Jump to content
Ménemszól.hu

Recommended Posts

48 perccel ezelőtt írta zozolee76:

Nem jól nézted. A Model Expansion mind 1mb alatt van. A Zenology PRO-ba tölthető Model Expansion-ok vannak ezekben a méretekben mert azok a VST verziók. A Fantom verziók még 1mb sincsenek fejenként. Egyébként pontosan ugyanaz mint a Zenology PRO változatok, mert nekem mind a két változat van. A SuperNatural  Piano 1 és 2 meg gyárilag bele van integrálva.

Nálam a Roland Cloud Managerben külön van a Fantom és a Fantom-0. A Fantomnál nincsenek 1 MB-ok ezek az expansionök, a Fantom-0-nál viszont a fenti méreteket írja az alkalmazás:

fantom-0.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 órája írta drez7:

Nálam a Roland Cloud Managerben külön van a Fantom és a Fantom-0. A Fantomnál nincsenek 1 MB-ok ezek az expansionök, a Fantom-0-nál viszont a fenti méreteket írja az alkalmazás:

fantom-0.jpg

Van egy érzésem hogy elírták. A bemutató videókban egymás után mutogatták a mind a 4 bővítményt. Ha ez igaz lenne, akkor kizárt hogy felférne a Fantom O-ra. Elég ostobaság lenne ha még ezeket sem lehetne feltölteni, de van egy másik dolog is, és szerintem ez az igazság. Írják a leírásba hogy 2gb a memória. Igen ám de szerintem ezt úgy kell értelmezni, hogy csak a felhasználó mintákhoz viszont 256mb.  A Fantom-ba is két részben tárolódnak. Van egy rész amibe csak a Roland által kiadott bővítmények kerülnek, és a maradék pedig felhasználható a saját mintákra. Különböző színekkel is ábrázolják a két csoportot. Az egyik kék, a másik zöld. Ezt ha megnézzük a Fantom memória infóban, akkor látjuk is. A Fantom az úgy működik, hogy 2gb lehet akár saját mintákra is, vagy megosztva a memórián a Roland bővítményekkel. A Fantom O viszont nem. Szóval lehet hogy ez a maradék 1,75Gb a Fantom O-ba, csak a Roland bővítményekre igaz. Ez mondjuk jó hír a vásárlóknak, mert akkor minden bővítmény feltölthető egyszerre, bár csak az SRX 15 bővítménye legalább 1,5Gb, és ha tényleg ennyi a Fantom O-ra ennyi a Model Expansion-ok mérete, akkor lehet hogy nem fér el rajta minden. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 órája írta Koródi Csaba:

Bizonyára vannak olyan felhasználók, akik most vennének valamit, ami komplett és kiszolgál minden igényt. Azoknak a Fantom 0 remek alternatíva, főleg úgy hogy kábé a MODX az egyetlen konkurens választható termék, de abban nem kap szekvenszert, meg multi padokat, meg ennyi kontrollert, meg Tonewheel orgonát.

Pár éve vettem MODX-et, akkor nem volt alternatíva. Most a két hangszer közül már nem tudnám melyiket választanám, nagyon valószínű, hogy a Fantomra este a voksom. Bár nekem alapvetően mindegy, hogy workstation vagy "sima" szinti az eszköz, de így utólag már látom, hogy nagyon hiányzik a sequencer a MODX-ből. Mivel csak hobbi nekem a zenélés, így amikor leülök zongorázni és jön egy jó téma, azt már nehezen lehet kiegészíteni és egy dalt készíteni MODX-en belül. Ilyenkor elő kellene vennem a laptopot, összekötni, elindítani a szoftvert, de addigra elmegy a kedvem. És hiába jött a MODX-be frissítéssel DAW vezérlés, azért kezelő felületét tekintve jóval le van maradva a Fantomtól. Mindezt úgy írom, hogy egyébként nagyon meg vagyok elégedve a MODX-szel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Én is azok közé tartozok, akik egyrészt hobbisták, másrészt nem akarnak több eszközzel is bíbelődni sokat, ahogy Idioty is írta, leülök a hangszer elé, ha jön az ötlet azt egyszerűen, gyorsan tudjam rögzíteni, szóljon is az a hangszer valahogy (inspiráció) és neadj isten egy komplett számot össze tudjak rakni az ötletből kiindulva.

