Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Zene Linuxon - ki ténykedik benne itt már eredményesen?


LP-filter

Kérdés

Fenti téma adott és itt ebben jártasak tanácsait várnám, mivel mostanság kezdek a windows mellett ebben az irányban is érdeklődést mutatni. Bár nem zenész haverom (legalábbis pc-n nem az) évek óta eredménnyel és megelégedéssel lakik Mint distroján, azért utánanézve a linuxot is szelídíteni kell zenélésre főleg a kernelt illetően (latency stb.), szóval még ebben is bizonytalan vagyok, melyik rendszer lenne legalkalmasabb a dologra. (?)

Távlati célomban netán a V-machinehoz hasonló "zenedoboz - for music only" felépítése is szerepelne ha sikerül majd belerázódni, ill. itt kérdezném hogy ha valaki már tud létező, akár olcsó netbookon összerakott, működő platformról, ne tartsa magában az információt! :)

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Na ezért részesítem előnyben az Apple gépeit. Fogalmam sincs, hogy miről beszélsz:-).

Én dolgozom a gépekkel és nem akarom tudni, hogy cocoa vagy nem cocoa. Régen rossz, ha már ilyenekkel kell szarakodni. A durva vírusokat pedig én még nem láttam, mint mondtam. Persze UFO-t sem láttam még, mégis van:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

wendelmar :thumbsu:

Wheel: wendelmar csak viccelt :)

LP-filter: Abban nincs igazad, hogy az OSX nagyon ki lenne téve a vírusoknak.

Volt iMac-em, sok évig használtam OSX-et, PC-n is Hackintoshként (még mindig fent van a Leopard, csak nem használom :)).

Wheel: Neked meg abban nincs igazad, hogy a Windows 7 ne lenne stabil oprendszer.

12 évvel ezelőtt a Windows még tényleg nem volt az.

Ezt írtad: "Kb. 12 évvel ezelőtt meguntam, hogy a windowst akkor is rendszeresen újra kell telepíteni"

Akkortájt én is meguntam és váltottam Pantherre 2004-ben (iMac G5 fehér).

Aztán Tigerre, Leopardra, (iMac elad, PC vesz) Hackintosh Leopardra, Ubuntura (fél év), végül Windows 7-re.

Ilyen is van. És mindegyiken dolgoztam (programozás).

Ez a Windows nem az a (12 évvel ezelőtti) Windows!!!

(A 8-astól én is félek :))

Ennyi idő alatt arra jöttem rá, hogy zenélésen kívül mindenre jó mindegyik oprendszer!

_Nekem_ a Linux zenélésre nem jött be (csak, hogy maradjunk a topic témánál :)).

De itt van ellenpéldának wendelmar kolléga, ő még Linuxon is megoldja.

Szóval nem kell az oprendszer flame. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ennyi idő alatt arra jöttem rá, hogy zenélésen kívül mindenre jó mindegyik oprendszer!

Ez nagyon igaz.

Rájöhetnétek már, hogy a számítógép editálásra való, nem zenélésre. :devil:

Zenélni olyan eszközökkel kell, ami nem fogad emilt és nem internetezik (mondjuk az Animoogot nagyon bírom és értékelem)

Már rég fejleszteni kellett volna a DAW gyártóknak saját hardvereket, számítógépeket.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ez nagyon igaz.

Rájöhetnétek már, hogy a számítógép editálásra való, nem zenélésre. :devil:

Zenélni olyan eszközökkel kell, ami nem fogad emilt és nem internetezik (mondjuk az Animoogot nagyon bírom és értékelem)

Már rég fejleszteni kellett volna a DAW gyártóknak saját hardvereket, számítógépeket.

Szinte az összes komoly workstation egy komplett célhardver számítógép. Pl. Korg Oasys, Kronos stb linux alapú, de mondhatnám a Vmachinet is amin szintén zenélni lehet, igaz jóval egyszerűbb eszköz egy Oasysnál. :) Az hogy a szg. csak editálásra való, azért nem állja, mert a zenélésnek is olyan természetes és zökkenőmentes munkafolyamatnak kellene lennie mint egy email írásnak vagy egy táblázatkezelésnek, holott persze jóval összetettebb a folyamat tudjuk, de a felhasználót nem ez kéne érdekelje hogy a latency most miért is akkora nagy és van rá precedens hogy stúdiók gond nélkül dolgoznak akár Mac, akár Win platformon, csak valami olyat is tudnak mellé, amit mi nem. Meg azért valljuk be, a nagy többség otthon a sufniban tört programokkal akar olyan stabilitást elérni, mint egy vas esetében. :)

