Jump to content
Ménemszól.hu

A/D

Recommended Posts

A ZBH Hódmezővásárhelyre látogatot Lencse Norbert házistúdójába, ahol a surround keverésről kérdeztek bennünket. Norbi stúdiója igazi csemege volt sokat látott stábunkank!

Ha kérdéseitek vannak, vagy szeretnétek, ha segítenénk zenei projektjeitekben, megmutatnátok másnak a stúdiótokat, kérjük írjatok nekünk a youtube kukac hitspace pont hu címre, és ki tudja...lehet, hogy legközelebb pont hozzátok látogatunk el 4 hét múlva!

Jó szórakozást!

http://youtu.be/p4zp3UnhsvI

(Közben nem felejteni, eddig Szolnok hozta össze a szükséges 20 szavazatot ahhoz, hogy ellátogassunk bemutatózni és kiállítani. Debrecen nagyon közel van, de ha a te városodat is szeretnéd bejuttatni, te is szavazhatsz )

Link to comment
Share on other sites

Az epizód megtekintése után jutott eszembe ismét a hangmesteri tanfolyamon az egyik oktatótól hallott bevezető szöveg:

A hangtechnikával is az a baj, mint a festménnyel: a keretnél véget ér.

Vagyis a hangtechnika is a valóság - jobb esetben művészi szinten történő - reprodukálása, de sosem maga a valóság!

Link to comment
Share on other sites

Azért elmondom, hogy a srác nem csak átfestette az Emaxot mint a linken levő cég. Ez súlyosabb annál. Konkrétan belerakott egy Audityt és zipet meg syquestet. És ő ezt nem pénzért, megrendelésre csinálta másnak!

Link to comment
Share on other sites

Tényleg, erre nem is gondoltam. De attól még szar a szoba akusztikája, mert én véketlenül Genelec 1030-akon hallgattam meg. ( Nem nagyképűségből, ezeken dolgozom.)

Az előző hozzászólásom jobb alsó sarkában megjelent barna négyzet -1 az bünti, mert nem az ájulat hangján szólaltam meg ? Nem kötözködés volt, mivel ez egy stúdiókkal foglalkozó fórum, ezért megjegyeztem, hogy elég érdekes a technikai helyiség hangja. Attól még minden és mindenki lehet szép, jó és ügyes...

Link to comment
Share on other sites

Érdekes dolgokról esik szó, őszintén szólva nem is értem Silk honnan "tanulta el" ezt az akadémiai szintű tudást, főként hogy itthon erre nincs semmilyen iskola és olyan természetességgel beszél róla, mint ha maga George Lucas lenne :)

Azonban mégis kissé sok beszédnek sok az alja érzésem volt, legalább 1/5 műsoridőarány erejéig lehetett volna valami konkrét zeneanyagon demózni ott. (Tényleg! egy ilyen kiszállásért mennyit kell fizetni?)

Link to comment
Share on other sites

Érdekes dolgokról esik szó, őszintén szólva nem is értem Silk honnan "tanulta el" ezt az akadémiai szintű tudást, főként hogy itthon erre nincs semmilyen iskola és olyan természetességgel beszél róla, mint ha maga George Lucas lenne :)

Azonban mégis kissé sok beszédnek sok az alja érzésem volt, legalább 1/5 műsoridőarány erejéig lehetett volna valami konkrét zeneanyagon demózni ott. (Tényleg! egy ilyen kiszállásért mennyit kell fizetni?)

Van valami abban, amit írsz. Én sem tartom annyira fontos kérdésnek az 5.1 rendszer elméletét. Közel fél óra alatt megtudtuk, hogy semmi értelme nincs foglalkozni vele és ha mégis, akkor meg kell venni a méregrága hardvert hozzá és úgyis megcsinálja:-). Más lehetőség meg nincs.

Ennek ellenére a sorozatot rendkívül jó dolognak tartom.

Link to comment
Share on other sites

Érdekes dolgokról esik szó, őszintén szólva nem is értem Silk honnan "tanulta el" ezt az akadémiai szintű tudást

Szerintem volt már moziban, és vitt magával füleket is.

Nagy gratula a filmhez, gyakorlati haszna ugyan kevesebb, mint az előzőnek, viszont olyan mélyen elemez, egy olyan nagyon félreértelmezett kérdéskört, hogy hihetetlen. Csillagos ötös! A vendéglátó srác arcán látszik, hogy ő nem igazán arra számított, hogy konkrét segítség helyett azt fogja kapni, hogy "a zene sztereó" a többi meg szemfényvesztés/praktikum.

Link to comment
Share on other sites

Szerintem volt már moziban, és vitt magával füleket is.

Nagy gratula a filmhez, gyakorlati haszna ugyan kevesebb, mint az előzőnek, viszont olyan mélyen elemez, egy olyan nagyon félreértelmezett kérdéskört, hogy hihetetlen. Csillagos ötös! A vendéglátó srác arcán látszik, hogy ő nem igazán arra számított, hogy konkrét segítség helyett azt fogja kapni, hogy "a zene sztereó" a többi meg szemfényvesztés/praktikum.

