Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Hangcsillapítás, hangszigetelés


bgrassfield

Kérdés

Sziasztok!

Azért indítom ezt a fórumot, mert nem találkoztam a témával itt. Van egy picike stúdió szobám ("a bázis") az egész kb 1,5x3m alapterületű, ide van bezsúfolva minden kütyü. Az a problémám, hogy nagyon durván rossz az akusztika, pl. ha felállok az asztal mellől, akkor sokkal több basszust hallok, mint ha a hangmonitorok előtt ülnék.

A kérdésem az, hogy ez inkább az akusztika hibája, vagy sokkal inkább a monitoroké? (Edirol MA-15D monitorok) Ha felállok, akkor nagyon kedves, bársonyos mély hangok találnak el, de ha leülök elé, akkor ezeket nem hallom.

A másik kérdésem az, hogy ez lehet-e a falról visszaverődő hanghullámok egymást kioltó effektusa? Nagyot változna a dolog, ha a mögöttem lévő falat hangcsillapító anyaggal befedném? (pl. tojásdoboz, ha jól tudom nem csillapít, de szétszórja a hanghullámokat visszaverődés helyett.)

Bocs, hogy ilyen n00b vagyok, de sosem volt még külön stúdió helységem. :D

Üdv:

Grass

Link to comment
Share on other sites

  • Válaszok 64
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Wheel: Köszi, hogy segítesz!;)

 

A válaszok:

- Elektronikus zenét készítek (trance)

- Mekkora hangerő? kb. mintha zenét hallgatnék

- felvételt készítésre nincs szükségem

- megszoktam, hogy itthon is este 10ig hangfalakon dolgozom, utánna meg Sennheiser HD600-as fülesbe.

 

Legfeljebb zeneírás mellett, keverésre/masteringre (lehetőségeimhez képest), használom a hangfalaimat.

 

De, ha jól belegondolok, azért egy társasházban szoktak zenét is hallgatni, tv-zni stb. Engem mondjuk nem zavart, de az én vagyok:)

 

Egyébként jelenleg a mellete lévő lakás eladó, nem lakik bent senki, perpill, ez tök jó, fölötte/alatta vannak szomszédok

Link to comment
Share on other sites

Wheel: Köszi, hogy segítesz!;)

 

A válaszok:

- Elektronikus zenét készítek (trance)

- Mekkora hangerő? kb. mintha zenét hallgatnék

- felvételt készítésre nincs szükségem

- megszoktam, hogy itthon is este 10ig hangfalakon dolgozom, utánna meg Sennheiser HD600-as fülesbe.

 

Legfeljebb zeneírás mellett, keverésre/masteringre (lehetőségeimhez képest), használom a hangfalaimat.

 

De, ha jól belegondolok, azért egy társasházban szoktak zenét is hallgatni, tv-zni stb. Engem mondjuk nem zavart, de az én vagyok:)

 

Egyébként jelenleg a mellete lévő lakás eladó, nem lakik bent senki, perpill, ez tök jó, fölötte/alatta vannak szomszédok

Én a helyedben nem színezném a papagájt nagyon, fal, légrés, kőzetgyapot, osb. sarkokban egy 60 centi széles részt a szögfelezőre merőlegesen, ennyivel már bele kéne férni a lakossági tv-zős zajterhelésbe elvileg. :)

kőzetgyapot és osb vastagság hely és pénztárca szerint, gyapotból minél nagyobb testsűrűségűt érdemes kukázni... 

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok. Stúdióköltöztetésbe vagyok kénytelen kezdeni, de az adott szobában nem tudom elhelyezni másképp a szigetelőket, gépeket csak úgy, hogy bal kéz felöl lenne az ajtó, jobb kéz felől meg egy óriási ablak. Mindkettő pont az első visszaverődő hullámok ellensége, ezért kéne szigeteljem őket. Ajtót és termopán ablakot hogy lehet szigetelni?

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni egy kis szoba stúdió kezdeti kialakításában. A hálószoba stúdióm végre egy külön szobába kerül nem is gondoltam végig hogy ez nem is olyan egyszerű! A csatolt képen szereplő szoba lenne az áldozat és sajnos nem tudom hogy is induljak el.A szoba elég vízhangos padlózat régi parketta az épület tégla,de azt figyelembe kell venni hogy sajnos egy fal határos a szomszéddal ja és fent és lent is laknak. A két monitor Event Tr8 és zeneileg Tech-House a stílus.A fórumokon rengeteg dolgot lehet olvasni,de igazából nem tudom merre induljak ezért szeretnék kérni pár hasznos tanácsot elrendezés,hangszigetelés kapcsán. Segítségeteket előre is Köszönöm.10937526_779179725495558_714961178_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

