Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Mitől jó Macen dolgozni?


rocketrob

Kérdés

Azért indítom ezt a témát, mert érdekelne, hogy ki miért szereti a Mac-környezetet, miben segíti őt, miben nehezebb más rendszerekkel szemben, mitől jobb, rosszabb, stb. Várom minden hozzáértő és érdemben megszólaló válaszát, az ilyen sztereotíp f***ságokat egész nyugodtan NE ide írjátok. Továbbá örülnék neki, ha akár ismert, elismert zenészek, stúdiók, hangmérnökök is tennének hozzá. A topik célja NEM az, hogy a többi rendszert fikázzuk, értem?

Ui.: van egy topik Windows-osban is.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
2 perccel ezelőtt írta Pityu:

Világos, rögtön luzer error :)  Ennek ellenére egy projektet meghajtottunk win és mac alatt is, ugyanazzal a hangkarival, ugyanolyan beállítással, daw ugyanaz, mégis volt hallható különbség. Tök mindegy, ki mit mond :) 

De legyen, ha a szakik mondják, akkor nincs különbség. :)  Én békeszerető ember vagyok.. :D 

nem azt állítom hogy nem volt különbség a tesztetekben hanem azt, hogy valamit a teszt során elrontottatok. ez lehet beállítás vagy lehet hibás teszt. hibás teszt pl. az is, ha a két hangkártya közötti átállási idő töb volt mint 2 másodperc, vagy ha a hallgató eközben 1 centit is elmozdul. csak mondom. erről írtam egy elég komoly cikket. 

én írtam már hangkártya drivereket, pontosan ismerem a mechanizmusát a dolognak hardver oldalról is, szóval kb nem lehetséges az, hogy másképp szóljon. ha ez így lenne, akkor arról beszélgetünk, hogy két pc-n sem szól egyformán ugyanaz a  hangkártya (aminek még mindig több értelme van mint pl. a másképp szóló USB kábeleknek apropó :) ). Ezt elfogadom (biztos létezik olyan szutyok alaplap vagy táp ami már hallható különbséget okoz adott hangkártyánál), de akkor nem arról beszélgetünk hogy WIN és OS-X driver okozza a különbséget, ha érted mit mondok. 

Engem amúgy abszolúte nem érdekel ki gondolja hitelesnek amit írok, viszont ha néhányan megnyugszanak a válaszomtól, ők jobban fognak járni, a többiek meg szoronghatnak tovább :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 perce írta deneverstudio:

Esetleg órajel okozhat különbséget, ezért szerintem úgy lenne értelme egy ilyen tesztnek, ha mindkét esetben
pl. egy külső Apogee, vagy más profi órajel generátor adná az órajelet.

Valóban nem lenne rossz. De ez kivitelezhető mondjuk egy Focusrite Fortenál is, amin semmi adat csati nincs?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 órája írta A/D:

nem azt állítom hogy nem volt különbség a tesztetekben hanem azt, hogy valamit a teszt során elrontottatok. Engem amúgy abszolúte nem érdekel ki gondolja hitelesnek amit írok, viszont ha néhányan megnyugszanak a válaszomtól, ők jobban fognak járni, a többiek meg szoronghatnak tovább :) 

Na az látod lehet, de Mi nem vagyunk "profik".. 

Viszont éppen emiatt nem is szorongunk, ezen biztosan nem :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Csak úgy g.cizésként azért megkérdezném, miért olyan fontos ez a kérdés :D

Van olyan ember, aki nagy gyakorisággal váltogat meket és pécét ugyanazzal az interfésszel?

Ha nincs, akkor ugyebár a kérdésre adott bármilyen válasznak gyakorlati haszna nem lészen.

Ha van, miért teszi ezt? És megannyi érdekes kérdés.