Mindezt anélkül hogy számítógépet kelljen bekapcsolni.

És erre a célra ez az új fantom biztosan nagyon jó is lesz, de...

Lehet hogy nyugaton az 1600 ojró nem olyan nagy pénz, de a hazai 570 ezer Forintos ára azért nem az a kategória, mintha egy új turmixgépet kellene vegyek a konyhába.

És ott a bizonytalan pont, hogy ennyiért ráadásul egy "kiherélt" hangszert kapsz (256mb shared memory) valamint a model expansion-öket is külön kell megvenned 150 dolcsiért darabját.

Mert a demók alapján jól szól, és jól kitalált koncepciónak tűnik, de ennyi pénzért legyen is.

Szóval az én lelkesedésem ezekért szállt el egyelőre...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 órája írta zozolee76:

Szóval lehet hogy ez a maradék 1,75Gb a Fantom O-ba, csak a Roland bővítményekre igaz

Csak szólok csendben, hogy le lehet tölteni a gépkönyveket (is) búvárkodás, találgatás kapcsán! :)

https://www.roland.com/global/products/fantom-06/support/#dl-manuals

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

2 órája írta djuice:

Csak szólok csendben, hogy le lehet tölteni a gépkönyveket (is) búvárkodás, találgatás kapcsán! :)

És egy sound listből még ilyenek is kiderülnek, hogy 2021-ben már kész volt a cucc. B)

PTZSbnd.png

 

Hangminták számszeri mennyisége egyes hangszerekben:

 
Juno DS
2584 PCM multi-sample
 
FA
1873 PCM multi-sample
450 Supernatural multi-sample
 
Fant-0
2108 PCM multi-sample
(SN rész külön nem publikált)
 
Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

 

Csak úgy lett ahogy azt sejtettem (sajnos) - 256 mb shared memory (sampler/expansions)

Hogy a Model expansion-ök valójában mennyit használnak ebből, az továbbra sem tiszta, de az biztos, hogy ha wave expansion-öket akarsz betölteni (és a sampler-t használni), akkor ennyiből kell gazdálkodnod....

 

image.png.73c745bf7cb0865628bc60ab4c93f148.png

Link to comment
Share on other sites

21 órája írta zozolee76:

Az első hogy a dal hossza korlátozva van 64 Measures-re

Ez fura amúgy a mi szemszögünkből, de én sztem értem a lényegét*.

21 órája írta zozolee76:

adott az, hogy minden jelenet összekapcsolható. A MODX-nél ez a 8 Scene-el oldható meg, a Fantom-nál meg Pattern-nek hívják

Az igazi világ még a Motifokban volt: 16 pattern session, közvetlen váltógombokkal a fedélzeten.

21 órája írta zozolee76:

A MODX-be gond nélkül be tudjuk tölteni a SMF fájlokat, ami a Fantom-ba is lehetséges ugyan, de egyszerre 64 measures határig.

