Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

Basszusgitár felvétel


idioty

Kérdés

Mostanában szeretnénk rögzíteni basszusgitárt házilag, szeretnék kérni egy kis technikai segítséget.

Sajnos pontos adatokat nem tudok az eszközök pontos típusáról, de nagyjából követező lesz a setup:

DAW: Logic

Basszus fej: Warwick (azt hiszem profet 3.2), hozzá tartozó warwick ládák.

SSL mikrofon előfok (na ennek sajnos nem tudom a pontosí típusát azon kívül, hogy négy csatornás)

Shure Beta52, Shure SM57 lesz a két mikrofon, amivel rögzíteni akarom, valamint

Erősítő szimulátorhoz simán a basszusgitárból egy sávot felveszek, valamint a fejből is veszek fel egy sávot.

Hangkártya: Focusrite Saffire Por 24 DSP

A következő kérdéseim lennének:

Mire kell figyelni a mikrofon előfokok beállításánál?

Hova érdemes rakni a két mikrofont (van egy basszusláda ami 4 hangszórós, és egy 2 kisebb hangszórós láda, pontosan nem tudom a hangszórók méreteit)

A két mikrofont (az előfog után) érdemes-e összekötnöm a hangkártya xlr bemenetével, vagy inkább maradjak vonal bemeneten?

Jöhet ezenkívül bármilyen egyéb észrevétel, ami fontos lehet.

Valamint rendelkezésre áll majd még egy Neumann nagymembrános mikrofon, de ehhez sem tudom a paramétereket.

Szinte minden egyes dolgot kölcsönbe kapunk, azért nem tudom a pontos adatokat.

Válaszokat köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Mostanában szeretnénk rögzíteni basszusgitárt házilag, szeretnék kérni egy kis technikai segítséget.

Sajnos pontos adatokat nem tudok az eszközök pontos típusáról, de nagyjából követező lesz a setup:

DAW: Logic

Basszus fej: Warwick (azt hiszem profet 3.2), hozzá tartozó warwick ládák.

SSL mikrofon előfok (na ennek sajnos nem tudom a pontosí típusát azon kívül, hogy négy csatornás)

Shure Beta52, Shure SM57 lesz a két mikrofon, amivel rögzíteni akarom, valamint

Erősítő szimulátorhoz simán a basszusgitárból egy sávot felveszek, valamint a fejből is veszek fel egy sávot.

Hangkártya: Focusrite Saffire Por 24 DSP

A következő kérdéseim lennének:

Mire kell figyelni a mikrofon előfokok beállításánál?

Hova érdemes rakni a két mikrofont (van egy basszusláda ami 4 hangszórós, és egy 2 kisebb hangszórós láda, pontosan nem tudom a hangszórók méreteit)

A két mikrofont (az előfog után) érdemes-e összekötnöm a hangkártya xlr bemenetével, vagy inkább maradjak vonal bemeneten?

Jöhet ezenkívül bármilyen egyéb észrevétel, ami fontos lehet.

Valamint rendelkezésre áll majd még egy Neumann nagymembrános mikrofon, de ehhez sem tudom a paramétereket.

Szinte minden egyes dolgot kölcsönbe kapunk, azért nem tudom a pontos adatokat.

Válaszokat köszönöm!

1. A preamp bellításásnál leginkább csak arra kell figyelni, hogy ne verje pirosba se magát, se a konvertereket. Az SSL preampokon amúgy sincs sok varia...gain és kész. Ha az újabb "csoda" SSL preamp, amelyiken van harmonikus torzító, akkor azzal lehet játszadozni, de az én izlésemnek amit ez a funkció csinál nagyon nem felel meg, én utálom. :)

2. mikrofonok...hát...a shure-ok eleve nem túl jók basszusra. Kivétel ez alól pár "csörömpölös/torzítós" müfaj, de oda meg a Warwick nem lesz szerencsés. Szóval innentöl nekem erre jótanácsom nincs. Talán szerezz be valami tökösebb mikrofont erre. Mondjuk ami olcsó és jó, pölö AKG D12, EV RE20. Ezeket simán lehet kölcsönkérni, s ezek mellé esetleg feltehetsz egy SM57-et, de az se szükséges.

3. Ládák...mivel te se tudod melyik milyen...így én se tudok mit mondani. Általában a 10-es hangszóró a "jó középút", de ha modern szubos kell, akkor 15-ös láda dukál. Megjegyzem, hogy a ha a fejen van vonali kimenet, azt mindenképp vedd fel egy sávnak. Ilyenkor a legjobb a 10-es láda, ami jó morgós és mocskos hangot ad frankón mikrofonozva, a vonali kimenetböl meg olyan szubot és csili magasat tudsz mellé varázsolni, amit épp szeretnél. A fázisokra nagyon kell figyelni, általában ez okozhatja a legtöbb problémát!

4. A preampoknak vonali szimetrikus kimenete van. Tehát "balanced line in" bemenetre kell kötni. Ez lehet XLR vagy "sztereo" 6.3 jack is. A Pro24-et nem tudom, hogy XLR-en fogad-e vonalat, vagy csak mikrofon szintet, de a 6.3-as jack-ek azok tuti szimetrikusak sé vonali szintüek. (Kivétel az 1/2-es bemenet, ami kapcsolható instrumentre, de ezt állítsd LINE-ra és kész.)

Link to comment
Share on other sites

Közben megtörtént a basszus felvétel. Végül Shure SM 57, Shure Beta 52 (sajnos nem tudtunk szerezni jobbat), warwick fejből a jel, és a gitár jelét is rögzítettük. Szóval későbbiekben tudunk erősítő szimulátorokkal is kísérletezgetni. Egyébként így első hallásra jól sikerült a hangzás, de majd meglátjuk a végén a keverésnél...

Köszönöm a tanácsokat! :)

Link to comment
Share on other sites

A mikrofonos megoldás jó,ha vonalból is veszel,akkor a 2 remek bass D.I. van (jobb mint a profet vonalhangja),a tech21 sansamp bass D.I. (vagy a paraeq) (30ezer körül),és az aqilar tone hammer (ez azért dupla ár)! A szimulátort szerintem itt is felejtsd el! Én Vonalból saját hangszereket egy Tl Audio chanell stripen veszek (csöves),csak a vonal elég szokott lenni!

Ezek mind keverés előtti hangszínek,de nem nagyon kellett hozzá nyúlni akkor se.Mind vonal hang!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...