Hogy történt  a teszt? Ugyanazon a rendszeren... kihúzta a mekből az USB kábelt és átdugta pécébe? Vagy kipróbálta meken a stúdióban monnyuk ATC main-eken, majd otthon pécén genius hangszórókkal? Netán ezek bármilyen variációja? És miben nyílvánult meg a különbség. Meg ilyenek :)

Asszem, ma nem vagyok hasznos tagja a társadalomnak, bocsábnat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 perccel ezelőtt írta mohawk:

Csak úgy g.cizésként azért megkérdezném, miért olyan fontos ez a kérdés :D

Van olyan ember, aki nagy gyakorisággal váltogat meket és pécét ugyanazzal az interfésszel?

Ha nincs, akkor ugyebár a kérdésre adott bármilyen válasznak gyakorlati haszna nem lészen.

Ha van, miért teszi ezt? És megannyi érdekes kérdés.

Hogy történt  a teszt? Ugyanazon a rendszeren... kihúzta a mekből az USB kábelt és átdugta pécébe? Vagy kipróbálta meken a stúdióban monnyuk ATC main-eken, majd otthon pécén genius hangszórókkal? Netán ezek bármilyen variációja? És miben nyílvánult meg a különbség. Meg ilyenek :)

Asszem, ma nem vagyok hasznos tagja a társadalomnak, bocsábnat :)

Néhány válasz a kérdéseidre.

Én csak kíváncsiságból tettem fel a kérdést, kinek hasznos vagy kinek nem, azt mindenki eldönti maga. Én megkaptam a választ/válaszokat, és számítottam mindegyik típusra.
A  "teszt" (inkább észrevétel) ugyanazon a PC-n történt, amin fut "mac" is. Hogy miért ? Mert van egy jó képű Apogee kártya, ami normálisan csak MAC-en megy.
A monitor pedig Genelec 8030. Nem változott semmilyen körülmény, csak a platform. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
32 perccel ezelőtt írta Hobkins:

A  "teszt" (inkább észrevétel) ugyanazon a PC-n történt, amin fut "mac" is. Hogy miért ? Mert van egy jó képű Apogee kártya, ami normálisan csak MAC-en megy.

Ezek szerint a gép ugyanaz volt, csak az oprendszer más?
Amúgy egyszerűen igazolható, vagy cáfolható a történet.
Egy másik géppel fel kell venni a hangkártya kimenetét mindkét esetben és akkor össze lehet őket nézni, akár nullteszttel is.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Épp most írta deneverstudio:

Ezek szerint a gép ugyanaz volt, csak az oprendszer más?
Amúgy egyszerűen igazolható, vagy cáfolható a történet.
Egy másik géppel fel kell venni a hangkártya kimenetét mindkét esetben és akkor össze lehet őket nézni, akár nullteszttel is.

Így van, minden ugyanaz volt, csak az oprendszer más :)
Az ötleted nem rossz! Köszi!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 perccel ezelőtt írta deneverstudio:

Ezek szerint a gép ugyanaz volt, csak az oprendszer más?
Amúgy egyszerűen igazolható, vagy cáfolható a történet.
Egy másik géppel fel kell venni a hangkártya kimenetét mindkét esetben és akkor össze lehet őket nézni, akár nullteszttel is.

Csak valahogy azt kéne biztosítani, hogy a jelszintek ugyanazok legyenek DAW-on kívül, DAW-on belül... ne az legyen, hogy lejjeb van húzva a DAW-ban ezért feljeb van tolva a hangkari kimenete.. vagy fordítva :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
5 perccel ezelőtt írta mohawk:

Csak valahogy azt kéne biztosítani, hogy a jelszintek ugyanazok legyenek DAW-on kívül, DAW-on belül... ne az legyen, hogy lejjeb van húzva a DAW-ban ezért feljeb van tolva a hangkari kimenete.. vagy fordítva :)

Persze, nyilván 0dB-n kell lejátszani mindig.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
17 órája írta Tetsuo:

Tehát szerinted is szólhat másként ugyanaz PC-n, mint Mac-en. Kicsi az esélye, de szólhat másként... ennyi.

