Jump to content
Ménemszól.hu

Új Moog szintetizátor: MINITAUR


A/D

Recommended Posts

A Moog a mai nap leleplezte legújabb szintetizátorát, a MINITAURT.

A hangszer a cég TAURUS családjába tartozik, majd 40 éves hírnevét bődületesen kövér analóg oszcillátorainak köszönheti. Ezt, és annak szűrőjét örökli az új jövevény. A Taurus korlátozott szintézis képességeit azonban jócskán továbbfejlesztették, melynek eredményeként egy kis méretű, asztali szintetizátor megfelel a modern zenei igényeknek is. Minden funkció egy tekerőt vagy kapcsolót kapott. Memóriája nincs, de a Moogtól ez nem szokatlan: hangszereit a keményvonalas szintetizátorosok igényeit szemelőtt tartva tervezik, nem popularizálják magukat (még!) őrült marketingesek által vezetve, és ebben az esetben szerintünk nagyon jól tették! A jól átlátható eszköz könnyen kezelhető, ugyanakkor kialakíthatja azt a kényszert, hogy a zenészek mindenkor tökéletesen a zenéjük funkcióihoz igazítsák az adott hangzást!

A Minitaur árának köszönhetően nagyszerű trójai lehet ebben a pluginnel telt világban eleven, kövér, változó hangjával, de a piac többi szereplőjével is remekül meg fog férni: ha a kategóriára méret alapján tekintünk, ő lesz az versenyző a mezőnyben, aki a hangzás minőségére fókuszál elsősorban.

A szintetizátor CV és MIDI/USB vezérelhető, azt írják hogy a paraméterek is. Ezzel oldják meg pl. a szerkeszthetőséget és a visszahívhatóságot.

Kaphatóság: 2012. tavasz

A termékről részletes leírás itt olvasható.

post-1-0-21669200-1325771001_thumb.jpg

post-1-0-07917600-1325771006_thumb.jpg

post-1-0-70009500-1325771010_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

o/

Csak tudja a moog, hogy mi kell a népnek. A Little Phatty-val is ebbe az irányba mozdultak, csak nem eléggé (szerintem). Ha sikerülne árban is jól pozícionálni (max 600USD, szerintem), akkor ez egy must-buy kis kütyü lesz minden elektro-vitéznek, házi buherátornak, szekvenszeres élő előadónak nomeg nekem is. Nyilván komolyabb szinten is ott a helye, de az nem mennyiségi eladás.

Végre egy basszusra butított moog, nekem nagyon tetszik az elképzelés! Terveztem egy doepfer Dark Energy beszerzését a jövőben, de ezt meg kell hallgatni, hogy mit tud. :)

Link to comment
Share on other sites

ranezesre kicsit hasonlit a vermona cuccaira ,nem mintha gond lenne

van rola youtube video hat meg kell mondani jo hangja van es tenyleg elter a phatty vagy a voyager hangjatol talaltam arat is digital village uk 500 font szerintem kicsit draga es gondolom magyarorszagon meg tobbe kerul majd velemenyem szerint talan a slim phatty jobban megeri mert nem sokkal dragabb es tobbet tud

igazabol nekem is tetszik a dolog es remelem

a moog ,dave smith es korg utan rolandek is beallnak a sorba es elorukkolnak valami uj fejlesztesu analog kutyuvel

Link to comment
Share on other sites

ranezesre kicsit hasonlit a vermona cuccaira ,nem mintha gond lenne

van rola youtube video hat meg kell mondani jo hangja van es tenyleg elter a phatty vagy a voyager hangjatol

talaltam arat is digital village uk 500 font

Olyan nagy nyomozás nem kell ehhez, mert a cikkben ott a link a Hit Space oldalára, ahol látható, hogy 159.990.- bruttó forint.

es gondolom magyarorszagon meg tobbe kerul majd

És mire alapozod ezt a meglátásod? Gondolkodjunk együtt! ;) GBP = 390 HUF. 500 x 390 = 195.000.- forint.

