Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Zene Linuxon - ki ténykedik benne itt már eredményesen?


LP-filter

Kérdés

Fenti téma adott és itt ebben jártasak tanácsait várnám, mivel mostanság kezdek a windows mellett ebben az irányban is érdeklődést mutatni. Bár nem zenész haverom (legalábbis pc-n nem az) évek óta eredménnyel és megelégedéssel lakik Mint distroján, azért utánanézve a linuxot is szelídíteni kell zenélésre főleg a kernelt illetően (latency stb.), szóval még ebben is bizonytalan vagyok, melyik rendszer lenne legalkalmasabb a dologra. (?)

Távlati célomban netán a V-machinehoz hasonló "zenedoboz - for music only" felépítése is szerepelne ha sikerül majd belerázódni, ill. itt kérdezném hogy ha valaki már tud létező, akár olcsó netbookon összerakott, működő platformról, ne tartsa magában az információt! :)

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Még csak egy Skin lenne, azóta a kernelt is lecserélték kb :) na meg a többi apró dolgot. Amúgy Debian vagy Ubuntu irányvonalt vetted? Ja Ubuntusat :) 

Jó tanácsból mondom, ubuntu-t próbálgasd és ne ezt. Ubuntu még jól supportalt is, cég is ál mellette...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Amúgy szimplán nem egy über disztró azért röhhentem fel, bár ha csak "skin" desktop enviroment lenne a külömbség akkor nem röhögnék. Maga a Mint már kernel cserén is átesett. Ugye lehet hogy Linux mindegyiknek az alapja de abba ugye bele javítanak. Na egyedül a Slackware az olyan disztró amibe nem javítanak bele. Érted, innentől meg már ketté ágazott az egész rendszer.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Egy késői reagálás egy fenti üzire: Két különböző meglátásról van szó: az egyik a zenészé, aki bevonja a technikát, és ahhoz van hozzászokva, hogy kézzel fogja, használja, megy.

A másik a producer-hangmérnöké, aki leül a gép elég, VST hangszerek garmadája, DSP karik, outboardok, konverterek, mindenből a legjobb, ha megteheti, és profi zenét gyárt (a jól összeválogatott eszközpark összességében többet tud, mint bizonyos gyártók beépített lépcsői mondjuk egy hardware seq-en belül). A pluginekkel alá tud dolgozni a későbbi masteringnek, ha átlátja a folyamatot, és nincs a cucc korlátaihoz kötve a keze.

Szerkesztette djtones
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Amúgy szimplán nem egy über disztró azért röhhentem fel, bár ha csak "skin" desktop enviroment lenne a külömbség akkor nem röhögnék. Maga a Mint már kernel cserén is átesett. Ugye lehet hogy Linux mindegyiknek az alapja de abba ugye bele javítanak. Na egyedül a Slackware az olyan disztró amibe nem javítanak bele. Érted, innentől meg már ketté ágazott az egész rendszer.

 Nem igazán gondolom, hogy miután az Ubuntut is letolta a trónról a Distrowatch népszerűségi listáján több mint egy éve, hogy olyan szar lenne az a Mint! Bárki aki linuxozik megvan a lehetősége hogy saját maga fordítson kernelt, de alap szinten a belenyúlás sem feltétlen azt jelenti, hogy ők fogták és alapjaiban átírták a kódokat, inkább csak optimalizálás szintjén javítják amit az Ubuntuban elcsesznek. Én pl mikor 2006-ban Ubuntut próbáltam, egy fos mp3-at nem tudott lejátszani, a képernyőfelbontást nem lehetett beállítani, a rajta készített screen shotok windows alatt nem voltak megtekinthetők a hülye jogosultsági engedélyei miatt és ha azt nézzük, hogy a Mintet egy angol srác bütyköli, még az Ubuntut ezrek és ennek ellenére vezeti a listát, jelenthet valamit szerintem.

