Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Videolejátszás a 64-esen


Isten Nyila

Kérdés

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Mielőtt még bárki azt hinné, hogy ez csak holmi ünnepi tréfa, néhány technikai részlet:

Ez az egyik legújabb, az ún. NUFLI grafikai formátum, amelyet az elvetemült fanatikusok kihoztak a gépből. Persze hasonló felbontású és színvilágú állóképből számos szerepelt és közismert volt már régebben (FLI technika és egyéb variációk), még egy-két kereskedelmi játékprogramban is, azonban csak úgy, mint állókép. Az újdonság a dologban, hogy mozgóképhez használják.

Nyilvánvalóan a képkockák váltása nem adatmozgatással történik (az a proci ennek tört részét sem bírná streamelni), hanem ún. memory bank switching technikákkal, azaz a memóriabővítőben lévő adatterületen statikusan álló képkockákhoz egyszerűen egymás után odalapozgatják egy-két regiszterbeállítással a videomemória címzését (vagy valami hasonló módon, nem néztem most ennél pontosabban utána).

Konkrétan a lejátszandó videó egy SD kártyán helyezkedik el, amelyet a 1541 Ultimate (lásd korábban egy topikot már nyitottam neki) segítségével olvastatnak be. Ez képes emulálni az "ősidőkben" REU néven futó Commodore 64-es memóriabővítő modul működését, ami ténylegesen létezett (csak senki sem használta, mert méregdrága volt, és ritka, mint a fehér holló), és elméletben max. 16MB-ig tette lehetővé a bővítést.

Tehát ami fentebb látható, az ténylegesen nem más, mint egy közönséges, alap C64, plusz egy (külső) memóriabővítés.

Még egy érdekesség: nemrégiben pedig egy másik szent őrült elkészítette a Prince of Persia című (pécés klasszikus) játékprogram egy az egyben átdolgozott C64 verzióját, ami szintén ilyen memóriabővítéses technikákat alkalmaz (csak nem REU, hanem EasyFlash), ezt lásd alább:

http://popc64.blogsp...dore-64128.html

A 1541 Ultimate-nek pedig ezzel éppen egyidőben megjelent az a legutóbbi firmware frissítése, ami lehetővé teszi emennek a használatát is... (http://www.1541ultim...ntent/index.php) Yikes! (Most már csupán venni kéne egyet magamnak...)

Link to comment
Share on other sites

Én a lemezezgetésből és azok tárolásától buktam ki, de vettem egy kütyüt, amit bedugok a floppy és a magnó helyére, egy SD kártyát feltöltök a neten fellelhető progikból, ugye már szabadon terjeszthető és arról nyomatom, ha olyanom van, hogy elkap a hév.

Persze előtte egy expansion slotba helyezhető hardvert vettem, arra vinyót optikai meghajtót és CF kártyát lehet kötni, csak zavart, hogy mindig konvertálgatni kell és elfoglalta a helyet ahova a bővítéseket lehet pattintani. Meg lett még bolondítva valami Jiffy dos bővítéssel is, így nem kell írkálnom, csak az F gombokat nyomni. Mire ezeket összeszedtem, rájöttem, hogy majdnem minden joyom használhatatlan. Így betettem a szekrénybe és pihentetem a "dolgot".

Link to comment
Share on other sites

Én a lemezezgetésből és azok tárolásától buktam ki, de vettem egy kütyüt, amit bedugok a floppy és a magnó helyére, egy SD kártyát feltöltök a neten fellelhető progikból, ugye már szabadon terjeszthető és arról nyomatom, ha olyanom van, hogy elkap a hév.

Az 1541 Ultimate-ről van szó?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...