Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Mitől jó Macen dolgozni?


rocketrob

Kérdés

Azért indítom ezt a témát, mert érdekelne, hogy ki miért szereti a Mac-környezetet, miben segíti őt, miben nehezebb más rendszerekkel szemben, mitől jobb, rosszabb, stb. Várom minden hozzáértő és érdemben megszólaló válaszát, az ilyen sztereotíp f***ságokat egész nyugodtan NE ide írjátok. Továbbá örülnék neki, ha akár ismert, elismert zenészek, stúdiók, hangmérnökök is tennének hozzá. A topik célja NEM az, hogy a többi rendszert fikázzuk, értem?

Ui.: van egy topik Windows-osban is.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Azon töröm a fejem, hogy a lassan elkövetkező gépcserém egy imacre torténjen-e. ( fehér macbookró ) Végiggondolva azt, hogy lényegesen olcsóbbnak tűnik egy 21"es gép egy macbook pro-nál, bekalkulálva azt is, hogy egy könnyű, kici-óccó műannyagkufferban laptopként is hurcolászhatom, a firewire csatin ketyeg az uad - egyértelműen erre sarkall. Mégis úgy látom, hogy nem sok profi audiós ímacezik. Van ennek valami komolyabb, megalapozott oka, amire nem gondolok ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Maces környezet (egyszerre használok Windows és macet) IMHO apróbb pozitív vonásai, amik alapból nem feltűnőek, de nagyon hiányoznak, ha hozzájuk szoktál:

- drag and drop -- szinte mindent megragadhatsz, és dobálhatsz (pl: az wave editor app fejlécében megfogod a file ikonját, és bedobod a daw sávjára - nem kell findert nyitnod)

- egy helyen lévő menü: elég hamar kialakul a reflex, hogy csak fellököd az egered a képernyő tetejére, és már kattinthatsz is (nem tűnik soknak, de mivel naponta legalább 100x tuti használod a menüt, hamar összeadódik)

- minőségi audio api (Core audio) - néhány renitents gyártő 3rd party driverét kivéve az audio atomstabil, könnyen routolható, zenélésre kitalált (beépített net-send-ek, midi over ethernet, stb). Kb olyan, mint az ASIO + JACK kombó windowson, csak ez utóbbival ellentétben tényleg stabil és megbízható - nem áll le, ha bármit kihúzol / lekapcsolsz / átdugsz.

(pl: windows-on ha a Live futtatása közben dugom v. kapcsolom be a kontrollerem, akkor újra kell indítani a live-ot, h. felismerje, macen egyből megjelenik a menüben, csak kiválasztod, és már használod is)

- AU -kat használhatsz: élvezheted, hogy valódi értékeket adsz meg a paramétereidnek, valódi egységekkel, hogy könyvtárakba szervezheti őket a fejlesztőd, élvezd a szinte tetszőleges számú kimenetet-bemenetet minden pluginen, és

- Spotlight: röhejesen egyszerűvé teszi a sample és patch keresést - csomó importert találhatsz hozzá mindenféle formátumhoz, ráadásul az eredmények drag and dropolhatóak (a windows search nem elég okos, a Google Desktop Search nem dragelhető egyből a dawba)

ezek jutottak eszembe - biztosan van még nagyon sok... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Én anno még akkor váltottam Mac-re, mikor még csak Win XP volt. Akkoriban tényleg érezhetően óriási volt a különbség a két rendszer között, de manapság nem tudom, csak azt, hogy sosem vennék más gépet.

Egyébként macen van egy Aggregator nevű cucc, ahol akárhány hangkártyát össze tudsz kapcsolni egy hangkártyává, és így bármennyi hangkártyát használhatsz akármilyen programban (persze lehetnek latency-k hangkártyák közt...). Ilyet biztos nem tud a windows... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ja, és a Macbook Pro VS. iMac-hez még annyit tennék, hogy a Macbook Pro modellek kétmagos procival jönnek. A 4 magos gépek meg már a 27" iMac modellek árával vetekszik, és akkor az iMacben még mindig nagyobb a winchester, több a memória, jobb a videókártya, még mindig egy fokkal jobb a proci, és nem beszélve az óriási képernyőről a Macbook Prohoz képest.