Hát, látod pont az az érdekes (már aki jár moziba) hogy beülsz egy hülye amerikai agymosó akciófilmre és 19.23-ban lerobbantják a fejedről a bőrt az effektekre kihegyezett jelenetekkel hangerőben. Mindeközben még az is teleszarja a gatyáját aki tudja mire kell számítani, nem hinném hogy valós teóriák felállításaival küzdene ott helyben, miféle mastering elvek alapján gondolkodhatott a "hangmérnök". Mellesleg látatlanban hozzátenném, hogy a szerzők eredeti elképzeléseit a magyar multiplex mozik távolról sem közelítik, ill. adják vissza. Volt egy ismerősöm aki éhbérért gépészkedett egy ilyen komplexumban, és magasról tesznek ott rá hogy az eredetileg bemért és validált hangrendszerek milyen fosul vannak elállítgatva.

Silk szerintem tett pár körutazást a nagy vízen túl, és onnan löki a megfejtéseket! Itthon csípőből és főleg füllel ilyen konzekvencia-esszenciákat levonni nem hinném hogy lehetne önerőből. Meg látszik is hogy érti amit mond, mert olyan hétköznapi példákat hoz amit csak a 6 elemit kijártak is megértenek.

Link to comment
Share on other sites

19.23-ban lerobbantják a fejedről a bőrt az effektekre kihegyezett jelenetekkel hangerőben. Mindeközben még az is teleszarja a gatyáját aki tudja mire kell számítani, nem hinném hogy valós teóriák felállításaival küzdene ott helyben, miféle mastering elvek alapján gondolkodhatott a "hangmérnök".

Szerintem meg pont arról van szó, hogy semmilyen nagy mastering megfejtés nincs benne. Ott a robbanáskor aládolgozik a sub, meg lehet meg van zengetve, hogy minél nagyobbnak tünjön, oszt kész. Nem agyonmasterelve van, hanem van az egészben dinamika hagyva, amibe belefér az, hogy leszakítsa az arcod. Nyilván egy robbanás hangját úgy mintavételezik, hogy abban már van jócskán komprimálás+EQ (elsőkörön és leginkább a mikrofon és a robbanás közötti nem kevés levegő), de attól az csak egy hangminta.

Link to comment
Share on other sites

A "miért nem zenét csavargatok" felvetésre reagálnék...

Ha megértetted amit a videoban mondok, akkor rájössz, hogy semmi de semmi értelme nem lett volna végképp.

Eleve, youtube 5.1 + otthoni ki tudja hangfal rendszerek + ottani lehallgatás = hülyeség. Ami meg rossz, mert WEB2-es Vér Pistike beállítja ugyanazt otthon amit esetleg tölem látna, majd kijelentené teljes joggal, hogy tök süket vagyok, mert ez nála rosszul szól teljesen...

Szóval vigyázni kell az ilyen "gyakorlati" példákkal föleg ez esetben.

Link to comment
Share on other sites

Ez jogos, Silk teljesen, csak így pont a lényeg burkolózik ködbe kissé szerintem. De belátom, az élő mixingnek értelme csak a helyben lévőknek lett volna, mint gondolom erre sor is került valamilyen formában. Persze mindent lehet kommentálni akár egy videó mellé is, az meg hogy ki mit mond rá... nos, aki komolyan veszi nem a hitelességed megkérdőjelezésével fog apellálni, gondolom én naívan. Mondjuk rá, ez az 5.1 elég kényes kérdés volt, ami pluszban keveseket is érint, a segítségnyújtás viszont értékelendő, bár még most sem tudjuk mennyibe fáj ez /delikvens+kiszállás... :)

A moddolt EmaxII-ről viszont szívesen hallanék többet, pl. hogy az említett Emu modul csak be van dolgozva a kaszniba, vagy áramkörileg is össze van házasítva? Az már keményebb meló volna, de amúgy meg csak nem a rackben van oszt annyi.

Link to comment
Share on other sites

Elolvastam a hozzászólásokat és tükrözte megint az emberi sokrétűséget. Van aki azzal van elfoglalva, hogy milyen az akusztika, van aki a srác kiejtésével foglalkozik stb. Pedig azt a kezdeményezést kéne figyelembe venni, hogy Silk vette a fáradtságot, leutazott az ország másik felére és megpróbált segíteni egy zenésztársunknak, nekünk. Független attól, hogy profik vagyunk vagy amatőrök készségesen rendelkezésre állt. Ki az ma már Magyarországon, aki ilyet tenne? Kedves Horváth János elmennél a sráchoz és ellátnád tanácsokkal, hogy miképpen rendezze a srác a cuccait, hogy megfelelő legyen az akusztika? Nem hinném. Szóval minden tiszteletem Silknek és csapatának ezért a kezdeményezésért.

