Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Korg M1 vs Cubase


McLoad

Kérdés

Sziasztok!

Korg M1 szintimet szeretném "integrálni" a CuBase-be. Már amennyire lehet. Az lenne a célom hogy a cubase felületén tudjam állítani a presetjeit, illetve a hang karakterisztikát.

Másik:

A gyári 100prog/100combi, bővítőkártya nélkül PC-ről bővíthető? esetleg cserélhető? Aki csinált már ilyet az el tudná mondani hogyan?

Találtam ebay-en olyan eladót aki az összes létező bővítő kártya presetet elküldi CD-n, de nem tudom ezt miképp lehetne feltölteni az M1-be illetve hogy túl lehet-e lépni a már említett 100/100 programhelyet.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Sziasztok!

Korg M1 szintimet szeretném "integrálni" a CuBase-be. Már amennyire lehet. Az lenne a célom hogy a cubase felületén tudjam állítani a presetjeit, illetve a hang karakterisztikát.

Másik:

A gyári 100prog/100combi, bővítőkártya nélkül PC-ről bővíthető? esetleg cserélhető? Aki csinált már ilyet az el tudná mondani hogyan?

Találtam ebay-en olyan eladót aki az összes létező bővítő kártya presetet elküldi CD-n, de nem tudom ezt miképp lehetne feltölteni az M1-be illetve hogy túl lehet-e lépni a már említett 100/100 programhelyet.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Szia!

Annyit segítek, amennyit tudok: cubase-ben alapból benne van a Korg M1, MIDI device-ként tudod importálni gyárilag a beállításokat. Azzal nagyjából maximális kontrollod lesz (CC-k is) áttekinthető formában. Hogy konrétan M1-es esetében ez mit takar sajnos nem tudom, mert olyanom éppen még soha nem volt. A hang karakterisztikát maximum CC szintjén próbáld vezérelni (lehet ez bőven elégséges, de ez az M1 manualjából is könnyen kiderül), SysEx-be nóta közben ne akarj belemenni.

Az M1 memóriáját PC-n bővíteni nem tudod, de a tárolt user patcheket szabadon variálhatod PC segítségével is. A 100/100 programhelyet nem lehet túllépni, csak bővítőkártyával. Nyilván ha ROM akkor csak preseteket kapsz, ha RAM akkor te vadászhatsz rá patcheket netről, vagy szerkeszthetsz magad.

Cubase alól sysex-szel lehet bohóckodni, de valszeg valami patch manager-rel könnyebb lenne, de így hírtelen nem találtam gugli segítségével semmit, ami ne 404 lett volna, úgyhogy részemről ennyi így hírtelen ... :)

Link to comment
Share on other sites

Találtam ebay-en olyan eladót aki az összes létező bővítő kártya presetet elküldi CD-n, de nem tudom ezt miképp lehetne feltölteni az M1-be illetve hogy túl lehet-e lépni a már említett 100/100 programhelyet.

Előre is köszönöm a válaszokat!

A preseteket fel tudod ugyan tölteni sysex vagy .mid fájlból MIDI-n keresztül, viszont a bővítőkártyák lényege az alapkészletben nem megtalálható plusz PCM hullámformákban van (Wave data), tehát ha azok nincsenek meg hozzá, akkor hajítófát sem ér az egész mert ezek a presetek azokat a plusz hullámformákat használnák ...

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok! Bocsi hogy ide írok de végülis kapcsolódik a téma valahol.

Van egy kézzel fogható korg m1-em (vas) és van számítógépen virtuális korg m1-em is (Legacy). Mindkettő használja a syx-ben lévő hangbank állományokat.

Feladat:

Az eredeti m1 re szeretném feltenni a Legacy-ban lévő és kreálható változtatható bankokat.

A probléma hogyan lehet kimenteni a legacy-ból a készített bankot syx formátumba. vahy a Legacy által használt formátumok hogyan tölthetök fel a hangszerre.

A program rendes mentései ugyanis all, és másegyéb formátumra mentenek.

Köszi a segytséget

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok! Bocsi hogy ide írok de végülis kapcsolódik a téma valahol.