Másrészt az Ubuntut is ha nézzük, pl. 8000x át lett írva abból a distroból, amiből származtatják. (mellesleg ez a fő hátránya is hogy millió verzió létezik belőle, ahelyett hogy lenne 1 vagy 2 stabil irányvonal, mint anno a winnél is hogy home vagy server, de nyilván mindenkinek megvannak az érvei, amúgy meg a Slackware is Knopixon nőtte ki magát, nem önálló rendszer...)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Konkrétan a distrowatch az nézettséget mér, 6%os linux részesedésből akkor mért az Ubuntu a 2,5%os? Slackware a legidősebb máig létező disztró, sosem támaszkodott semmite, azt egy ember feljelszti. Ubuntu mögött meg nem 1000-ek álnak hanem egy "nagymenő cég" A Canonical. Tudom, hogy át lett írva, mostmár max csak a deb csomagkezelő az ami azonos a Debianal. Van stabil irányvonal, az Ubuntu LTS. Lubuntu, Xubuntu,Kubuntu meg szimplán DE cserén esett át. Bár innen az is jön hogy felesleges dolgok pld a Lubuntuban nincsenek benne és így bivaly gyors. Knopix viszont debian alapú, és a debian később lépett be az iparba szóval itt bullshit amit irtál. Ha linuxos stabil irányvonalat nézzük és nem az ubuntut akkor RHEL ismételten. Igaz, hogy nagyválalati, szerver, de ugyanúgy studiora is optimalizálják, mivel suportot is kapsz ha megveszed. RT kernel és a tőbbi. Mellesleg igény szerint, ha megfelelő vasat veszel optimalizálják is. 125 dolcsiért egy oprendszerek királyát? Persze ha nem IBM/Lenovo, Dell,HP,System76  géped van nem is fogsz kapni szuportot. Mellesleg itt már az következik hogy Apple irányelv lép életbe, Vas a Szoftverrel összegyurva lesz. Másik dolog ami ezzel jön hogy nem 1 modell közül választhatsz hanem sokkal több közül. Én személy szerint Hp-Compaqval vagyok "megáldva" de IBM Thinkpadot preferálom. Ez már egyéni vélemény viszont az, hogy a Mint képességieihez képest agyon van sztárolva az már nem az én bajom. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Egy késői reagálás egy fenti üzire: Két különböző meglátásról van szó: az egyik a zenészé, aki bevonja a technikát, és ahhoz van hozzászokva, hogy kézzel fogja, használja, megy.

A másik a producer-hangmérnöké, aki leül a gép elég, VST hangszerek garmadája, DSP karik, outboardok, konverterek, mindenből a legjobb, ha megteheti, és profi zenét gyárt (a jól összeválogatott eszközpark összességében többet tud, mint bizonyos gyártók beépített lépcsői mondjuk egy hardware seq-en belül). A pluginekkel alá tud dolgozni a későbbi masteringnek, ha átlátja a folyamatot, és nincs a cucc korlátaihoz kötve a keze.

 

+1

Sajnos ez a baj a zenéléssel ha aktívan akarja csinálni az ember akkor be kell rá ruházni... Még csak alap szinten is legalább valamennyit(monitor ládák minimum)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Na, ma úgy néz ki eljutok a renoise 2.8 kipróbálásáig. annó is próbáltam csak fapados volt nekem picit. 

Olvasgattam, van normális sequencer linux alá, seq24 néven fut. használható kategória. 

Ardourt egyébként használja más is https://community.ardour.org/node/3248

LMMS-ről annyit, hogy jó jó lenne de teli van bugal, aki tud benne dolgozni elég birka türelmű lehet.

Ardour2.8: jól is néz ki mindent tud csak vst/midi seq nincs benne.

Ardour3: na itt én sem igazodok ki midi terén, vanbenne de nem jöttem rá hogy hogy lehet használni meg vst-t betölteni.

Rosergarden: na ezt nem próbáltam de fent van.

EnergyXT:jacket nem viszi, itt lett vége a barátkozásnak.

Qtracktor: Jónak tűnik de használhatatlan az én munkamenetemben.

Muse:BPM-et hol állítok? jó lenne ez is de ha ilyen alap dolgot nem tud akkor minek írják. Innen látszódik hogy jobban ért a programozáshoz mint a zenéhez. Reméllem azért ez nem így van.

Traverso daw: audacity kapásból jobb tőlle

midi szinti: na itt mindegyik használható, listát nem írok rólla, AMS(modulláris) és a AmSynth(am szinti)

ami nagyon tetszett de van yamaha dx7 kopi is benne ami inkább csak sound bank.

Effektek is királyak: Guitarix és a rackarack mint torzító/gitár effekt jó, csak hiányzik belőlle az amit egy normális kombó ad, mikor megszólal melbe nem fog vágni semilyen nem hangszeres hangfalon. de még utólag rákötve sem fog úgy szólni ha már közbe van iktatva a plugin.

Kernelnek Low latency-t használok, 22msel megy nekem a fl studio 9 wine segítségvel 10%on akadás nélkül, sacper 30-40 plugin+wav sample megy.

