Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Roland d20 midi


Jeti111

Kérdés

Sziasztok!

 

Ugye van egy Roland d20-as szintetizátorom. Eredetileg azért vettem hogy legyen egy midi billentyűzetem, és mivel hibásan vettem, ezért gondoltam megtanulok rajta alapvető javításokat, mert szeretnék a későbbiekben egy vagy több szintetizátort összerakni, meg jó lesz azokhoz is kontrollernek, meg ha nem jó valamiért a gépem, akkor tudok vele gyakorolni.

Ez az előtörténet azért kellett, mert már több kérdésem is volt ezen szinti javításával kapcsolatban, és hogy még miért nem adtam el a sok kínlódás ellenére. Evégre egy éve kb csak javítom, nem mondom hogy sikertelenül, de nem is valami gyorsan.

Ma vettem hozzá egy midi-usb átalakítót, gondoltam próbálok vezérelni vele 1-2 szoftver szintit. Csak itt jön a csavar. Se a modulációt, se a hajlítást nem képes magából kiadni. Valamint valamiért egyszerre csak egy noteon üzenetet képes küldeni.

Ezeknek semimi baja nincs ha a saját szintimotorját hajtják ezek a dolgok, de a midi kommunikációval bajok vannak valamiért.

Esetleg valami tipp valakinek?

Próbáltam neki szoftverből 127-es üzenetet küldeni, ami ugye a polifón módba kapcsolás lenne, de kb semmit nem reagált rá.

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

  • 0
2 perccel ezelőtt írta Jeti111:

Sziasztok!

 

Ugye van egy Roland d20-as szintetizátorom. Eredetileg azért vettem hogy legyen egy midi billentyűzetem, és mivel hibásan vettem, ezért gondoltam megtanulok rajta alapvető javításokat, mert szeretnék a későbbiekben egy vagy több szintetizátort összerakni, meg jó lesz azokhoz is kontrollernek, meg ha nem jó valamiért a gépem, akkor tudok vele gyakorolni.

Ez az előtörténet azért kellett, mert már több kérdésem is volt ezen szinti javításával kapcsolatban, és hogy még miért nem adtam el a sok kínlódás ellenére. Evégre egy éve kb csak javítom, nem mondom hogy sikertelenül, de nem is valami gyorsan.

Ma vettem hozzá egy midi-usb átalakítót, gondoltam próbálok vezérelni vele 1-2 szoftver szintit. Csak itt jön a csavar. Se a modulációt, se a hajlítást nem képes magából kiadni. Valamint valamiért egyszerre csak egy noteon üzenetet képes küldeni.

Ezeknek semimi baja nincs ha a saját szintimotorját hajtják ezek a dolgok, de a midi kommunikációval bajok vannak valamiért.

Esetleg valami tipp valakinek?

Próbáltam neki szoftverből 127-es üzenetet küldeni, ami ugye a polifón módba kapcsolás lenne, de kb semmit nem reagált rá.

Annyi még hogy a midi kábelt teszteltem. Az tökéletesen működik.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
28 perccel ezelőtt írta Jeti111:

Próbáltam neki szoftverből 127-es üzenetet küldeni, ami ugye a polifón módba kapcsolás lenne, de kb semmit nem reagált rá.

Alapjaiban értesz valamit amúgy a midihez? Mert ez elég érdekes amit írsz!

Ezt elolvastad már esetleg?

https://mek.oszk.hu/11800/11879/

Gyanús egyébként hogy a hangszered teljesen gáz. Ilyen alapvető dolgoknak mindenféle midi funkció kapcsolás nélkül is menni kéne. Max ha adott hangszínnél nem a szokványos dolgok vannak leprogramozva patchben, de a pitch wheel akkor is fix midi üzenetben... Nagyobb gond van itt belsőleg sztem! Nem véletlenül adhatták el azt hibásan. :(

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 perccel ezelőtt írta djuice:

Alapjaiban értesz valamit amúgy a midihez? Mert ez elég érdekes amit írsz!