Van egy kézzel fogható korg m1-em (vas) és van számítógépen virtuális korg m1-em is (Legacy). Mindkettő használja a syx-ben lévő hangbank állományokat.

Feladat:

Az eredeti m1 re szeretném feltenni a Legacy-ban lévő és kreálható változtatható bankokat.

A probléma hogyan lehet kimenteni a legacy-ból a készített bankot syx formátumba. vahy a Legacy által használt formátumok hogyan tölthetök fel a hangszerre.

A program rendes mentései ugyanis all, és másegyéb formátumra mentenek.

Köszi a segytséget

Esetleg nézd meg hogy a Legacyban van-e midi dump funckió az M1 patch-ekre és próbáld összekötve a PC-vel az M1 vasat arra átküldeni, bár nem hiszem hogy ennyire kompatibilis lenne.

Azt sem hiszem hogy univerzális editorok képesek volnának-e átfordítani, ui. valljuk be, azért a két dolog közt bő 10-15 év eltelt és nem visszamenőlegesek sosem a fejlesztések, főleg hogy nem is vas-vas dologról van szó.

Még talán Cubaset meg lehetne kísérelni, az talán kezeli alapból a vas M1-et és be tudja hívni a Legacyt is, viszont hogy patch-eket ott lehet-e valahol a hátsó ajtón átküldeni a mélyén fogalmam sincs. Juteszembe a Legacy azért dolgozik keményen virtual RAM kártya mintákkal is és azt tuti hogy nem tudod a Legacyból kimenteni, főleg hogy a vasnak az ősi PCMCIA RAM kártyán kéne ezeket betölteni, amúgy a presetek üresen maradnak a külső minták nélkül!

Hirtelen ennyi jutott eszembe, de hátha jön más és mond okosabbat...

Link to comment
Share on other sites

Köszi a gyors választ.

Nos igen van közöttük némi időeltolódás, de végülis a legacy is egy korg m1 kellene legyen. Vagyis azt kellene tudja amit az igazi. Midi dump-ot nem láttam benne, A cubase tudja alapból az m1 integrálását, de hátsó kapuról nem tudok (sajna) pedig lehet hogy van.

A midit eddig zeneszerkesztésre használtam, adatküldési eljárásról tudok mert a presetek mentésére ezen a módon szokott lehetőség lenni a vas-ról, de nem igazán vagyok benne jártas. (főleg a visszatöltésben nem)

A RAM kártya mintákkal kapcsolatosan az a gondolatom, hogy a legacy sem igényli a kártyát fizikailag tehát ő már képes virtuálisan modellezni a hangokat ráadásul a dolog nem kötött hangkártya tipushoz sem tehát szoftver kell legyen. (való igaz viszont hogy a vas nem biztos hogy tudja kezelni)

Egyébként az is eszembe jutott, hogy ugyebár a Legacy az igazi m1-et modellezi tehát hanggenerátorok effekt beállítások lehetőségek stb ugyanúgy kellene működjenek mint a vaso,n azaz ha megnézem a beállításokat a Legacy-ban és ugyanazokat a beállításokat alkalmazom a vason, akkor ugyanúgy kellene szóljon. (elmélet) -és lehet hogy sánta, a RAM kártya minták miatt. Tegyem hozzá, hogy a Legacy sem igényli a RAM kártyát azaz a számítógép hangkártya hanggenerátorait használja. Ráadásul az általam mp3 formában meghallgatott m1 RAM kártya minták demói sem olyan szépek mint a Legacy egyes hangjai.

Azért köszi a választ és ha más nem lesz marad az hogy együtt kell használnom a vasat meg a szoftvert, csak könnyebb dolgom lett volna ha fel lehtett volna tölteni az m1-re és csak azt vinni ha kell így viszont hordozni kell a hangkártyát a laptopot és a szoftver is.

Persze azért még reménykedem illetve ki próbálnám a kézi beállításokat.

Azért köszi

Link to comment
Share on other sites

Emlékezetem szerint, a Legacy csak importálni tudja a M1 sysex-eit, export, illetve dump nincs rajta, mert önmagában működő hangszerként álmodták meg. Más kérdés, hogy sok tekintetben feleslegessé teszi a vasat addig, amíg egy vázlat elkészül a mind rengeteg beállítás, a komolyabb effekt kör és a tempó szinkron miatt. A billentése kicsit rosszabb :), de dolgozni lényegesen egyszerűbben lehet vele.