Egyébként meg a rendszerben lévő milliónyi kis apróság teszik sokkal használhatóbbá a windowstól. Erre csak legalább fél-egy éves használat után jön rá igazán az ember, mikor már valamennyire kiismerte a rendszert. És még utána is vannak meglepetések...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hezitálás után mégis e-tollat ragadtam:

Van egy hirdetés, amiben a hirdető egy G5-öt árul, és azt írja, hogy "atomstabil, nem úgy, mint az intelesek".

Namármost nem tudom, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak az inteles Macekkel, de én p. egy 2011-es iMacen dolgozom (a szó szoros értelmében is, iOS és OSX alkalmazásokat fejlesztek), valamint a cégnél egy 2011-es Mac minin. Mindkettő inteles, és mindkettő atomstabil. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag napokon keresztül folyamatosan dolgozom az XCode-dal, valamint (ha éppen úgy adódik), elindítom a Cubase-t, és zenélek egy "kicsinyég".

Nem értem, miért kell ennyire tolni, hogy "debezzegaG4megaG5"...

Kezdem úgy érezni, hogy ez az egész amolyan "urban legend", amit már csak a (frusztrált?) G4 és G5 tulajok tartanak életben, hogy a - gyakorlatilag - értéktelen* vasukat valahogy mégis "felpántlikázzák".

* - Az Apple már nem támogatja ezeket semmilyen formában, 5 évesnél fiatalabb szoftvert (gyakorlatilag) nem lehet hozzájuk kapni, 64 bites támogatás nincs, alkatrészek (gyakorlatilag) beszerezhetetlenek...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hezitálás után mégis e-tollat ragadtam:

Van egy hirdetés, amiben a hirdető egy G5-öt árul, és azt írja, hogy "atomstabil, nem úgy, mint az intelesek".

Namármost nem tudom, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak az inteles Macekkel, de én p. egy 2011-es iMacen dolgozom (a szó szoros értelmében is, iOS és OSX alkalmazásokat fejlesztek), valamint a cégnél egy 2011-es Mac minin. Mindkettő inteles, és mindkettő atomstabil. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag napokon keresztül folyamatosan dolgozom az XCode-dal, valamint (ha éppen úgy adódik), elindítom a Cubase-t, és zenélek egy "kicsinyég".

Nem értem, miért kell ennyire tolni, hogy "debezzegaG4megaG5"...

Kezdem úgy érezni, hogy ez az egész amolyan "urban legend", amit már csak a (frusztrált?) G4 és G5 tulajok tartanak életben, hogy a - gyakorlatilag - értéktelen* vasukat valahogy mégis "felpántlikázzák".

* - Az Apple már nem támogatja ezeket semmilyen formában, 5 évesnél fiatalabb szoftvert (gyakorlatilag) nem lehet hozzájuk kapni, 64 bites támogatás nincs, alkatrészek (gyakorlatilag) beszerezhetetlenek...

Akkoriban az Apple nem adott ki minden évben új OS-t. Aztán ez divatba jött. A problémák egyik forrása talán ez lehetett.

Nekem sok bajtokozott az intelre váltás. Az első gépekkel és OSX-el sok hiba volt ahhoz képest, hogy korábban semmi. Pl. vadonat új gép akku hibás, egy másik alaplap hibás volt. A harmadikba a magyar kereskedő rakott nem oda való RAM-okat. Ezzel együtt még mindig nagyságrendekkel megbízhatóbb volt (munkára), mint a Win. A jelenlegi inteles gépeimmel semmi baj nincsen. Teljesen stabil, mindegyik. Nem hiszem, hogy kicsit is rosszabb lenne, mint a mondjuk a G5 volt. 