Te a hardvert hibáztatod, a driver és szoftver-átírásokból adódó különbségeket elveted. Miért?

csakhogy a kérdés ilyen formán félrevezető és eredetileg se így szólt. egy hangkártya szólhat másképp KÉT GÉP között BIZONYOS FELTÉTELEK ami SPECIÁLIS ESETBEN esetleg szabad füllel hallható is. egy szélsőséges eset lehet, ha az egyik hardver hibás. 

A kérdés az volt, hogy DRIVER miatt lehet-e különbség. Ha nagyon kötjük az ebet a karóhoz, driver miatt IS lehet különbség. Pl. véletlenül elrontom a windowsos változatot, ami mondjuk kihagy egy mintát időnkét. Mindenki képzelje el magában ennek mi a valószínűsége és egyáltalán fog-e ebből bárki bármit hallani. Jobb helyeken azonban műszerrel csekkolják az átvitelt (Prism, Apogeenél biztosan mérik hogy dob-e el mintát a rendszer)

A konkrét kérdésedre a válasz pedig az, hogy a hangkártya esetében a driver nem csinál semmit. Nagyon konyhanyelven azt teszi, hogy a memória egyik részéből átpakol adatokat egy külső puffermemóriába. Emiatt majdnem olyan szintű problémáról beszélgetünk, hogy MAC-en vagy PC-n "jobb minőségű" a fileok átmásolása. Az időzítést (sampling clock) pedig már a hangkártya hardvere csinálja.

Most amit leírtam abba persze bele lehet kötni (én is képes lennék erre), de az kimerítené a szőrszálhasogatás fogalmát, és sehova nem vezetne. Ehhez képest a korrupt tesztekről elég csak annyit mondanom, hogy 100 emberből kb 99 nem tudja hogy kell egy tudományos tesztet lefolytatni, és nagyjából 98 nem is érzi ezt fontosnak ("belefér"). Úgy veszik, hogy a tesztkörülmények lazán foghatók és azok "megfelelőek". Tévesen. A korrupt tesztbe az is beletartozik, hogy a hallgató információt kap arról, hogy most épp Windows vagy OS-X fut előtte. Erről írtam cikket, az agyunk minden információt felhasznál arra hogy különbséget találjon. és ha adunk neki infót akkor fog is találni, lévén nem vagyunk képesek egy teljes zenei spektrumot hallgatni, pl. vagy frekvenciára, vagy amplitúdóra, vagy időre figyelünk, és azoknak is mindig csak egy részére (pl. hi-hat). Ehhez add hozzá a 2 másodperces memóriánkat és az, hogy a tesztelők meg szokták-e engedni azt, hogy a vizsgáló elmozduljon akárcsak egy picit is. És akkor még hol vagyunk olyan emberi tévedésektől, hogy mondjuk iTunesben vagy a master sínen véletlen bekapcsolva maradt egy EQ, vagy megfordult egy fázis valahol.

És mindezt honnan tudom? Onnan, hogy ha a kérdés komoly lett volna, akkor így hangzik: "srácok, lehetséges az, hogy X hangkártya egyik OS alatt másképp szól mint a másik alatt?". Ez kb úgy dönthető el fülre, hogy egymás mellett fut két ugyanolyan gép, két  ugyanolyan hangkártyával, és A/B switch-csel hallgatjuk a két rendszert. Mert ha van is különbség, nem lényegtelen, hogy azt hallom-e. Például azért, mert ha ugyanazon a gépen kétszer elindítod ugyanazt az audiót, akkor műszeresen lesz különbség a mikro-nano jitterek miatt de megnézném azt aki azt hallja. Érted már mire írtam hogy szőrszálhasogatás? 