Ami megoldás - nyilván pepecs -, de ha nagyon tetszik egy ott hallható hangszín, olyan ami nem igényli a wave kártyák valamelyikét, akkor egymás mellé teszed a hangszert és szoftot és az utóbbi alapján felparaméterezed a szintit. Ez mehet kézzel, vagy egy ilyen megoldást használva:

http://www.squest.com/Windows/Instruments/KorgM1/index.html

Ezen utóbbi segítség lehet a Cubase alatt is, mert VST-ként is megjelenik a paraméterezési felülete, plusz el is lehet menteni a cuccokat és ezen keresztül viszont már utólagosan dumpolható a hangszer.

Link to comment
Share on other sites

Jó emlékszel sajnos én is úgy látom hogy import van export viszont nincs és dump sincs a Legacy-ban Nos igen a szoftverben könnyebb a hangzások manipulálása mint a hangszeren, DE a vas az vas.

Igen, egyszerű megoldás lenne a mesterbillentyű+ hangkártya+ laptop verzió, és rerjedelemre súlyra sem több mint az M1 DE, mégis csak elegánsabb egy szinpadon egy igazi szinti még ha öreg is, főleg ha ilyen emblematikus darabról van szó. A zenei irányzatokat filgyelembe véve még az sincs kizárva hogy újra előkerül a muzsikus sufnikból.

No igen valószínüleg neki kell ülni és kézzel bindzsizni.

a soundquest oldalát már láttam, jó is lenne de nem tudtam eddig megtalálni a programot a neten.

Köszi az ötletet

Link to comment
Share on other sites

Köszi a gyors választ.

Nos igen van közöttük némi időeltolódás, de végülis a legacy is egy korg m1 kellene legyen. Vagyis azt kellene tudja amit az igazi. Midi dump-ot nem láttam benne, A cubase tudja alapból az m1 integrálását, de hátsó kapuról nem tudok (sajna) pedig lehet hogy van.

A midit eddig zeneszerkesztésre használtam, adatküldési eljárásról tudok mert a presetek mentésére ezen a módon szokott lehetőség lenni a vas-ról, de nem igazán vagyok benne jártas. (főleg a visszatöltésben nem)

A RAM kártya mintákkal kapcsolatosan az a gondolatom, hogy a legacy sem igényli a kártyát fizikailag tehát ő már képes virtuálisan modellezni a hangokat ráadásul a dolog nem kötött hangkártya tipushoz sem tehát szoftver kell legyen. (való igaz viszont hogy a vas nem biztos hogy tudja kezelni)

Egyébként az is eszembe jutott, hogy ugyebár a Legacy az igazi m1-et modellezi tehát hanggenerátorok effekt beállítások lehetőségek stb ugyanúgy kellene működjenek mint a vaso,n azaz ha megnézem a beállításokat a Legacy-ban és ugyanazokat a beállításokat alkalmazom a vason, akkor ugyanúgy kellene szóljon. (elmélet) -és lehet hogy sánta, a RAM kártya minták miatt. Tegyem hozzá, hogy a Legacy sem igényli a RAM kártyát azaz a számítógép hangkártya hanggenerátorait használja. Ráadásul az általam mp3 formában meghallgatott m1 RAM kártya minták demói sem olyan szépek mint a Legacy egyes hangjai.

Azért köszi a választ és ha más nem lesz marad az hogy együtt kell használnom a vasat meg a szoftvert, csak könnyebb dolgom lett volna ha fel lehtett volna tölteni az m1-re és csak azt vinni ha kell így viszont hordozni kell a hangkártyát a laptopot és a szoftver is.

Persze azért még reménykedem illetve ki próbálnám a kézi beállításokat.

Azért köszi

Nincs mit!

