Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Barkácsolt fa hangfal állvány?


M Peti

Kérdés

Előre is elnézést a rajztudásomért!

Jelenleg szekrényen van a két hangfalam, így gondoltam csinálok egy egyszerű állványt nekik. Akusztikailag szerintetek rendben lesz ez így?

Tulajdonképpen alul felül -valószínűleg- egy-egy rétegelt (fa)lemez lesz, a láb pedig, ahogy a jobb oldali keresztmetszeten látható, két léc, egymáshoz képest derékszögben.

IMG_20210603_103840.jpg

Szerkesztette M Peti
Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

  • 0

Nem tudom ezeket az állvány okozta rezonanciákat és visszahatásukat a hangfalra majd a membránra egyáltalán eredményt kimutathatóan kimérte-e valaki, de a hifisek is mindig ezzel küzdenek, hogy most csiszolt gránit tüskét jobb alá tenni vagy gumi csillapító lábakat, szivacsot stb...

Én magam részéről ezt úgy gondolom, a kosaras felfüggesztésű, érzékeny kondi mikrofonok mintájára, hogy valami hasonló rugalmasan elszigetelt felfüggesztést kéne a hangfalaknál  is esetleg alkalmazni a legjobb hatásfokért, ha már ágyúval kell lőni verébre. Pl. egy oldalról Z alakú, talpas álvány felső pontjáról lelógatni gumiszalagokkal vagy hasonló...

 

rZRFSRb.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dícséretes a kreatívitás. Igen, akusztikailag bármi más megoldás jobb annál, ha a hangfal az asztalon, szekrényen, polcon vagy bármilyen lakberendezési elemmel közvetlen(!) kapcsolatban van. (A falra szerelt hangfal esete eltér ettől, de ott más probléma van.) A rétegelt lemez jó ötlet, a pozdorja kerülendő. (Hangfalépítésekből tudjuk.) Legnagyobb előnye a megoldásodnak akkor jön elő igazán, ha az állványoknak lesz egy kis "mozgástere", azaz ha a tologatásokra is esetleg jut egy kis hely.

A lógatásos módszeren anno én is gondolkodtam (damillal a plafonra), de lustaság miatt nem valósult meg.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Válaszolta (szerkesztve)

 

2 órája írta djuice:

Nem tudom ezeket az állvány okozta rezonanciákat és visszahatásukat a hangfalra majd a membránra egyáltalán eredményt kimutathatóan kimérte-e valaki, de a hifisek is mindig ezzel küzdenek, hogy most csiszolt gránit tüskét jobb alá tenni vagy gumi csillapító lábakat, szivacsot stb...

Én magam részéről ezt úgy gondolom, a kosaras felfüggesztésű, érzékeny kondi mikrofonok mintájára, hogy valami hasonló rugalmasan elszigetelt felfüggesztést kéne a hangfalaknál  is esetleg alkalmazni a legjobb hatásfokért, ha már ágyúval kell lőni verébre. Pl. egy oldalról Z alakú, talpas álvány felső pontjáról lelógatni gumiszalagokkal vagy hasonló...

 

 

 

Köszönöm a véleményt! 

Nekem tulajdonképpen csak annyi az igényem, hogy ne bútoron legyen, mert (nem értek hozzá, de) olvastam, hogy magától a bútor üregétől nagyon necces így a visszahallgatás minősége. A további szakmai, akusztikai részébe nem volt energiám még belefolyni. Nincs olyan nagy tétje a dolognak, az alapvető hibákat kerülném csak.

Ahogy Wolf is említette, hogy egyrészt 2 komódot is ki tudok vinni a helyiségből :), másrészt tudom variálni tényleg a helyét. Távolabb tudom tenni stb.