159.990.- < 195.000.-

Szerintem tavasszal közelebb fogunk kerülni a GBP összegéhez, de semmiképp sem leszünk drágábbak, ahogy eddig sem voltunk.

velemenyem szerint talan a slim phatty jobban megeri mert nem sokkal dragabb es tobbet tud

Az hogy többet tud, az igaz, bár a kezelése (UI) körülményesebb. A hang meg alma vs körte kérdés, kinek melyik tetszik, döntse el maga. (Egyébként a Phatty is meglehetősen limitált eszköz a mai szintetizátorok között, ugyanakkor van egy karakter és egy easy to use faktor mint járulékos előny). A feature-ökről még annyit, hogy szerintem lesznek olyanok, akik meghallják a Minitaurt, és nem fognak azon se gondolkozni, hogy van-e rajta MIDI vagy fejhallgató kimenet ;)

Olcsósításról nincs itt szó, a Minitaur nem árban akar győzni. Ez egy Moog, senki nem várhatja hogy ez egy budget cucc legyen, arra ott az Animoog :) Pl. a Dark Energy is egy flexibilisebb szinti, de basszus kérdésben labdába se rúg, még akkor sem, ha a Minitaur egy oszciját használod csak, nemhogy kettőt (én hallottam). Ugyanez a reláció igaz a DSI-re is. A Korgok nem ebben a kategóriában vannak (árban sem). A Roland úgy tűnik jelenleg nem érdekelt analóg szintikben.

Link to comment
Share on other sites

Erdekes. Meghallgatnam en is.

Azt nem igazan ertem, hogy egy Korg vagy akar egy kisebb nemet analogszinti-gyarto miert nem rak a cuccaiba ilyen (jo) minosegu oszcit es szuroket? Vagy igy alakult ki a paic? Vagy a jo szurokapcsolasokat, mind licenszelni kell?

/En is azt gondoltam, hogy Mo-n dragabbak a termekek, mint Angliaban, marcsak az Afa miatt is...

Link to comment
Share on other sites

Erdekes. Meghallgatnam en is.

Azt nem igazan ertem, hogy egy Korg vagy akar egy kisebb nemet analogszinti-gyarto miert nem rak a cuccaiba ilyen (jo) minosegu oszcit es szuroket? Vagy igy alakult ki a paic? Vagy a jo szurokapcsolasokat, mind licenszelni kell?

/En is azt gondoltam, hogy Mo-n dragabbak a termekek, mint Angliaban, marcsak az Afa miatt is...

Mert számitógépet könnyebb gyártani a korgnak mit ilyet analóg szörnyet...

Amúgy én nagyon kiváncsi lennék anyagkölcségbe egy ilyen hangszert mennyibe kerül a cégnek megcsinálni.

Mondjuk mennyibe kerül a Voyager és a Kronos anyagkölcsége

Link to comment
Share on other sites

Anyagköltség nem feltétlenül sok, ámbár lehet egy-két válogatott alkatrész, ami a minőség miatt talán megdobja az árat. Viszont itt a tudást fizeted meg, amit beletettek, meg a nevet sem adják ingyen (meg akármihez). Abban viszont biztos vagyok, hogy a Kronosnál sokkal több a pr meg a járulékos költség az árban, mint a Voyagernél.

Link to comment
Share on other sites

Azt nem igazan ertem, hogy egy Korg vagy akar egy kisebb nemet analogszinti-gyarto miert nem rak a cuccaiba ilyen (jo) minosegu oszcit es szuroket?

Talán azért, mert ezt még a Moog önmaga se tudta meglépni, aki kicsit régebb óta kísérletezik ezzel mint bárki. A Minitaurnak vagy a Moogerfooger Freqboxnak is kövérebb oszcijai vannak mint a többi jelenleg kapható Moog szintinek. Ez oszciból a "best of the best", és a Moognak is elég komoly erőfeszítésbe tellett újramodellezni az eredeti Taurust.

En is azt gondoltam, hogy Mo-n dragabbak a termekek, mint Angliaban, marcsak az Afa miatt is...

Általában egy 5%-os árkülönbséget nem szoktunk még "olcsóbbnak" nevezni (matematikailag az), de számos esetben ezt mi magunk kikompenzáljuk a saját zsebünkből (a drágább termékeknél). Ekkor kvázi mi fizetjük meg az Áfát a saját árrésünk terhére.