Azon nagyon sok ,múlik, hogy mit csinálsz vele. Tapasztalatom szerint, a flash jellegű dolgokat nem szereti a MAC.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Az a (még nem túl hosszútávú) tapasztalatom, hogy a Mac esetleges hibái, problémái jellemzően vagy hardware-es "inkompatibilitás", vagy szoftveres ostobaság miatt következnek be.

Ez persze a felhasználót nem igazán érdekli, de méltánytalan dolog a Macet / OSX-et ekézni egy hardware gyártó szarul megírt drivere miatt...

A flash jellegű dolgok a windowson is összefossák magukat rendszeresen. Gyakorlatilag használhatatlan a flash.

Szerkesztette bendi
Link to comment
Share on other sites

  • 0

G5-ös mac-el ugyan nem volt dolgom de cáfolnom kell a stabilitási "gondokat".

Sőt, tovább megyek. Egy nagyon régi fehér MACbook-al dolgozom. Core2 Duo T széria 4gb RAM-al. ÁLtalában Photoshop CS5-ön dolgozom.

Amikor a nagy PC-s gép "szűz" win7-el kifekszik a kis mac bírja a szuflát. Az asztali PC-ben 7200es vinyó pörög (mac 5400), 6gb ram (mac 4gb), dedikált v. kártya - Gforce (Mac intel gagyi).

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hezitálás után mégis e-tollat ragadtam:

Van egy hirdetés, amiben a hirdető egy G5-öt árul, és azt írja, hogy "atomstabil, nem úgy, mint az intelesek".

Namármost nem tudom, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak az inteles Macekkel, de én p. egy 2011-es iMacen dolgozom (a szó szoros értelmében is, iOS és OSX alkalmazásokat fejlesztek), valamint a cégnél egy 2011-es Mac minin. Mindkettő inteles, és mindkettő atomstabil. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag napokon keresztül folyamatosan dolgozom az XCode-dal, valamint (ha éppen úgy adódik), elindítom a Cubase-t, és zenélek egy "kicsinyég".

Nem értem, miért kell ennyire tolni, hogy "debezzegaG4megaG5"...

Kezdem úgy érezni, hogy ez az egész amolyan "urban legend", amit már csak a (frusztrált?) G4 és G5 tulajok tartanak életben, hogy a - gyakorlatilag - értéktelen* vasukat valahogy mégis "felpántlikázzák".

* - Az Apple már nem támogatja ezeket semmilyen formában, 5 évesnél fiatalabb szoftvert (gyakorlatilag) nem lehet hozzájuk kapni, 64 bites támogatás nincs, alkatrészek (gyakorlatilag) beszerezhetetlenek...

