Jump to content
Ménemszól.hu
  • 0

CV Keyboard


Brevis

Kérdés

Tervezem egy cv billentyűzet építését és jó lenne ha egy analóg szinti guru visszaigazolná, hogy jól gondolom-e amit gondolok :)

V/Oct elv szerint építem majd meg. Az egyértelmű, hogy az 1V-al nagyob feszültség egy oktávval magasabb hangot eredményez. Ami nem egyértelmű, hogy 1 Volt-ot hogyan osztok fel 12 részre. Ahogy wiki-n látom egész egyszerűen lineárisan van szét osztva 1V-nyi "távolság". Szóval 1/12 az 0.0833[..] aztán ezt az értéket adogatom hozzá a kiinduló feszültséghez és kész is. Jól gondolom, hogy ez így rendben lesz és ez az elv alapján épített billentyű kompatibilis lesz pl. moog szintikkel? Csatolok egy képet is amin láthatóak az egy oktávra kiszámolt fesz. értékek a fent leírt logika alapján.

post-100-0-55217300-1383047883.png

Link to comment
Share on other sites

válasz erre a kérdésre

Recommended Posts

Igen, rémlik az oldal. Most néztem át részletesebben és igazolja a wikipédiát. A sorbakötött ellenállásokon 0,833 mA-t állít be. Mivel mindegyik sorbakötött ellenállás 100 ohm ezért mindegyiken 83.3 mV feszültség esik. Ebből pedig már kijönnek azok az értékek amiket fentebb írtam.

Link to comment
Share on other sites

Van itt még valami.

Miért jó ha van egy külön trigger kimenet ami csak egy impulzus egy billentyű lenyomásakor ellentétben a gate-el ami a billentyű lenyomva tartása alatt végig ad jelet? Amivel eddig én találkoztam oda elég volt a CV/Gate kombó. Több helyen nem is kezelik külön a kettőt, egy angol fórumon meg a wikipédián is úgy írnak róla mintha a gate az ugyanaz lenne mint a trigger. Most akkor, hogy is van ez?

Link to comment
Share on other sites

Van itt még valami.

Miért jó ha van egy külön trigger kimenet ami csak egy impulzus egy billentyű lenyomásakor ellentétben a gate-el ami a billentyű lenyomva tartása alatt végig ad jelet? Amivel eddig én találkoztam oda elég volt a CV/Gate kombó. Több helyen nem is kezelik külön a kettőt, egy angol fórumon meg a wikipédián is úgy írnak róla mintha a gate az ugyanaz lenne mint a trigger. Most akkor, hogy is van ez?

 

Még nekem sem volt szükségem a trigger kimenetre, szóval szerintem nem lesz gáz ha nincs, és mellesleg utólag is építhetsz egy gate to trigger konvertert.

 

Ahol hasznos lehet: vannak olyan eszközök, amelyekben trigger indít burkológörbét (pl a Coron DS7/DS8). Ez érzékeny arra, hogy milyen a trigger feszültsége, és csak a release paramétert tudod állítani. Ha trigger feszültségben dinamikus, akkor a dob hangja is ennek megfelelő lesz. Működik gate signalokkal is természetesen, de a rövid trigger tüske alkalmas arra, hogy nagyon apró, intenzív, rövid dobhangokat csinálj egyszerűen.

Link to comment
Share on other sites

Még nekem sem volt szükségem a trigger kimenetre, szóval szerintem nem lesz gáz ha nincs, és mellesleg utólag is építhetsz egy gate to trigger konvertert.

 

Ahol hasznos lehet: vannak olyan eszközök, amelyekben trigger indít burkológörbét (pl a Coron DS7/DS8). Ez érzékeny arra, hogy milyen a trigger feszültsége, és csak a release paramétert tudod állítani. Ha trigger feszültségben dinamikus, akkor a dob hangja is ennek megfelelő lesz. Működik gate signalokkal is természetesen, de a rövid trigger tüske alkalmas arra, hogy nagyon apró, intenzív, rövid dobhangokat csinálj egyszerűen.

Köszi a választ!

Egyelőre csak az alap modulokat tervezem hozzáépíteni majd (VCO, VCA, VCF), úgyhogy nem hiszem, hogy nagy veszteség lesz ha nem építem hozzá ezt a funkciót.

