Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Ének felvétele és effektezése (otthoni, amatőr)


Végh Kristóf

Kérdés

Sziasztok,

nagyon amatőr vagyok a témában. Bár zenéket már rég óta csinálgatok otthon különböző szoftverekkel és midi bill.-el, a héten szántam rá magam, hogy a "kornyikálásomat" is szeretném megörökíteni :D Szóval vettem egy TC Konnekt 6 interfacet, ami nekem személy szerint nagyon bejött, bár igaz, hogy mással nincs nagyon tapasztalatom :D Cubase 5.1-ben veszem fel a zenéket és az éneket. A prbolémám főleg az énekkel van. Kevés benne a mély, távoli, élettelen a hangom, egy szóval nekem nem ilyen az énekhangom élőben :D Gondolom a probléma fő oka a Shure SM48-as mikorofon. Abban szeretnék tanácsot kérni, hogy ilyen otthoni hobby énekfelvételhez, mi lenne a megfelelő mikrofon olyan 30.000-60.000 Ft. között, ha egyáltalán ez a probléma :D A másik dolog pedig az utó munka. Mit érdemes csinálni a felvett ének hangsávval, a jobb minőség érdekében. Gondolok itt olyanra, hogy több sávba tenni, milyen effekteket érdemes rátenni. Én többnyire egy sávban próbáltam, mivel stereo sáv volt, a miki meg mono, ezért mind a két oldalra bemásoltam a hangot. Effektek terén próbálkoztam MultiBandCompressorral, Reverb, Chorus, esetleg AutoPannal.

És végül itt egy példa (nem kell fikázni, a zene impro, és nem vagyok egy Pély Barna, de ahogy ez szól, annál élőben sokkal jobb hangom van):

http://soundcloud.com/vegh-kristof01/v-gs-vallom-s

Köszönöm szépen előri is a segítséget, és további szép napot, és zenélgetést :D

Csuzlee

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Szia!

Szerintem ebbe az árba ez lenne neked a jó:

http://www.hs-online.com/hu/Nagymembranos-mikrofon-201/AT-2020-745.html

300 ezer ft alatt szerintem célszerű a legolcsóbbat venni mert nincs köztük kimagasló különbség az árához viszonyítva.

Később esetleg ha lesz pénzed egy ilyet vegyél hozzá:

http://www.hs-online.com/hu/Mikrofon-es-hangszer-eloerositok-490/ISA-One-3055.html

Ez egy nagyon szép és jó hangú preamp

Link to comment
Share on other sites

Szia Kristóf!

A TC konnekt 6 pont arra készült, hogy otthon tudjál készíteni jó felvételeket. Van rajta mic preamp, ami ezen a szinten tökéletesen elég. A shure-t tényleg érdemes lecserélned egy nagymembrános kondezátor mikrofonra. Még egy popup filter a mikrofon elé hasznos, hogy ne puffogjon. Kondi mikrofonban ezen a szinten a Ferenc kolléga által javasolt teljesen megfelelő. Nem érdemes drágábbat venni, mert után 500eFt-nál van komoly lépés.

A felsorolt konfigurációval kielégítő otthoni felvételeket tudsz készíteni és a hiányzó mélyek is megjönnek, bár nekem nem hiányzik annyira a felvételről.

Utómunka:

Kompresszort nem kell túlzásba vinni. A kondi mikrofonnal nagyobb lesz a dinamika, azt kell majd kordában tartani pluginnel.

Eq-t érdemes feltenni, mert azzal szépen tudod módosítani a hangképet.

Reverb-et ízlés szerint használj, de inkább kevesebbet. Chorus és a többi az effektre céllal használandó. Én nem szeretem, de van amikor ezekkel lehet színezni.

Egyébként egyáltalán nem rossz, amit feltettél:-)

Jó muzsikálást!

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok,

köszönöm szépen a gyors válaszokat és az értékelést is :D, azt hiszem minden féle képen be fogok szerezni egy AT-2020-as mikit :D Árban nagyon megfelelő, és nagyon kíváncsi vagyok a különbségre :D Az effektelési tippeket is köszönöm, majd próbálgatom, hiszen a puding próbája az evés :D

További szép napot, és jó zenélgetést!