szia

 

van egy rossz hírem: a szoba alakja miatt valószínüleg alapból nehéz lesz használható akusztikát csinálni. a két oldal azonos hosszúságú, ezért a kisfrekvenciákon kialakuló állóhullámok nem oszlanak el egyenletesen, hanem bizonyos frekik körül besűrűsödnek (kb 50 Hz és felharmonikusai pl tuti problémásak lesznek, de vannak online módus számító oldalak, ott le tudod ellenőrizni(pl. http://www.bobgolds.com/Mode/RoomModes.htm )). ennek az lesz a következménye, hogy nagyon erős lesz a helyfüggése a hangképnek a szobában. valószínüleg nagyon mást fogsz hallani a szoba különböző pontjain akár kis távolságokon belül is (pl állva/ülve, sweet point-ban és attól hátra 1m-re, stb...), emiatt nagyon nehéz lesz megfelelő poziciót találni a hangfalaknak és neked is. a problémát fokozza, hogy az említett zenei stílusban nagyon nem szerencsés ha a lábdob és a basszus félre van keverve...szerintem mindenképpen szerezz be néhány rezonátort, amik ezt a hatást csökkentik (tökéletes akusztikát a szoba alakja miatt valószínüleg nem fogsz tudni csinálni). mielőtt megfordulna a fejedben: nincs olyan boltban kapható szivacs, ami a mélyeket rendberakná nálad (ehhez kb 1 méter vastagságú szivacs kéne, ami szerintem nem opció jelen esetben...), ezt a problémát csak rezonátorral lehet megoldani. a viszhangosság csökkenthető ha bekerülnek bútorok(pl kanapé), szőnyeg, függöny, neadjisten szivacs...a sarkokat érdemes lecsapni, valamint a "rendezetlen" könyvespolc a legolcsóbb diffúzor. ha szükséges akkor ezeken felül beszerezhetsz kül. akusztikai paneleket is (keress meg nyugodtan privátban ha idáig fajul a téma)

az elhelyezésre nincsenek titkos alaprajzok, ilyen szerencsételn esetben pakolászás-hallgatózás. kerüld a hangfalak és a lehallgató pozíció sarokba helyezését. a hangfal gyártója esetleg lehet, hogy rendelkezik ajánlásokkal (genelec pl ad ilyeneket).

a hangszigetelés egy teljesen más tészta....más műszaki paraméterek számítanak, más tervezés. téglából is ezer féle van. számít az oldalfalak  és a födémek négyzetméterenkénti tömege, a csomóponti kapcsolatok típusa, a tégla típusa (tömör/lamellázott, lamellák iránya), a vakolat vastagsága/fajlagos tömege, a padlóburkolat és az esetleges szigetelés, stb....de azért alapvetően keverni ritkán kell nagy hangerőn, szóval ha nem papírfalak vannak akkor nem kéne, hogy baj legyen a szomszédokkal. ha mégis akkor az ciki mert egy fal utólagos szigetelése ritkán oldja meg a problémát. mindent burkolni pedig általában igen költséges.

Link to comment
Share on other sites

szia

 

van egy rossz hírem: a szoba alakja miatt valószínüleg alapból nehéz lesz használható akusztikát csinálni. a két oldal azonos hosszúságú, ezért a kisfrekvenciákon kialakuló állóhullámok nem oszlanak el egyenletesen, hanem bizonyos frekik körül besűrűsödnek (kb 50 Hz és felharmonikusai pl tuti problémásak lesznek, de vannak online módus számító oldalak, ott le tudod ellenőrizni(pl. http://www.bobgolds.com/Mode/RoomModes.htm )). ennek az lesz a következménye, hogy nagyon erős lesz a helyfüggése a hangképnek a szobában. valószínüleg nagyon mást fogsz hallani a szoba különböző pontjain akár kis távolságokon belül is (pl állva/ülve, sweet point-ban és attól hátra 1m-re, stb...), emiatt nagyon nehéz lesz megfelelő poziciót találni a hangfalaknak és neked is. a problémát fokozza, hogy az említett zenei stílusban nagyon nem szerencsés ha a lábdob és a basszus félre van keverve...szerintem mindenképpen szerezz be néhány rezonátort, amik ezt a hatást csökkentik (tökéletes akusztikát a szoba alakja miatt valószínüleg nem fogsz tudni csinálni). mielőtt megfordulna a fejedben: nincs olyan boltban kapható szivacs, ami a mélyeket rendberakná nálad (ehhez kb 1 méter vastagságú szivacs kéne, ami szerintem nem opció jelen esetben...), ezt a problémát csak rezonátorral lehet megoldani. a viszhangosság csökkenthető ha bekerülnek bútorok(pl kanapé), szőnyeg, függöny, neadjisten szivacs...a sarkokat érdemes lecsapni, valamint a "rendezetlen" könyvespolc a legolcsóbb diffúzor. ha szükséges akkor ezeken felül beszerezhetsz kül. akusztikai paneleket is (keress meg nyugodtan privátban ha idáig fajul a téma)

