Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Midi feljátszása klaviatúrával?


M Peti

Kérdés

Sziasztok, Boldog Újévet minden kedves Fórumozónak!

Kísérletezek, egy meglévő felvételre tennék egy MIDI ride kíséretet és mivel nem tökéletesen metronómon van az eredeti felvétel és nem is atom pontos, ezt a ride kíséretet túl sok helyen kellene húzgálnom az időben, hogy rendben legyen a felvétellel. Tervezek MIDI billentyűzetet venni, hogy feljátszhassam, de még nem jutottam el a vásárlásig. Szóval két amatőr kérdés jutott eszembe, hogy megkérdezem Tőletek,  egyrészt hogy:

- A klaviatúrán nem tudnék kijelölni egy gombot, amit hozzárendelhetnék ehhez a ride midi billentyűhöz, hogy legalább időben rendben legyen az eredeti felvétellel?

- Vagy nem tud olyat a Cubase, hogy a zenéhez igazítja a MIDI editorban meglévő hangokat?

Szerkesztette M Peti
Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

  • 0
13 perccel ezelőtt írta M Peti:

Sziasztok, Boldog Újévet minden kedves Fórumozónak!

Kísérletezek, egy meglévő felvételre tennék egy MIDI ride kíséretet és mivel nem tökéletesen metronómon van az eredeti felvétel és nem is atom pontos, ezt a ride kíséretet túl sok helyen kellene húzgálnom az időben, hogy rendben legyen a felvétellel. Tervezek MIDI billentyűzetet venni, hogy feljátszhassam, de még nem jutottam el a vásárlásig. Szóval két amatőr kérdés jutott eszembe, hogy megkérdezem Tőletek,  egyrészt hogy:

- A klaviatúrán nem tudnék kijelölni egy gombot, amit hozzárendelhetnék ehhez a ride midi billentyűhöz, hogy legalább időben rendben az eredeti felvétellel?

- Vagy nem tud olyat a Cubase, hogy a zenéhez igazítja a MIDI editorban meglévő hangokat?

B.Ú.É.K.

De van: Audio Quantize (már ha jól értelmezem a problémádat), igaz nem pontos, de talán valamire jó lehet.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Bújjék...

Kicsit off, de a témához kapcsolódva: az Abletonban ha nincs midi csatlakoztatva, a billentyűzet használható feljátszáshoz. Egy oktáv áll rendelkezésre, azaz A, S, D, F, G, H, J, K. Oktáv váltás le: Y, fel: X. A késés nagyobb lehet a megszokottnál, de működik.

Természetesen bármilyen gagyi midi eszköz megléte jobb megoldás. Kezdőknek (reméljük) hasznos lehet ez az infó.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Köszönöm a válaszokat!! Nagyon reagálni sem tudok, mert amióta megírtátok a kvantizálás, warpolás lehetőségeket, ezekkel kísérletezgetek és vagy 50 dolgot nem értek most már. Van, amikor azt csinálja, amit gondolok, van, amikor nem. Ebbe bele sem mennék, mert hetek szerintem, mire egyáltalán kérdést tudok feltenni. Végül is ezt a ride kíséretet meg tudtam oldani kvantizálással, egész szuperül betette a helyére. Köszönöm!

Ha eljutok odáig, hogy letisztult kérdést fel tudjak tenni, még lehet, hogy fogok érdeklődni ezügyben.

Elérhető esetleg egy magyar nyelvű leírás a kvantizálásról, warpolásról?

Szerkesztette M Peti
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Több probléma is van.

Ha a témára rákeresel, rengeteg videót találsz, ahol próbálják bemutatni a warpolás technikáját, több/kevesebb, de inkább kevesebb sikerrel. Mert ezt nem lehet bemutatni 10-20-30 percben, leírni 10-20-50 mondatban.