Jack is ötletes sound server, ezt egy patchage programmal fejeltem meg, aki ismeri a reasot legalább köszönésből, az szeretni fogja mert itt is azzal kötök össze azt amit akarok. ha kell elkezdem vezérelni a fl studioval az ams-t vagy a fl studio csatornáit beküldöm az ardour keverőjébe. végtelen kombináció létezik. Egyébként Wine+windowsos music editor/daw kombótol sem kell megilyedni 200mhz-t a "virtualizációnak" fel lehet ajánlani. 

Wine is not emulator, szóval nem igazi emulációról van szó, hanem inkább futtatás környezetet biztosít un windows libet ad a linuxnak.

Ubuntu párti vagyok, de rhel is jó disztrubucio. Mással nem foglalkozom mert felesleges, már most akkora szakadék van az egyéb disztrók és az ubuntu/rhel között mint a windows7 és a win98 között. Slackware még ami szimpatikus de hát nem a leg felhasználóbarátabb meg bütykölni sem akarok.

AV Studio ami még jól hangzik de ez csak 32 bites. Amúgy elég erősen Harison szponzorálja.

Videóra: Cinelerra KDEonlive, Openshot

Grafikára: Gimp,Blender,stb...

Akinek kell online support az írjon, Ubuntut már elég durván bebarangoltam, minden megoldok rajta.

Egyébként nem értem mért kell idegenkedni a Linuxtól, itt lesz a bitwig, merem állítani, hogy eljön a dawok mekája.

Ez már személyes de kíváncsi leszek menyire fog az apple részvénye csökkeni?Statisztikák szerint 7% linux(ebből fele ubuntu) és 5% osx részesedés van. Windows kb 85%al stagnál ebbe nincs benne az okos telefon/szerver piac.

Ja igen midi és multi soundcard nem újkeletű dolog, működik.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ma úgy néz ki eljutok a renoise 2.8 kipróbálásáig

Olvasgattam, van normális sequencer linux alá

jó lenne de teli van bugal (+g)

jól is néz ki mindent tud csak vst/midi seq nincs benne

na itt én sem igazodok ki midi terén, vanbenne de nem jöttem rá hogy hogy lehet használni meg vst-t betölteni

na ezt nem próbáltam de fent van

> jacket nem viszi, itt lett vége a barátkozásnak
> j
ónak tűnik de használhatatlan az én munkamenetemben

 

Te amúgy zenélni is szoktál a Linuxodon? Mert ezek alapján nem úgy tűnik :D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Szoktam zenélni sőt elég aktív vagyok. https://soundcloud.com/visnyeivendel/

Egyébként mért baj hogy leírtam a gyakorlati tapasztalataimat? Amúgy natív linuxos programokkal zenélek már zömében szóval nem meglövés nekem a téma.

Most hogy kisérletezem egyébként mért baj?

Amúgy Hydrogen is használható cucc. Amit még kihagytam van Nord Claviahoz is felület.

Én egyébként kíváncsi lennék, hogy mac-en Ableton/Protools/Logic/Nunendo/Cubase/Reasonon/Linuxos programokon kívül van-e más program rá?

Amúgy még dos alatt is volt midi sequencer szóval itt bukott meg a dolog :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Szoktam zenélni sőt elég aktív vagyok. https://soundcloud.com/visnyeivendel/

Egyébként mért baj hogy leírtam a gyakorlati tapasztalataimat? Amúgy natív linuxos programokkal zenélek már zömében szóval nem meglövés nekem a téma.

Most hogy kisérletezem egyébként mért baj?

Amúgy Hydrogen is használható cucc. Amit még kihagytam van Nord Claviahoz is felület.

Én egyébként kíváncsi lennék, hogy mac-en Ableton/Protools/Logic/Nunendo/Cubase/Reasonon/Linuxos programokon kívül van-e más program rá?

Amúgy még dos alatt is volt midi sequencer szóval itt bukott meg a dolog :)

 

Nem baj, hogy kísérletezel, csak csodálkoztam, hogy ennyi negatívumot írsz.

Azon nem, hogy ennyi negatívum van, mert azokat megtapasztaltam :)

Hydrogen az egyik legjobb cucc amúgy szerintem is.

Meg a Tracktion is jól hangzik.

Szerkesztette Aquarius
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ja a bistrolt nem próbáltam de megnézem majd. Tracktionak annyiból örülök hogy egy "kapitalista" cég is lát jövőt a linuxban, ugyanúgy annak is örültem hogy a steam meg az EA Game beált a linuxos játékfejlesztésbe pedig addig terjed a játék nálam, ha bent megy valamin online fps (inkább cs simán) akkor beállok. Amúgy viszonylag elfogadhatónak néz ki a Tracktion, "daw" beütése van, úgy mint az ardournak. 