Ha nem hallok különbséget fülre, akkor a nulltesztre semmi szükség nincs, az akkor érdekes, ha én nem hallok semmit de mások igen :) Töfi: a te esetedben a nullteszt nem fog működni, icipici különbség lesz, és akkor ott vagy ahol a part szakad: viszgálni kell hogy az hallható-e. Az viszont működhet, hogy felveszed az egyik kimenetet és a másikat is, és a tesztalanynak valaki kapcsolgatja A/B-ben az eredményt aki írja papírra mit hall. Ha az illető hezitálni kezd akár két másodpercet is az egyes részeknél, már be se kell fejezni a tesztet. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Az Apple megint odab.asz az uj Pro-val.....

Ismet vannak PCIe slotok, amiket a kalyhacsobol kifelejtettek, mindekozben letaglozo teljesitmeny....

Igaz, nem olcson, de nalam meg megy a 13 eves 1.1 is, tehat varhato elattartam-arban vegulis nem is veszes ez az uj.

Szerkesztette NeoC
Link to comment
Share on other sites

  • 0
23 órája írta NeoC:

Az Apple megint odab.asz az uj Pro-val.....

Ismet vannak PCIe slotok, amiket a kalyhacsobol kifelejtettek, mindekozben letaglozo teljesitmeny....

Igaz, nem olcson, de nalam meg megy a 13 eves 1.1 is, tehat varhato elattartam-arban vegulis nem is veszes ez az uj.

A sajtreszelő? :) Éves bevételed ára, de minek?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2019. 06. 05. at 21:33 írta Aquarius:

A sajtreszelő? :) Éves bevételed ára, de minek?

Csunya lenne, ha annyi lenne az eves, de ettol fuggetlenul nyilvan nem fogok venni, mivel az 1.1, es a 3.1 is hasit meg boven itthon. De jonehany ev mulva jo lesz egy ilyen sajtreszelo, mar nyilvan kevesebbert. Azert eloremutato ez az uj pro, mert ez meg 6-10 ev mulva is eromu lesz, ahogy az 1.1-is jo ma meg boven, egy kis bindzsivel.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ekkor: 2019. 06. 05. at 21:33 írta Aquarius:

A sajtreszelő? :) Éves bevételed ára, de minek?

Aquarius, lehet, hogy újdonságként hat számodra, de ez a Pro dolog TÉNYLEG a Pro felhasználásra készült, tehát nem az otthon ügyeskedő, kétharmóniás, tuc-tuc "kiddieknek", meg az iPhone-nal (vagy más okostelefonnal) készült házi szülinapi videókat szerkesztő "örömapukáknak". Lehet, hogy Neked pl. nincs szükséged arra, hogy 3 db 8K-s stream "röccenésmentesen szaladjon" a gépen, esetleg a 8K-s videóra "real-time" tudd feltenni az effekteket, 3D feliratokat..., vagy hogy esetleg 1-2 ezer plug-in röccenésmentesen zümmögjön 2-3 ms-os latencyvel, de egy valódi Pro felhasználásnál ezek a legfontosabb szempontok: úgy hívják, hogy teljesítmény.

Namármost a Pro felhasználásnál jellemzően pármillió (pártízmillió? párszázmillió?) dolláros(!!!) projektek szoktak "beesni", ott pedig nem tétel egy 20-30 ezer dolláros MacPro, ami "egy dobozban" hozza a projekthez szükséges teljesítményt. Mint ahogy a Pro fotósok nem 2-300ezer forintos DLSR-rel dolgoznak, hanem 1-2 millióssal. (Urambocsá, önmagában az optika kerül ennyibe...)

Annyira bírom, amikor embereknek fogalmuk nincs, mi mire való, de okoskodnak ezerrel...