Na és itt lenne a lényeg* sztem, hogy idő közben volt egy világtrend diktálta szemléletváltás, s  ezek a cuccok (főleg a Rolandnál), nem arra vannak már régen tervezve, hogy Jancsi bácsi majd ebben rakja össze a másnap reggelig tartó végeláthatatlan lakodalmas nótafüzéreket. :) Itt már jó ideje a pár rövid taktusból álló, "push a key & turn the wheel" koncepciójú dance dolgokra fókuszálnak, főleg mióta az arpeggiok is elterjedtek a cuccokban ezekhez piszkosul, azért is sztem a 32 vs 64 measure korlát. A motifator.com oldalon egyszer olvastam is ehhez Phil Clendeninn hiv. demonstrátor gondolatait, hogy a Motifoknál miért is alkalmaznak 4 arpt. Elmondta, hogy a Yamaha koncepciója az elektronikus zenében ezekkel a hangszerekkel az, hogy olyan kész építőblokkokból lehessen könnyen zenét alkotni, legyen az egy dob groove vagy gitár riff, amiket készen megtalálhat bárki a hangszerben, de nagyon nehéz lenne eredeti módon billentyűkön feljátszani vagy kiszerkeszteni. És sztem 64 measure is ezekhez már bőven sok. Egy pop vagy jazz szám is jellemzően 8-16-32 ütemes vázból áll, ami ismétlődik. Tehát ezek a korlátozások innen jöhetnek a Rolandnál.

A Jarre léptékű opusok igényes és átgondolt módon meg aligha születnek ma workstationökön vagy ha mégis, azok tuti inkább DAW-okban készülnek. Már csak azért is, mert ha 5 év múlva elad vki egy Fantomot vagy stb. és átnyergel pl. Korgra, dobhatja ki az egész hangszereléssel eltöltött éveit az ablakon, ami nagy zsákutcája a hardverszintiknek sajnos. :( 

Ettől eltekintve mint kivétel, a Jarre covereid (is) lenyűgözőek, igényesek sztem és csak gratulálni tudok! :bow:

Szerkesztette djuice
Link to comment
Share on other sites

21 órája írta zozolee76:

én sem szeretem a DAW-ot használni. Ha így lenne, akkor minek a Workstation?

Ez csak egyszerű termékkapcsolás, hogy azt IS használd és vedd meg. Szóval itt nem zenei koncepciókat követnek, hogy all in one, hanem piaci terveket. Pl. mennyi cucchoz csak ipadre adják ki már az editort, meg ilyenek...

Link to comment
Share on other sites

Ekkor: 2022. 03. 21. at 14:03 írta zozolee76:

A  MODX rendelkezik sequencer-el. A 2.0 frissítéssel már hozzáadták.

Az nem sequencer, hanem pattern recorder. A két dolog tök más. Pattern recorderben készült felvételeket persze "song"gá gyúrhatjuk, de attól még nem sequencer!

És persze elhiszem, hogy neked a munkamódszeredhez tökéletes a pattern recorder, de nekem nem. Én sokszor írnék olyan dalokat, ahol váltakozik sokszor az ütemmutató, de ilyet nem lehet a MODX-ben, ellenben egy sequencerben általában igen. pl. Volt olyan, hogy 6/8-ad és 5/8-ad felváltva volt, és ilyenkor mondhatnánk, hogy lehetne 11/8-adban megadni az ütemet (ezt tettem amúgy), de amint megszakítanád, mondjuk az utolsó 5/8-ad helyett mást találsz ki (akár mondjuk 4/8-ad), akkor már fel is borult az ütem és pl. a metronom sem jó helyen hangsúlyoz.

Ekkor: 2022. 03. 21. at 14:03 írta zozolee76:

A MODX ezt csodásan megoldja. Ez a 10 ezer arpeggio egy baromság, mert mire végig nézed el megy egy nap.

Ez sajnos nagyon igaz, de ez már offtopik ebben a témában. A MODX topikban is kiveséztük, hogy mennyire rossz a Yamaha hangszerekben a kereshetőség...

Link to comment
Share on other sites

3 órája írta idioty:

Az nem sequencer, hanem pattern recorder. A két dolog tök más. Pattern recorderben készült felvételeket persze "song"gá gyúrhatjuk, de attól még nem sequencer!

