Jump to content
Ménemszól.hu

Új Moog szintetizátor: MINITAUR


A/D

Recommended Posts

<wall of text>

Te sem akármilyen elvetemült állat vagy... :D "Meghallgasd az áramot", ez tetszett. Buchla-t minden háztartásba!!! Szerencsénkre a világban nagyon kevesen zenélnek Buchlával, így azokkal nem nagyon kell versengeni. Sőt, moduláris rendszerekkel sem nagyon zenélnek a "nagyok", mert amíg azon kiépít az ember egy peccset, addigra általában már egy egész lemez elkészül. Ez baj is meg nem is.

A PolyChain miatt meg ne aggódj, mert a természetben minden hangforrás monofón, de ha mégis kellene, akkor max 2 (vagy több) külön MIDI csatornán hajtod meg a két (vagy több) vasat. ZEN.

:D

Link to comment
Share on other sites

A Moog legjobb oscillátora sem a Moog Taurusé volt soha, hanem a jó öreg modulár kilencszázas széria, a 901A/B meg 921... most nem keresek rá mennyiért mennek, nem akarok sirni.

Oké, nekem van egy Q106-os modulom, amiről nem tudom mennyire autentikus Moog oszci, de állítom neked, hogy a Taurus oszcija elég markáns, és simán felveszi a versenyt azzal, sőt... De igaz ami igaz, matematikai értelemben elhamarkodott azt állítani, hogy ez a Moog legjobb oszcillátora (eleve kezelhetjük szubjektív dologként). Szűkítsük le tehát a kört arra, hogy a Moog valamiért nagyon a Taurust akarta modellezni, és nem a modulárt, és nagyon sok időt "pazaroltak" a rekreációra.

Itt a Buchla féle oszci, tényleg nagyon fasza, de ez tök más hang (még nem is hallottam hasonlót, úgyhogy köszi a tippet!)

Persze kereskedőként nem mondhatsz mást, de én jó nagy paraszt révén had kötekedjek már, megkockáztatva a kibannelésem.
Kíváncsi vagyok a véleményedre, hogy szerinted lelkesedésből, vagy kereskedelmi céllal választom a hangnemet mikor a cikket írom? ;)

Az API féle dolog nem szintiseknek készült hanem stúdiósoknak.

Merthogy ennek teli van a segge cv bemenetekkel...
Szerintem nem eléggé :) Ez mindenképp moddingért kiállt!

Oké a foogereknek is, de azok megint személy szerint valamiért nem...

Ez viszont hiba. A MoogerFoogerek nagyon jók.

Azt nem kérdem, hogy Poly Chain, mert valaki meg fog ütni? :D

Szerinted annak lenne értelme? Szerintem nem. Nincsenek rajta olyan funkciók, ami alkalmassá tenné polifónikus hangokhoz, hogy csak egyet említsek: PWM.

Link to comment
Share on other sites

Oké, nekem van egy Q106-os modulom, amiről nem tudom mennyire autentikus Moog oszci, de állítom neked, hogy a Taurus oszcija elég markáns, és simán felveszi a versenyt azzal, sőt... De igaz ami igaz, matematikai értelemben elhamarkodott azt állítani, hogy ez a Moog legjobb oszcillátora (eleve kezelhetjük szubjektív dologként). Szűkítsük le tehát a kört arra, hogy a Moog valamiért nagyon a Taurust akarta modellezni, és nem a modulárt, és nagyon sok időt "pazaroltak" a rekreációra.

Itt a Buchla féle oszci, tényleg nagyon fasza, de ez tök más hang (még nem is hallottam hasonlót, úgyhogy köszi a tippet!)

Kíváncsi vagyok a véleményedre, hogy szerinted lelkesedésből, vagy kereskedelmi céllal választom a hangnemet mikor a cikket írom? ;)

Az API féle dolog nem szintiseknek készült hanem stúdiósoknak.

Szerintem nem eléggé :) Ez mindenképp moddingért kiállt!

Ez viszont hiba. A MoogerFoogerek nagyon jók.

Szerinted annak lenne értelme? Szerintem nem. Nincsenek rajta olyan funkciók, ami alkalmassá tenné polifónikus hangokhoz, hogy csak egyet említsek: PWM.

az a Buchla ahogy szol.ugy nem szol semmi az tuti.a legdurvabb cucc.nem tudom miert,de a Moog Phatty sound valamiert a legrosszabb az osszes Moog kozul amit hallottam,az Opus 3am volt a kedvenc eddig.annal volt a legtobb lehetoseg soundozni mindkozul.

Link to comment
Share on other sites

Szerencsénkre a világban nagyon kevesen zenélnek Buchlával, így azokkal nem nagyon kell versengeni. Sőt, moduláris rendszerekkel sem nagyon zenélnek a "nagyok", mert amíg azon kiépít az ember egy peccset, addigra általában már egy egész lemez elkészül.