Aquarius, ha eddig nem esett volna le, nem te vagy a célközönsége a MacPRO-nak.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
21 perccel ezelőtt írta Bendi:

Aquarius, lehet, hogy újdonságként hat számodra, de ez a Pro dolog TÉNYLEG a Pro felhasználásra készült, tehát nem az otthon ügyeskedő, kétharmóniás, tuc-tuc "kiddieknek", meg az iPhone-nal (vagy más okostelefonnal) készült házi szülinapi videókat szerkesztő "örömapukáknak". Lehet, hogy Neked pl. nincs szükséged arra, hogy 3 db 8K-s stream "röccenésmentesen szaladjon" a gépen, esetleg a 8K-s videóra "real-time" tudd feltenni az effekteket, 3D feliratokat..., vagy hogy esetleg 1-2 ezer plug-in röccenésmentesen zümmögjön 2-3 ms-os latencyvel, de egy valódi Pro felhasználásnál ezek a legfontosabb szempontok: úgy hívják, hogy teljesítmény.

Namármost a Pro felhasználásnál jellemzően pármillió (pártízmillió? párszázmillió?) dolláros(!!!) projektek szoktak "beesni", ott pedig nem tétel egy 20-30 ezer dolláros MacPro, ami "egy dobozban" hozza a projekthez szükséges teljesítményt. Mint ahogy a Pro fotósok nem 2-300ezer forintos DLSR-rel dolgoznak, hanem 1-2 millióssal. (Urambocsá, önmagában az optika kerül ennyibe...)

Annyira bírom, amikor embereknek fogalmuk nincs, mi mire való, de okoskodnak ezerrel...

Aquarius, ha eddig nem esett volna le, nem te vagy a célközönsége a MacPRO-nak.

Bocs, nem bírom megállni....  annyira bírom amikor nyóckás videókat ríltájmban effektező arcok okoskodnak egy audio fórumon :D Tudom, tudom, írtál 1-2 ezer pluginról is, dehát ilyesmi nem nagyon fordul elő "pro" felhasználónál, max. egy túl lelkes amatőrnél.

Másrészt, tudom, hogy ez örök téma, de nem az a baj a mac-kel, hogy nem jó... persze, hogy odaver.... az a baj, hogy ha nem ragaszkodsz mac-hez, akkor mondjuk kétharmad áron lehet ugyanannyira odaverni, és ez egy 30ezres árcédula mellett, 10ezer (de a 6000-es alap model esetében is 2000) megtakarítást jelent, ami szerintem "pro" körökben sem eldobandó aprópénz kategória, főleg, ha százat kell venni. Az egyetlen objektív érv, ami mellette szólhat, hogy olyan szoftvert használsz, ami máson nem fut, és nincs kedved alternatívát keresni. (illetve ott van még persze a rengeteg szubjektív érv is, de azokat elég macerás "pro" környezetben beadni a pénzügyesnek, ha nem te vagy a góré...ha te vagy, persze más a helyzet)

PS: A kétharmad ár csak sacc, nehogy azzal jöjjön valaki, hogy nem is kétharmad, hanem 70% :D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
41 perccel ezelőtt írta mohawk:

Bocs, nem bírom megállni....  annyira bírom amikor nyóckás videókat ríltájmban effektező arcok okoskodnak egy audio fórumon :D Tudom, tudom, írtál 1-2 ezer pluginról is, dehát ilyesmi nem nagyon fordul elő "pro" felhasználónál, max. egy túl lelkes amatőrnél.

Másrészt, tudom, hogy ez örök téma, de nem az a baj a mac-kel, hogy nem jó... persze, hogy odaver.... az a baj, hogy ha nem ragaszkodsz mac-hez, akkor mondjuk kétharmad áron lehet ugyanannyira odaverni, és ez egy 30ezres árcédula mellett, 10ezer (de a 6000-es alap model esetében is 2000) megtakarítást jelent, ami szerintem "pro" körökben sem eldobandó aprópénz kategória, főleg, ha százat kell venni. Az egyetlen objektív érv, ami mellette szólhat, hogy olyan szoftvert használsz, ami máson nem fut, és nincs kedved alternatívát keresni. (illetve ott van még persze a rengeteg szubjektív érv is, de azokat elég macerás "pro" környezetben beadni a pénzügyesnek, ha nem te vagy a góré...ha te vagy, persze más a helyzet)

PS: A kétharmad ár csak sacc, nehogy azzal jöjjön valaki, hogy nem is kétharmad, hanem 70% :D

