Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Hangcsillapítás, hangszigetelés


bgrassfield

Kérdés

Sziasztok!

Azért indítom ezt a fórumot, mert nem találkoztam a témával itt. Van egy picike stúdió szobám ("a bázis") az egész kb 1,5x3m alapterületű, ide van bezsúfolva minden kütyü. Az a problémám, hogy nagyon durván rossz az akusztika, pl. ha felállok az asztal mellől, akkor sokkal több basszust hallok, mint ha a hangmonitorok előtt ülnék.

A kérdésem az, hogy ez inkább az akusztika hibája, vagy sokkal inkább a monitoroké? (Edirol MA-15D monitorok) Ha felállok, akkor nagyon kedves, bársonyos mély hangok találnak el, de ha leülök elé, akkor ezeket nem hallom.

A másik kérdésem az, hogy ez lehet-e a falról visszaverődő hanghullámok egymást kioltó effektusa? Nagyot változna a dolog, ha a mögöttem lévő falat hangcsillapító anyaggal befedném? (pl. tojásdoboz, ha jól tudom nem csillapít, de szétszórja a hanghullámokat visszaverődés helyett.)

Bocs, hogy ilyen n00b vagyok, de sosem volt még külön stúdió helységem. :D

Üdv:

Grass

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok 64
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Kedves Bandee!

Most ez furcsán fog hangzani, de ha van lehetőséged, (és már kipróbáltál több elrendezést, és nem vált be) akkor úgy tedd a hangfalat legközelebb a falhoz, hogy az a szoba legmagasabb fala felé nézzen. Ez általában akkor szokott működni, ha a parapetfal 100-110cm magas.

Ha fordítva ülnél, akkor a mennyezet ferde síkjáról a hangfal irányába visszavert hanghullámok mértéke jelentősebb lenne, ezzel egyenes arányban a nemkívánt interferenciák mértéke is, és egyéb csúnya dolgok is bekövetkezhetnek.... :)

Igazából a ferde mennyezeti síkból előnyt is lehet kovácsolni, mivel a padló és a mennyezet két síkja nem párhuzamos, nem is alakulnak ki azok a problémák, amik két párhuzamos felületek közt kialakulnak. Így egy kis szerencsével némi akusztikai burkolat lespórolható... :)

Link to comment
Share on other sites

Szia Bandee!

Pont ilyen volt az a helység ahol régen studióztam.

Azt tudom neked ajánlani, hogy ha megoldható tedd a másik falhoz az egész munkaállomást. Arra ami az ajtótól jobbra van.

Bár a képből nem tudom egyértelműen megítélni mekkora terület áll rendelkezésedre, de középre kéne az egészet pozicionálni és az asztalt a faltól legalább fél méterre elhúzni. Mögé valami hang elnyelő anyagot tenni (fakeret+közetgyapot) vagy felszerelsz egy fantom függönykarnist és jó vastag függőny teszel rá, lehetőleg minél "ráncosabban".

A mögötted levő fal a tető miatt eleve ferde, tehát előnyösebb visszaverődések szempontjából. A sarkokkal kell még valamit kezdened és máris van egy korrekt lehallgató helységet:)

Szia!

Köszi szépen!

Végülis jól átgondoltam és én is emellett döntöttem.

Mostmár csak a hangelnyelőket kell beszereznem és minden kész lesz. :)

Fél méterre nem tudom elhúzni, mert nincs annyi hely, de azért hangelnyelőt be tudok tenni mögé.

A sarokba milyen megoldást javasolsz?

Link to comment
Share on other sites

Igen, azóta már kísérleteztem, a sub egyébként csak 100-ig megy fel. Érdekes módon most azzal kellett szembesülnöm, hogy míg a szobában remekül hangzik egy zene, addig a szobán kívül durván rezeg minden. Szóval kb 1 méterre az ajtótól ér bele az ember egy olyan sávba, hogy a gyomromban érzem a rezgést, de érdekes módon ez csak bizonyos helyeken hallatszik ennyire durván.

Egy n00b kérdés: a subon a fázis-eltolásra szolgáló potméter mire jó? Van valami jelentősége ilyen kis helységben, vagy nincs? 0-180 között állítható, a piktogram szerint végállapotban teljes fázisfortdítást csinál.