Az hogy a Mac nincs jelenleg kitéve nagyobb arányú vírusfertőzéseknek, csak pillanatnyi állapot és a hírek pont erről szólnak hogy mi lesz holnap. Persze egy Mac hívő úgyis azt mondja rá, hogy mindig vannak bullshitek én meg azt, hogy elég ha minden hírnek csak a fele igaz. Amúgy tök logikus belátni, ha egy adott problémával nincs foglalkozva arról a gyártó sem tud semmit, miközben a hackerek lubickolnak a lehetőségek tárházában. Ez magával vonja, hogy a Win platform jóval nagyobb százalékos elterjedtsége miatt talán fajsúlyában még nem nagyon fordultak annyira az OSX ellen, vagy ezzel párhuzamosan kicsi a hírértéke és a célközönsége. Apropó, talán pont a Leopardon volt a kiadást röviddel követő javítócsomagok érkezése ami ordas backdoorokat csukott be, s amire mások hívták fel az Apple figyelmét. Oké ez Windowson is így van tudjuk, de a kettő ilyen szempontból nem egy a fentiek miatt.

Valójában tényleg a linuxnak kéne lépni a jól formálható, szabad szoftver mivoltából, hogy megfelelően optimalizált zenegépet lehessen belőle csinálni, csak sajnos a profi programok gyártói nem fognak lemenni erre a szintre és önkéntes szoftveríróknak meg roppant nehéz lenne arra a szintre feljönni és olyan minőségi, évtizedes fejlesztői tudást, tapasztalatot ezen szoftverekben rövid időn belül megszerezni. Pl egy rendes SoundForge klónról nincs hír linuxon, csak a gyerekes Audacity van, amennyire én tudom. Vagy ott az Aquarius által korábban említett ezer felé futó driver fejlesztési szálak, amik szétforgácsolják a linux erejét és lehetőségeit. Sajna a programozók és a zenészek igényei nem találkoznak ezen a téren sem.

Szerkesztette LP-filter
Link to comment
Share on other sites

  • 0

lp filter +1

Egyébként nagy részt igazad van, bár most a bitwig az nagyon ígéretesnek tűnik.

Nekem linuxon wine segítségével nekem közel olyan jól fut mint windows 7-en...

Egyébként a redhat enterspce linux ( oprendszerek királya szakértők szerint) mellékesen hollywoodban a filmesek is azt használják, vagy ubuntut, no de hogy maga a rhel is nyilt forrású és mégis meg kell venni a rhel-t. Freeware!=opensource.

Valaki írta, hogy cocoaval mi a helyzet, én erre azt mondom, hogy akkor mért is mondják stabilnak, ha bizonyos szakértők szerint nem az?

Egyébként az unix papirral rendelkező OS X az nem tudta lefuttatni a posix kompatbilitás tesztet, ubuntumon lazán ment meg havernál szerveren rhel-nél is. Egyébként G5ös apple asztali gépet vagy g4eset vennék, nekem szimpatikus mai napig a tiger...

Egyébként szerverre, és különböző webes dolgokra Windows tökéletesen alkalmatlan, osx meg érdekes mód kilépett a szerveriparból.

Szerkesztette wendelmar
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Freeware!=opensource

Egyáltalán nem ugyanaz a kettő. Az open source a forráskódra vonatkozik (szerkesztheted, újrafordíthatod és módosíthatod stb.); a freeware ellenben a (lefordított) tárgykódra. Utóbbi általában korlátozottabb: pl. a jogok közül kizárja az átszerkesztést, módosítást, és az üzleti célú felhasználást is.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

nó para, de senki nem érdeklődik a linuxos zenélés iránt?

Én azt hiszem, hogy egyszerűen nincs rá motiváció. Az emberek a legjobban a kényelmet szeretik és a bőséget, amiről csak kényszer hatására mondanak le, önként nem. Ez a kényszer pedig ma már nem annyira áll fenn, mióta a Windows is már elég jó és megbízható kb. mindenre.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Én nekiestem, komolyan mondom nagyon eldöntöttem, hogy akkor is összehozom, de annyit kellett szögelni parancssorban, annyira nincs rá driver, és annyira benga az ASIO, hogy hagytam a fenébe, csak a hajam hullott tőle.