Ez nem igaz, kukkants körbe. A Nin-es ember most kapott grammyt a social network zenéjéért, nagyrészt Buchla... Az orbitál / chemical brothers hurcol modulárt élőzni. A Flood világ életében használt a stúdióban Moog modulárt, annó már a Violatoron is pl... Nem fogom sorolni, nézz körül...

Nem lóferseny ez az egész, kinek hogy esik jól. 5-6perc alatt rakok össze egy 4 oscis monofónt, és teszek mondjuk modulációt az adsr releasére, mert azt valahogy mindig úgy használom. Prophettel ez nem tudom hány perc... illetve tudom, nem csinálod meg. :D

Link to comment
Share on other sites

A Flood világ életében használt a stúdióban Moog modulárt, annó már a Violatoron is pl... Nem fogom sorolni, nézz körül...

Tévedés. A Violatornál kezdett Modularozni, és Roland ill. Moog Modularok voltak. Tudtommal a mai napig nem Buchlázik, LOLFactory pedig arról írt.

Nem lóferseny ez az egész, kinek hogy esik jól. 5-6perc alatt rakok össze egy 4 oscis monofónt, és teszek mondjuk modulációt az adsr releasére, mert azt valahogy mindig úgy használom. Prophettel ez nem tudom hány perc... illetve tudom, nem csinálod meg. :D
Én erre sosem használok Modulart (van egy nagyobb szekrényem), nekem megteszi a Nord Wave Morphja (általában velocityhez vagy modwheelhez kötöm). Oszciból általában megelégszem eggyel is, nincs több zenei ötletem :)))

Egyébként nem vagyok meggyőzve arról, hogy a Buchla oszcija nagyobbat szól mint a Taurusé (sőt...). Hogy komplexebb, azt látom.

De egyébként ez számomra nem fontos. Én abból csinálok zenét, ami van. Számomra a tanulság az, hogy a rohadt nagy szabadsági fok (sok hangszer, sok lehetőség) általában a legnagyobb kerékkötője a kreativitásnak vagy a befejezett zenéknek.

Link to comment
Share on other sites

V/Oct: trent reznor, OK, Orbital OK, Chem brothers csak díszletnek visz szerintem, de Molokot láttam már valóban modulárist vinni szólóra, és végülis a chem brothersbe is belefér, de ezek azért elég niche' kategória, attól függetlenül, hogy szeretnék annyi lemezt eladni, mint mind4ük. Sőt, még lehet hozni melléjük pár arcot (Aphex Twin valaki?)

Nem vitatkozni akarok veled, mert baromi jó ízlésűnek tünsz, és nem hülyeséget beszélsz. Viszont tömegében nem ez a jellemző, az említett arcok meg mind úgy kezdték, hogy sokkal szerényebb motyóval bizonyították, rátermettségüket: chem bro: Kawai K4, aphex twin: ZX81, Trent Reznor: Nine Inch Nails... aztán már megnegdhették maguknak a collector's editiont... :D

Sheever: A Phatty szerintem sem OK hangilag, kicsit a Prodigy-re teszem, jó az csak nem az a... mojo? :D

A/D: az a Buchla oszci az all-round oszci. LFO-tól mindenig. Kár hogy a demó alapján nem nagyon lehet hallani, hogy önálló oszciként mit produkál, de tetszik a srác hatalmas doepfer szekrénye... :D Úgy értem, zenei jelleggel nagyon nem mutatja mit fakít. Nem kizárom, hogy úgy is fasza, csak nem derül ki...

Link to comment
Share on other sites

Oké, nekem van egy Q106-os modulom, amiről nem tudom mennyire autentikus Moog oszci,

Ismerem a Q106ot, cimborámnak van egy, igen jó standard (a jó értelemben vett standard) modulár osci, semmi köze a kapcsinak a régi Moogokhoz, persze mondom úgy, hogy rákukkantottam, amikor kiszedte nekem, mert persze a dotkom nem adja ki ezeket a rajzokat... Sajnos a 901 hihetetlenül szól, de teli van olyan tranzisztorokkal, tekercsekkel amit 30 éve nem látott senki, nemhogy megvenni, és nemhogy tökéletes párokat válogatni a kupacból...

de állítom neked, hogy a Taurus oszcija elég markáns, és simán felveszi a versenyt azzal, sőt...

Ebben biztos vagyok, nem kell megvédened a Taurust. Azt akartam csak mondani, hogy egy viszonylag budget cuccba nem fér bele egy teljesen körbejárt osci, mert nagyon nem érné meg nekik...