Ezt elolvastad már esetleg?

https://mek.oszk.hu/11800/11879/

Gyanús egyébként hogy a hangszered teljesen gáz. Ilyen alapvető dolgoknak mindenféle midi funkció kapcsolás nélkül is menni kéne. Max ha adott hangszínnél nem a szokványos dolgok vannak leprogramozva patchben, de a pitch wheel akkor is fix midi üzenetben... Nagyobb gond van itt belsőleg sztem! Nem véletlenül adhatták el azt hibásan. :(

A midihez kb értek, mert ugye a midi-cv konverterek miatt bele kellett merülni.

 

Hát igen. Nem kicsit gázos a hangszer. Mikor mozgatom a pitch wheel-t, akkor ugye a d20 magának normálisan látja, de midiben 2-3 összevissza midi üzenetet küld. Kb fingom nincs hol lehet a hiba, mert ugye kontakt hiba ilyet nem hiszem hogy okozhatna. Vagy nem tudom. A midi in-nel is simán megbirkózik. A simcity 2000 nevű játék simán meghajtotta midin multi timbral módban a hangszert. Szóval valami az out-nál halt le. Vagy nem tudom. Már igazából azt se tudom mi legyen magával a hangszerrel.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Elvileg lehet kontakt hiba is, mert a kerekek ugyanúgy egy potiszárat csavarnak el sok hangszerben. Namost a potin eső fesz.értékeket digitalizálják belül és lesz belőle a 128 diszkrét jelérték midi adatként. Ha a poti kihagy vagy poros, kontaktos... akkor ugrik a midi értékben is. De olyat is hallottam már, ha vmi közbenső ellenállásnál a panelen vhol nincs meg a kb. pontos feszültség értéke oda (ill. ha nagyon nem az van aminek kéne lenni), akkor nyilván bolondul az elektronika is tőle digitális úton is és összevisszaságot csinál vagy éppen semmit! 30 éves hangszernél meg magától értetődik, hogy végig kéne mérni a forrasztási pontokat is stb., hogy van-e kontakt meg ez-az. Én biztos nem állnék neki tanulási szándékból, mert ez abszolút, tapasztalatot, szakmunkát, felszereltséget igényel. Kb. irány a szerviz valahol, aki még vállal ilyet, de erősen kérdéses, hogy eleve egy D20-ért még egyáltalán megéri-e küzdeni manapság, mikor annyi mást lehet már venni, pláne szoftverek vezérléséhez.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
12 perccel ezelőtt írta djuice:

Elvileg lehet kontakt hiba is, mert a kerekek ugyanúgy egy potiszárat csavarnak el sok hangszerben. Namost a potin eső fesz.értékeket digitalizálják belül és lesz belőle a 128 diszkrét jelérték midi adatként. Ha a poti kihagy vagy poros, kontaktos... akkor ugrik a midi értékben is. De olyat is hallottam már, ha vmi közbenső ellenállásnál a panelen vhol nincs meg a kb. pontos feszültség értéke oda (ill. ha nagyon nem az van aminek kéne lenni), akkor nyilván bolondul az elektronika is tőle digitális úton is és összevisszaságot csinál vagy éppen semmit! 30 éves hangszernél meg magától értetődik, hogy végig kéne mérni a forrasztási pontokat is stb., hogy van-e kontakt meg ez-az. Én biztos nem állnék neki tanulási szándékból, mert ez abszolút, tapasztalatot, szakmunkát, felszereltséget igényel. Kb. irány a szerviz valahol, aki még vállal ilyet, de erősen kérdéses, hogy eleve egy D20-ért még egyáltalán megéri-e küzdeni manapság, mikor annyi mást lehet már venni, pláne szoftverek vezérléséhez.

A potinak nincs baja, mert akkor a saját szintimotorán sem működne jól. Ott pedig semmi gond nincs.

Ahogy néztem a kapcsolási rajzot, a cpu board-on kéne lennie valami hibának, mert az kezeli a midit is, és teljesen külön áll magától a szintetizátortól.

 

Lehet az is hogy sérült a cpu board-on lévő mikrokontroller valamitől, vagy ahogy te mondtad, nem azt kapja amit szeretne. Úgy érzem nehéz munka lesz... Vagy eladom valakinek akinek szüksége van rá, whogy javasolták már sokan. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
56 perccel ezelőtt írta Jeti111:

Már csak a lényeget kellene kideríteni, azaz hogy miért egyszerre csak egy midi note on jelet küld a cucc.