Ha már a távolság szóba jött. Annyit segítettetek már nekem, egy nagy szívás elkerülést én is had osszak meg veletek. Trafókat, távvezetékeket stb. mérek jóideje. Hangfalakat rendszeresen nem mérek, mert senki nem kíváncsi rá, így távolság receptet nem tudok mondani a különböző típusokra, de annyit ajánlanék, hogy lehetőleg másfél méteren kívül legyenek a hangfalak tőletek, ha napi mondjuk 2-3 óránál többet használjátok. Nem bennék bele, de olyan mágneses teret tudnak produkálni (bekapcsolt állapotban), hogy pár év alatt -egy túl közeli- odavágja az idegrendszert ahogy kell.. (nem konteo).

Gyorsan csökken ennek a mezőnek az intenzitása. Fél méternél még nagyon húzós, 1-nél, hát határeset, másfélnél kezd emberi lenni.

Szerkesztette M Peti
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta wolf:

Dícséretes a kreatívitás. Igen, akusztikailag bármi más megoldás jobb annál, ha a hangfal az asztalon, szekrényen, polcon vagy bármilyen lakberendezési elemmel közvetlen(!) kapcsolatban van. (A falra szerelt hangfal esete eltér ettől, de ott más probléma van.) A rétegelt lemez jó ötlet, a pozdorja kerülendő. (Hangfalépítésekből tudjuk.) Legnagyobb előnye a megoldásodnak akkor jön elő igazán, ha az állványoknak lesz egy kis "mozgástere", azaz ha a tologatásokra is esetleg jut egy kis hely.

A lógatásos módszeren anno én is gondolkodtam (damillal a plafonra), de lustaság miatt nem valósult meg.

Van dekopírom, lazúrom, had szóljon..

Nem is tudom, hol láttam, hogy bútoron volt a hangfal, de egy sóskúti kő szerű téglára tette rá. Na az lenne itthon sok :), de ha azt mondjátok, hogy ez az állvány működik nem nagy amatőrség, akkor ez lesz.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 órája írta M Peti:

pár év alatt -egy túl közeli- odavágja az idegrendszert ahogy kell.. (nem konteo).

Van egy hangász haverom, neki a papája mér ki varázsvesszővel vízereket stb...

Nos, mondjuk egy trafóházba én se ülnék be meditálni, de az a helyzet, hogy az egész Föld golyó egy baromi nagy giga mágnes alattunk :) ami hatalmas mágneses teret kelt, hogy védjen a károsabb, nagy frekis kozmikus sugárzástól. Na akkor ezt is eliminálni kéne? :) És mizu a fej/fülhallgatókkal?

 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 órája írta M Peti:

a láb pedig, ahogy a jobb oldali keresztmetszeten látható, két léc, egymáshoz képest derékszögben.

A fánál amúgy ez az elrendezés nem ad olyan merevséget, mint ha hegesztett fém lenne. Magyarul a talp és fedlap részekhez nem tudod hogy mereven felfogatni az oszlopot. Oda még oldalmerevítés kéne, vagy a 4 sarokhoz felépíteni egy ún. rácsos tartóként, mint a nagyfesz. villanyoszlopoknál látni..

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Válaszolta (szerkesztve)
1 órával ezelőtt írta djuice:

Van egy hangász haverom, neki a papája mér ki varázsvesszővel vízereket stb...

Nos, mondjuk egy trafóházba én se ülnék be meditálni, de az a helyzet, hogy az egész Föld golyó egy baromi nagy giga mágnes alattunk :) ami hatalmas mágneses teret kelt, hogy védjen a károsabb, nagy frekis kozmikus sugárzástól. Na akkor ezt is eliminálni kéne? :) És mizu a fej/fülhallgatókkal?