Leírás: könyvet esetleg itt találsz. Szomorú, hogy egyéb hasonló kiadványok ha vannak is, szinvonaltalanok, és annak kell örülni, hogy legalább ez van. (Az Ableton könyvben például 3 baki van, ebből az egyik: a szerző megemlíti egy ponton, hogy külön fejezetben kitér a warpolásra, de ezt "elfelejtette".)   :-)   Kezdőknek mindesetre ajánlom a könyvet, elavultsága ellenére is.

Még egy off, mert Ableton: sokan el vannak ájulva, hogy így warp, úgy warp, milyen jó erre (is) a program... megjegyzem, hogy nagyon nem az, egyáltalán nem. Talán erre egy külön fejezetben érdemes lehet kitérni.

A megoldás a Te esetedben is: gyakorolni, gyakorolni, akár egy elcseszett példafájlon. (A kerékpár sem fog menni a gyereknek, ha csak elmondod neki, hogy kell...)

Egyébként a téma bonyolultsága miatt ha konkrét, letisztult kérdést teszel fel, hamarabb célba érsz.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
50 perccel ezelőtt írta wolf:

Több probléma is van.

Ha a témára rákeresel, rengeteg videót találsz, ahol próbálják bemutatni a warpolás technikáját, több/kevesebb, de inkább kevesebb sikerrel. Mert ezt nem lehet bemutatni 10-20-30 percben, leírni 10-20-50 mondatban.

Leírás: könyvet esetleg itt találsz. Szomorú, hogy egyéb hasonló kiadványok ha vannak is, szinvonaltalanok, és annak kell örülni, hogy legalább ez van. (Az Ableton könyvben például 3 baki van, ebből az egyik: a szerző megemlíti egy ponton, hogy külön fejezetben kitér a warpolásra, de ezt "elfelejtette".)   🙂   Kezdőknek mindesetre ajánlom a könyvet, elavultsága ellenére is.

Még egy off, mert Ableton: sokan el vannak ájulva, hogy így warp, úgy warp, milyen jó erre (is) a program... megjegyzem, hogy nagyon nem az, egyáltalán nem. Talán erre egy külön fejezetben érdemes lehet kitérni.

A megoldás a Te esetedben is: gyakorolni, gyakorolni, akár egy elcseszett példafájlon. (A kerékpár sem fog menni a gyereknek, ha csak elmondod neki, hogy kell...)

Egyébként a téma bonyolultsága miatt ha konkrét, letisztult kérdést teszel fel, hamarabb célba érsz.

Rengeteg kérdésem lenne ezzel kapcsolatban, de inkább tényleg elkezdtem minden gombot megnyomni, hogy lássam mi történik, mi nem.

A magyar leírással kapcsolatban, annyi megjegyzésem van, hogy én is vállalkozó vagyok, körülbelül ugyanezeket szoktam elmondani, hogy senki ne tudja mit hogyan kell csinálni ;). Miközben simán tűpontos könyvet tudnék írni a témában. Ez van, értem.

Az lenne egy konkrét általánosabb kérdésem, hogy tudok-e olyat csinálni például, hogy van egy nem metronómon lévő dobom több sávon (akusztikus felvétel vagy midi mindegy) és például behúzok ebbe a projektbe egy midi lábcin kíséretet (bepötyögöm a midi editorba nyolcadokra, vonalra), amit be szeretnék tenni a metronómhoz nem igazodó meglévő dobfelvételem mellé. Más szóval új hangokat szeretnék nem vonalakhoz (metronómhoz) húzni, hanem másik hangszerhez, a ténylegesen elhangzó hangokhoz.

Azt értem, hogy kvantizálással ráhúzok vonalakra dolgokat, de ez még nagyon nem azt jelenti szerintem, hogy valami pontos. Ha például midi szerkesztőben csinálok egy lábdob, pergő, lábcin kettőnégy alapriffet, minden pötty a vonalon van, ettől az még nem pontos. Az érdekel inkább a témakörben, hogy egy másik sáv realtime hangjára rá lehet-e passzintani egy másik audio vagy midi sávot? Másik példa, monjduk élő dobfelvétel lábcineire szeretném behúzni a pontatlan funky ritmusgitárt?