Link to comment
Share on other sites

Elolvastam a hozzászólásokat és tükrözte megint az emberi sokrétűséget. Van aki azzal van elfoglalva, hogy milyen az akusztika, van aki a srác kiejtésével foglalkozik stb. Pedig azt a kezdeményezést kéne figyelembe venni, hogy Silk vette a fáradtságot, leutazott az ország másik felére és megpróbált segíteni egy zenésztársunknak, nekünk. Független attól, hogy profik vagyunk vagy amatőrök készségesen rendelkezésre állt. Ki az ma már Magyarországon, aki ilyet tenne? Kedves Horváth János elmennél a sráchoz és ellátnád tanácsokkal, hogy miképpen rendezze a srác a cuccait, hogy megfelelő legyen az akusztika? Nem hinném. Szóval minden tiszteletem Silknek és csapatának ezért a kezdeményezésért.

Igen, meg egy ilyen megmozdulás kuncsaftokat is hoz(hat), nem gondolom hogy ingyen ebéd kategória. :)

Link to comment
Share on other sites

Ha már megszólított jó Iramszarvas:

"A ZBH Hódmezővásárhelyre látogatott Lencse Norbert házistúdójába, ahol a surround keverésről kérdeztek bennünket."

Úgy gondolom, egy stúdiókkal foglalkozó tanácsadásnak ki kéne arra térnie, hogy egy nyilvánvalóan kezeletlen, borzasztóan kongó szobában nemigen lesz hatásos sorround keverés.

A kérdésedet egyáltalán nem értem. Miért kéne nekem odamennem stúdiót tervezni és tanácsot adni? Nem vagyok én se akusztikus tervező, se egy - egyébként általam nagyra becsült üzlet - (szintén nagyra becsült)marketinghangmérnöke. Azért kéne most kellemetlenül éreznem magam, mert egyedül engem zavart - a Silk beszéd spektrumán kitűnően élvezhető - rettenetes 600-1200 Hzes kongás a szobában ? Bocsánat.

Link to comment
Share on other sites

Mondjuk rá, ez az 5.1 elég kényes kérdés volt, ami pluszban keveseket is érint,

Szerintem a videó, és Silk okfejtésének a lényege (javíts ki Silk, ha rosszul értettem), hogy ez az 5.1 (sok.1) nem annyira kényes kérdés, és zenei szempontból nemhogy keveseket, hanem senkit nem érint. Van a sztereó vezérvonal, meg van a praktikum (center), meg a hatásvadász-praktikum (sub), nomeg a színtiszta parasztvakítás (az összes többi sugárzó). Persze a parasztvakítás rész védhető, hiszen pl Star Wars-ban hogy a tie-fighter mögüled jön és elhúz előre a kamera mellett, az sztereóban is megvalósítható, amennyiben tökéletes lehallgató pozícióban ülsz, hiszen a képen nincsen, keverve távol oldalt, majd közelít oldalt, majd megjelenik a képen és újra távolodik oldalt doppler effektel megfűszerezve, nomeg EQ programozva, hiszen a hajtómű hátul van, és kész, az agyad összeállítja ugyanúgy mintha sokhangszórós felállás lenne, depláne, hogy a kép (ami csak előtted van) erre szintén rásegít. Tökéletes a hatás sztereóban is, amennyiben tökéletes lehallgató pozícióban ülsz. A "parasztvakító" rész moziban védhető, mert ott a sokszáz székből alig egy maroknyiban jó a lehallgató pozíciód, viszont a többi széken is élményt kell generálni. Úgyhogy moziban védhető a sokhangszórós felállás. Ha otthon sokan moziztok egyszerre, mert van akkora helyiséged, ahol ezt érdemes is megtenni, ott is jól sül el a parasztvakítás, de pl ha ketten néztek egy filmet, pláne ha összebújva, akkor az egésznek már igazából nincs sok jelentősége, leszámítva, hogy könnyebben lecsúszik a bugyi, mert hát házimozi, cupp-cupp (3szor annyi hangszórót vettél meg, férfi vagy).

Ha tized annyi helyen lenne jó sztereó lehallgatás, mint amennyi helyen 5.1-es rendszer van otthon, akkor sokkal többen ülnének le zenét hallgatni. Szerintem. És filmnézés közben sem lenne semmi gond az élménnyel.

Szóval, hogyha mozira vagy DVD-re dolgozol, akkor be kell hogy tartsd az ipari sztenderdeket, de amúgy lófütty az egész, és zenei vonalon semmit nem kíván, és semmit nem ad, mert zeneileg nincs értelme.

A videóba befektetett erőfeszítés és munka (odautazni, leforgatni, megvágni, stb) meg tényleg igen tiszteletreméltó, és minden elismerést megérdemel, de ez a rész pont nem az odautazásról szólt. Ezt akárhol el lehetett volna mondani, ugyanakkor szerintem nagyon fontos volt elmondani. Nagyon várom a folytatást, ami zenészeknek konkrét és hasznos infót ad, de eddig ez a kedvenc részem, mert olyat mondott el, amit szerintem nagyon fontos volt. (Hacsak félre nem értettem)

Persze lehet, hogy mindent teljesen rosszul értek, ez esetben remélem Silk kijavít, más meg ne akarjon kijavítani, mert úgy érzem, hogy ez esetben talán ő az, aki meg tudja itélni, hogy mi is hangzott el. Ez nem olyan, mint egy Petőfi verselemzés, ugyebár.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...