És persze elhiszem, hogy neked a munkamódszeredhez tökéletes a pattern recorder, de nekem nem. Én sokszor írnék olyan dalokat, ahol váltakozik sokszor az ütemmutató, de ilyet nem lehet a MODX-ben, ellenben egy sequencerben általában igen. pl. Volt olyan, hogy 6/8-ad és 5/8-ad felváltva volt, és ilyenkor mondhatnánk, hogy lehetne 11/8-adban megadni az ütemet (ezt tettem amúgy), de amint megszakítanád, mondjuk az utolsó 5/8-ad helyett mást találsz ki (akár mondjuk 4/8-ad), akkor már fel is borult az ütem és pl. a metronom sem jó helyen hangsúlyoz.

Ez sajnos nagyon igaz, de ez már offtopik ebben a témában. A MODX topikban is kiveséztük, hogy mennyire rossz a Yamaha hangszerekben a kereshetőség...

Ez a dolog sajnos a Fantom-nál is probléma. Úgy értem hogy az ütemmutató itt is ugyanúgy probléma, mivel nem rendelkezik Lineáris Sequencer-el. Ez gyakori téma a Roland Clan fórumon. Mindig azt írják hogy a sequencer inkább hasonlít egy Groove Box-ra, de nekem semmi bajom ezzel a Klipp alapú új sequencer-el. Az általad említett ütemmutatók már elérhetők a Fantom-ba amióta 3.0 frissítést kapott. Előtte  a Time Signature csak két ütemmutatót tartalmazót, most több lehetőség között választhatsz. A fórumon pont ez volt az egyik téma, hogy nem lehet ezeket az ütemmutatókat módosítani a Sequencer-nél. Én sosem próbáltam, így nem tudom megerősíteni.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
1 órája írta Szodike:

Azóta már bebizonyosodott, hogy valóban csak 256 mb ram van az expansion-ök részére

Vhogy körbegondoltam az elmúlt napokban én is mindent a workstationök közt, sok évnyi ilyen-olyan benyomásaimat is mérlegre téve. Arra az eredményre jutottam, hogy most nem tudnék mit venni. A Fantom-0 új, meg érdekes, de drága így van és mindenképp egyre nagyobb szerepet gondolok egy fullos samplernek bennük. Ezt pedig továbbra is 1 hangszer hozza a piacon szvsz, igaz ő se olcsó használtan, mindenesetre sokoldalúsága és minősége (billentyűzet) determinálná nálam a választást, ha nem volna hangszerem: KORG KRONOS

Link to comment
Share on other sites

Erről megint lehetne hosszú vitákat folytatni, hogy melyik lehet a jobb. A videó alapján én továbbra is a MODX-et választanám. De persze ez ízlés kérdése. De vannak más aspektusok is. De, ahogy a hozzászólások közt is lehet olvasni: mindenki használjon azt amit jónak lát...

Link to comment
Share on other sites

Az alábbi videóban egy kolléga összefoglalja a különbségeket (néhány tévedés azért benne maradt). A lebutított Fantom-mal nem lenne bajom, ha nem ez az árcédula lenne rajta. Igazából az FA sorozatot kellett volna váltania, abban az árban, amiben az FA most van.

 

Link to comment
Share on other sites

10 órája írta djuice:

Azt a fülest kaptam, hogy érdemes lesz a napokban nézegetni a Roland siteját újdonság tekintetében!
(Én a Juno DS vagy az RD2000 utódjára tippelnék.)

Hú, hát a Juno DS utódja csúnya baleset lenne... már épp megbékéltem a cuccaimmal és otthon is lekommunikáltam, hogy semmi változtatásra nincs szükségem :)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 órája írta AudioWorks Hangtechnika:

Digitális ZEN-Core JUNO-106/JUNO-60 + PCM XV-5080/RD

Huhh, így első ránézésre belegyúrták a MiniNová-mat és a Deepmind 12-met a Juno DS-embe :) csak analóg nélkül. Bár guszta, de ezt még szerencsére túlélem hangszercsere nélkül :) 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...