Szerkesztette M Peti
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ha van egy pontatlan midi-m, amihez igazodni kell, a következőt tenném: duplikálom a pontatlan midi sávot (új, másik hangszer beillesztése esetén). A másolatban a meglévő feljátszást inaktívvá teszem, így az nem szól, de látom hogy időben hol vannak a felütések. Az új feljátszást (vagy a beillesztett midi-t) időben pozícionálva kézzel ezekhez igazítom és kész. (Dob esetén, ha az egy midi sávon van, duplikálni sem kell.)

Ja élő dob: jó minőségű felvételből lehet midi-t csinálni, vagy szétszedni a dobot, groove-ot pl Regroover-el. Itt megkapod a cin-t, és ahhoz már könnyű warpolni, ha együtt látod a két sávot.

Szerkesztette wolf
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Na szóval, én nem vagyok szagértője a kvantálásnak, de pár dolgot már én is megkérdeztem ez ügyben tőlem ügyesebbektől és okosabbaktól...

1. ami nem bonyolult, azt érdemes újból pontosabban feljátszani ha megy 

2. csipkebokorvessző, azaz érdemes szétszedni a kérdéses sávot több sávra mint a bokor vesszeit (pláne ha dob sáv, mert akkor hangszerenként lehet eliminálni).  Ha, ha-ha, hangsáv van, akkor ütemhangsúlyos hangoknál érdemes szétválogatni pl. azokat ütemre húzni stb. Az előkék, meg utókák helyenként inkább törlendők és újrajátszandók, de akinek sok ideje van, piano roll ablakban tologathatja a téglalapokat egérkével is (Cubase grid felbontás állítható ehhez)

3. a klyúbéz tartalmaz egy Logical Editort is, ebben a programozó vénájúak kedvükre gyárthatnak mindenféle kritériumokat teljesítő scripteket is (azt hiszem pl. van benne eleve olyanra is tanpélda, hogyan illesszünk adott ütemek elé ⅛ szüneteket...)

4. ha nem csak hangok, hanem kontrol üzenetek, midi parancsok, sustain pedál stb. események is kötődnek a hangokhoz, ez nyilván mindent hatványozattan bonyolít (az újrajátszás adott esetben ezért jobb!)

5. a használati útmutatóban eléggé töviről hegyire le van sok más okosság is írva a szoftverhez!!!

6. transport baron (lejátszásvezérlő panel) jobb klikkre be/ki kapcsolható millió funkció, többek közt a keyboard aktiváció is, hogy [asdfgh...] gombokkal lehessen pc billentyűzetről is hangokat bevinni. A tab vagy jobb/bal nyilak (most nem emlékszem) azok meg oktávot váltanak. Használatiban ez is le van írva.

7. attól is függ minden, milyen a zene! Ha vmi gép-techno, az kő egyszerű kvantálásilag. Ha free-jazz annak meg tök mindegy! :D

 

 

 

Szerkesztette djuice
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 perccel ezelőtt írta djuice:

6. transport baron (lejátszásvezérlő panel) jobb klikkre be/ki kapcsolható millió funkció, többek közt a keyboard aktiváció is, hogy [asdfgh...] gombokkal lehessen pc billentyűzetről is hangokat bevinni. A tab vagy jobb/bal nyilak (most nem emlékszem) azok meg oktávot váltanak. Használatiban ez is le van írva.

Nem tudom, hány év(tized)e használok Cubase-t (még Atarin kezdtem vagy 25 évvel ezelőtt), de ezt nem tudtam. Pedig sok vesződségtől megkímélt volna :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Na én meg nem is használom, :) csak pár dolog engem is idegesített, hogy mi hogy vagy miért nem... Szerkesztésben egy szintén "Cubase matuzsálem" haverom is sokat magyarázgatott, de legtöbbet a gépkönyvből mazsolázgattam én is, meg megvan a magyar Cubase oktató dvd is persze okosítónak...

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...