Link to comment
Share on other sites

Én nem érzem azt hogy kint olcsóbb lenne bármelyik termék is.... Sőt ha új dolgot nézek ebay-en sokkal drágább ha beleszámolom a postát is.

Egyik HS-videón Silk mondta hogy a NEVE preampjából akad gyárilag a trehány összerakásból hibás darab. Ha ez egy külföldről rendelt termékből derül ki ismét egy rakás posta visszaküldeni.....

Én nem merek semmit kintről venni ami még vonzó ár is. Persze nekem nem is éri meg mert az Áfa visszajön...

Remélem aki kintről tervezett vásárolni azt nem riasztottam el tőle. Én nem merek mert nem terem a pénz és fontos a hazai garancia is.

Link to comment
Share on other sites

Pl. a Dark Energy is egy flexibilisebb szinti, de basszus kérdésben labdába se rúg, még akkor sem, ha a Minitaur egy oszciját használod csak, nemhogy kettőt (én hallottam).

Na ezért várom nagyon! :) (Mondjuk ettől függetlenül a D.E. még mindig vonzó: 5kHz-es LFO 4TW!!! :) ) Viszont, ha ez tényleg olyan brutál lesz, mint ami eddig kinéz, akkor ő lesz hamarabb...

Link to comment
Share on other sites

.

Azt nem igazan ertem, hogy egy Korg vagy akar egy kisebb nemet analogszinti-gyarto miert nem rak a cuccaiba ilyen (jo) minosegu oszcit es szuroket?

Pl a doepfer egy ideig árult eredeti moog ladder filtert, meg moog féle oszci-kat, aztán, amikor elfogyott az a pár darab, ami volt Dieter bácsinak (szerintem bontott moog-okból), akkor lehetett rendelni "üresen", hogy ha sikerül beszerezned megfelelő chip-et, akkor csak bele kell pattintanod, de aztán lekerültek ezek a palettáról, most meg kifutóban vannak a CEM3320-asok, úgyhogy újabb modulok gyártása lesz beszüntetve.

Szóval szerintem valami hasonló issue a válasz a kérdésedre...

Adminoknak: bocs a flood-ért, de néha nem müködik a Szerkeszt opció... (Opera 11.60 build 1185 / win7)

Link to comment
Share on other sites

Egyik HS-videón Silk mondta hogy a NEVE preampjából akad gyárilag a trehány összerakásból hibás darab. Ha ez egy külföldről rendelt termékből derül ki ismét egy rakás posta visszaküldeni.....

Silk híres nem kis túlzásairól, azonban itt sajnos nem erről van szó. Kb. a harmada amit küldenek már érkezéskor hibás. Gyárilag nincs lecsavarozva a trafó, ami szállításkor kiesik a helyéről és csinál bent egy kis "rendetlenséget", vagy 3-ból két 1081-es házán (úgy félmila tétel!) rossz helyre van fúrva a csavar helye és nem lehet belecsavarozni a modult ésatöbbi. Most már megírtuk nekik viccből, hogy ha DIY terméket adnak el, azt ne teljes áron számlázzák :)

Sajnos viszont megkerülhetetlenek...Akármelyik Neve klónt néztük (voltak jók), mindegyikből hiányzott az a bizonyos "MOJO". Jelenleg csak az AMS-Neve tudja a frankót.

Adminoknak: bocs a flood-ért, de néha nem müködik a Szerkeszt opció...

Egy ideig szerkesztheted, utána nem. Így van beállítva.

Most pedig kedvenc témánk, a szex:

Link to comment
Share on other sites

Silk híres nem kis túlzásairól, azonban itt sajnos nem erről van szó. Kb. a harmada amit küldenek már érkezéskor hibás. Gyárilag nincs lecsavarozva a trafó, ami szállításkor kiesik a helyéről és csinál bent egy kis "rendetlenséget", vagy 3-ból két 1081-es házán (úgy félmila tétel!) rossz helyre van fúrva a csavar helye és nem lehet belecsavarozni a modult ésatöbbi. Most már megírtuk nekik viccből, hogy ha DIY terméket adnak el, azt ne teljes áron számlázzák :)

Sajnos viszont megkerülhetetlenek...Akármelyik Neve klónt néztük (voltak jók), mindegyikből hiányzott az a bizonyos "MOJO". Jelenleg csak az AMS-Neve tudja a frankót.