Párhuzamosan használok inteles imac-et és G5-ös imac-et. Az inteles paramétereit tekintve 4x akkora teljesítményű (proci+ram) Az inteles jó mert minden újdonságot fel tudok pakolni rá nincsenek olyan határok mint a ppcknél. Az inteles azért meg meg állogat keverésnél és fölvételnél is, persze azért ezerszer jobb tapasztalataim vannak vele mint a nem apple cuccokkal, bár apple előtt csak 32bites xp-m volt. A ppc-s mackek, fejlesztést tekintve már elavultnak számítanak, amik viszont arra íródtak progik, azzal hasít nem akad stb. Az új hardwereket és szoftwereket nem lehet rátukmálni, de ami a géppel kb egy idős arra szó nem lehet. Az iformatikai eszközök csak értéktelen kacatok, olyanok mint a mobiltelefonok. Mikor megveszi az ember akkor horror áron van, mikor kijönnek az újabb modellek akkor meg egy centet sem ér. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Én az első macemet 2007-ben vettem, akkor már inteles Macbook-ot, az akkori Tiger rendszer az első hónapban katasztrófális volt, valószínáleg volt valami hiba benne, ami miatt állandóan kernel paniccal elszállt a gépem.
Egyszercsak (talán szoftver frissítés vagy firmware frissítés után) atomstabil lett a gépem. Szóval azóta is úgy tartom, hogy a Tiger volt a leggyorsabb, legstabilabb rendszer. Viszont a mostaniakhoz képest keveset tudott (és valószínűleg ezért volt olyan gyors). Persze hozzá kell tennem, hogy szinte semmi bajom sincs a mostani Mountain Lion-nal. Tehát mára ez is elég stabil lett. Semmi pénzért sem használnék újra winfost...
De tényleg igaz, hogy nem tesz jót ez az állandó elvárás, hogy évente újabb és sokkal többet tudó rendszerekkel jöjjenek ki...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Én kb. 10 éve vettem az első Mac-omat, egy E-mac-ot, vagyonokba került, de soha semmilyen baja nem volt, egyetlenegyszer se fagyott le, sőt most nemrég 2 év hozzánemnyúlás után újra bekapcsoltam, kb. fél cm por volt rajta és most is szuperjól működik, totál semmi baja, persze a mostani Inteles Imac-ommal se volt soha semmi gondom-problémám, mindig minden szuperül működik rajta, úgyhogy nekem az a véleményem, hogy inteles vagy ppc a maga korszakában nagyon nagyon jó gépek!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Valószínűleg azért keveredett bele szinte minden iparág (nem csak az informatika) ebbe az állandó "minél sűrűbben csomó újdonsággal kell előjönni" mókuskerékbe, mert a felhasználók zöme már nem "munkaeszköznek", hanem "ékszernek, státuszszimbólumnak" használja. Márpedig eme második "kategóriának" sajnos igénye van arra, hogy minden évben lepjék meg őket valamivel.

Annak ellenére, hogy fontos újítások esetleg a "motorháztető alatt" találhatóak, a felületet is "kényszeresen" (akár teljesen indokolatlanul) csicsázni kell.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Én annó 2006-ban a Szigeten egy live alkalmával fagytam meg egy Acer laptoppal (cca. 2 hónapos csúcsmodell volt akkoriban).

(És nekem is előadta a Live ezt a bedugom-kihúzom műsort, csak embertömeg előtt :( )

 

Én utána vettem meg az első mac-em, ami egy G3 iBook volt. (Elég könnyen bólintottam rá a dologra miután gyakorlatilag kifügyültek a szaggatós gépemmel.)

 

Utána asztali G4 jött, G5, az iBook helyett PB G4, majd, a jelenlegi MacBook Pro (ucsó szériás alu).

 

Nekem bejön.

 

És ami a legfontosabb : én k*rvára semmit nem vettem észre abból hogy PPC vagy Intel...jó-jó, kb gyorsabb mint a G5-öm volt, de semmi negatívum.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hezitálás után mégis e-tollat ragadtam:

Van egy hirdetés, amiben a hirdető egy G5-öt árul, és azt írja, hogy "atomstabil, nem úgy, mint az intelesek".

Namármost nem tudom, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak az inteles Macekkel, de én p. egy 2011-es iMacen dolgozom (a szó szoros értelmében is, iOS és OSX alkalmazásokat fejlesztek), valamint a cégnél egy 2011-es Mac minin. Mindkettő inteles, és mindkettő atomstabil. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag napokon keresztül folyamatosan dolgozom az XCode-dal, valamint (ha éppen úgy adódik), elindítom a Cubase-t, és zenélek egy "kicsinyég".

Nem értem, miért kell ennyire tolni, hogy "debezzegaG4megaG5"...

Kezdem úgy érezni, hogy ez az egész amolyan "urban legend", amit már csak a (frusztrált?) G4 és G5 tulajok tartanak életben, hogy a - gyakorlatilag - értéktelen* vasukat valahogy mégis "felpántlikázzák".

* - Az Apple már nem támogatja ezeket semmilyen formában, 5 évesnél fiatalabb szoftvert (gyakorlatilag) nem lehet hozzájuk kapni, 64 bites támogatás nincs, alkatrészek (gyakorlatilag) beszerezhetetlenek...