Link to comment
Share on other sites

Köszi a választ!

Egyelőre csak az alap modulokat tervezem hozzáépíteni majd (VCO, VCA, VCF), úgyhogy nem hiszem, hogy nagy veszteség lesz ha nem építem hozzá ezt a funkciót.

 

Nincs mit! Akkor tényleg nem fog számítani, hogy nincs trigger out. :) Sok sikert az építéshez!

Tervezel valamilyen építési dokumentációt, vagy blogot? Erre kiváncsi lennék, meg szerintem mások is! :)

Link to comment
Share on other sites

Van itt még valami.

Miért jó ha van egy külön trigger kimenet ami csak egy impulzus egy billentyű lenyomásakor ellentétben a gate-el ami a billentyű lenyomva tartása alatt végig ad jelet? Amivel eddig én találkoztam oda elég volt a CV/Gate kombó. Több helyen nem is kezelik külön a kettőt, egy angol fórumon meg a wikipédián is úgy írnak róla mintha a gate az ugyanaz lenne mint a trigger. Most akkor, hogy is van ez?

A trigger , illetve gate jeleket a megépítendő rendszerednek megfelelően alakítsd ki. Ha a moduljaid-elsősorbanaz ADSR-csak gate jelet kér, elég csak ezt megvalósítani.

Egyébként a Moog-ok is kétféle trigger jelet használnak, az egyik a V-trig, ami tulajdonképpen egy kb 3V-os gate jel, a másik az S-trig, ami egy földre záró impulzus. Az eredeti Moog billentyűzetek S-trig jelet adnak, az kell a 911-es ADSR-nek. De például a 960-as sequencer meg V-trig jeleket ad, úgy hogy azt konvertálni kell az ADSR számára. A Moog modulárisokon a kétféle jel csatlakozója is másmilyen...Csak, hogy végképp összezavarjalak...

Link to comment
Share on other sites

ADSR-eknek szinte minden esetben komplett gate signal kell, nem elég a trigger. Az S-trig és V-trig abból a szempontból nem trigger jel, hogy valójában gate signalok, csak a polaritásuk más. Ha nyomvatartod a billentyűt, akkor magas/alacsony állapotban maradnak. Az "igazi" trigger signal a billentyűlenyomás hosszától függetlenül megszűnik.

Link to comment
Share on other sites

ADSR-eknek szinte minden esetben komplett gate signal kell, nem elég a trigger. Az S-trig és V-trig abból a szempontból nem trigger jel, hogy valójában gate signalok, csak a polaritásuk más. Ha nyomvatartod a billentyűt, akkor magas/alacsony állapotban maradnak. Az "igazi" trigger signal a billentyűlenyomás hosszától függetlenül megszűnik.

Így van. Brevis azt írta, hogy kompatibilis legyen Moog szintikkel, erről jutott eszembe a kétféle jel.

Link to comment
Share on other sites

Van itt még valami.

Miért jó ha van egy külön trigger kimenet ami csak egy impulzus egy billentyű lenyomásakor ellentétben a gate-el ami a billentyű lenyomva tartása alatt végig ad jelet? Amivel eddig én találkoztam oda elég volt a CV/Gate kombó. Több helyen nem is kezelik külön a kettőt, egy angol fórumon meg a wikipédián is úgy írnak róla mintha a gate az ugyanaz lenne mint a trigger. Most akkor, hogy is van ez?

 

képzeld el a következő szitut:

- csak gate jeled van, triggered nincs

- lenyomsz egy billentyűt a CV keyboardodon

- ez kiküldi a GATE jelet az ADSR burkológörbédnek

- nyomva tartod a billentyűt, a gate jel folyamatosan megy az ADSR-be, ami elérkezik a sustain stage-hez, és folyamatosan tartja azt.

- most lenyomsz egy következő billentyűt, de (direkt, véletlenül, akármiért) ezt egy tized másodperccel előbb teszed, minthogy az előző billentyűt felengedted volna (tehát egy rövid ideig mindkét billentyű le volt nyomva)

- mit érzékel az ADSR? egy folyamatos, szünet nélküli GATE jelet. Mit eredményez ez? Azt, hogy hiába nyomtad le a következő billentyűt, az ADSR nem indult újra, mert nem érzékelt változást a GATE jelben. Sustain stage-en maradt, és az AD állomások nem futottak le újra. Ezért kell a GATE mellé egy trigger is. A trigger ujraindítja a burkolót, a gate pedig tartja a sustaint.