 

Pedig egy trafóházban körülbelül akkora intenzitások vannak, mint egy hangfal közelében.. csak a trafó csúnyább és nagyobb. Tényleg nem szeretnék ebbe belemenni, mert lefáradnak az olvasók a témától szerintem. Annyit jegyeznék meg, hogy nagyjából tisztába tegyük, hogy a mágnesesség alatt rengeteg dolgot értünk, ez egy gyűjtőnév. A földsugárzásoknak, amit pálcával mérnek (akik értenek hozzá és néha akik nem) nincs köze egy hangfal/trafó mágneses mezejéhez. Két különböző fizikai jelenség. Oxigén vs. szénmonoxid. Mindkettő gáz, csak az egyik nem olyan jó, mint a másik. A Föld mágneses mezeje nem hasonlítható össze a hangfal mágneses mezejével. A nevük is teljesen más, csak mágneses mezőnek vannak becézve, egyszerűsítve. Megtévesztő lehet még, hogy ugyanabban a mértékegységben is lehet mérni mindkettőt. De, nincs közük egymáshoz. Sem intenzitásban, sem emberi testre gyakorolt hatásban. De, tényleg nem szeretném ezt túlmagyarázni, nem is szeretnék senkit meggyőzni, csak egy javaslatom van a hangfaltávolsággal kapcsolatban, amit tényleg jó szívvel ajánlok, úgy, hogy nem vagyok laposföld hívő, sem pálcás ember (véletlenül sem bántanám egyébként őket, bár vannak köztük egyszerű csalók), hívő sem vagyok, még a horoszkópban sem hiszek, hanem ezzel a fizikai jelenséggel foglalkoztam sokáig.

 

A állvánnyal kapcsolatban: nem teljesen értem sajnos. Annyi értek egyelőre, hogy ezek szerint sokat számít, hogy a szerkezet egyáltalán ne rezonáljon. Ami fánál nyilván kisebb esélyes, mint hegesztett fémnél. Akkor viszont az jut eszembe, hogy inkább egy bolti fém állvány lenne a célszerű. Sokféle merevítés eszembe jut a tervezett fa állványnál, de professzionális rezgéscsillapítást természetesen fogalmam sincs hogyan lehet elérni. Valószínűleg meg is fogok elégedni egyelőre a tervezett szerkezettel.

A magassággal kapcsolatban jutott még eszembe, hogy mivel állítani nem fogom tudni, pontosan kéne tudni, hogy kell-e a hangfal alá közvetlenül tennem valamit. A sírkövet írtátok ugye. Vagy bármiféle kis csillapító anyag, nemtudom. Vagy túltolom ezt a kérdést? Kalapáljam össze a kívánt magasságra, aztán már így is sokkal jobb lesz, mint a komód?

Szerkesztette M Peti
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 órával ezelőtt írta M Peti:

Kalapáljam össze a kívánt magasságra

Na ha szögelni akarnád az még rosszabb, mint ha csavaroznád. Erre gondoltam, hogy egy hegesztett tartó az masszívabb, mint egy  puhább faanyag, amit nem lehet ilyen geometriai arányoknál jól egymáshoz erősíteni. De most pár fadarabbal ez úgy is csak egy kísérlet lesz, amin bármi profibb kész hangfalállvány túlmutat majd meglátod...

Az a magnetikai kérdés viszont megérhet egy új topicot. Lehet hogy tudsz olyanokat mondani vele ami mást is érdekel és még nem hallott róla!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Válaszolta (szerkesztve)
10 órája írta djuice:

Na ha szögelni akarnád az még rosszabb, mint ha csavaroznád. Erre gondoltam, hogy egy hegesztett tartó az masszívabb, mint egy  puhább faanyag, amit nem lehet ilyen geometriai arányoknál jól egymáshoz erősíteni. De most pár fadarabbal ez úgy is csak egy kísérlet lesz, amin bármi profibb kész hangfalállvány túlmutat majd meglátod...

Az a magnetikai kérdés viszont megérhet egy új topicot. Lehet hogy tudsz olyanokat mondani vele ami mást is érdekel és még nem hallott róla!

