Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

david

Kérdés

Sziasztok,

Nem tudjatok hogy melyik MIDIs dobpad tud olyat, hogy ha mar le van nyomva egy adott padja, es megegyszer ugyanazt lenyomom, akkor ujra triggereljen ?

Tudom hogy a MIDI-nek kell egy note off mielott ujra note on-t kuld, kulonben a sampler nem ertelmi(vagyis hat attol fugg melyiket hogy irtak meg), de ennek csak egy zongoranal van ertelme. Idealisan persze a kovetkezo note on egyszerre kuldhetne elobb egy note offot es rogton vele egyutt a maga note onjat, es akkor a kitartas is megoldott, de igy sajnos nagyon termeszetellenes erzetet ad, es sok apro leutes elveszik porgetesnel, illetve nem lehet az egyik ujat a padon pihentetni, egyszoval szar :)

Jelenleg egy AKAI LPD8-asom van, es ennel sajnos el kell engedni a padot, hogy ujra megszolalhasson az a pad. Regebben volt egy Padkontrolom, de mar nem emlekszem hogy azon hogy volt.

Koszi

D

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Szerintem ez nem dobpad kérdése, hanem szoftver kérdése lesz. Általában a szoftverekben be lehet állítani ezt a triggerelést. Szerintem note off-t alapból nem szoktak küldeni a dobpadek, mert szerintem ezek alapból nem érzékelik a dobpad felengedését.

Link to comment
Share on other sites

Egy bekapcsolt/benyomott kapcsolót már csak kikapcsolni lehet, nem pedig még beljebb ... ;)

Azt kell megérteni, hogy a dobpad technikailag ugyanúgy működik, mint egy billentyű. Van egy felső és egy alsó pont a mozgásában, amit figyel. A két pont között fentről lemegy: Note on. Lentről visszamegy: Note off.

Fentről lefelé megméri, mennyi idő alatt "ütötted le": ez a velocity. A fullosabbakon van még utánnyomásérzékelő: ez meg egy folyamatos kontroller, pont úgy, mint az aftertouch a billentyűzeteken. Ráadásul a különböző pad-ek különbőző MIDI Note-oknak felelnek meg alapból (meg kell nézni a cucc MIDI specifikációját).

A note off-nak pont az a lényege, hogy tudjuk kontrollálni, milyen hosszan szóljon az adott padre kiosztott hang ( 0 release esetén, lásd burkológörbe). Ha hosszabban akarjuk hallani a lecsengését, hogy szóljon a hang a note off után is, akkor az adott hang burkológörbéjével kell a samplerben/szintiben beállítani a lecsengést, és akkor hiába megy Note off a kontrollerből, a hang addig szól majd, amíg a burkológörbéje előírja (0-nál nagyobb release time).

Az ujjunkat pedig pihentessük a pad mellett a kontroller szélén, a kocsiban sem a kuplung a lábtartó, és ilyetén használata ellenjavallott! Szerintem a dobpad sem szereti a folyamatos súlyt.

Link to comment
Share on other sites

Nem tudjatok hogy melyik MIDIs dobpad tud olyat, hogy ha mar le van nyomva egy adott padja, es megegyszer ugyanazt lenyomom, akkor ujra triggereljen ?

Csatlakozom oscar-hoz. Ezt én sem teljesen értem. Ha egy gomb be van nyomva, hogy lehet jobban benyomni? Nem úgy lehet csak újra megnyomni, hogy felengeded és újra lenyomod? Akkor meg eleve megy a note off is a felengedéssel.

Link to comment
Share on other sites

Sziasztok,

Nem tudjatok hogy melyik MIDIs dobpad tud olyat, hogy ha mar le van nyomva egy adott padja, es megegyszer ugyanazt lenyomom, akkor ujra triggereljen ?

...

Koszi

D

Utólag gondolkodva: lehet hogy mégsem értelmetlen a kérdés, csak rosszul lett feltéve.

Én is láttam már olyan videót, hogy folyamatosan nyomott az ember egy gombot a kontrolleren (valamelyik APC-volt, ha jól emlékszem), amely pl. minden negyedre vagy nyolcadra egymás után triggerelt egy dobhangot amíg nyomta (ráadásul egy külső HW dobgépet vezérelt így). De az szerintem Ableton Live-ban volt valahogyan beállítva neki, hogy amíg nyomva tartja, fusson körbe egy kis MIDI pattern a dobhangot újra és újra triggerelve.

Ilyesmire gondolsz?

Link to comment
Share on other sites

Szerintem jól értelmeztük a kérdés, de szerintem ez tényleg szoftvere válogatja, hogy hogy van megírva.