 

szerk: nyilván az, hogy szeretnénk e hogy ujrainduljon az ADSR vagy ne az függhet a zenei koncepciónktól, vagy a szintetizálandó hangtól... pl ha mondjuk fafúvóst (vagy mittomén) akarsz modellezni, akkor ahhoz jobb ha nem indul ujra

Link to comment
Share on other sites

Köszi mindenkinek, nagyon hasznos dolgokat mondtatok! Nem győzöm osztani a pontokat :)

Még nem döntöttem afelől, hogy milyen modulokból áll majd a rendszer. Amit bunni írt az viszont egy nyomós érv amelett, hogy jó ha van trigger jel is. Az egész projekt még csak a tervezőasztalon létezik szóval még semmi sem biztos, de idővel azért letisztulnak majd a dolgok.

Link to comment
Share on other sites

Tervezel valamilyen építési dokumentációt, vagy blogot? Erre kiváncsi lennék, meg szerintem mások is! :)

Igen, tervben van ez is. Nem a közeljöbőben de valamikor biztosan. Egyelőre még műszerezettség terén is komoly hiányosságaim vannak. Meghát így az elején még csak deszkamodell formában lesz meg a cucc, amiről ugye tudjuk, hogy az valójában egy marék alkatrész és kábel összehányva az asztalon :)

Link to comment
Share on other sites

szerk: nyilván az, hogy szeretnénk e hogy ujrainduljon az ADSR vagy ne az függhet a zenei koncepciónktól, vagy a szintetizálandó hangtól... pl ha mondjuk fafúvóst (vagy mittomén) akarsz modellezni, akkor ahhoz jobb ha nem indul ujra

 

Az is hasznos, ha csak trigger jel jön ki a billentyűzetből, és nincs gate signal, az a csembaló only üzemmód. :)

Link to comment
Share on other sites

Igen, tervben van ez is. Nem a közeljöbőben de valamikor biztosan. Egyelőre még műszerezettség terén is komoly hiányosságaim vannak. Meghát így az elején még csak deszkamodell formában lesz meg a cucc, amiről ugye tudjuk, hogy az valójában egy marék alkatrész és kábel összehányva az asztalon :)

 

A deszkamodell üzemmód tapasztalataim szerint kihagyhatatlan fázis. Minden esetben, amikor lustaságból kihagytam, tervezési hiányosságok, egyszerű benézések miatt hatalmasakat cumiztam.

 

Emiatt minden esetben azt szoktam csinálni, hogy vastagabb kartonból előlapot gyártok, hogy elég merev, és használható legyen, arra pedig ragasztok egy nyomtatott papírt, hogy lássam, tényleg elfér-e minden kezelőszerv. Igyekszem a nyákokat valahogy rögzíteni, hogy ne csúszkáljanak el, és ha olyan pozícióban vannak, ahol nagyjából a tervezett helyükön lesznek (az előlaphoz viszonyítva), akkor akár fel is lehet mindent szépen vezetékelni. Később, amikor elkészül a végleges előlap, akkor már csak át kell mindent szerelni arra. Itt nagyon hasznos, ha a kábeleken van némi ráhagyás, hogy ne kelljen mindent újból vezetékelni. :)

 

Nem baj, ha ledokumentálod a kezdeti szárnypróbálgatásokat, vagy az esetleges vakvágányokat, utóbbiból nekem is volt pár. Az egyikkel kb 1.5 évet veszítettem, pedig már majdnem kész volt a hangszer, de túl komplexre sikerült, és elszúrtam a teljes vezetékelést. Karbantarthatatlan, átláthatatlan lett. Elbontottam az egészet, és új formában kezdtem el építeni. Ez lelkileg elég nagy negatívum volt, ha nem lennék ennyire megszállott, akkor lehet hogy abba is hagytam volna ennél a pontnál.

 

Amit felállítottam szabályt magamnak: tilos a tervezési fázis után megalomán módon bármit hozzátenni építés közben. :)))

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...