Hangszeren kell zenélni, nem gépen... aha: nem mindenki ugyanabban a stílusban mozog, és elektronikus zene terén bizony kell sequencer, és azt manapság aki hardverben oldja meg, az minimum mazochista, de hogy időmilliomos az 1000%. Fogom a hangszerem, rádugom a gépre, és vezérlem - zenélek vele.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

wendelmar: Na itt válaszolok a Reason 7 topicos linuxos kommenteidre. :)

 

Én fél évig Ubuntuztam, de nem találtam olyan DAW-ot, ami kielégítette volna azokat az igényeimet, amiket egy Wines vagy OSX-es DAW ki tud elégíteni.

(OSX alatt Logicoztam, Utána Winen a Studio One mellett döntöttem sok DAW kipróbálása után.)

 

Linuxon jack-el kötözgetve az Ardour 2-t audiora és a QTracktort MIDI-re használtam. (Rosegarden egy bughalmaz volt.)

 

De azért be kellett látnom, hogy ez nem hozza azt a kényelmet, amit egy programon belül tudnék (audio + MIDI kezelés egyben).

 

Viszont most azóta kijött az Ardour 3, amire annó sokat vártam, aztán Winre váltás után el is feledkeztem róla, de végre megcsinálták.

 

Ez tényleg jó lehet linuxos DAW alternatívának. Kár, hogy elég ronda, de legalább van.

 

Ha te használod, akkor a használhatóságáról esetleg írhatnál bővebben, hátha kedvet kapnak tőle a Linuxhoz többen.

 

Mert Ardour 3 előtt én nem javasoltam volna Linuxot senkinek zenei platformnak!

 

A Bitwig szerintem is nagyon jónak ígérkezik, kíváncsian várom.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

 

 

Hangszeren kell zenélni, nem gépen... aha: nem mindenki ugyanabban a stílusban mozog, és elektronikus zene terén bizony kell sequencer, és azt manapság aki hardverben oldja meg, az minimum mazochista, de hogy időmilliomos az 1000%.

Egy kis szubjektiv ellenerv...

Nem vagyok profi zenesz mint Ti, csak hobbi szinten tolom az elektromos muzsikat. Kb. egy eve hajitottam ki a PC-t, mekistol, linuxostul, driverestul, dawostul es azota boldog ember vagyok :D . Egy tizeves mpc-t hasznalok master sequencernek, mindenfele onsanyargatas nelkul, es minden funkcioja tokeletesen es kielegitoen mukodik, mindent tud, amit egy sequencernek tudnia kell. Idomilliomos sem vagyok, rendszerint ejfelkor jutok el addig, hogy leuljek a gepek ele es akkor is csak 1-2 oram van, reggel kelni kell.

Gondolj csak bele: lenyomod a fokapcsolot es 5 masodperc mulva mar minden kutyu vilagit, fagyas nelkul uzemeltetheted amig ki nem kapcsolod es mindent meg tudsz csinalni amit csak szeretnel... kell ennel tobb? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

mer az ámítógép mindenre jó, az mpcn meg nem megy a fotosopp haveeer:)

én is a csak hardveres tábort erősítem szeq terén (is) és kevesebb idő vele zenélni, mint a gépen

furcsa érzés az, hogy nem látod a patternt és mégis csapatja a stepseq, azt gondolod, hogy nem látom az automatizációt Úúúristen, aztán benyomom a record gombot és felveszi ahogy változtatom a paramétereket. Éééted, én zenélek, nem a NYIL a monitoron. Konkrétan a kevesebb kontroll több kotroll :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Én most sokáig fl studiót turtam. Ardour 3 tényleg megváltás, fogom midibe behajítok mindent sallangot, mintákat meg lmms alatt gyártok ha dobról van szó. Live actra is ajánlom. Szerintem nem is ronda. Lehet röhögni de tényleg olyan stabil hoyg live actra is jó. patchage nevezetű progival meg azt kötök össze azza amit akarok kb. Hw zenélés engem is vonz de iskola mellett max apránként építek ezt azt amazt. Most is pld egy limitert kezdtem el összebarkácsolni, de rack dobozra már megint nincs pénzem.

Amúgy setupom ez lesz, ez már biztos: tr909(klón),saját fejlesztésü dobgép, nord micro modular, tb303 klón, modulláris rack, kansaia3,yamaha su700, meg még egy sampler+ba, keverő, utánna compressor,expander, limiter, djkeverő, előfok,quad405,tesla/orionhs280 felvételre meg veszek orsós magnót vagy elhozom az iskolából. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Egy kis szubjektiv ellenerv...