 

Teljesen félreértetted az írásomat. Csak jelzem, hogy nem vágok 8K-s videókat, nem használok 1-2 ezer plug-int. De nem is nekem szánják a MacProt. (Úgy tűnik, Neked sem. :))

Másrészt: ne kezdjük már el méregetni a ....(z) ár-érték arányt! A te eszemfutatásod alapján mindeki hülye, aki nem Dacia Dustert vesz, hanem 4-5-10-szer annyiért ...(akármi) -t. Amúgy meg ez az egész 2/3 áras bullshit csak bullshit. Többször több helyen levezették (levezettük) már, hogy ugyanolyan (jó) minőségű alkatrészekből, ugyanolyan komponensekből nagyjából 10%-kal olcsóbban (de az is lehet, hogy esetleg még talán drágábban) tudsz összerakni egy PC-Windows kombinációt. Ne kezdjük el, hogy Xeon helyett Core-i9-et használunk, meg paritásos RAM modulok helyett sima SO-DIMM modulokat... :D ... meg hogy jó lesz a 4.000 Ft-os "lemez táp" is... Ne legyünk már komolytalanok! ;) 

Ja, és igen, pont az a lényeg, hogy egy komoly projekthez nem százat kell venni (de még csak nem is 50-et), hanem 2-3-at. Pont ezért olyan "erőmű".

Azért azt hadd kérdezzem meg - nem kötözködöm, tényleg érdekel, a tények kedvéért -, hogy csak windowsos gépen dolgoztál eddig, vagy Macen is? Mert hogy - jellemzően - azok szokták lépten-nyomon "fikázni" a Mac-eket (meg úgy általában az Apple ökosziztémát), akik életükben max fényképen láttak ilyet...  

30 év tapasztalattal - tizenx év Sun Unixos környezet, 100-150 linuxos virtuális gép által alkotott enterprise platform, huszonx év windowsozás és (most már) 10 év Macezés alapján - azt mondom, a Windows azoknak való, akik vágynak a napi szintű küzdelemre hardware és software fronton, és élvezik, hogy "az informatika" a napi szintű kihívást jelenti.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
48 perccel ezelőtt írta Bendi:

Teljesen félreértetted az írásomat. Csak jelzem, hogy nem vágok 8K-s videókat, nem használok 1-2 ezer plug-int. De nem is nekem szánják a MacProt. (Úgy tűnik, Neked sem. :))

Másrészt: ne kezdjük már el méregetni a ....(z) ár-érték arányt! A te eszemfutatásod alapján mindeki hülye, aki nem Dacia Dustert vesz, hanem 4-5-10-szer annyiért ...(akármi) -t. Amúgy meg ez az egész 2/3 áras bullshit csak bullshit. Többször több helyen levezették (levezettük) már, hogy ugyanolyan (jó) minőségű alkatrészekből, ugyanolyan komponensekből nagyjából 10%-kal olcsóbban (de az is lehet, hogy esetleg még talán drágábban) tudsz összerakni egy PC-Windows kombinációt. Ne kezdjük el, hogy Xeon helyett Core-i9-et használunk, meg paritásos RAM modulok helyett sima SO-DIMM modulokat... :D ... meg hogy jó lesz a 4.000 Ft-os "lemez táp" is... Ne legyünk már komolytalanok! ;) 

Ja, és igen, pont az a lényeg, hogy egy komoly projekthez nem százat kell venni (de még csak nem is 50-et), hanem 2-3-at. Pont ezért olyan "erőmű".

Azért azt hadd kérdezzem meg - nem kötözködöm, tényleg érdekel, a tények kedvéért -, hogy csak windowsos gépen dolgoztál eddig, vagy Macen is? Mert hogy - jellemzően - azok szokták lépten-nyomon "fikázni" a Mac-eket (meg úgy általában az Apple ökosziztémát), akik életükben max fényképen láttak ilyet...  