Még az jutott eszembe, hogy ezen nincs gyári reset lehetőség, hogy alaphelyzetbe állítaná magát? Nem ismerem a D20-at közelebbről, de lehet hogy valami nagyon el van állítva vagy letiltva a csatornákon. Ill. a midiben vannak üzemmódok, mint OMNI, POLY, MULTI. Lehet hogy ezeknek kéne utánanézni a gépkönyvben, hogy lehet (ha lehet) beállítani.

Írtad itt a 127-es értéket. Na de mire? Az értékkészlet az mindig valamihez tartozik (note on eseménytől az effekt beállításig, mindenre ott a 127 érték lehetőség). Magyarán a csavarhúzó az csak egy csavarhúzó, de nem mindegy hogy mit szerelünk vele. :) 

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

  • 0
21 perccel ezelőtt írta djuice:

Még az jutott eszembe, hogy ezen nincs gyári reset lehetőség, hogy alaphelyzetbe állítaná magát? Nem ismerem a D20-at közelebbről, de lehet hogy valami nagyon el van állítva vagy letiltva a csatornákon. Ill. a midiben vannak üzemmódok, mint OMNI, POLY, MULTI. Lehet hogy ezeknek kéne utánanézni a gépkönyvben, hogy lehet (ha lehet) beállítani.

Írtad itt a 127-es értéket. Na de mire? Az értékkészlet az mindig valamihez tartozik (note on eseménytől az effekt beállításig, mindenre ott a 127 érték lehetőség). Magyarán a csavarhúzó az csak egy csavarhúzó, de nem mindegy hogy mit szerelünk vele. :) 

Megpróbáltam alapra vissza rakni többször is, de a problémát nem oldotta meg.

A 127-et arra írtam, hogy ugye van egy program ami ezzel az értékkel jelzi a POLY módot amit az eszköznek midin keresztül ki lehet küldeni.

A gépkönyvben van midi szekció. Utána nézek hátha valamire jutok.

Tegnap sajna a kapcsolási rajzot félre értettem. Mint utólag kiderült, a fő vezérlő egységből jön a midi is, és oda megy. A port és a vezérlő közt még egy ic van, ami csak logikai NOT kapukat tartalmaz. Az ic-ből kettő kapun keresztül megy a jel a portig. Majd ezeket ellenörzöm hogy mi merre hány méter vele. Ha az nem hibás, akkor vagy a mikrovezérlő, vagy a programja hibás. Többet sajna nem tudok kitalálni így.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jó. Már nem tudom mi baja. Csináltam azt, hogy közvetlen az IC-ről szedtem le a midi jelet, úgy nem volt jó. Volt hogy az ic kimenetét áttettem egy másik ugyan olyan kimeneti áramkörre, úgy is ugyan az a hiba.

Próbáltam küldözgetni neki midi jeleket. A note on és off csomagokat vette, de a mode-okat valamiért nem szerette volna legalábbis látszólag.

Megtisztítottam az összes foglalatos IC-t és a lábait, de semmi pozitív.

 

Ugyan úgy nem küld egyszerre note-on üzeneteket, csak ha lassan egymás után leütöm a billentyűket, és a pitch wheel is a lassabb mozgásra reagál jobban.

 

Gondoltam a cpu hevül fel, és csak lelassul a hő miatt, de ha hűtöttem se volt semmi pozitív változás. Igazából már nincs ötletem. Szerintem ez számomra szerintem javíthatatlan.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Egy szervizben lehet hogy megnéznék neked szkópon. Ilyen dolgoknál simán szerepelnek már szkópos mérések is a szervizkönyvekben. (jelalak vizsgálat, zaj, órajelingadozás stb)

Tudok egy csávót, aki ingyen megnézi mi bajvan és ha tudja javítani, megmondja mibe kerül. Nem tudom olcsón dolgozik-e, meg hogy ráér-e, vállal-e ilyet egyáltalán, de adott esetben...

Illetve még 1 jobb:  Hívd fel a Syncopa Szervizt és keresd MidiTomot (Tóth Tamás talán)! Évtizedekre nyúló javítási prakszisuk van. Lehet hogy az elmondott hibára lenne ötletük + hogy szabad-e még ilyen hangszerrel foglalkozni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...