Nem vagyok profi zenesz mint Ti, csak hobbi szinten tolom az elektromos muzsikat. Kb. egy eve hajitottam ki a PC-t, mekistol, linuxostul, driverestul, dawostul es azota boldog ember vagyok :D . Egy tizeves mpc-t hasznalok master sequencernek, mindenfele onsanyargatas nelkul, es minden funkcioja tokeletesen es kielegitoen mukodik, mindent tud, amit egy sequencernek tudnia kell. Idomilliomos sem vagyok, rendszerint ejfelkor jutok el addig, hogy leuljek a gepek ele es akkor is csak 1-2 oram van, reggel kelni kell.

Gondolj csak bele: lenyomod a fokapcsolot es 5 masodperc mulva mar minden kutyu vilagit, fagyas nelkul uzemeltetheted amig ki nem kapcsolod es mindent meg tudsz csinalni amit csak szeretnel... kell ennel tobb? ;)

 

Ez elég jól hangzik. Tudnál mutatni saját zenét? Az érdekel, hogy ez a munkamódszer inkább ilyen minimál zenékre való-e, vagy a dallamosabb dolgokat is egyszerűen megoldod az MPC-vel.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Én most sokáig fl studiót turtam. Ardour 3 tényleg megváltás, fogom midibe behajítok mindent sallangot, mintákat meg lmms alatt gyártok ha dobról van szó. Live actra is ajánlom. Szerintem nem is ronda. Lehet röhögni de tényleg olyan stabil hoyg live actra is jó. patchage nevezetű progival meg azt kötök össze azza amit akarok kb. Hw zenélés engem is vonz de iskola mellett max apránként építek ezt azt amazt. Most is pld egy limitert kezdtem el összebarkácsolni, de rack dobozra már megint nincs pénzem.

Amúgy setupom ez lesz, ez már biztos: tr909(klón),saját fejlesztésü dobgép, nord micro modular, tb303 klón, modulláris rack, kansaia3,yamaha su700, meg még egy sampler+ba, keverő, utánna compressor,expander, limiter, djkeverő, előfok,quad405,tesla/orionhs280 felvételre meg veszek orsós magnót vagy elhozom az iskolából. 

 

Fl studiot mi a fenének használnék Linuxon, ha az nem linuxos? :) Nem vagyok mazochista.

LMMS-t nézegettem, jópofa volt. Fapadosabb, mint az FL, de egész használható. (Bár nem nekem való ez az FL féle DAW megvalósítás.)

Ardour 3 izgalmasnak hangzik. Virtualboxba feltettem egy Linux Mintet, talán poénból meglesem alatta :)

A setupod ígéretes lesz, az már biztos :)

De az orsós magnó az elég viccesen hangzik, az tényleg annyit hozzátesz? Főleg ilyen elektronikus zenéknél hangzik furán, mert ott nem azt a hangzást szoktuk meg, senkinek nem hiányzik. Ha pszichedelikus rockot játszanál, még megérteném.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Fl studiot mi a fenének használnék Linuxon, ha az nem linuxos? :) Nem vagyok mazochista.

LMMS-t nézegettem, jópofa volt. Fapadosabb, mint az FL, de egész használható. (Bár nem nekem való ez az FL féle DAW megvalósítás.)

Ardour 3 izgalmasnak hangzik. Virtualboxba feltettem egy Linux Mintet, talán poénból meglesem alatta :)

A setupod ígéretes lesz, az már biztos :)

De az orsós magnó az elég viccesen hangzik, az tényleg annyit hozzátesz? Főleg ilyen elektronikus zenéknél hangzik furán, mert ott nem azt a hangzást szoktuk meg, senkinek nem hiányzik. Ha pszichedelikus rockot játszanál, még megérteném.

Mazochista nem vagyok de mért ne használjam ha  itt is olyan jól működik?  LMMS konkrétan jó lenne csak azt cseszik, hogy multi hangkártyás legyen, bár ezt is használom apróbb dolgokra. Linux Minten meg konkrétan felröhentem :D Inkább Ubuntu 12.04 LTS, AV linux, KX Studio vagy Slackware vagy RHEL profibbaknak...  Ardour 3 szerintem meg kezd már kiforni és normális daw szintre elő lépni. Eddig is használható volt, de most már végre molekuláris szinten  is javult. Végre tud Midi-t is hát igen ez megváltás. Orsós magnó felvevőnek lenne, bár most is használok magnót igaz az kazettás és csak hangminta színezéshez. Egyébként igen szeretjük a linuxot, gagyi 48k-s hangkártyával 12ms késleltetéssel gyakorlatilag a helyén van, atomstabil a szerkezet, még fl studioval is. Nekem ennél több nem kell. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...