az elhelyezésre nincsenek titkos alaprajzok, ilyen szerencsételn esetben pakolászás-hallgatózás. kerüld a hangfalak és a lehallgató pozíció sarokba helyezését. a hangfal gyártója esetleg lehet, hogy rendelkezik ajánlásokkal (genelec pl ad ilyeneket).

a hangszigetelés egy teljesen más tészta....más műszaki paraméterek számítanak, más tervezés. téglából is ezer féle van. számít az oldalfalak  és a födémek négyzetméterenkénti tömege, a csomóponti kapcsolatok típusa, a tégla típusa (tömör/lamellázott, lamellák iránya), a vakolat vastagsága/fajlagos tömege, a padlóburkolat és az esetleges szigetelés, stb....de azért alapvetően keverni ritkán kell nagy hangerőn, szóval ha nem papírfalak vannak akkor nem kéne, hogy baj legyen a szomszédokkal. ha mégis akkor az ciki mert egy fal utólagos szigetelése ritkán oldja meg a problémát. mindent burkolni pedig általában igen költséges.

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ.

Link to comment
Share on other sites

Üdv mindenkinek!

Olvasgatva itt a fórumbejegyzéseket, nekem is kedvem támadt egy jó kis Helmholtz-rezonátoros privát basszuscsapda projekthez. Sok-sok kőzetgyapottal, keretbe foglalva, az előlapon 5-6-7 mm-es lyukakkal. Kérdésem lenne, hogy kiporzás ellen és légrés céljára használható-e habfólia a kőzetgyapot köré? Egyáltalán jó-e előlapnak/hátlapnak 8 mm-es rétegelt lemez? S mivel előtétfalnak/álmennyezetnek alkalmazva elég tekintélyes mennyiséget elvenne a helyiségből, az új, a kisebb helyiség méreteit, vagy az eredeti szobáét kell-e mérvadónak venni a rezonátor hangolásakor? Érdemes-e (szabad-e) ezen előlapokra a magas frekvenciákat elnyelő szivacsot felrakni?

Üdv, várom a válaszokat, addig is jó mixelést!

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

Itthon zenélgettem mindig és eddig egész szerencsés kis lukakban, amik jól meg voltak tömve...
Most viszont egy jó nagy szobám lett, ami imád csettegni...
Nálam tapasztaltabbak tanácsát kérném, hogy hova és milyen elemeket helyezzek fel? Túl sokat nem szeretnék rá költeni, mert nem tudom mikor pattanok egy következő albérletbe.


Durván 5*3 m az alapja és 2,5 m magas ez a helyiség.
A rövid oldalakon van egy ablak, mellette festménnyel alatta kisasztallal, a másikon az ajtó, mellette egy akusztikai szivaccsal és egy derítős miksiállvánnyal...
Az egyik 5 m-es fal közepén van az asztalom ami mellett vannak a monitorhangfalaim, egymástól kb 120 cm2-re... ennek az asztalnak a rendezői balján van mégegy íróasztal számítógéppel és hifi hangfalakkal... A falon itt szintén 2 olajfestmény van.
Ezzel a fallal szemben van egy kanapé aminek az egyik oldalán a már említett kisasztal a másikén egy kisasztal nyomtatóval, a falakon pedig 2 akusztikai szivacska.

Drága Mesterek!
Segítsenek!
Önök az utolsó reményeim!

Üdv!

Link to comment
Share on other sites

Erre nincs igazán jó megoldás, sajnos. Ha a teljes falfelületre és a mennyezet szélére szivacsot teszel, valalmennyit csillapít. Ennél egy fokkal hatékonyabb a vastag függöny körbe, mennyezeten rögzítve. Viszont ez sokkal drágább. Esetleg a kritikus falra beépített szekrényt szerelsz, a teljes falfelületet lefedve és rugalmas hézagolással. Ez esetben hangszigetelő anyag is szóba jöhet a szekrény/polc és a fal között.

Hány irányban szeretnél védekezni? Úgy értem, hogy minden oldal és lentről, fentről? A kinti zajoktól akarod megvédeni magad vagy a szomszédokat kímélnéd?