30 év tapasztalattal - tizenx év Sun Unixos környezet, 100-150 linuxos virtuális gép által alkotott enterprise platform, huszonx év windowsozás és (most már) 10 év Macezés alapján - azt mondom, a Windows azoknak való, akik vágynak a napi szintű küzdelemre hardware és software fronton, és élvezik, hogy "az informatika" a napi szintű kihívást jelenti.

HP Workstation gyakorlatilag ugyanolyan konfigban, mint a "belépő" MacPRO,  kedvezményesen 7676 USD. 

https://store.hp.com/us/en/ConfigureView?catalogId=10051&langId=-1&storeId=10151&urlLangId=&catEntryId=3074457345618619819&quantity=1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
13 perccel ezelőtt írta Bendi:

Teljesen félreértetted az írásomat. Csak jelzem, hogy nem vágok 8K-s videókat, nem használok 1-2 ezer plug-int. De nem is nekem szánják a MacProt. (Úgy tűnik, Neked sem. :))

Másrészt: ne kezdjük már el méregetni a ....(z) ár-érték arányt! A te eszemfutatásod alapján mindeki hülye, aki nem Dacia Dustert vesz, hanem 4-5-10-szer annyiért ...(akármi) -t. Amúgy meg ez az egész 2/3 áras bullshit csak bullshit. Többször több helyen levezették (levezettük) már, hogy ugyanolyan (jó) minőségű alkatrészekből, ugyanolyan komponensekből nagyjából 10%-kal olcsóbban (de az is lehet, hogy esetleg még talán drágábban) tudsz összerakni egy PC-Windows kombinációt. Ne kezdjük el, hogy Xeon helyett Core-i9-et használunk, meg paritásos RAM modulok helyett sima SO-DIMM modulokat... :D ... meg hogy jó lesz a 4.000 Ft-os "lemez táp" is... Ne legyünk már komolytalanok! ;) 

Ja, és igen, pont az a lényeg, hogy egy komoly projekthez nem százat kell venni (de még csak nem is 50-et), hanem 2-3-at. Pont ezért olyan "erőmű".

Azért azt hadd kérdezzem meg - nem kötözködöm, tényleg érdekel, a tények kedvéért -, hogy csak windowsos gépen dolgoztál eddig, vagy Macen is? Mert hogy - jellemzően - azok szokták lépten-nyomon "fikázni" a Mac-eket (meg úgy általában az Apple ökosziztémát), akik életükben max fényképen láttak ilyet...  

30 év tapasztalattal - tizenx év Sun Unixos környezet, 100-150 linuxos virtuális gép által alkotott enterprise platform, huszonx év windowsozás és (most már) 10 év Macezés alapján - azt mondom, a Windows azoknak való, akik vágynak a napi szintű küzdelemre hardware és software fronton, és élvezik, hogy "az informatika" a napi szintű kihívást jelenti.

Te egy csomó mindent beleképzeltél a kommentembe, ami nem volt benne.

1. Nem mondtam, hogy kezdjünk el szarabb hardvert használni. Azt mondtam, kijön olcsóbban ugyanaz, ha nem ragaszkodsz mac-hez. Ha van olyan alkatrész, ami exkluzívan csak mac-ben lesz elérhető (pl, asszem a videokártyák amikkel az új mac pro-kat szállítják, ilyenek) ki kell váltani valamivel persze, de van elég alternatíva asszem.  Ha már a processzort említetted, az alapmodellben levő nyolc magos xeon, a maga 750usd körüli árával kb. annyiba kerül, mint egy nyolcmagos i9, 12 magos esetében ugyanez a helyzet, 16 magos esetében detto. Úgyhogy processzorból jöhet ugyanaz, anélkül, hogy eltartott kisujjal megfognánk egy i9-et (egy összehasonlítást azért megérne pedig). A videókártya kérdéses, amíg nem jönnek ki tesztek, a 32GB RAM, vagy a 256 SSD meg ne legyen már akkora extra manapság, hogy le kelljen borulnom előtte.