Én ha fejlesztenék egy midis programot, akkor ha egy hangra érkezett akármilyen velocity-vel egy note on üzenet, akkor azt a note off üzenetig hagyom szólni (kivéve talán pont a dobpad funkciónál, ahol időzítve is ki lehet kapcsolni a hangot), de biztos vagyok benne, hogy ha jön még egy note on üzenet, akkor megszólaltatnám azt a hangot azzal a velocity-vel, és az előző még futó hangot kikapcsolnám.

De persze ez nem azt jeleti, hogy az adott szoftver is így működik :)

Link to comment
Share on other sites

koszonom a valaszokat, nagyjabol kepbe vagyok MIDI ugyileg, de mivel nem a kapcsologombok funkciojat szeretnem "elhangszeresiteni", hanem a dobolast szeretnem "bedigiztalizalni", ezert onnan indulok ki, hogy biztosan masnak is elo jott mar ez a problema, es tudott mechanikailag egy olyan kontrollert csinalni, ami akkor is erzekeli a note on-okat, ha meg nem engedted teljesen fel a kezedet(v. ujjaidat), a maradekot pedig szoftverbol megoldotta.

A note on vs note off-ot illetoen ugye ket lehetoseg van(vagyis harom)

1. hagyomanyos billentyus / MIDIs felfogas, hogy mindenkeppen kell egy note off mielott erkezhet egy note on (es akkor a sampleren belul sustain-elunk meg release-elunk)

2. dobos mentalistas, tehat egy leutes az csak egy trigger, es a hangmintaknak van egy decay-e azt kesz, ami a midi vilagban egy nagyon rovid intervallumu note on / note off kombinacionak felel meg, a MIDIs eszkozok kompatibilatasa vegett

3. "hibrid", azaz elmeletben a legidealisabbnak tuno, tehat a hardver erzekeli a masodlagos leuteseket, es kuldi a note on-okat akkor is, ha meg az nem kuldott konkret note off-ot, es a dobpad "drivere" ezt ugy kezeli le a MIDI eszkozokkel valo kompatibilitas es a kitartott hangok egyuttes lehetosege miatt hogy ha erzekel egy note on-t, mielott az adott hangmagassagra erkezett volna egy elozo note on-ra egy note off, akkor automatikusan genereal neked egy note off-ot es rogton utana kuldi a note on-t. ezzel a megkozelitessel, ha jobban belegondolok, a masodlagos note offok lehetnek a problem, amikor az elso leutes note off-ja "ramaszik" az a masodik note on-ra ezzel ki is kapcsolva azt. tehat igy vegig gondolva ez a lehetoseg nem jarhato ut, csak a 2-es, es vagy sustain van(1-es variacio, vagy progetes/pihentetes, azaz a 2-es variacio) huhh :)

a 3-as variacio szoftveres vonatkozasat en is ossze tudom rakni (legegyszerubben maxmsp-be), csak kerdes, hogy melyik gyarto csinal olyan dobpadot, ami elkuldi a note on-t akkor is, ha meg nem eresztetted el az adott padot. ha jol tudom a roland handsonic-ok igy mukodnek, tehat hardver szinten nem lehetetlen, hogy tobb leutest erzekeljen egyszerre(multi-touch, azaz multi-hit ? :)) de nekem egy ilyen klasszik "ujjazos" kocka midi dobpad kene, ami nem csinal kavet, meg nincsnek beepitett hangjai, hanem szigoruan csak a MIDIt kuldi :)

Mert ok hogy nem tudom a villanyt felkapcsolni, ha mar fel van, ahhoz eloszor le kell hogy kapcsoljam, de egy dobot meg lehet utni akkor is, ha rajta van a kezem(fojtas?), viszont egy dobpadet nem a villankapcsolorol kellene modelezni, hanem inkabb az igazi dobokrol :) sajnos az AKAI lpd8-at egy villanykapcsolorol modeleztek... :( es nincs native modja mint a Korg cuccoknak, nem kuldi nyersen a jelet a gepnek hogy majd en jol "megMAXMSPzhessem" hogy okos legyen :)

Koszonom mindenkinek a 2 centjeit, tovabbra is szivesen varom az otleteket olyan MIDIs dobpadra ami triggerel, vagy ahol megoldotta a multi-hit azaz a 3-as lehetoseg problemajat :)

Link to comment
Share on other sites

Esetleg az aftertouch funckiót tudnám elképzelni ilyetén (3-as verzió) felhasználásra meghekkelve.

Vagy több részre osztott kontrollereket, ahol a két ütővel lényegében két külön kontrollert ütsz, csak ugyanaz a hangminta(készlet) van rájuk kötve. Bár ez dobos megközelítésből (funkcionálisan) nem tudom mennyire kivitelezhető (lehet-e egyáltalán úgy pergőzni pl.).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...