonra? Az Isa oneon hangosítsak csak az SSL2 - N? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2020. 07. 19. at 23:12 írta wolf:

XLR -> TRS

Köszönöm szépen! A kártya az imént érkezett meg. Összekötöttem az Isa One-al. XLR az Isa Oneba és Nagy Jack az SSL be. A kérdésem az lenne hogy hol adjak hangerőt a mikrofonra? Az Isa oneon hangosítsak csak az SSL2 - N? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 órája írta Mecks:

Köszönöm szépen! A kártya az imént érkezett meg. Összekötöttem az Isa One-al. XLR az Isa Oneba és Nagy Jack az SSL be. A kérdésem az lenne hogy hol adjak hangerőt a mikrofonra? Az Isa oneon hangosítsak csak az SSL2 - N? 

Az SSL-t nem ismerem. Nem fix a vonalbemenet érzékenysége?
Az ISA-t úgy kell beállítani, hogy a mikrofon a leghangosabb "belekiabálásnál" se menjen 0 dB fölé. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta Hobkins:

Az SSL-t nem ismerem. Nem fix a vonalbemenet érzékenysége?
Az ISA-t úgy kell beállítani, hogy a mikrofon a leghangosabb "belekiabálásnál" se menjen 0 dB fölé. 

Nem fix. Ugyanúgy lehet állítani a mikrofon hangerejét az SSL2-N. Viszont ha azon hangosítom, akkor sistergést hallok, ha azon teljesen leveszem a hangerőt és az Isa-n hangosítom akkor sistergés nincs viszont nagyon fel kell csavarni a hangerőt hogy normálisan halljam magam. Tanácstalan vagyok 😄 Viszont annyi pozitívum hogy ég és föld a minőség az SSL2 és a Scarlett solo között! 😊 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ISA: "Moving coil (MC) meter is factory calibrated to 0VU = +4dBu with 1kHz sinewave." Ez tökéletes, ha nem lett elállítva. A mikrofon hangerejét ehhez állítsd be, ahogy fentebb ajánlották. Azaz közelítsd meg a nullát, de fölé inkább ne engedd.

SSL: "Max Line Input Level:  +24 dBu"  Itt a potit a DAW-hoz igazítsd kb úgy, hogy amikor az ISA-n csúcs van, akkor a DAW-ban kb -6, esetleg -3 legyen (max), de itt már semmiképp nem érheted el a 0-át csúcsban.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
13 órája írta Mecks:

nagyon fel kell csavarni a hangerőt hogy normálisan halljam magam.

Ez egy másik probléma, külön kezelendő. Szinte általános jelenség, jellemzően a hangkártya/füles véletlenszerű párosításából. Legtöbbször a hangkártyák gyenge füleskimenete az okozója. (Mix poti kb középen, ezért az inputot és a DAW-ot csak 50%-on hallod.) E miatt az SSL-t ne cseréld le, hiszen a felvételkészítés minőségi javítását vele megoldottad.

Nem ismerjük a füles tipusát, de ez egy kisebb befektetéssel kezelhető.

Szerkesztette wolf
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...