 

Nekem volt iMac G5 pár évig. Szerettem, de a legjobb tulajdonsága a hordozhatósága volt. Semmivel sem volt stabilabb, mint egy jól összerakott PC.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Érdekes egyveleg, nekem sok leírással ellentétes tapasztalatom van, ez lehet OS, munkamódszer stb.

 

Pl. én a G5 vs Intel közti különbséget nem érzem, hacsak nem az, hogy G5-ön ha jól emlékszem a 10.4 volt az uccsó rendszer, úgyhogy elég kevés olyan OS változat volt, ami mindkét gépen ment. Ma kb 10.8 vs 10.4 összehasonlítás ez. Igen, nálunk is G5 és Intel gépek mentek egyidőben sokáig.

 

Kernel Panic: amikor frissen kijön az OS gyakran szokták blamálni, ugyanakkor ne felejtsük, hogy sok esetben nem az OS az oka, a Kernel panicot tipikusan nem ez csinálja, hanem régi driverek például, amiket az előző OS-hez terveztek és nem update-eltek. 

 

Az OS-X -mert inkább erről van szó- nekem kézre esik, vannak nagyon idegesítő dolgai is persze, de évek alatt eléggé hozzászoktam, kialakítottam hozzá a munkamódszert. 

 

Az Apple-ben az egyik jó dolog az ökoszisztéma, hogy összevarrják a gépeket, rendszereket. iPhone-t használok, Apogee hangkártyával és Mac-ekkel, és ezeket a tervezők is pont ebben a konfigban használják. Hát így.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ez sa Kernel Panic dolog nálam 10.4.8-nál volt, ezzel a rendszerrel érkezett a gépem. Tehát már elvileg eléggé kifinomultnak kellett volna lennie az oprendszernek... De a gépem viszont friss volt, azelőtt jelent meg 1-2 hónappal. Szóval simán lehet, hogy egy Firmware oldotta meg akkor a problémám. Már nem emlékszem...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Flametől mentese:

Én csak kipróbáltam, ableton live-zni szeretnél akkor szeretni fogod.

Referencia: Natus(G4 Powerbookpro 2004), Arkus(MBA,G4MB,2006 MBP,2008,MB2008, MacPro2008), Boris S aka Taryk(MBP) STB...

(Egyébként valaki feljebb írta a jack+asio-t, nekem linuxon jack+alsa van, és érdekes mód sokkal jobb mint a core audio.)

Amúgy amiért én szívesebben használnék mac os-t mint windows-t az az hogy nem kell sok gagyi pc közül választani, egyet eléd ledobnak firewire van rajta(bár ismerjük be,apple vasnál is van jobb, csak nem biztos hogy van rajta firewire) sok olyan audio program van osxre ami windowsra is van, stabilabb mint a windows. PPC vs X86_64re meg annyit hogy a PPC sokkal jobb ez tény.

Szóval ha te csak zenélni akarsz és nem akarsz buherálni akkor vegyél egyet, Ha van buherálni kedved és jó vasat is akarsz mellé akkor OSX+Thinkpad. Érdekes mód Natus mai napig a G4esén livezik.

Szerkesztette wendelmar
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Érdekes egyveleg, nekem sok leírással ellentétes tapasztalatom van, ez lehet OS, munkamódszer stb.

 

Pl. én a G5 vs Intel közti különbséget nem érzem, hacsak nem az, hogy G5-ön ha jól emlékszem a 10.4 volt az uccsó rendszer, úgyhogy elég kevés olyan OS változat volt, ami mindkét gépen ment. Ma kb 10.8 vs 10.4 összehasonlítás ez. Igen, nálunk is G5 és Intel gépek mentek egyidőben sokáig.

 

Kernel Panic: amikor frissen kijön az OS gyakran szokták blamálni, ugyanakkor ne felejtsük, hogy sok esetben nem az OS az oka, a Kernel panicot tipikusan nem ez csinálja, hanem régi driverek például, amiket az előző OS-hez terveztek és nem update-eltek. 