Csuzlee

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

Lehet, hogy nem jó oldalról fogom megközelíteni a kérdést, vagy nem teljesen szaknyelven fogalmazok, de a problémám a következő lenne. Azt figyeltem meg a gyári lemezeken, hogy az énekere szinte alig, vagy egyáltalán nem használnak effect-et, de mégis olyan szinten "egyben szól" a zenével mintha valóban hangszer lenne az ének is. Valószínűleg ember hiba van a dologban, de én ezt a hatást nem tudom elérni csak akkor, ha használok valami reverb-et. Hol keressem a hibámat, mi erre a megoldás? Esetleg infóként annyi, hogy a mikrofon egy Audiotechnika AT4040, FF ISA ONE előfok, EMU 1820m hangkártya.Ja és még egy házilag épített SSL BUS COMP CLONE, amit néha beiktatok insertbe az ISA-hoz.

Minden hozzászólást előre is köszönök.

Link to comment
Share on other sites

Szia Hobkins,

Leveller a megoldás kulcsa:-)))

A felvételi lánc határozza meg a végeredményt.

Ha jól van összeválogatva és az összérték 2MFt felett van, bármit csinálsz vele, nem lesz rossz:-).

Ez az összeg is inkább az alsó határ a profi énekfelvételhez.

Ez alatt viszont sokat kell trükközni.

Az ISA One és az AT4040 nem rossz, de soha nem lesz az igazi önmagában. Kell rajta dolgozni.

Úgy tudsz rajta segíteni, ha egy jó levellert haszálsz hozzá. Summit Audio TLA-50 az passzol a meglévő eszközeidhez és az nagyon sokat dobna rajta.

Nem is nagyon lehet ezt pluginnel vagy DSP eszközökkel ezt jól helyettesíteni.

Aztán meg jöhet az EQ és reverb. A reverbnél megint nagyon drága az elfogadható szint alsó határa. Az EQ és a reverb már lehet plugin vagy inkább UAD.

Link to comment
Share on other sites

Szia Hobkins,

Leveller a megoldás kulcsa:-)))

A felvételi lánc határozza meg a végeredményt.

Ha jól van összeválogatva és az összérték 2MFt felett van, bármit csinálsz vele, nem lesz rossz:-).

Ez az összeg is inkább az alsó határ a profi énekfelvételhez.

Ez alatt viszont sokat kell trükközni.

Az ISA One és az AT4040 nem rossz, de soha nem lesz az igazi önmagában. Kell rajta dolgozni.

Úgy tudsz rajta segíteni, ha egy jó levellert haszálsz hozzá. Summit Audio TLA-50 az passzol a meglévő eszközeidhez és az nagyon sokat dobna rajta.

Nem is nagyon lehet ezt pluginnel vagy DSP eszközökkel ezt jól helyettesíteni.

Aztán meg jöhet az EQ és reverb. A reverbnél megint nagyon drága az elfogadható szint alsó határa. Az EQ és a reverb már lehet plugin vagy inkább UAD.

Szia!

Először is köszönöm a választ. Az a 2M Ft az egyetlen problémám jelenleg :D Az SSL-t Leveller helyettesítésére szántam volna, de akkor azt mondod, hogy azt dobjam ki a láncból, mert nem arra való vagy alapból nem ér sokat, mert házi? UAD-om is van, és még nem lőttem el a demo-kat. Ha mégis van valami ötleted UAD-ra az EQ-n és a Reverben kívül, szívesen "meghallgatnám".

Link to comment
Share on other sites

Nem tudom, hogy milyen az SSL-ed. Gyanítom, hogy nem sokat segít, különben nem lenne most ezzel problémád:-)

Igazán jó leveler nélkül nem lesz jó énekfelvétel.

UAD pluginek közül én a NEVE-ket használom. Abból nekem mindegyik bevált.

Link to comment
Share on other sites

Nem tudom, hogy milyen az SSL-ed. Gyanítom, hogy nem sokat segít, különben nem lenne most ezzel problémád:-)

Igazán jó leveler nélkül nem lesz jó énekfelvétel.