Úgy értem, hogy a szokványos hullámformák mind ésmég rámpa föl-le, fűrész, pulzus, nemlineáris hullámforma kezelés, exponenciális-lineáris fm, soft-hard sync, stb, stb minden ilyen fincsi dolog, ami negyven éves moogokon rajta van, vagy akár a 106oson.. :D Ez hülyeségnek meg luxusnak tűnik, amig nem tanultad meg használni.

Kerestem videót a IIIcről, de nem találtam jót... főleg lemezeken jön ki...

A legdurvább ugye, hogy a magyar rádiónak van egy, azt láttam élőben, most kinnt van az új rádióteknikai múzeumban, nem áltattam magam, hogy meg tudok győzni bárkit is, hogyaszongya képzett szakember vagyok, hadd kapcsoljam bééé. :D

Kíváncsi vagyok a véleményedre, hogy szerinted lelkesedésből, vagy kereskedelmi céllal választom a hangnemet mikor a cikket írom? ;)

Hehh. Nem akartam beszólni. :D

Az API féle dolog nem szintiseknek készült hanem stúdiósoknak.

Erre irtam, hogy ez olyan paradox, a világ egyik legszebb, de mindenképp legismerebb szinti szűrője nem szintiseknek. Nem baj, amig van szintiseknek is... De nincs. Ebben a minőségben mint az az Api, nincs. A fooger az nem az, és ne menjünk ebbe bele, mert nagyon jó cucc az, de nem konkétan az.

Szerintem nem eléggé :) Ez mindenképp moddingért kiállt!

Hát van egy adrenalin iz a számban, amikor ráforrasztok ilyesmire. :) Amikor az G2 enginemen megtaláltam a miksi előfokot, kb 5perc alatt kiméregettem és bekötöttem, és fél órán keresztül győzködtem magam, hogy nem fog füstölni, amikor bekapcsolom. Ment, de már nem is gyártják az engine-t...

Ez viszont hiba. A MoogerFoogerek nagyon jók.

Tudom. Valahogy nem tudok megbékélni a pedál formátumú cuccokkal... de mondom, ez az én bénázásom, talán a sok külön adapter miatt, ami megint külön zsák, amikor öt ilyesmit magaddal viszel, nem csak egy standard kettőhuszas kábel, meg egy biztositék a zsebemben... megint ez a koncertezős para... szeretem az analóg modulárban azt, hogy ugyanott folytatja akár napok múlva is, csak be kell kapcsolnom. Ezért nem is értem aki azt mondja hogy géppel egyszerűbb. Más. Nekem ez a kényelmes.

Szerinted annak lenne értelme? Szerintem nem. Nincsenek rajta olyan funkciók, ami alkalmassá tenné polifónikus hangokhoz, hogy csak egyet említsek: PWM.

Hát praktikusnak semmiképp nem praktikus, de ha tegyük fel csak szinusz minden osci, és van mondjuk két osci mindegyikben, és van belőle 64 darabom, akkor az 128 külön állitható felharmónikus, igazi addiitiv analóg, és hirtelen fel kell ébredjek, mert belelógott a kezem. :D Mindennek van értelme, ha keativan használja ez ember szerintem...

Link to comment
Share on other sites

... és van belőle 64 darabom, akkor az 128 külön állitható felharmónikus, igazi addiitiv analóg, és hirtelen fel kell ébredjek, mert belelógott a kezem. :D Mindennek van értelme, ha keativan használja ez ember szerintem...

A többi is tanulságos, de erre megint meg kell állapítanom, hogy Te bizony beteg vagy, barátom! :D

Link to comment
Share on other sites

@A/D: igaz, Flood mindig is Moog párti volt... nem akarom én megvédeni a Buchlát sem, legtöbb arc aki megengedheti magának, úgyis szart se csinál vele, legalábbis értékelhetőt nem, nekem se lesz soha, de hallottam a 258at, és mosolygott a fülem, ahhoz foghatót eddig, azóta nem nagyon...

Sőt, még lehet hozni melléjük pár arcot (Aphex Twin valaki?)

Az más, ő sohasem élőzik, hacsak nem laptopról és ha modulárt használ akkor a régebbi felvételeken általában Synton Fenixet, (ami megint egy külön beszélgetés), illetve a három félmoduláris MS20asát, na az viszont már a korai cuccain is, mindent át az ESP-n! Pletyka csak, hogy hatalmas Plan B rendszere (is) van, az euro szabvány, és már tönkrement a cég nemrég, botrányos körülmények közt...

Nem vitatkozni akarok veled,

Semmi bajom a vitával mig konstruktiv, szeretek tanulni, és örülök, hogy beindult itt a beszélgetés, ezért jöttem.