Vicces hogy több száz ezres cucc így van megoldva!

Link to comment
Share on other sites

De az miért? Jó, nincs sok paraméter, de ennyi kis digitalizmus 2012-ben sztem nem árt.

Azért mert így bele van kényszerítve az ember, hogy foglalkozzon a hangszínnel, és nem fogja magát minden patch betöltő gyerek szinti mágusnak képzelni magát, és legalább megtanulja az alapjait a szubtraktív szintézisnek.

<feltételezés ON> Illetve mivel tárolni nem tudja a paramétereket, ezért feltételezem, hogy azok nem D/A konverzió után jutnak el CV stádiumba, és ha ez így van (ebben majd A/D megerősít) így a paraméter programozásokat nem lehet sem MIDIn sem USB-n továbbítani és fogadni. Tehát, ha csavargatós dalt írsz, akkor az (hangszerhez méltóan) mindig máshogy fog alakulni, hiszen mindig csavarnod kell, és az mindig máshogyan lesz. Nem lesz leprogramozva, nem lesz MIDI vezérelve, és ez jót tesz a zenének: életet tesz bele. <feltételezés OFF>

Link to comment
Share on other sites

Azért mert így bele van kényszerítve az ember, hogy foglalkozzon a hangszínnel, és nem fogja magát minden patch betöltő gyerek szinti mágusnak képzelni magát, és legalább megtanulja az alapjait a szubtraktív szintézisnek.

<feltételezés ON> Illetve mivel tárolni nem tudja a paramétereket, ezért feltételezem, hogy azok nem D/A konverzió után jutnak el CV stádiumba, és ha ez így van (ebben majd A/D megerősít) így a paraméter programozásokat nem lehet sem MIDIn sem USB-n továbbítani és fogadni. Tehát, ha csavargatós dalt írsz, akkor az (hangszerhez méltóan) mindig máshogy fog alakulni, hiszen mindig csavarnod kell, és az mindig máshogyan lesz. Nem lesz leprogramozva, nem lesz MIDI vezérelve, és ez jót tesz a zenének: életet tesz bele. <feltételezés OFF>

Nem tudom Te, hogy vagy vele, én nem szeretem magamat kényszerítve érezni semmilyen helyzetben.Attól, hogy a végén el tudom menteni a hangszínt még nem leszek elégedett egy sz*rul kitekert hangal.Aki pedig félvállról veszi a hangszínek létrehozását az itt se fog túl sokat szórakozni.. mer tudod ez múúg ez úgy is szól..

A honlapon ezt írják:

DIN MIDI and MIDI over USB offer complete control of the Minitaur's sound engine

Link to comment
Share on other sites

Nem tudom Te, hogy vagy vele, én nem szeretem magamat kényszerítve érezni semmilyen helyzetben.Attól, hogy a végén el tudom menteni a hangszínt még nem leszek elégedett egy sz*rul kitekert hangal.Aki pedig félvállról veszi a hangszínek létrehozását az itt se fog túl sokat szórakozni.. mer tudod ez múúg ez úgy is szól..

A honlapon ezt írják:

DIN MIDI and MIDI over USB offer complete control of the Minitaur's sound engine

Hm, egy kicsit bánom, sok-sok D/A konverzió... :) Mondjuk ez esetben kell, hogy legyen valami SysEx vagy USB-n keresztül snapshot (kvázi patch memória), máskülönben jó hülyén fog kinézni, hogy minden dal előtt ott lesz 3 perc rögzített tekergetés, amíg kitekered magát az alaphangszínt. Nomeg ha már úgyis digi a kontroll, akkor végülis már lehetne patch memória is, JoMoX-os minimalizmusban megoldva 2db mikrokapcsoló meg egy 2 számjegyes LED kijelző, oszt csókolom, nesze neked 100 patch. Szóval igazából ezt a koncepciót nem értem, de a kvantummechanika matematikai alapjait sem értem, mégis teljesnek érzem az életemet. :) Na de most komolyan. Mivel MIDI OUT nincs, ezért a SysEx kizárva, meg a bejátszott kitekergetés is: hardver szekvenszerek kiesnek, úgyhogy élőzéshez akkor is bele leszel "kényszerítve", hogy azt a kismaroknyi paramétert úgy ahogy (sz*rul?) kikeverd 1-2 mozdulattal, vagy viheted a laptopot, de ha már ott a laptop, akkor minek bele"kényszerülni" bármi olyanba, amit el lehet cseszni (sz*r hangszín), nem egyszerűbb elindítani egy .mp3-at, és "varázsolni"? A közönségnek úgyis mindegy. Nomeg mivel MIDI OUT nincs, ezért mivel játszod be, amit vissza akarsz utána játszani??? Arra már lehetőség sincs másik kontroller, vagy kézzel megrajzolgatáson kívül. Hát nem tudom, nekem még mindig jobban tetszik az az alternatíva, hogy nincs digit kontroll, és igenis élőzöl.

A kompromisszumba kényszerítés nekem nem annyira fáj, szóval ha van egy Arp2600-od és/vagy egy valami brutál moduláris rendszered, én szívesen megszabadítalak szenvedéseidtől, és még csak sokat sem kérek érte! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Ez oszciból a "best of the best", és a Moognak is elég komoly erőfeszítésbe tellett újramodellezni az eredeti Taurust.

Már hogy a Moog legjobb oscija, úgy érted. Persze kereskedőként nem mondhatsz mást, de én jó nagy paraszt révén had kötekedjek már, megkockáztatva a kibannelésem.

A világ legjobb oscillátora a megkoronázott "Best of the Best (ahogy te mondod)" még mindig a Buchla 259, olyan tizezer dolláros áron. Mondhatnád, hogy ezt egy gyártó sem engedheti meg magának, hogy belepakolja egy gépbe, de hát történetesen a Buchla igen. A Moog legjobb oscillátora sem a Moog Taurusé volt soha, hanem a jó öreg modulár kilencszázas széria, a 901A/B meg 921... most nem keresek rá mennyiért mennek, nem akarok sirni. Herb Deutsch mondta talán, hogy ezekkel kerülsz oda legközelebb, hogy meghallgasd az áramot. :D Szóval a best of the best nekem kicsit szuperlativusz ebben az esetben, de tény, hogy elég jó hangja lett ennek a cuccnak...

http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220842435501+

legutóbbi 259 az ebayen. Na EZ egy oscillátor. Sajnos élőben csak a 258hoz volt szerencsém, ugyanaz a triangle-core, a waveshaperek nélkül, azóta sem tudtam kipucolni rendesen a csukám, úgy telifostam.

Nagyon paradox helyzet ez, hogy az öreg találta ki gyakorlatilag a moduláris rendszereket, (no jó a Harald Bode jócskán besegitett) reneszánszát éli a moduláris szintézis, vagyonokért cserél gazdát egy ilyen szinti, és mégsincs Moog Modular a piacon, mert nem gyártják. Volt most ez a próbálkozás ezzel az Api szabvány Ladder-szűrővel, dehát nem akarok Api-t venni, nekem az drága is, meg a modulárom és az összes modulom V/oktáv (moog) szabvány, és az Apin még egy cv bement sincs, hát mivel mozgatom én azt a szűrőt, a Phatty hangja nem tetszik, és ott sem mozgathatok semmit cv-vel, meg tudom hogy egy pöcs vagyok és a fix architektúra nem is elégit ki, ezért gondolom, hogy ha ez elég jó lesz akkor végre elindul valami amit igazából a moog kezdett ötven éve, de sajnos mégis kimaradt belőle. Merthogy ennek teli van a segge cv bemenetekkel...

Oké a foogereknek is, de azok megint személy szerint valamiért nem... Ez kompakt. Leviszi a fejed. Várom... Azt nem kérdem, hogy Poly Chain, mert valaki meg fog ütni? :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...