UAD pluginek közül én a NEVE-ket használom. Abból nekem mindegyik bevált.

Nem biztos, hogy rossz, inkább az lehet a probléma, hogy nem tudom beállítani normálisan. Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de valami "iránymutató" kompresszor beállítás létezik ének felvételnél ?

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

Lehet, hogy nem jó oldalról fogom megközelíteni a kérdést, vagy nem teljesen szaknyelven fogalmazok, de a problémám a következő lenne. Azt figyeltem meg a gyári lemezeken, hogy az énekere szinte alig, vagy egyáltalán nem használnak effect-et, de mégis olyan szinten "egyben szól" a zenével mintha valóban hangszer lenne az ének is. Valószínűleg ember hiba van a dologban, de én ezt a hatást nem tudom elérni csak akkor, ha használok valami reverb-et. Hol keressem a hibámat, mi erre a megoldás? Esetleg infóként annyi, hogy a mikrofon egy Audiotechnika AT4040, FF ISA ONE előfok, EMU 1820m hangkártya.Ja és még egy házilag épített SSL BUS COMP CLONE, amit néha beiktatok insertbe az ISA-hoz.

Minden hozzászólást előre is köszönök.

Szerintem elsősorban mix, másodsorban technikai probléma lesz. Silk pl. sztem At4040 + Isa One + UAD2-vel is tudna big label mixet készíteni, ebből indultam ki, mikor leírtam a véleményem. Reverbből a nagyon drágák (Quantec, Lexi 480) tudnak szinte észrevétlenek lenni, a szoftver kompik meg nem tudnak olyan intenzíven zeneiek maradni, mint mondjuk egy vas. És a vas alatt nem a panelben netről letöltött kapcsrajzból összerakott SSL buszkompit értem, amit amúgy se használtak soha énekre. Ellenben LA-2A, 1176, 33609. És az EQ...
Link to comment
Share on other sites

Sziasztok!

Lehet, hogy nem jó oldalról fogom megközelíteni a kérdést, vagy nem teljesen szaknyelven fogalmazok, de a problémám a következő lenne. Azt figyeltem meg a gyári lemezeken, hogy az énekere szinte alig, vagy egyáltalán nem használnak effect-et, de mégis olyan szinten "egyben szól" a zenével mintha valóban hangszer lenne az ének is. Valószínűleg ember hiba van a dologban, de én ezt a hatást nem tudom elérni csak akkor, ha használok valami reverb-et. Hol keressem a hibámat, mi erre a megoldás? Esetleg infóként annyi, hogy a mikrofon egy Audiotechnika AT4040, FF ISA ONE előfok, EMU 1820m hangkártya.Ja és még egy házilag épített SSL BUS COMP CLONE, amit néha beiktatok insertbe az ISA-hoz.

Minden hozzászólást előre is köszönök.

na ez a trukk pajti,van ott effekt rendesen,csak nagyon profin van megolva.

ajanlanam neked belehalozni a Camouflage-sensor lemezenek vokaljaba,annal kemenyebbet nem hallottam eddig.

a chorus,vagy duplasavozas meg phaser ami megkuldni neked a vokalt,phaserbol nagyon lassu tempot kell allitani,vagy quad korus,nevetni fogotk a nomad factorynak volt anno egy ilyen cucca vokalra,azota se talaltam jobbat erre.kb 5-7 eves plugin.

azota ujracsinaltak,de csak szarabb lett szoval ez a channel strip tema felejtos.ez valami regebbi cucc.

a reverb nagyon fontos,bele kell hozni arcba a vokalt,hagyni egy kis melyet neki szepen csucsban de nem sokat aztan hajra vastagsag.

udv

az eredetit nem talalom de nem hallok tul sok kulonbseget az eredetihez kepest vokalban,annyi csak hogy szarabb a minoseg itt.

javaslom hogy nezd meg ezt a trekket eredetibven,aztan probalj hozzakeverni a tied.

[media=]http://youtu.be/eTUAqyBZQ34

meg allat ez a trekk;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...