Előfúrom, csavarozom, az biztos. Kezdem kapizsgálni, hogy  érted ezt a merevítést. Igen, azt én is érzem, hogy ez a szerkezet nem fog úgy állni, mint a cövek. Valóban képtelenség. Vannak derékszögű fém merevítőim, egy picit talán rá tudok segíteni vele. Köszönöm a tippeket, javaslatokat!!

A mágneses térrel kapcsolatban sajnos sokkal többet nem tudok mondani, mint hogy távolság. Árnyékolni (ésszerű keretek között) nem lehet, csak a távolság. Tudjuk, hogy a szélső hangfalaknál be kell tartani az egyenlő szárú háromszöget, de én ezt is másfél méternél kezdeném. Hatványozottan igaz ez, ha valaki nem hobbi szerűen, heti 2 órát van a közelükben, hanem napi több órát. Tulajdonképpen ennyi.

Igaz, még a vezeték nélküli kütyükről egy regényt össze lehetne dobni, de az nem csak a stúdiók sajátossága. Bekapcsolt wifi router 5 m, de inkább másik helyiség. Mindenféle vezeték nélküli kütyü sugároz, nagyon nem mindegy, hogy 10 cm, 1m, vagy 5m. Vezetékes kapcsolatok mindenképpen előnyben. Vezetékes egér, klaviatúra stb.

További általános információ, hogy a 230 V feszültség alatt lévő vezetékek egy harmadik fajta sugárzást is produkálnak, amit hosszú távon, nagyobb intenzitásban nem szeret az élő szervezet. Itt is másfél méternél kezd kultúrált lenni a helyzet. Sokmindentől függ a távolság, de másfél méternél már nagy eséllyel jók vagyunk. Hosszabbítók, bármilyen elektromos árammal működő berendezés tápkábelei.

Helyiség, épület elektromos földelésének rendben kell lennie. Kizárólag földelt dugaljat szabad csak használni. Lakótelepeken, belvárosi lakásokban, régi villanyszereléseknél  a szobákban gyakran nincs földelés. Azt azonnal orvosolni kell.

Szerkesztette M Peti
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2021. 06. 04. at 9:32 írta M Peti:

 

További általános információ, hogy a 230 V feszültség alatt lévő vezetékek egy harmadik fajta sugárzást is produkálnak, amit hosszú távon, nagyobb intenzitásban nem szeret az élő szervezet. Itt is másfél méternél kezd kultúrált lenni a helyzet. Sokmindentől függ a távolság, de másfél méternél már nagy eséllyel jók vagyunk. Hosszabbítók, bármilyen elektromos árammal működő berendezés tápkábelei.

Helyiség, épület elektromos földelésének rendben kell lennie. Kizárólag földelt dugaljat szabad csak használni. Lakótelepeken, belvárosi lakásokban, régi villanyszereléseknél  a szobákban gyakran nincs földelés. Azt azonnal orvosolni kell.

Ha az ágy ( amiben alszunk )  mellett a falban fut vezeték, aminek a végén fogyasztó van, ezek szerint nincs rendben ? Ha nincs fogyasztó a végén , vagy üres konnektor, az ugye nem sugároz.?  A földelés hiánya milyen egyéb egészségkárosító hatással bír ? Köszi...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2021. 07. 02. at 2:38 írta NArni:

A földelés hiánya milyen egyéb egészségkárosító hatással bír ?

Régebbi építésű lakásokban/házakban (sok ilyen van) találhatók földeletlen aljzatok. Az ilyenekbe véletlenül se dugj földelt dugóval ellátott készüléket. A készülék meghibásodásának komoly egészségkárosító hatása lehet, magyarul: agyon baszhat az áram.

A falban futó vezeték miatt én nem paráznék.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Válaszolta (szerkesztve)
Ekkor: 2021. 07. 02. at 2:38 írta NArni:

Ha az ágy ( amiben alszunk )  mellett a falban fut vezeték, aminek a végén fogyasztó van, ezek szerint nincs rendben ? Ha nincs fogyasztó a végén , vagy üres konnektor, az ugye nem sugároz.?  A földelés hiánya milyen egyéb egészségkárosító hatással bír ? Köszi...