Igen, M1 kéne hogy legyen, az is, csak ő már 256 hangig polifónikus és monitoron grafikus felületen lehet macerálni, egyedül a sequencer nincs benne, szóval egy replika az igaz, de kivitelezési szinten semmi közük egymáshoz. Közben megnéztem én is, hogy ugyan tud preseteket kimenteni egyenként és bankonként is akár PROGRAM és COMBI üzemmódra nézve is, de nem M1 formátumban. Ill azt nem tudom a kiadók által SYX formátumba levő dolgok hogy születtek. Gyanítom hogy talán az eredeti M1 volt képes így dump funkcióra, amit PC-vel rögzítettek, ellenben ehhez még mindig ott a kérdés hogy a ROM kártyák mintáit hogy szedték le. Oké, ha ezt a gyár részvételével csinálták, nyilván megvolt rá az apparátus, mert valamivel akkor is meg kellett írni azokat a kártyákat annak idején.

A másik, hogy midivel ugyanúgy vezérelhető egy hangszer, mint ha gombokat nyomkodnál magán a vason, csak ehhez cél programok vagy az említett univerzális editorok kellenek. A Cubase asszem csak a patch listát ismeri szöveges fájlként és adott program change üzenetekre vissza tudja jelezni hogy épp mi szól a vason, de nyilván nem arról van szó, hogy a cucc LCD-jéről veszi le a feliratokat. :)

Ami a lementést és visszatöltést illeti, a Korgok Global üzemmódban tudnak dump funkcióval részlegesen vagy mindent egybevéve system exclusive formában adatokat kiadni és fogadni a floppyn kívül. Ez viszont vagy a PC egy megfelelő programjával vagy másik hasonló Korg modellel nyújt kompatibilitást. A gépkönyvben erről van szó amúgy a hátsó oldalak környékén.

A Legacy általában a Program Files mappán belül ahová települt vagy a <USER>/Application Settings alatt vhol DAT kiterjesztésű állományokban tárolja a szoftveren ikonokként szereplő bővítőkártyák hangmintáit a vinyón, ami ahogy látod, messze más eljárás, mint magába az M1 hangszerbe fizikálisan bedugni egy PCMCIA kártyán, mivel azon az csak úgy ment. Innentől a dolog determinálva is van, mivel a Legacyból alapvetőleg nem hámozhatók ki ezek a minták és az őket felhasználó patch-ek (ill. a kiexportálás csak a hangszínprogram paramétereire vonatkozik tisztán, ami nem kompatibilis az M1-el csak a Legacy szoftverrel!), tehát marad az a megoldás hogy ha tudsz beszerzel ilyen régi ROM vagy RAM kártya bővítőket és elmatekozol velük, vagy egyszerűen kihasználod a szoftver nyújtotta kényelmet és funkció többletet pl. egy laptoppal, a régi jó M1 meg maradhat mint egy ász billentyűzet! Ja és ha nem lett volna érthető, a Legacy nem a hangkártya mintáiból dolgozik, hanem célirányosan a vinyón tárolt mintákból (DAT fájlok), amik méretre amúgy nem nagyok, kb. 40-50 megát tesznek ki, de ez újabb korlát méretileg az M1 számára a vasat értve ez alatt...

Amúgy való igaz, hogy a Legacyban az alap M1 hangmintákat használó bank programjai ugyanúgy mennének a vason is, mert ezt nézve full ua. a kettő, de nyilván ezt önmagában az M1 is tudja vasilag (ugye a 100-100 alap hangszínről van szó COMBI/PROG szinten), tehát ugyanazt beletölteni semmi értelme, viszont a bővítőkártyás programok már dolgoznak a külső és az alap M1 mintákkal is vegyesen, amit szintén nagy meló végignézni melyiknél hogy van ténylegesen a dolgok mélyén leprogramozva. Ami még elméleti lehetőség volna tisztán elvakultáságból, az a nyers mintavétel a Legacy legjobb 1-2 presetéről, de ez annyira nehéz ügy és feltételekhez kötött, hogy én biztos nem foglalkoznék vele. Ehhez még az sem ismert hogy a RAM kártyákon milyen hangformátumok használatosak, mert nem biztos hogy a standard wav-ot megeszik és 256 kilobájt! a méretük, ami a mai világban már absz. nonszensz, pláne ha abba kéne több valamit belegyűrni. Erre a Korgnak céleszközei voltak és tömörített mintákkal dolgoztak, amit mi nem ismerhetünk részleteiben.