2. Nem fikáztam, sőt, kifejezetten elismerően szóltam róla, csak az áráról nem.

3. Képzeld, a "pro" környezet nem egy gépes stúdiókat jelent, hanem inkább vállalati környezetet, ahol simán megeshet, hogy vesznek 50-100-at....vagy többet

A maradékhoz szövegedhez meg annyit, hogy van két mac a háznál, mert van, amit csak mac-en tudok megcsinálni (lásd elfogadható érvként az előző kommentemben). Úgyhogy van tapasztalatom velük, köszönöm. Nem fognak elsődleges géppé válni, de ez abszolút megszokás kérdése. Régen elég erős érv volt a fasza oprendszer, szoptam elég sokat a windózzal, de őszintén szólva win10 óta semmilyen ok nincs a váltásra. Nulla hibát sikerült generálnom, amióta kijött....persze biztos, csak szerencsés vagyok, de akkor is jelent valamit ez a szám.

Az ilyen hülyeségeket meg hagyjuk már, hogy a sun-os meg linuxos tapasztalatunkkal magyarázzuk egy zenei fórumon, hogy miért jó a mac :D Én meg vax vms-en kezdtem, jelenleg 30 linuxos vas fut a kezem alatt, a vm-eket meg sem tudom számolni :D .... de mi köze ennek, ahhoz, hogy a mac drága?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
15 perccel ezelőtt írta Bendi:

HP Workstation gyakorlatilag ugyanolyan konfigban, mint a "belépő" MacPRO,  kedvezményesen 7676 USD. 

https://store.hp.com/us/en/ConfigureView?catalogId=10051&langId=-1&storeId=10151&urlLangId=&catEntryId=3074457345618619819&quantity=1

 

Nehéz összehasonlítani...

1. a hp-ba rendelhető procik közt nincs a mac-ben használt W sorozat. De a HP előnye itt, hogy bele lehet verni két procit, ha kell

2.  a mac-be rendelhető videókártyákról teljesítményéről fingunk nincs még, kár addig vitatkozni rajta.

A többi alkatrész, árilag majdnem hogy mellékes :D

Most nincs időm benchmarkokat böngészni, de a HP-nál rendelhető GOLD és PLATINUM procik sokkal drágábbak, mint a mac-es W sorozat. Árban a SILVER esik közel. Úgyhogy

HP workstation, 8 magos SILVER (4110) proci, 32GB RAM, 256 SSD, QUADRO P1000 -> $4828.80

De tényleg össze kéne vetni a procik és a videokártyák teljesítményét, hogy nyilatkozni lehessen az ár/érték arányról, ha már ennyire belementünk :D

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Én sem szeretem ezeket a vitákat. De amúgy @Bendivel értek egyet. Mármint abból a szempontból, hogy akinek nem kell, az ne vegye meg. "Pl nehogymár azért vegyünk Mac Pro-t, mert kivagyok én, ha nem a legjobbat használom?". Ez az ár arról szól, ha valakinek tényleg szükséges egy ilyen gép, akkor kifizeti. Ha nem szükséges (mint ahogy nekem sem), akkor más konfigot néz. Hozzáteszem, hogy szerintem is k..va drágák lettek a macek, ettől függetlenül mikor odafogok kerülni, hogy vennem kell egyet, akkor megfogom venni, akármennyi is. Az árhoz még annyit hozzátennék, hogy egyébként igazából nem lettek drágábbak a macek csak nekünk. Ugyanis több, mint 12 évvel ezelőtt 2000$-os (fehér) Macbook-ot vettem. Ma ennyiért már Macbook Pro-t kap az ember. Igaz, hogy nekünk kétszer annyiba kerül, de amerikai dollárban mérve még csökkent is az áruk, nemhogy még nőtt volna. Csak mi szívjuk meg az áfa és artisjus és ilyen-olyan árfolyam ingadozások miatt.

Szerkesztette idioty
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...