Üdv:

Grass

U.I.: Ment a pont. :)

azokon a pontokon van interferenc, ahol felerősödik, lehet, hogy olyan szerencsés vagy, hogy annyira kicsi a szoba, hogy az állóhullámok kívülre esnek :D:D:D:

Link to comment
Share on other sites

Máshogy... így teljesen mást fogsz hallani a jobb és bal oldalon, reflexiók miatt, ráadásul az egyik hangszóró a sarokban a másik nem, ott a mélyekkel is gubanc lesz.

Én a magasabb falra raknám a hangszórókat az alacsonyabb felé, egyenlő távolságra az oldalfalaktól (középre). Aztán nem biztos, hogy jó, de én így próbálnám először.

én pont fordítva csinálnám, az alacsony oldalhoz tenném a hangszórókat ezért:

705946.jpg

Link to comment
Share on other sites

Szia!

Köszi szépen!

Végülis jól átgondoltam és én is emellett döntöttem.

Mostmár csak a hangelnyelőket kell beszereznem és minden kész lesz. :)

Fél méterre nem tudom elhúzni, mert nincs annyi hely, de azért hangelnyelőt be tudok tenni mögé.

A sarokba milyen megoldást javasolsz?

Attól függ mennyit akarsz rászánni. Lehet külön erre a célra gyártott basszus csapdát venni akusztikus szivacsból, amit csak beteszel a sarokba és már rendben is van. Viszont ez többnyire drága megoldás.

Ha olcsóbban akarod megúszni és van kedved barkácsolni, akkor fakeret és kőzetgyapot kombót tudom ajánlani. Találtam is egy videót ami bemutatja hogyan készül:

Remélem tudtam segíteni:)

Link to comment
Share on other sites

Szia!

Köszi szépen!

Végülis jól átgondoltam és én is emellett döntöttem.

Mostmár csak a hangelnyelőket kell beszereznem és minden kész lesz. :)

Fél méterre nem tudom elhúzni, mert nincs annyi hely, de azért hangelnyelőt be tudok tenni mögé.

A sarokba milyen megoldást javasolsz?

olcsóért a sarokba tehetsz papírcsöveket (amiről a szőnyeget tekerik le a diegoban), ez eddig 0 ft mert odaadják szívesen, befenekeled, megtöltöd érdes szemcséjű folyami homokkal és mondjuk négyesével bepántolod a sarokba. ha partról hozod a homomkot, érdemes megsütni, nehogy kihajtson, de még jobb megoldás a térkőfugázó homok (kb 800 ft/40 kg), a kb 10cm belső átmérőjű csőbe 2 m magassággal számolva kb 25 kg megy.

érdemes fémszalaggal a falhoz pántolni, mert ha eldől, lerombolja a szobát :)

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

Készítettem egy majdnem teljesen méretarányos elrendezés tervet a leendő kuckómról. 1,8m szélesség és 5,6m hossz van, ebből kell gazdálkodni. Az alábbi elrendezés van tervben:

odu_www.kepfeltoltes.hu_.png

Kérdésem, hogy mi a véleményetek az elrendezésről, valamint, pl, a fent linkelt kőzetgyapot absorberekből mennyit, hova, ha nem akkor mit...

köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

Nagyon előnytelen a vékony szoba! De a hangfalakat megfelelő oldalra tetted! Fontossági sorrend a következő!

Elsődleges visszaverődési felületek! Nálad az oldalsó falak a legrosszabbak. Ebbe a szobába nagyon ha mikrofonozol az oldalsó falakat nagyon le kell burkolnod! Igazi Fésűs hangot csinál.

Tapsold egyet és halgasd mennyire nyomja a raggae dub delay-t. Ha hallod akkor baj van. Ha semmit nem hallasz akkor meg süket a szoba. Egy rövid lecsengésű nem darabos homogén kicsi reverb-et hallasz az jó.

Tehát az oldalsó falakat letükrözöd a hangfaltól és a lehallgató fültől. A tojásdoboz, vagy gyári diffúzerek, könyvespolc szórja a hangot és nem öli meg a szobát azért jó. A masszív szívacsok meg elnyelik a basszt ami az állóhullámot csinálják. Azokat elsőként hátra rakják.