 

Az OS-X -mert inkább erről van szó- nekem kézre esik, vannak nagyon idegesítő dolgai is persze, de évek alatt eléggé hozzászoktam, kialakítottam hozzá a munkamódszert. 

 

Az Apple-ben az egyik jó dolog az ökoszisztéma, hogy összevarrják a gépeket, rendszereket. iPhone-t használok, Apogee hangkártyával és Mac-ekkel, és ezeket a tervezők is pont ebben a konfigban használják. Hát így.

 

10.5.8. volt az uccsó PPC-re

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Aquarius, on 17 May 2013 - 06:24 AM, said:snapback.png

Nekem volt iMac G5 pár évig. Szerettem, de a legjobb tulajdonsága a hordozhatósága volt. Semmivel sem volt stabilabb, mint egy jól összerakott PC.

 

Erről vitatkoznék, szakmai oldalról is ha lehet :)

 

Min vitatkoznál?

 

A G5 stabil volt: 1 db tény.

A mostani PC-m Windows 7-tel atomstabil: 2 db tény.

 

Min vitatkoznál? Megmagyarázod, hogy nem is stabil a PC-m? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

2008-ban csúnyán befürödtem egy MacBook-kal, 4 hónapig tartottam, aztán eladtam, azóta is távol tartom magam a kis almától. Korábban XP-t használtam nulla fagyással, atomstabil konfigurációval (EMU 1212m), de kiköltöztem pár évre Texasba, gondoltam szakítok a hagyományokkal, nem akarok a megszokásaim rabjává válni, ha már egyszer annyira dícsérik az apple gépeket, biztos tényleg jobbak. Új konfig egy 13'-os MacBook lett Motu Ultralite-tal FW-ön keresztül + bevásároltam egy Logic Express 7.2-t is, hogy hagyjuk már a Cubase-t, mert a Logic-ot is annyira dícsérik, hát biztos az is jobb. Sajnos nem volt az. A Safari fagyott, a Logic Express 7.2-ben írt új projektek pedig 10-ből 2x nem indultak el. Ez önmagában akkora csalódást okozott, rögtön vissza is vittem a boltba, ahol közölték velem, hogy meg kell tanulnom használni a Logic-ot, biztos rosszul konfiguráltam, és ők ebben tudnak is segíteni, de hát az már egy spec support, és 99$. Csalódva a hivatalos apple supportban, a neten kerestem megoldást a problémára, ahol többen jelezték, hogy igen, a Logic nem indul el mindig, de ilyenkor simán be kell tölteni újra a projektet és akkor megy. Safari fagyással sem kell foglalkozni, használjam a firefox-ot. Foglalkoztam a témával, vettem az askvideo.com-on egy Logic tréninget is, de 4 hónap után úgy döntöttem, hogy még ha bukóval is, de inkább kiszállok az apple világból, és visszatérek a lenézett, bár tapasztalataim alapján még sokkal megbízhatóbb XP-hez. Azóta már win7 64 bit és UR824, és eszembe sincs visszatérni apple-re. Egyszer már megkapta az esélyt és csúnyán leszerepelt, de a tanulság mégis az, hogy járatlan utat jártért bla-bla-bla. Meg persze lehet mondani, hogy azok voltak az első intel procik és hogy azóta már nincsenek problémák, csak hát az a helyzet, hogy én azért is prémiumot fizettem akkor, és nem kaptam jó terméket a pénzemért, szóval számomra egyértelművé vált, hogy a platformon az égvilágon semmi nem múlik, max többet költök rá, de jobb munkakörnyezetet nem kapok.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Az említett Imac G5 történetéhez hozzá tartozik, hogy kb. 3 év használat után a ventilátor qrva hangos lett, 3x vittem el szervizbe és mindig ugyanolyan hibásan kaptam vissza.

Eladtam fosadék áron, úgy, hogy megmutattam a vevőnek a ventilátor hangot, megvette.

 

A mostani PC-m 4 éves, semmi baja. Hibrid (SSD / HDD) vinyó lett rajta cserélve, ennyi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...