Link to comment
Share on other sites

Esetleg ilyen oldalakon még lehet vadászni az ügyben, de nyilván csak infókra, hangszín programokra célzottan.

Mellesleg potom pénzen lehet Emu, AKAI samplereket kapni ma használtan, ami egy rackben elvan akár a keverő alatt a színpadon ha kell és ezekre jöttek ki ilyen "best of M1", "best of Korgs" stb. hangminta kollekciók CD-k amikkel a net is tele van, s melyek nagyságrenddel jobban használhatók a csak elvétve begyűjthető M1 ROM kártyákkal szemben, csak ötlet szinten mondom, ha annyira kedveled a Korg hangzást. :)

Link to comment
Share on other sites

Köszi a leírást.

Azt hiszem a polifónia a hangminták tekintetében közömbös és igaz sajnos a Legacy menüjében nem találok olyan funkciót amivel syx lenne kivehető. Igen tudom hogy nem hangkártya mintákkal megy a Legacy csak kell egy jó hangkártya a szoftver szinti megszólaltatásához alacsony output latency-vel (ez amúgy megvan) A mintavételezés a Legacy -ból érdekes és hosszú megoldás de még akkor sem vagyok célban mert a wav-ból hogyan készítek visszatölthető syx bankot? max ha veszek samplert ami kezeli a wav-ot.

Kérdés: szerintetek a neten keringő több ezer syx hogyan jött létre??? (mind vasból való?)

Kérdés2 egy a vason lévő hasonló mintát (pl vonósok) a legacy beállításai alapján lehet-e olyanra formálni editálni a vason mint ami kellene a legacyból nos meglátom mire jutok

Ugyanis nem minden mintát szeretnék cserélni csak egyik másikat.

Link to comment
Share on other sites

Köszi a leírást.

Azt hiszem a polifónia a hangminták tekintetében közömbös és igaz sajnos a Legacy menüjében nem találok olyan funkciót amivel syx lenne kivehető. Igen tudom hogy nem hangkártya mintákkal megy a Legacy csak kell egy jó hangkártya a szoftver szinti megszólaltatásához alacsony output latency-vel (ez amúgy megvan) A mintavételezés a Legacy -ból érdekes és hosszú megoldás de még akkor sem vagyok célban mert a wav-ból hogyan készítek visszatölthető syx bankot? max ha veszek samplert ami kezeli a wav-ot.

Kérdés: szerintetek a neten keringő több ezer syx hogyan jött létre??? (mind vasból való?)

Kérdés2 egy a vason lévő hasonló mintát (pl vonósok) a legacy beállításai alapján lehet-e olyanra formálni editálni a vason mint ami kellene a legacyból nos meglátom mire jutok

Ugyanis nem minden mintát szeretnék cserélni csak egyik másikat.

Persze, csak 1-2 jobb sounddal érdemes pöcsölni!

A Legacy alap ROM bankjában lévő cuccok 1-1 az M1, a többi már előzőek bővítőkkel kombinált, vagy csak bővítő bankokból származó kreálmányai. A hétvégén én is jót szórakoztam ezzel a szoftverrel. Már nem is derengett hogy tényleg milyen jó soundok is vannak benne elvétve. Igazából ezek az inspiráló, csilingelő szinti hangok hiányoznak a mai új Korg csodákból, hiába a millió arpeggiator, és csoda karma dolgok, egy-egy Wavestation és M1 patch tényleg elég katartikus is tud lenni...

Tényleg egyszerűbb, ha egy samplert beszerzel és lemintázol 1-2 Legacy hangot bele, az M1 turbózását én kihagynám.

A netes SYX fájlokat valószínű Midi-Ox programmal rögzítették a vas M1-ekről. Hasonló vonósokat pedig tudsz editálni, hisz ua. paraméterek érvényesek mindkét oldalon.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

 

Egy kis infó kellene, azaz kérnék :thumbsu:

 

Korg M1 - ben van e olyan funkció, amikor is bármelyik billyntyűhöz külön hangszert tudok párosítsani?Tehát felosztani a bilenytűzetet. (layer,split)

 

(Jelenleg egy Roland xp 80-asom van,de nagyon tetszik a Korg M1)

 

Köszönöm ! Sziasztok!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...