A másik legrövidebb visszaverődés az asztal felületnél a hangfalakat tedd valami szőrös lábtapaszra, és emeld feljebb az asztalról ha lehet.

Aztán a mennyezet jön, de nálad annyira nem tűnik alacsonynak. Oda is inkább diffuzert raknék, mert tele van a szobád, és így is kicsi. abban az esetben ha lent nincs szőnyeg. jobb a szőnyegmentes szoba akusztikai szempontból.

Basszcsapdát a sarkokba szoktak, ha van nálad komolyabb bassz de nem látom.

Nagyon necces egy ilyen szoba, mert porszívócső effektet generál, vagy hangárhoz hasonlót. A hangfal és ahol ülsz közötti részt fülmagasságban az oldalsó és mögötte lévő falakat végig diffuzerekkel meg szivaccsal vegyesen gyógyítani.

Link to comment
Share on other sites

Köszönöm a részletes választ :-)

Lassan dereng a dolog, viszont vannak homályos foltok még bőven...

  1. Sajnos csak ez a keskeny szoba van, lenne nagyobb is, ha egész évben nyár lenne, és télen nem kellene fűteni :-( Mit értesz az alatt, hogy "az oldalsó falakat letükrözöd a hangfaltól és a lehallgató fültől "? A széktől jobbra és balra telibe burkolom a falat valamivel (tojástartó, szivacs a morcos-tól, vagy akustik stop..) vagy esetleg elég sakktábla mintában burkolni
  2. Hátulra, a hangfalak mögé kell tenni akkor a kőzetgyapotos megoldást?
  3. A mennyezetet szintén mint a falakat?
  4. Az aljára szőnyegpadlót szerettem volna, jó, hogy mondtad, akkor parketta lesz.
  5. Hangfalaknak nézek, vagy inkább barkácsolok valamilyen tartót (még hangfalam sincs, valószínüleg Mackie Mr5 lesz)

Egyenlőre ennyi... Folyamatban van a projekt, úgyhogy valószínüleg még majd kérdezek, illetve bármilyen építő jellegű hozzászólást, észrevételt, tanácsot nagyon szívesen fogadok.

Link to comment
Share on other sites

Csak halkan jelzem, hogy a szivacs sem drága megoldás "annyira". Nekem most épp van felesleges eladó, mert sajnos a minimál mennyiség, amit rendelni tudtam 10 négyzetméter volt, de nekem ebből csak 5 kellett:

5 m² akusztikai szivacs eladó.

Állapot: új

Wave vagy másnéven "wedge" panel / 7cm

Darabszám: 10 db

Egy darab adatai

Hossz: 995 - 1000mm

Szélesség: 500mm

Magasság: 70mm (20mm alap + 50mm csúcs)

Ár: 25000 Ft

Nem dolgoztam még ilyennel, de a tapasztalataimat szívesen megosztom. Én próbaképp vettem piramisszivacsokat, két nagy basszuscsapdát, valamint egy spéci szivacsot. Csak hogy kipróbáljam, milyen hatással lesz téglatesthez hasonló alakú "bedroom studiomban" dörgedelmes kick-cin-bass-kick-bass-bass "zenéimre. Olyan jó lett, hogy elhatároztam, ugyanilyen nyitott cellás szivacsanyagból kérek 7cm-es hullám formát is, hogy lefedjem a szobám falainak, plafonjának akkora részét, hogy egyrészt ne legyen se echo, se "flutter" többé, másrészt ezzel a vastagabb szivaccsal nemhogy a magas hangokat tartom kordában, de még a 125Hz körüli kickem sem pattog már a fejem körül. Szépen a monitorok felől szól... mondhatni hatalmas a különbség.

Nem akartam a teljes felületet lefedni, mert a süketszoba nem egészséges hálószobának. Viszont az biztos, hogyha a szomszéd láncfűrészel, akkor végre nem zeng az egész szoba, csak a forrás felől észlelem a hangot. Vagyis szépen csillapít!

Ha valakit érdekel, keressen meg itt, vagy ott, vagy esetleg amott, privátban.