Link to comment
Share on other sites

Köszi szépen a válaszokat.:)

 

Igazából arról van szó, hogy barátnőmmel összeköltözünk, s egy közeli rokonom kölcsönadja a lakását , addig, amig nem jön össze a lové saját lakásra.

Szóval, ha esetleg van valami megoldás, hogy ne kelljen nagy építész munkákat csinálni, az nem lenne baj.:)

Azt sem bánom, ha nem 100% a szigetelés, csak fogjon vissza valamennyit.:D

 

Mondjuk rááldozok, akár 100e Ft-t is.

Van valami megoldás így erre?

Link to comment
Share on other sites

Nem ilyen egyszerű a hangszigetelés. Hiába a vastag fal, az nem segít. Ugyanúgy vezeti a hangot, mint a vékony.

Ha szivacsot teszel rá, az a léghangot fogja valamennyire, de a rezgést átviszi-hozza.

Először azt kell eldöntened, hogy mennyit akarsz rá költeni és mennyire akarsz építész munkákat is csinálni. 
Utána javaslok megoldásokat:-)

Link to comment
Share on other sites

Guest loszmenem

15cm kőzetgyapot arra lambéria de úgy hogy legyen hézag a lécek között. Az olcsóbb megoldás fa helyett a gipszkarton, de azzal sosem dolgoztam.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!
 
Hamarosan egy téglaépítésű társasházba fogok költözni.
Továbbra is szeretnék zeneszerkesztéssel foglalkozni, nekem Mackie Mr5 Mk2 hangfalaim vannak.
Segítségeteket szeretném kérni, hogy tudnám leszigetelni annyira a szobát, hogy a szomszédok ne szóljanak, a zene miatt
A szoba 4.7m x 2.95m alapterületű és 2.65m magas.
A két szoba közti fal vastagság 42 cm, gondolom a szoba és a szomszéd közti fal is talán ennyi, lehet.
 
Nem értek a hangszigeteléshez. Ehhez jó megoldás lehet valamilyen vastagabb (6 cm) szivacs, a hangfalak mögé, illetve a hangfalakkal szemben?
 
Köszönöm!
Link to comment
Share on other sites

azert nem aztbeszt :) eleg sokat olvastam utana meg egy epitomernokkel is beszeltem emiatt, de a kiporzastol egyaltalan nem kell tartani foleg 10 even belul. a markas meregdraga panelek is hasonlo anyagokbol vannak.

Cell vmikor ugorj at aztan hallgasd meg, azota az emukat lecsereltem enis bm5-re. (En hoztam el a dm-20asokat toled tudod a szomszedbol :)

Wow gratula az új szerzeményekhez, mindenképp átugrom vmikor! Köszi :)

Link to comment
Share on other sites

én méreteztem 6 db 250x125 méretű panelt, ami egyrészt diffúzorként működik a magasközép-magas tartományban, másrészt Helmholz panelrezonátorként a 400 Hz alatti tartományban, függően attól hogy milyen távolságra van a faltól. Ebből 4 panel álmennyezetként fog szolgálni, amiket az egyébként 320-as belmagasságú szobában 230-290-es ferdeséggel helyezek el (hossztengelyre értem), kettő pedig mellettem jobbra-balra az egyébként túl keskeny (262) szobában, 530 hosszú a helyiség, az álmennyezet változó geometriájú és ezért kiszélesített frekitartományú mélycsapdakét fog működni, az oldalsók közvetlenül a falra szerelve 190 Hz környékén fognak rezonálni, lefelé-felfelé egy-egy oktávos sávban még 80%-os elnyelést szolgáltatva.

IMG_2081.jpg

Link to comment
Share on other sites

azert nem aztbeszt :) eleg sokat olvastam utana meg egy epitomernokkel is beszeltem emiatt, de a kiporzastol egyaltalan nem kell tartani foleg 10 even belul. a markas meregdraga panelek is hasonlo anyagokbol vannak.

Cell vmikor ugorj at aztan hallgasd meg, azota az emukat lecsereltem enis bm5-re. (En hoztam el a dm-20asokat toled tudod a szomszedbol :)

üvegfátyol tapéta 100,- Ft/m2, én ennyit rászánok pluszban...

Link to comment
Share on other sites

azert nem aztbeszt :) eleg sokat olvastam utana meg egy epitomernokkel is beszeltem emiatt, de a kiporzastol egyaltalan nem kell tartani foleg 10 even belul. a markas meregdraga panelek is hasonlo anyagokbol vannak.

Cell vmikor ugorj at aztan hallgasd meg, azota az emukat lecsereltem enis bm5-re. (En hoztam el a dm-20asokat toled tudod a szomszedbol :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.




×
×
  • Create New...