Falban lévő vezetékek, kicsit más tészta, mint a falon kívüliek. A fal árnyékol (is, meg nem is). Többféle mező van, van, amelyiket csökkenti a fal, van amelyiket nem. Ha csak nem legalább 3-4 kW megy melletted a falban, akkor nagy baj nem lehet. Viszont mivel állandóan feszültség alatt van a vezeték, folyamatosan produkál egy mezőt, még a falból is, de ez általában nem sok. Általában. Sokmindentől függ, távolból nem lehet megmondani. Konnektor ugyanannyira sugároz, mint a falban lévő vezeték, vagy kevésbé (csak a konnektort látjuk).

Ahogy Wolf is említette, a földelés egyrészt életvédelmi, érintésvédelmi ügy. Másrészt mindenféle elektromágneses mezőt jelentősen megemelhet körülöttünk. Az egész villanyszerelését, az alvóhelyünk környékét, a home stúdió összes elektromos hálózatba csatlakoztatott eszközének környezetét (füles! pl., az van a legközelebb).

Ha nem földelt dugaljba van dugva mindened (elosztó, hosszabító) azon minél előbb változtass szerintem. A vizes helyiségekben majdnem biztos, hogy van földelés. Egy villanyszerelő simán elhozza neked akár csak a szükséges dugaljig a föld vezetéket. Legalább abban a dugaljban legyen földelés, amiben azok a cuccok vannak, amik közel vannak hozzád. PC ház, monitor, hangfalak stb..

Szerkesztette M Peti
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Válaszolta (szerkesztve)
19 perccel ezelőtt írta M Peti:

Falban lévő vezetékek, kicsit más tészta, mint a falon kívüliek. A fal árnyékol (is, meg nem is). Többféle mező van, van, amelyiket csökkenti a fal, van amelyiket nem. Ha csak nem legalább 3-4 kW megy melletted a falban, akkor nagy baj nem lehet. Viszont mivel állandóan feszültség alatt van a vezeték, folyamatosan produkál egy mezőt, még a falból is, de ez általában nem sok. Általában. Sokmindentől függ, távolból nem lehet megmondani. Konnektor ugyanannyira sugároz, mint a falban lévő vezeték, vagy kevésbé (csak a konnektort látjuk).

Ahogy Wolf is említette, a földelés egyrészt életvédelmi, érintésvédelmi ügy. Másrészt mindenféle elektromágneses mezőt jelentősen megemelhet körülöttünk. Az egész villanyszerelését, az alvóhelyünk környékét, a home stúdió összes elektromos hálózatba csatlakoztatott eszközének környezetét (füles! pl., az van a legközelebb).

Ha nem földelt dugaljba van dugva mindened (elosztó, hosszabító) azon minél előbb változtass szerintem. A vizes helyiségekben majdnem biztos, hogy van földelés. Egy villanyszerelő simán elhozza neked akár csak a szükséges dugaljig a föld vezetéket. Legalább abban a dugaljban legyen földelés, amiben azok a cuccok vannak, amik közel vannak hozzád. PC ház, monitor, hangfalak stb..

Lehet, hogy némileg elhadartam ezt a dolgot, de nagyon röviden annyi, hogy:

  • falból általában nem jön gond, de csak a helyszínen mondható meg a tuti,
  • földelést meg kéne oldani minden használatban lévő dugaljban,
  • szólj, ha felmerül kérdés.
Szerkesztette M Peti
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Válaszolta (szerkesztve)
13 perccel ezelőtt írta NArni:

Köszi a válaszokat..  Megnézetem a konnektorokat, bár nem régiek..

Ha a villanyszerelés vagy az épület mondjuk 20 évnél fiatalabb, akkor 99 %, hogy minden rendben van.

Szerkesztette M Peti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...