Link to comment
Share on other sites

Ez bizti állat! Nekem is jó lenne ilyen foam! De azért óva intek mindenkit a túlzott használattól. Ha már eleve zsúfolt egy szoba akkor csak a tükörpontokra érdemes elhelyezni.

Mert ha túl van ölve a szoba akkor a hangzásban a teret túlkompenzálod. Az meg baj..

itt van az amit eddig ismertem:

http://www.realtraps..._room-setup.htm

http://www.realtraps.../placing_mt.htm

http://www.ethanwine.../acoustics.html

http://www.m-audio.c...en_us-2030.html

itt egy újjabb nekem új:

http://www.linkwitzlab.com/rooms.htm

Saját tapasztalatom hogy sokadjára voltam olyan kisérletező, hogy újra nekiugorjak pár évre rá egy másik szobában, és a nagyhangfalaimat feltegyem lábakra. És az eredmény hihetetlen. Elsőre furcsa volt mert megszűnt a bassz. Eddig azért nem tetszett, mert szokatlan volt hogy nem érzem hogy a seggemet rázza a bassz. Holott mint abból kiderült hogy azok az állóhullámok pont színezik a hangot össze vissza pont káros. Azóta olyan hibákat hallok egyes zenékben amit előtte nem. muddiness-t könnyedén felismerem így már. Szóval a bassz ,és a tér, nálam kiváló lett talpakon. Szóval a nagy hangfal majd egy méterrel áll, és van komoly érzékelés bassz téren végre.

Ha tehetném kimérném a szobát egy mérőmikrofonnal és a megfelelő szoftverrel.

Az asztalról meg le kell csatolni a hangfalat, mert ha erősen hozzá van kapcsolva, akkor az aszal szerepe a hanfaléhoz hasonlóan egy akusztikai doboz lesz, amit meg nem akarunk

Link to comment
Share on other sites

én kisméretű szobát inkább diffúzzá próbálnék tenni, mint hogy elnyeletéssel próbálkozzak

Sziasztok!

Készítettem egy majdnem teljesen méretarányos elrendezés tervet a leendő kuckómról. 1,8m szélesség és 5,6m hossz van, ebből kell gazdálkodni. Az alábbi elrendezés van tervben:

odu_www.kepfeltoltes.hu_.png

Kérdésem, hogy mi a véleményetek az elrendezésről, valamint, pl, a fent linkelt kőzetgyapot absorberekből mennyit, hova, ha nem akkor mit...

köszönöm!

http://www.hunecke.de/en/calculators/room-eigenmodes.html

itt kikalkulálhatod a szobád elméleti dolgait, ami nem helyettesíti a méréseket, én kőzetgyapot paneleket tennék a hangfalak közé-mögé, sarkokba, holkerekbe, meg a hátad mögötti falra, ahol az ajtó van.a közeli falsíkokra meg diffúzorokat, skyline vagy QRD, legyárthatod házilag.

Link to comment
Share on other sites

Most fejeztem be 5 kozetgyapotbol keszult absorber kesziteset, es meg kell mondanom hihetetlen a valtozas. Tenyleg fillerekbol meg lehet csinalni!

1 csomag (5 tábla) Rockwool Airock ND FB1, uvegfatyol kasirozasu kozetgyapot tabla (50kg/m3) 10 centi vastag - Warm szigetelestechnikanal a X keruletben 6300Ft. A kasirozot fele nez a fal fele,

Labszabaszaton vagattam pozdoria deszkakat meretre az 5 tablahoz (10-10 db 10 centis) kb 4000Ft.

Mate textilben fekete lenvaszon, 5 meter, 4500Ft

Par pozdoriacsavar, kapocslbelovo a textilhez fel napos munka es kesz is.

3db az asztal mogott van a hangfalak mogott

2db pedig a 1st reflection pointnal (tukorrel 'kimerve')

200 es 80 hz kozott erezni a legnagyobb kulonbseget, mivel kozel vannak a sarkokhoz fogja a basszust is, sokkal attekinthetobb a mix, valamint a viszhangot nagyon szepen csokkenti

post-98-0-72469900-1344242470_thumb.jpg

post-98-0-59523300-1344242481_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...