Azt gondolom hogy aki tehetséges, annak még TX81z sem kell, mert összeütöget valami és kész, de a technika az egy ilyen dolog, belássa magát az ember és lesznek preferenciái, dogmái, meg beállt hülyeségei, esetleg sznob dolgai.

Sheever: A Phatty szerintem sem OK hangilag, kicsit a Prodigy-re teszem, jó az csak nem az a... mojo? :D A/D: az a Buchla oszci az all-round oszci. LFO-tól mindenig. Kár hogy a demó alapján nem nagyon lehet hallani, hogy önálló oszciként mit produkál, de tetszik a srác hatalmas doepfer szekrénye... :D Úgy értem, zenei jelleggel nagyon nem mutatja mit fakít. Nem kizárom, hogy úgy is fasza, csak nem derül ki...

A Nin Ghostjából, meg ebből a Social Network soundtrackből viszont igen. Nekem nagyon modoros ez a zenekar, akkor szerettem amikor lehetetlenül agressziv volt, mondjuk a spirál, régesrégen, aztán valahogy elmúlt nálam, de ráhallgatok mert érdekel. A Buchla osci mindent tud amit kell, és mindent halál pontosan, sok-sok karakterrel. Egy picit mindig ezoterikus eszköz marad, de ez plusz egy kvázi hatvanas évek óta működési elvben változatlan cuccnál amit még ma is gyártanak (nincs igazam mert ez a nagy osci a 259 nincs a piacon új, csak a 258). A Phattyvel sincs semmi baj, picit vékonykább a hangja, nagyrészt mert smt alkatrészekből van az egész, és ezáltal sokkal pontosabb, igy picit unalmasabb is hangja. Hasonlithatod régi Moogokhoz, de azok még régi szénellenállásokból vannak, és fóliakondikból, ráadásul megértek x év alatt mint a jó bor. A sokkoló különbség a Voyager és a Minimoog között van.

Link to comment
Share on other sites

Pl. a doepfer egy ideig árult eredeti moog ladder filtert, meg moog féle oszci-kat, aztán, amikor elfogyott az a pár darab, ami volt Dieter bácsinak (szerintem bontott moog-okból), akkor lehetett rendelni "üresen", hogy ha sikerül beszerezned megfelelő chip-et, akkor csak bele kell pattintanod, de aztán lekerültek ezek a palettáról, most meg kifutóban vannak a CEM3320-asok, úgyhogy újabb modulok gyártása lesz beszüntetve.

Annyira bonyolult az az oszcillator vagy annyira licenszvedett, hogy nem lehet masolni, sot (talan megbotrankoztato) de fejleszteni? :o

Laikuskent ugy gondolom, hogy egy oszcillator kapcsolasa nagysagrendekkel egyszerubb lehet, mint pl. barmely mikroprocesszor. Dehat en nem ertek hozza, ezert is kerdezem...

Az sem vilagos, hogy eddig gyartottak ezt a csudajo alkatreszt, mindenki ilyet szeretne venni, de leallitjak a gyartasat... hm.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 years later...

Srácok egy kérdés Minitaur ügyben:
Ugyebár a MT limitált a felső tartományát tekintve, viszont a legfelső oktávban különösen F hangtól felfelé én nem kis elhangolást vélek felfedezni. Olyan, mintha F-től felfelé egészen a felső C-ig kicsit detune-olva lenne, el lenne hangolva. Ez másnál is hallható dolog, vagy egyedi eset nálam?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Ekkor: 2017. 07. 16. at 16:22 írta endilv426:

SysEx adatot, hogy kell küldeni a Minitaur-al? A könyve azt írja a 25-ödik oldalon, hogy tud küldeni és fogadni, de én nem találtam meg benne, hiába néztem át vagy háromszor.

https://www.moogmusic.com/products/taurus/minitaur#downloads-tab

és

"handy Minitaur sysex commands.zip"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Megjelent egy új frissítés a Minitaurhoz. Új Firmware és új Editor. Frissítettem a Firmware verziót a Minitauron és feltelepítettem az új editort. Ha csak magában használom az editort (Standalone módban) akkor felismeri a szintetizátort és jól működik, ha viszont a Daw-ben akarnám használni mint VST hangszert Instrument track-en  (Cubase 5) akkor azt írja, hogy nincs csatlakoztatva és nem ismeri fel.

Írja a manuálja az új editornak, hogy, ha nem működik Windows alatt akkor telepíteni kell a Moog Minitaur USB Driver új verzióját is. Azt is feltelepítettem, úgy viszont sem Standalone módban sem a Cubase-en belül nem ismerte fel, azt írta, hogy nincs csatlakoztatva.

Mi lehet a baj? Valaki aki frissítette a Firmware-t és az editort meg tudná mondani?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...