De mondom erre az Ardour is használható. Bitwignek viszont tényleg örülnék, lenne végre egy live act alkalmazás, bár fl studio alatt akartam világ életembe még windows juzer koromban livezni. Igaz hogy csak közelében van.

Egyébként meg szerintem 1-2 éven belül max, addigra ki fog alakulni Linuxra, elsősorban ubuntura egy sztenderd stúdiókörnyezet, melyet másik is szívesen fognak használni linuxot, mert lesz miből választani meg amit nagy előnynek tartok hogy nem 1 hw márkából tud majd az ember választani hanem kapásból 4ből.

(persze nekem hp-compaq van de IBM/Lenovo Thinkpad párti vagyok)

Meg azért igen az elgondolkodtató, hogy 7%on van már a linux felhasználó tábor és még mindig nem kiforrott a linuxos stúdiózás, ellenbe az 5%os apple táborral. 

Amúgy az is csoda hogy 1 személyes fejlesztőtáborok közel olyan szintű daw/szinti/effekt cuccokat gyártottak le mint komoly cégek több fővel. Persze azt is meg kell nézni, hogy ennek a tábornak nincs marketingje, szájról szájra terjed.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

kijött a 

http://www.youtube.com/watch?list=PL0A6D428C6B5A28C8&feature=player_embedded&v=csdKeDlD9GU
 

(van még pár videó : www.youtube.com/watch?list=PL0A6D428C6B5A28C8&feature=player_embedded&v=csdKeDlD9GU )

Straightforward “knob per function” mixer layout based on Harrison's renowned 32-series and MR-series music consoles.
DSP sounds based on Harrison's world-renowned analog and digital mixing console experience.
Precision algorithms for EQ, Filter, Compression, Analog Tape Saturation, and Summing.
Unlimited stereo or mono input channels, each with unlimited plugins, sends, and hardware inserts. (limited only by CPU speed)
Phase, Input trim, High-pass Filter, Sweepable 3-band EQ, Compression, and 8 Mix Bus sends on every track.
8 Stereo Mix Buses featuring Tone controls, Compression, Sidechaining, and Analog Tape Saturation.
Stereo Master Bus that features Tone controls, Analog Tape Saturation, K-meter, Stereo Correlation Meter, and Limiter.
Automatic plugin delay compensation to support effects such as parallel compression without time misalignment.
Comprehensive "at-a-glance" metering with peak, peak hold, and compressor gain reduction visible on every track and bus.
Extensive DAW features via the Ardour Digital Audio Workstation, refined by Harrison engineers to be smooth and stable.
Industry standard plugin support:  Mixbus loads VST plugins on Windows, AudioUnit plugins on OSX, and LV2 plugins on all platforms.
Industry standard audio I/O support:  Mixbus uses ASIO/Directsound on Windows, CoreAudio on OSX, and JACK on Linux.


is http://www.harrisonconsoles.com/mixbus/website/index.html

alaprendszer promó ára 39$, 219$ helyett, június 12-ig

http://www.harrisonconsoles.com/mixbus/website/purchase.html

Szerkesztette xbitz
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Reason 5 + Linux hátha valakit érdekel

Run Reason 5 on Linux EASILY!

So, I have been working on getting Reason 5 running through Wine on Linux machines. If anyone has tried before, then you know that the top menus are not clickable, so to save, open, etc., you have to use keyboard shortcuts.

 

I found a patch on WineHQ that fixed the issue, but didnt make it into the main branch, so I compiled it myself and tested a script.

Im happy to report that Reason 5 now runs on Linux just fine, with full features, using Wine and PlayOnLinux.

PlayOnLinux is simply a front-end for Wine that allows easier configuration through use of scripts.

If you have a linux machine, and want to try it, go for it. If you have any issues, please stop by our forums at www.playonlinux.com

NOTE* This is not an advertisement. We are a non-profit, open-source project, and Im a huge audiophile. haha. This just made my studio complete.

I hope this helps others.

 

http://www.playonlinux.com/en/supported_apps.html



fyi, Reason 5 volt az utolsó warezolható verzió
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Azért egy ilyentől még nem kell temetni az OSX-et. A linux csak most kezdhet bele amibe a Mac több mint 10-15 éve vér profi!

 

Azazhogy kezdhetne, ha megfelelő minőségű, és mennyiségű audio driver állna rendelkezésre, és nem lenne annyira pocsék a latency az egymás tetejére gányolt audio stackek miatt.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Válaszolok a kérdésre...

×   Formázott tartalmat illesztettél be.   Kattints a formázás megszűntetéséhez.

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...